ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРИ ЎРИНБОСАРИ: “СВЕТ” ЎЧГАНДА ҲУДУДИЙ ДИСПЕТЧЕРНИ СЎКИШ ТЎҒРИ ЭМАС, У ЙЎҚ НАРСАНИ БЕРА ОЛМАЙДИ”
• 23.11.2020
• 706
Сўнгги йилларда электр энергияси ва газ етказиб бериш билан боғлиқ муаммолар андак жиловлангандек туюлганди. Аммо ушбу ҳафтадаги совуқ кунлар масала нақадар жиддийлигини яна бир марта эслатиб қўйгандек бўлди. Kun.uz мавжуд вазият ва муаммонинг ечимлари ҳақида энергетика вазири ўринбосари Шерзод Хўжаев билан суҳбат уюштирди.
Шерзод Хўжаев / Фото: KUN.UZ
– Шерзод Ҳикматуллаевич, сиз билан энергетика муаммолари ҳақида бир неча марта суҳбатлашганмиз ва ҳар сафар электр энергияси ишлаб чиқариш ҳажми муттасил ортиб бораётганини таъкидлагансиз. Лекин бугунги вазият бутунлай бошқача манзарани кўрсатмоқда.
– Суҳбатимиз бошиданоқ бир гапни айтиб қўяй – айни пайтда мен қандай ахборот бермайин, ўзимни ва тизимни оқлашдек туюлади ва буни тўғри тушунаман. Энди бевосита саволингизга келсак, чиндан ҳам ишлаб чиқариш ҳажми узлуксиз ошиб бормоқда. Аммо шу билан бирга истеъмол ҳам ортиб кетяпти ва тан олишимиз керак, биз бу ўзига хос пойгада қисман ортда қоляпмиз. Бугунгидек совуқ кунларда бу айниқса сезиляпти.
Куни кеча парламентда бўлиб ўтган бюджетга оид йиғилишда ҳам бу тўғрисида маълумот бердим. Жорий йилнинг ўтган 9 ойи мобайнида электр энергияси ишлаб чиқариш ҳажми 5 фоизга ортган. Ҳолбуки, бу йилги белгиланган даврнинг катта қисми карантин вақтига, яъни кўп жойлар ишламаган пайтларга тўғри келди. Шу кунлардаги истеъмол ўтган йилнинг мос давридан 10 фоиз юқори ва шунда ҳам кўп хонадонларнинг электр таъминоти чекланмоқда.
– Истеъмол ортиб бориши тушунарли, аҳоли сони кўпаймоқда, ишлаб чиқариш ортмоқда. Ўзингиз айтгандай, бу ўзига хос пойгада ортда қолмаслик учун нималар қилиняпти?
– Истеъмол ортишини ҳисобга олиб, олдимизга бир қатор вазифаларни белгилаб олганмиз. Хусусан, инвестиция лойиҳалари доирасида йил якунига қадар жами 1250 мегаватт янги электр энергияси ишлаб чиқариш қувватлари ишга туширилади.
Бугунги кунда шундан 878 мегаваттли энергоблоклар фойдаланишга топширилди.
Жумладан, Тўрақўрғон иссиқлик электр станциясида 450 мегаваттли иккинчи, Тахиатош иссиқлик электр станциясида 280 мегаваттли биринчи буғ-газ қурилмалари ҳамда 73 мегаваттли гидроэлектр станция агрегатлари тизимга уланди.
Сирдарё иссиқлик электр станциясида олтинчи энергоблокнинг қуввати 75 мегаваттга оширилди.
Қолган 372 мегаваттга тенг қувватлар йил якунига қадар фойдаланишга топширилиши режалаштирилган.
Шунингдек, Тахиатош иссиқлик электр станциясида биринчи 280 мегаваттли буғ-газ қурилмаси, Фарғона иссиқлик электр марказида 17 мегаваттли газ турбина қурилмаси, Сирдарё иссиқлик электр станциясида бешинчи энергоблокнинг модернизация ишларини якунлаш натижасида қуввати 75 мегаваттга оширилади.
