Markaziy Osiyo elektr energetika yagona tizimi nima? U nima uchun «energoxalqa» deb ataladi? Uning asosiy vazifasi nimalardan iborat? «Energoxalqa»ning O‘zbekiston elektr energetika faoliyatiga ijobiy va salbiy ta'sirlari qanday?
Shu va shu kabi savollarga «Energiya» muvofiqlashtirish dispetcherlik markazi direktori Hamidulla Amanovich Shamsiyev javob beradi.
1. Markaziy Osiyo elektr energetika yagona tizimi nima? U nima uchun «energoxalqa» deb ataladi?
Avvalo nomini to‘g‘ri aytishdan boshlaylik... Aniqrog‘i, bizning energetika birlashmamiz «O‘rta Osiyo va Qozog‘iston janubining yagona energiya tizimi» deb atalardi. Hozirda Markaziy Osiyo va Janubiy Qozog‘iston yagona energiya tizimi deb shartli ravishda atamoqdamiz. Umuman olganda, bunday energetika tizimi faqat bizda emas, dunyo mamlakatlaridayam ko‘pgina. Ilgari Sovet Ittifoqida bir nechta bunday tizimlar mavjud edi va ularning har birining o‘z birlashgan energetik dispetcherlik markazlari bor edi. Sobiq Ittifoqning Markaziy dispetcherlik idorasi (MDI — SDU) Moskvada joylashgandi. Tarixga nazar tashlaydigan bo‘lsak, o‘sha davrda O‘rta Osiyo va Janubiy Qozog‘iston Birlashgan yagona energiya tizimi Sovetlar davlatining boshqa hududlari yagona energetika tizimidan ajratilgan holda ishlagan. Markazi Toshkent shahrida joylashgan dispetcherlik nazoratidan elektr ta'minoti umumtizimining ko‘rsatkichlari: chastota va boshqa rejim parametrlari mustaqil tartibga solingan.
Elekr ta'minoti tizimining o‘zaro yaxlitligi (konfiguratsiyasi) 1970-yillarda, to‘rtta respublika hududidan o‘tuvchi 500 kV kuchlanishli liniyalar bitta halqaga birlashtirilganda shakllangan edi. Shu o‘rinda nima uchun degan savol tug‘iladi... Albatta, bu parallel ravishda, ya'ni o‘zaro hamkorlikda ishlash — barcha ishtirokchilarining elektr ta'minotidagi ishonchliligini sezilarli darajada oshirish imkonini beradi. Hatto mutaxassis bo‘lmaganlar ham «halqada ishlash tizimi» — ushbu halqaning biron bir bo‘g‘ini o‘chirilgan bo‘lsa ham uning barqarorligini saqlashga imkon berishini tushunishadi. Yoki aksincha, agar energiya tizimining qismlarini bog‘laydigan yirik tarmoq o‘chirilgan bo‘lsa, ularning parallel ishlashi buzilishi ham mumkin. Bunday vaziyatda elektr ishlab chiqaruvchi birinchi manbalar — elektr stansiyalarning barqarorligi saqlab qolinadi.
Hozirgi vaqtda ushbu «halqa»da qo‘shimcha ichki halqalar paydo bo‘lgan, shunga qaramay, Markaziy Osiyo va Janubiy Qozog‘iston yagona energiya halqasi tushunchasi Markaziy Osiyo energetika tizimlarining o‘zaro bog‘liqligi va o‘zaro bog‘liqligining ramzi sifatida saqlanib qolgan. Demakki, matbuotda u yoki bu energiya tizimi «halqani tark etgani» haqida yozayotgan bo‘lsa, bilingki, bu fikr mutaxassisning fikri emas yoki u mutaxassis yetarli bilim-salohiyatga ega emas. Hozirgacha 500 kV kuchlanishli tarmoqlar halqasiga ega bo‘lgan energiya tizimlarining hech biri hamkorlikdagi parallel ishlash rejimini tark etgani yo‘q.
Turkmaniston va Tojikistonning hozirgi vaqtda Markaziy Osiyo elektr energetika yagona tizimidan ajralgan holda ishlayotganini ro‘kach qilgancha bu fikrga ayrim axborot manbalari e'tiroz bildirishlari mumkin. Ammo shuni alohida ta'kidlashimiz lozimki, Turkmaniston va Tojikistonning energiya tizimlari O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iziston tasarrufida bo‘lgan 500 kV kuchlanishli «halqa» bilan bog‘liq emas.
Turkmaniston 2003-yilda o‘z tashabbusi bilan Eron energetika tizimi ko‘rinishida o‘zi uchun iqtisodiy hamkor topib, Markaziy Osiyo elektr energetika yagona tizimidan chiqdi va hozir u bilan parallel ravishda ishlamoqda. Bu masalalar hal etilayotgan bir paytda Turkmaniston bilan parallel ravishda ishlashni yo‘lga qo‘ydi. Turkmaniston biz bilan «orol» deb atalgan sxemalar bo‘yicha ish olib boradi, ya'ni O‘zbekiston bilan alohida ishlab chiqarish tarmoqlarini ulash orqali hamkorlik qildi.
Tojikiston bir vaqtlar parallel ishlash shartlarini takroran buzganligi sababli «halqa» tarmog‘idan ajratilgan edi. Bu Markaziy Osiyo va Janubiy Qozog‘iston tizimining boshqa ishtirokchilari qabul qilgan qo‘shma qarori bo‘lgandi. Hozirda Osiyo Taraqqiyot bankining moliyaviy ko‘magi asosida Tojikistonni yagona energetika tizimiga qayta ulash bo‘yicha qator ishlar olib borilmoqda. Buni qarang, tajriba ko‘rsatdiki, hamkorlikda ishlash tizimidan chiqib ketish oson ekan, ammo unga ulanish ma'lum bir vaqt va xarajatlar talab etadi. Hozirda O‘zbekistonda ham Tojikiston bilan energetika aloqalarini mustahkamlash uchun yirik qurilish-montaj ishlari olib borilmoqda. Xullas, Tojikistonning Markaziy Osiyo yagona tizimi bilan hamkorlikda ishlashini tiklash taxminan 2023-yilda amalga oshiriladi.
Darvoqye, Tojikiston energetika tizimi o‘tgan yillar davomida chastotani mustaqil ravishda tartibga solib kelgan, bunga gidroelektr stansiyalarida mavjud bo‘lgan katta suv zaxiralari yordam berdi. Elektr energiyasining muhim ko‘rsatkichlarini doimiy ravishda sozlash murakkab texnik-muhandislik ishi bo‘lib, bu muammoni issiqlik stansiyalari (Qozog‘iston va O‘zbekistonda bo‘lgani kabi) yoki kichik quvvatli gidroelektr stansiyalarining zaxiralari bilan (so‘nggi yillarda Qirg‘izistonda bo‘lgani kabi) hal qilish amalda mumkin emas. Shuning uchun ham ushbu energiya tizimlarining yagona «Markaziy Osiyo halqasi»da birgalikda ishlashi Markaziy Osiyo energetika tizimlarining ishonchli parallel ishlashini ta'minlash, nafaqat ular o‘rtasidagi, balki «uzoq qo‘shni» davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishning dolzarb zarurati hisoblanadi.
2. Markaziy Osiyo elektr energetika tarmog‘ining yagona tizimi qachon tashkil topgan va u nima uchun kerak (asosiy vazifasi nimalardan iborat?)
Markaziy Osiyoning yagona energetika tizimi to‘rtta davlat – O‘zbekiston, Tojikiston, Turkmaniston, Qirg‘iziston va Qozog‘iston janubidagi beshta tutash viloyat hududida shakllandi. 1960-yilda O‘rta Osiyo yagona energiya tizimi tashkil etilishi boshlangan bo‘lib, o‘shanda O‘zbekiston energetika tizimi, Qirg‘iziston janubi, Tojikiston shimoli va Janubiy Qozog‘istonning Chimkent tutashuvi energetika tizimlari 110 va 220 kV kuchlanishli elektr uzatish liniyalari orqali parallel ishlashga ulangan.