Ҳозирда Толимаржон иссиқлик электр станциясида 800 мегаваттли ҳамда Ангрен иссиқлик электр станциясида 150 мегаваттли энергоблокларда жорий таъмир ишлари бажарилмоқда. Таъмир ишлари ноябр ойида якунланади ва декабр ойида қурилмалар ишга туширилади.
– Kun.uz сайтининг мурожаат телефонига бўлаётган қўнғироқларнинг 80 фоиздан ортиғи айнан электр энергияси ва газ етказилмаётгани бўйича бўлмоқда. Энергетика вазирлиги бундай мурожаатларни ўрганяптими, зарур чораларни кўряптими?
– Биз ҳам шу юртнинг фарзандимиз, ҳамма гаплардан хабардормиз, наҳотки бундай мурожаатлардан бехабар бўлсак? Гап шундаки, бир неча йиллар олдин вазият бундан-да оғир бўлган, лекин одамларда ҳозиргидек мурожаат қилишнинг кенг имкониятлари бўлмаган. Яъни мурожаатларнинг кўплиги муаммонинг кескин кўпайганини англатмайди, истеъмолчиларнинг бу борадаги ҳуқуқий онги ўсаётганидан далолат. Бу жавобим ҳам етишмовчиликларни оқламайди, шунчаки мавжуд вазиятни тушунтиряпман. Кўпчилик бизни кабинетдан чиқмасликда, мавжуд вазиятни билмасликда айблайди. Ҳолбуки асосий вақтимиз жойларда, ишлаб чиқариш объектларида ўтади.
Электр энергияси шундай маҳсулотки, уни сақлаб бўлмайди. Ишлаб чиқарилдими, дарҳол истеъмол қилиниши керак. Яъни биз уни қаердадир яшириб сақлаб қўя олмаймиз. Жайдари тил билан айтганда, “свет” ўчганда кўпчилик ҳудудий электр тармоқлари операторини сўкади. Аммо уларда айб йўқ, аслида йўқ нарсани улар топиб бера олишмайди. Совуқ кунларда истеъмол каррасига ошади, бизнинг аксарият уйларимиз, биноларимизда иситиш қолоқ даражада. Ҳамма электр иситкичларни ёқади, юклама кескин ортади. Бу эса тизимнинг дош бера олмаслигига олиб келади.
– Энергия импорти бўйича вазият қандай? Туркманистон бизга электр энергияси узатишни тўхтатгани тўғрими?
– Импорт амалиёти ҳукуматлараро келишувларга мувофиқ имзоланган шартнома шартларига кўра барқарор амалга оширилмоқда. Шартнома бекор қилиниши оқибатида импорт амалиёти тўхтатилса, бу ҳақда оммавий ахборот воситаларига маълум қилинади. Техник носозликлар бўйича импорт вақтинча тўхтатилган ёки аксинча, носозликлар бартараф этилиб, импорт амалиёти тикланган ҳолатларда ижтимоий тармоқлар орқали бу ҳақда баёнот бериб борилмоқда.
– “Свет бўлмаганига яраша газ бериб туришса эди” деган эътироз ҳам жуда кўп.
– Тўлиқ хабардорман, вазирлигимизнинг асосий фаолият йўналишларидан бири шу масала. Газ қазиб олиш ҳажми сўнгги йилларда муттасил камайиб борган. Ўтган йили, бу йилдан бошлаб биз ана шу тенденцияни тўхтатишга эришдик. Бу фақат бошланиши, энди тизимни модернизациялаш, янги конлар очишга эътибор қаратилмоқда.
Газ етказиб бериш муаммоларига келсак, биздагидек (яъни собиқ иттифоқнинг аксарият давлатларидек) газ етказиб бериш тизими дунёда йўқ, бу самарасиз тизим, йўқотишлар ҳаддан ташқари кўп.
Биринчи навбатда шуни таъкидлаш жоизки, хўжалик юритувчи субъектлар учун табиий газдан фойдаланиш бўйича мавсумий чекловлар киритиляпти ва бу ҳеч қанақасига мамлакатда табиий газ қазиб олиш ҳажми билан умуман боғлиқ эмас.