O‘rta Osiyo yagona energetika tizimi yaratilish davrida, 01.01.1961-yil holatiga 4 ta energetika tizimining o‘rnatilgan quvvati 1157 MVt, maksimal yuklanishi 921 MVt, yillik ishlab chiqarish 6,5 mlrd. kV•soatga teng bo‘lgan. Bu, o‘z navbatida, mintaqada elektr energiyasi ta'minoti ishonchliligi va sifatini keskin oshirib, gidro (suv omborlari zaxirasi) va yoqilg‘i (tabiiy gaz va neft mahsulotlari) resurslaridan oqilona foydalanish imkonini bergani rost.
Markaziy Osiyo YET konfiguratsiyasi ittifoq respublikalarining milliy chegaralarini hisobga olmagan holda yagona ob'ekt sifatida ishlab chiqilgan va boshqa ko‘plab energetika birlashmalari singari sobiq Ittifoqning Yagona energiya tizimidan ajratilgan holda ishlagan. 30% gidroelektr stansiyalar va 70% issiqlik elektr stansiyalaridan tashkil topgan ushbu birlashma fan va ekspluatatsiya nuqtai nazaridan chastota va quvvatni tartibga solish, melioratsiya va energetika muammolarini hal qilish uchun maqbul edi. Markaziy Osiyo va Janubiy Qozog‘iston yagona energiya rejimlarini uzoq muddatli rejalashtirish birlashmaga kiritilgan har bir energiya tizimlarida ishlab chiqaruvchi manbalar tarkibini va shunga mos ravishda energiya tizimlarini elektr stansiyalarini yoqilg‘i bilan markazlashtirilgan tartibda ta'minlash masalalarini hisobga olgan.
Rejimlarni saqlashda nafaqat energiya resurslari, balki Markaziy Osiyo mintaqasi iqtisodiyotining negizi bo‘lgan qishloq xo‘jaligi, ya'ni irrigatsiya masalalari ham hisobga olingan. Rejimni optimallashtirish yonilg‘i xarajatlarini va yo‘qotishlarni (texnologik sarf) minimallashtirishga xizmat qiladi. Shu bilan birga, tarmoqlarni ta'mirlash jadvallari bir-biri bilan kelishilgan holda, ehtiyot qismlarni yetkazish markazlashtirilgan holda ta'minlangan.
Sovet Ittifoqi parchalanganidan keyin energiya materiallari va resurslarini markazlashtirilgan holda ta'minlash-taqsimlash tugatildi. Barcha energetika tizimlarida energiya mustaqilligini ta'minlash bo‘yicha shoshilinch choralar ko‘rildi. Ya'ni energiya va yoqilg‘i ta'minotida o‘z-o‘zini muvozanatlash, barqarorlashtirishga intildi. Oddiy aytganda, hamma o‘z imkoniyatlarini ishga soldi. Masalan, gidroenergetika salohiyati yuqori bo‘lgan davlatlar o‘z ehtiyojini qoplash uchun qishda ham suv omborlari sathini kamaytirib bordi. Bu mintaqada melioratsiya tartib-taomilini izdan chiqarib, ko‘pgina ekologik muammolarga duch qildi. Muvofiqlashtiruvchi birlashma ko‘rsatmalariga amal qilinmadi deyarli.
Nihoyat, 1991-yil 19-noyabrda Ashxobodda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston Respublikasining energetika tizimlarining parallel ishlashi to‘g‘risidagi bitim imzolandi. Albatta, bu energetika sohasi rahbarlarining to‘g‘ri qarori bo‘lib, Mintaqadagi energetika tizimlarining hech biri mustaqil ravishda o‘z iste'molchilarini to‘liq ishonchli energiya ta'minoti bilan ta'minlay olmasligini tushungan holda amalga oshirildi. Shunday qilib, «Markaziy energiya tizimlarini yagona dispetcherlik nazorati» tashkiloti ta'sis etildi va moliyalashtirish manbalari aniqlandi. Bir so‘z bilan aytganda, Markaziy Osiyo energetika tizimlari rahbarlarining uzoqni ko‘ra bilishi va samaradorlikka erishishi natijasida «mintaqa dispetcheri» saqlab qolindi.
Markaziy Osiyo elektr tarmoqlari parallel ishini boshqarish va muvofiqlashtirish bo‘yicha boshqaruv organi — Markaziy Osiyo Yagona energetika tizimi Kengashi (Markaziy Osiyo YET Kengashi), Unga energiya tizimlarining birinchi rahbarlari kiritilgan bo‘lib, yilning chorakliklarida poytaxt shaharlarda navbatma-navbat yig‘ilib, masalalar jamoaviy tarzda muhokama etiladi.
3. «Energiya» muvofiqlashtirish dispetcherlik markazi qachon va nima maqsadda tashkil etilgan? Uning asosiy vazifalari nimalardan iborat?
Energetika tizimlarida yuz bergan tarkibiy o‘zgarishlar munosabati bilan 2002-yilda O‘rta Osiyo Yagona energetika tizimi Kengashi Markaziy Osiyo Yagona energetika tizimi Kengashi maqomini oldi va nodavlat instituti maqomiga ega bo‘ldi.
2004-yil 27-oktabrda Markaziy Osiyo mamlakatlari energetika tizimlari o‘rtasida Markaziy Osiyo energetika tizimlarining elektr energetika sohasidagi aloqalarini muvofiqlashtirish to‘g‘risida Bitim imzolandi. Ushbu Bitimning 1-moddasiga muvofiq, Markaziy Osiyoning hozirgi Kengashi o‘rnini bosuvchi, energiya tizimlari bo‘yicha maslahat organi bo‘lgan Markaziy Osiyoning Muvofiqlashtiruvchi elektr energetika kengashi tashkil etildi.
2006-yil 29-sentabrda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishida ishtirokchilari nodavlat notijorat tashkilot — «Energiya» muvofiqlashtirish dispetcherlik markaziga Markaziy Osiyo energetika tizimlarining operativ-dispetcherlik faoliyatini muvofiqlashtirish yuklatildi.
«Energiya» MDM o‘z faoliyati uchun yuqori boshqaruv organi bo‘lgan Markaziy Osiyo Yagona energetika tizimi Kengashi oldida hisobdor. Uning ta'sis hujjatlari har qanday tijorat faoliyatini taqiqlaydi.
2020-yil aprel oyida tashkilotimiz 60 yoshga to‘ldi va biz bir kun ham faoliyatimizni to‘xtatganimiz yo‘q. Mintaqadagi mamlakatlarning milliy dispetcherlik markazlari bilan birgalikdagi dispetcherlik faoliyatida muvofiqlashtirish funksiyasini bajarmoqdamiz.
4. Markaziy Osiyo «energoxalqa»sining O‘zbekiston elektr energetika faoliyatiga ijobiy va salbiy ta'sirlari nimalardan iborat?
Bilasizmi, har qanday hamjamiyatda, nafaqat energetika sohasidagi birlashma orqali hamkorlikda, tabiiyki, siz qandaydir imtiyozlar olishga da'vo qilasiz. Ammo, shu bilan birga, siz ushbu hamjamiyatda umum qabul qilingan tartib-qoidalarga rioya qilishingiz shart va bu muayyan mas'uliyat yuklaydi. Har qanday quvvat tizimining parallel ishlashidan olinadigan asosiy afzalligi izolyasiyada ishlashga qaraganda ancha yuqori ishonchlilikka ega bo‘lish, ya'ni barqaror faoliyat garovidir. Bu yerda men umum qabul qilingan texnik-muhandislik, xavfsizlik shartlariga amal qilish bilan bir qatorda birlashma ish faoliyatidan unumli foydalanishni nazarda tutmoqdaman. Misol uchun, elektr energetika tarmog‘ida chastota va kuchlanishning yuqori sifatini ta'minlash lozim va bunga minimal kuch, ya'ni resurs sarflash — muhim vazifa.
Darvoqe, Markaziy Osiyo va Janubiy Qozog‘iston yagona energiya tizimi butun MDH davlatlaridagi kabi 50 ± 0,05 Gts darajadagi chastotada ishlaydi va bu texnik ko‘rsatkich Sobiq Ittifoq davrida yaratilgan me'yor hisoblanadi. Bu ko‘rsatkichni har daqiqa rostlar (me'yorlashtirib) turish mushkul masala, ayniqsa O‘zbekiston energetika tizimiga o‘xshash issiqlik elektr stansiyalarining ulushi katta bo‘lgan mamlakat uchun.