Куз-қиш мавсумида истеъмол ошиб кетиши натижасида биринчи навбатда газ билан таъминлаш лозим бўлган истеъмолчилар – аҳоли ва ижтимоий соҳа объектлари, яъни шифохоналар, мактабгача таълим муассасалари ва умумий ўрта таълим мактабларининг газ таъминотида узилишлар ёки босимнинг пасайиб кетиши ҳолатлари кузатилмоқда. Зеро ҳар қандай мамлакат учун аҳолисини иссиқлик ва газ билан таъминлашдан кўра муҳимроқ масала йўқ. Чекловлар совуқ тушиши билан энергия ресурслари истеъмоли, айниқса сутканинг маълум бир “тиғиз” пайтларида сезиларли равишда ортиши сабабли киритилиб, бу ўз навбатида газ қувурлари тизими эксплуатациясининг технологик режими тўлиқ бузилишидан сақлайди.
Халқаро молия институтлари билан кўрилган чоралар тўғрисида алоҳида таъкидлаш жоиз. 2025 йилгача нефть ва газ саноатини ривожлантириш бўйича йўл харитаси ишлаб чиқилган бўлиб, унда табиий газдан тенг ва кафолатли фойдаланишни таъминлаш бўйича чора-тадбирлар режаси кўрсатилган. Истеъмолчи, шу жумладан, тадбиркор табиий газ етказиб берувчини танлаш ҳуқуқига эга бўлади. Бу эса истеъмолчилар ва етказиб берувчилар ўртасида бозор муносабатлари яратилишини таъминлайди.
Фойдаланилаётган технологияларни қайта кўриб чиқиш, муқобил энергия ва иссиқлик манбалари, масалан, кўмир ёки баллонлардаги суюлтирилган газдан фойдаланган ҳолда бошқача шароитларда ишлаш механизмини ишлаб чиқишни талаб этиши тайин, бу эса мамлакатимиз иқтисодиётини изчил ривожлантиришнинг ягона йўли ҳисобланади.
– Кўп йиллар давомида энергия тақчиллигининг асосий сабаби сифатида ўғирликлар кўрсатилди ва АСКУЭ тизими йўлга қўйилиши бу муаммога ечим сифатида тақдим қилинди. Аммо АСКУЭ тизими ҳам масаланинг тугал ечими эмаслиги маълум бўлмоқда.
– Вазирлар Маҳкамасининг “Электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимини жорий этишни жадаллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 594-сон қарорига асосан электр энергияси истеъмолчиларига жорий йил якунига қадар АСКУЭ тизимига мос келувчи ҳисоблагичларни ўрнатиш ишларини якунлаш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Бугунги кун ҳолатига кўра, 4 695 830 та ёки 63 фоиз электр энергияси истеъмолчиларига ушбу тизимга мос ҳисоблагичлар ўрнатилган бўлиб, ушбу ўрнатилган ҳисоблагичларнинг 2 440 763 таси ёки 52 фоизи тизимга уланган.
Жорий йил якунига қадар 2 722 674 истеъмолчига АСКУЭ тизимига мос ҳисоблагичлар ўрнатилиши талаб этилиб, 2021 йилнинг
1-чорагига қадар янги ўрнатилган ҳисоблагичлар тизимга тўлиқ уланиши таъминланади.
Шунга кўра, ҳозирда ушбу тизимни жорий этиш тўлиқ якунланмаган бўлиб, тизимнинг натижадорлиги 2021 йилда ўз самарасини кўрсатади.
Шу билан бирга, ростини айтишимиз керак, биз ҳанузгача қарздор истеъмолчиларни тармоқдан эҳтиёткорлик билан ажратяпмиз. Кунлик кўрсаткич қарздорларнинг 10 фоизидан ҳам ортмаяпти. Тўловларни ўз вақтида ва масофадан туриб амалга оширишни халқимизга ўргатиш энг асосий масалалардан бири бўлиб қолмоқда.
Бундан ташқари, ушбу тизим орқали истеъмолчиларнинг ҳисоблагичларига ташқаридан аралашувлар, ноқонуний фойдаланиш ҳолатларининг олди олинишига эришилади.

ЗАМЕСТИТЕЛЬ МИНИСТРА ЭНЕРГЕТИКИ: «КОГДА ОТКЛЮЧАЮТ СВЕТ, РУГАТЬ ТЕРРИТОРИАЛЬНОГО ДИСПЕТЧЕРА НЕ СТОИТ, ОН НЕ МОЖЕТ ДАТЬ ТО, ЧЕГО НЕТ»
• 23.11.2020
В последние годы проблемы с поставкой электроэнергии и газа, как будто бы немного обуздали. Однако похолодание на этой неделе ещё раз напомнило о серьёзности этого вопроса. Kun.uz организовал беседу с заместителем министра энергетики Шерзодом Хужаевым о сложившейся ситуации и решении проблем.
- Шерзод Хикматуллаевич, мы беседовали с вами о проблемах энергетики несколько раз, и каждый раз вы отмечали, что объём производства электроэнергии непрерывно повышается. Но сегодняшняя ситуация демонстрирует совершенно иную картину.
- В начале хочу сказать одну вещь. Какую бы информацию я сейчас не предоставил, это будет выглядеть так, как будто я оправдываю себя и систему. Я это правильно понимаю. Что касается вашего вопроса, действительно, объём производства постоянно растёт. Но наряду с этим, повышается потребление, и, следует признать, что мы отстаём в этой своеобразной гонке. Особенно это чувствуется в холодные дни.
На заседании парламента по поводу бюджета я также говорил об этом. За 9 месяцев текущего года объём производства электроэнергии возрос на 5 процентов. Причём, большая часть этого периода пришлась на карантин, когда многие предприятия и организации не работали. Потребление за это время выросло на 10 процентов по отношению к предыдущему году, поэтому электроснабжение многих квартир ограничено.
- Причины увеличения потребления понятны, растёт население, повышается объём производства. Что делается, дабы не отставать в этой своеобразной гонке, как вы сами выразились?
- Учитывая увеличение потребления, мы наметили для себя ряд задач. В частности, в рамках инвестиционных проектов до конца года будут запущены новые мощности по производству электроэнергии на 1250 мегаватт.
На сегодняшний день сданы в эксплуатацию энергоблоки на 878 мегаватт.
В том числе, к системе были подключены первые газопаровые установки на 280 мегаватт на Тахиаташской тепловой электростанции, на Туракурганской тепловой электростанции – вторые установки на 450 мегаватт, а также, агрегаты гидроэлектростанции на 73 ватт.
Мощность шестого энергоблока на Сырдарьинской электростанции увеличена на 75 мегаватт.
Планируется сдать в эксплуатацию остальные мощности на 372 мегаватта до конца текущего года.
Кроме того, в результате завершения работ по модернизации первого парогазового устройства на 280 мегаватт на Тахиаташской тепловой электростанции, газовой турбины на 17 мегаватт в ТЭЦ Ферганы, пятого энергоблока на Сырдарьинской тепловой электростанции – мощность была увеличена на 75 мегаватт.
Сейчас выполняются текущие ремонтные работы в энергоблоке на 800 мегаватт на Талимарджанской тепловой электростанции и в энергоблоке на 150 мегаватт на Ангренской тепловой электростанции. Ремонтные работы завершатся в ноябре, и в декабре устройства будут запущены.
- Более 80 процентов звонков, поступающих на телефон обращений сайта Kun.uz, связаны именно с отсутствием электроэнергии и газа. Изучает ли министерство энергетики такие обращения, принимает ли необходимые меры?
- Мы – тоже дети этой страны, и в курсе всего происходящего, неужели мы не знаем о таких обращениях? Дело в том, что несколько лет назад ситуация была гораздо тяжелее, но у людей не было широких возможностей для обращения, как сейчас. То есть, большое количество обращений не подразумевает резкое усугубление проблемы, это свидетельствует о повышении правового сознания среди потребителей. Мой ответ, конечно, не оправдывает недостатки, я просто разъясняю сложившуюся ситуацию. Многие обвиняют нас в том, что мы не выходим из кабинета, не знаем истинное положение дел. Хотя основное наше время проходит на местах, на объектах производства.