Yana bir muhim omil shundaki, har qanday energetika tizimi iqtisodiy foydani ko‘zlaydi, ya'ni o‘z mahsulotini — elektr energiyasini qo‘shni yoki mintaqaning boshqa mamlakatlarga eksport qilishi yoki aksincha, arzonroq bo‘lsa, qo‘shnilardan xarid qilish samaradorligiga intiladi. Demakki, bu ham texnik-muhandislik, ham tuzatish-sozlash, ham suv va qazilma resurslardan oqilona foydalanish, ham moliyaviy foyda nuqtai nazaridan samarali.
O‘zaro halqalangan tarmoqlar chastotani (yoki quvvat oqimlarini) tartibga solish yoki ular orqali elektr energiyasini tranzit qilish kabi masalalarda bir-birilari uchun yelkadosh. Halqali uslubda ishlashning O‘zbekiston energetika tizimi uchun yana bir muhim jihati borki, u ham bo‘lsa mamlakatning mintaqa markazida joylashgani, deyarli barcha tranzit yo‘llar O‘zbekiston balansidagi elektr tarmoqlari orqali o‘tadi.
Takror aytaman, energohalqaning eng muhim ijobiy tomoni Markaziy Osiyoda suv resurslaridan oqilona foydalanib, qishloq xo‘jaligi, dehqonchilik, chorvachilik, qolaversa xalq xo‘jaligining barcha tarmoqlari uchun zarur bo‘lgan suvdan oqilona foydalanish imkonini beradi. O‘zingiz o‘ylang, yozning chillasida gaz va neft mahsulotlarini ko‘proq yoqib elektr energiyasi ehtiyojini qoplagan yaxshimi yoki suv omborlaridagi suvni daryo o‘zanlariga oqizish orqali elektr energiyasi ko‘proq ishlab chiqarib, bu orqali sug‘orish mavsumini to‘liq ta'minlaganmi? Qishda suv omborlaridan «sanitar me'yorlar»da suv oqizib, uni to‘plash, elektr energiyasini esa tabiiy zaxirralar hisobiga ham shaharsozlikning isitish tizimiga berib, ham elekr energiyasi ishlab chiqarish — oqilona yo‘l. Buning uchun mintaqa elektr tarmoqlari o‘zaro hamkorlikda, ya'ni yagona halqa tizimida ishlashi samarali.
Parallel (hamkorlikda) ishning «energetika hamjamiyatining salbiy ta'siri» haqida, rostini aytsam, men bir narsa deyishim qiyin. Agar parallel ishlashning afzalliklarini suiiste'mol qilmasangiz, dispetcherlik jadvaliga rioya qilsangiz, qo‘shnilaringizdan ruxsatsiz elektr energiyasini qabul qilmay yoki, aksincha, ortiqcha resursni ularga «surib yubormay» ishlasak — salbiy oqibatlari deyarli yo‘q. Boshqacha aytganda, dispetcherlik intizomiga rioya qilish lozim va intizom hech qanday tarzda «salbiy oqibatli» bo‘lishi mumkin emas.
5. 2022-yil 25-yanvar kungi kaskadli o‘chishlardan keyin xalqimiz orasida elektr energetika tarmog‘idagi paralel ishlash tizimi «Sobiq Ittifoqdan qolgan og‘ir yuk» yoki «Rossiyaning ta'sir doirasi mexanizmlaridan biri» deya talqin etilmoqda... Bunga munosabatingiz?
Agar jamiyatda sodir bo‘lgan baxtsiz hodisani shunday talqin qilayotgan bo‘lsalar, demak, bu bizning aybimiz –— o‘z vaqtida kerakli ma'lumotlarni bermaganimiz, oqibatda axboriy bo‘shliq bor va bu yolg‘on mish-mishlar hamda uydirmalarning tarqalishiga sabab bo‘lmoqda. O‘zbekiston energiya tizimining stansiyalaridan birida sodir bo‘lgan nosozlik, ya'ni ikkita bog‘lovchi tizim (sistema shin) va ular bilan bog‘liq barcha generatorlarning bir vaqtning o‘zida o‘chishi, soha vakillari ta'biri bilan aytganda, ko‘zda tutilmagan hodisa edi.