Электроэнергия представляет собой такой продукт, который невозможно хранить. Если она произведена, значит нужно сразу её употребить. То есть, мы не можем её где-то удерживать. Говоря простым языком, когда отключают свет, многие ругают операторов территориальных электросетей. Но они не виноваты, и не могут ничего сделать. В холодные дни потребление вырастает в разы, в большинстве наших домов и зданий отопление не на должном уровне. Все включают электрические обогреватели, нагрузка резко увеличивается. Это приводит к тому, что система не выдерживает.
- Какова ситуация с импортом энергии? Верно ли, что Туркменистан прекратил поставлять нам электроэнергию?
- Импорт осуществляется стабильно, согласно условиям договора, заключённого в соответствии с межправительственными соглашениями. Если практика импорта прекратится в результате расторжения договора, об этом будет объявлено в средствах массовой информации. Если импорт будет временно приостановлен по техническим неполадкам или, напротив, при восстановлении импорта после устранения неполадок, об этом делается заявление в социальных сетях.
- Поступает очень много претензий: «Раз света нет, хоть газ бы дали».
- Я в курсе, это - одно из основных направлений деятельности нашего министерства. Объём добычи газа в последние годы сократился. В прошлом году, с начала этого года, нам удалось остановить эту тенденцию. Это – только начало, теперь уделяется внимание модернизации системы, открытию новых месторождений.
Что касается проблем с поставкой газа, во всём мире нет такой системы поставки газа, как у нас (то есть, как в большинстве государств бывшего союза). Эта система – неэффективная, потерь очень много.
В первую очередь следует отметить введение сезонных ограничений по пользованию природным газом для хозяйствующих субъектов, и это не связано с объёмом добычи природного газа ни в какой стране.
В результате увеличения потребления в осенне-зимний сезон, потребители, которые в первую очередь должны быть обеспечены газом – население, объекты социальной сферы, дошкольные образовательные учреждения и общеобразовательные школы – страдают от перебоев с газоснабжением или снижения давления. Тогда как в каждой стране нет вопроса важнее, чем обеспечение населения отоплением и светом. Ограничения введены в связи со значительным увеличением потребления энергетических ресурсов в холодное время года, особенно, в определённые часы суток. Это, в свою очередь, сохранит систему газопровода от нарушения технологического режима эксплуатации.
Следует остановиться на мерах, принятых совместно с международными финансовыми институтами. Разработана дорожная карта по развитию нефтяной и газовой промышленности до 2025 года, где намечен план мероприятий по обеспечению равного и гарантированного использования природного газа. Потребитель, в том числе, предприниматель, будет иметь право выбора поставщика природного газа. Это обеспечит создание рыночных отношений между потребителями и поставщиками.
Конечно, требуется пересмотр используемых технологий, разработка механизма работы в других условиях с использованием альтернативных источников энергии и отопления, к примеру, угля или сжиженного газа в баллонах. Это является единственным путём последовательного развития экономики нашей страны.
- В течение многих лет в качестве основной причины дефицита энергии указывалось воровство. Внедрение системы АСКУЭ было представлено как решение этой проблемы, но данная система так и не смогла её полностью решить.
- На основании постановления Кабинета Министров «О мерах по интенсификации внедрения автоматизированной системы контроля и учёта электроэнергии» №594, ведётся работа по завершению установки потребителям электроэнергии счётчиков по системе АСКУЭ до конца текущего года.
По состоянию на сегодняшний день, подобные счётчики установлены у 4 695 830 потребителей, или 63 процентов от их общего количества. 2 440 763 счётчика или 52 процента, подключены к системе.
До конца текущего года требуется установка счётчиков по системе АСКУЭ 2 722 674 потребителям. До 1 квартала 2021 года эти счётчики будут полностью подключены к системе.
Таким образом, сейчас внедрение этой системы не завершено полностью. Эффективность системы покажет свои результаты в 2021 году.
Вместе с тем, по правде говоря, мы до сих пор очень осторожно отключаем от сети потребителей-задолжников. Ежедневный показатель задолжников не превышает и 10 процентов. Обучение нашего народа своевременному и дистанционному осуществлению платежей становится одним из самых основных вопросов.
Кроме того, посредством этой системы достигнуто предотвращение вмешательств потребителей, помимо счётчиков, случаев незаконного использования электроэнергии.