Odatda, elektr tarmoqlari yoki katta quvvat bloklarining favqulodda o‘chishi sodir bo‘lganda, energiya tizimida katta quvvat «birdan yo‘qolsa», texnik-muhandisla shartlariga ko‘ra avariyaga qarshi avtomatika tizimi ishlashi kerak, ya'ni bu iste'molda bo‘lgan iste'molchilarning kerakli miqdordagi hajmini o‘chirib, tizimining barqarorligini saqlab qolishi kerak edi. Ammo bir vaqtning o‘zida 6 ta quvvat bloki o‘z ishini favqulodda yo‘qotishi texnik shartlarda nazarda tutilmagan holat bo‘lib, bunday nosozlikda barqarorlikni ta'minlaydigan holatlar hech qanday me'yoriy hujjatlarda ko‘zda tutilmagan.
Natijada, kompensatsiya qilinmagan quvvat nomutanosibligi Qozog‘istonning Shimoliy-Janubiy tranzitini ruxsat etilgan yuklamadan ortiqcha kuch bilan yukladi va u asinxron ishlashdan uzilib, Markaziy Osiyo va Qozog‘iston janubidagi elektr ta'minoti tizimini izolyasiyalab ajratib qo‘ydi. Oddiyroq aytganda, Sirdaryo issiqlik elektr stanitsidagi yirik energobloklarning quvvati bir lahzada yo‘qolishi — Markaziy Osiyo elektr energetika yagona tizimidagi yirik nosolik va favqulodda o‘chishlarga sabab bo‘ldi. Yanayam sodda tushuntirsam, ushbu vaziyatda elektr taqchilligi shunchalik katta ediki, «chastota ko‘chkisi» sodir bo‘ldi. Energiya tizimidagi chastotaning nazoratsiz pasayishi, butun energiya tizimidagi quvvat bloklari bir vaqtning o‘zida o‘z yo‘qolishiga sabab bo‘ldi. Bu bizning energetika birlashmamiz tarixida birinchi marta sodir bo‘ldi. Hodisa xronologiyasi va sabablarini batafsil o‘rganish, shuningdek, bunday hodisalarning takrorlanishining oldini olish choralarini belgilab olish bo‘yicha hozirda komissiya ishlamoqda.

Что такое Единая энергосистема Центральной Азии?
Что такое Единая (объединенная) энергосистема Центральной Азии? Почему ее называют «энергетическим кольцом»?
На эти вопросы ответил директор Координационно-диспетчерского центра «Энергия» Хамидилла Аманович Шамсиев.
1. Что такое Единая (объединенная) энергосистема Центральной Азии? Почему его называют «энергетическим кольцом»?
Начнем с названия: более правильно наше энергообъединение называется Объединенная энергосистема Центральной Азии и Юга Казахстана. Мы не единственные в своем роде: таких энергообъединений было несколько в бывшем Советском Союзе, в каждой из них был свой Объединенный диспетчерский центр, а Центральное диспетчерское управление (ЦДУ) располагалось в Москве. Исторически так сложилось, что в то время ОЭС ЦА и Юга Казахстана работала изолированно от Единой энергосистемы Советского Союза, самостоятельно регулировала частоту и другие режимные параметры в ОЭС и диспетчерское управление осуществлялось из единого центра, который располагался в Ташкенте.
Конфигурация энергообъединения сложилась в 70-е годы, когда линии 500 кВ, проходящие через территории четырех республик, были объединены в единое кольцо, которое позволило значительно повысить надежность работы всех участников параллельной работы. Даже не специалистам понятно, что работа в кольце позволяет сохранить параллельную работу энергосистем даже при отключении какого-либо звена этого кольца, в то время как при отключении радиальных линий, связывающих части энергосистемы, их параллельная работа может нарушиться. В настоящее время в этом кольце появились дополнительные внутренние кольца, тем не менее понятие центрально-азиатского кольца сохранилось как бренд или символ взаимосвязанности и взаимозависимости энергосистем Центральной Азии. И когда где-то в печати проскакивает, что та или иная энергосистема, «вышла из кольца», то это говорит скорее о некомпетентности этого мнения: до сих пор ни одна из энергосистем-владельцев кольца 500 кВ ни разу не «выходила» из кольца, т.е. из режима их совместной параллельной работы.
Могут возразить и напомнить об энергосистемах Туркменистана и Таджикистана, которые в настоящее время работают изолированно от ОЭС ЦА. Сразу скажу, что эти энергосистемы не имеют отношения к кольцу 500 кВ, владельцами которого являются узбекская, казахская и кыргызская энергосистемы.
Туркменистан вышел из состава ОЭС ЦА в 2003 году по собственной инициативе, найдя себе рынок сбыта в лице иранской энергосистемы, с которой он работает сейчас в параллельном режиме. С нами же туркменская энергосистема работает по так называемым «островным» схемам, выделив отдельные генераторы по отдельным сетям в нашу сторону.
Таджикистан был в 2009 году отделен от параллельной работы из-за многократных нарушений условий параллельной работы, причем это было совместно принятое решение остальных участников ОЭС ЦА. Сейчас при финансовой поддержке АБР активно ведется работа по переподключению энергосистемы Таджикистана к ОЭС ЦА, но, как показывает опыт, отключить можно одномоментно, а подключить обратно через достаточно большой промежуток времени требуется не один год совместных усилий. Ориентировочный срок восстановления параллельной работы Таджикистана с ОЭС ЦА ожидается в следующем (2023) году.
Кстати, таджикская энергосистема все эти годы самостоятельно регулировала частоту, чему способствовали большие резервы, имеющиеся на ее гидростанциях. Тепловыми станциями (как в Казахстане и Узбекистане) или слабыми резервами на гидростанциях (как в Кыргызстане в последние годы) решить эту задачу практически невозможно. Именно поэтому совместная работа этих энергосистем в едином «центрально-азиатском» кольце – это насущная необходимость для обеспечения надежной параллельной работы энергосистем Центральной Азии, расширения взаимовыгодного сотрудничества не только между ними, но и «дальними» соседями.
2. Когда образовалась Объединенная энергосистема Центральной Азии и зачем она нужна (какова ее основная функция?)
Объединенная энергетическая система Центральной Азии формировалась на территории четырех государств – Узбекистана, Таджикистана, Туркменистана, Кыргызстана и прилегающих к ним пяти областях Юга Казахстана. Началом создания ОЭС Средней Азии стал 1960 год, когда на параллельную работу по линиям электропередач напряжением 110 и 220 кВ были подключены Узбекская энергосистема, энергосистемы Юга Кыргызстана, Севера Таджикистана и Шымкентский узел Южного Казахстана.
На период создания ОДУ Средней Азии в Объединенную энергосистему Средней Азии входили четыре энергосистемы с установленной мощностью на 01.01.1961г. – 1157 МВт, максимумом нагрузки 921 МВт, годовой выработкой 6,5 млрд. кВтч. Объединение энергосистем резко повысило надежность и качество электроснабжения потребителей, дало возможность рационально использовать гидро- и топливные ресурсы.
Конфигурация ОЭС Центральной Азии проектировалась как единое целое, без учета национальных границ союзных республик, и работала, как и многие другие энергообъединения, изолированно от Единой энергосистемы бывшего Союза. Структура ОЭС, состоящая на 30% из гидростанций и на 70% из тепловых станций, с точки зрения науки и эксплуатации являлась оптимальной для решения вопросов регулирования частоты и мощности, водных и энергетических проблем. Долгосрочное планирование режимов ОЭС ЦА учитывало структуру генерирующих источников в каждой из энергосистем, входящих в ОЭС, и, соответственно, вопросы централизованного обеспечения энергосистем топливом для электрических станций.
При ведении режимов учитывались потребности не только энергетики, но и ирригации, которые в регионе Центральной Азии неразрывно связаны. Оптимизация режима предполагала минимизацию затрат топлива и потерь электроэнергии в сетях в масштабах всего энергообъединения, а не отдельно взятой энергосистемы. Графики проведения ремонтных работ увязывались между собой, обеспечение запасными частями производилось централизованно.
После распада СССР централизованное обеспечение энергетическими материалами и ресурсами закончилось. Во всех энергосистемах срочно принимались меры по обеспечению энергетической независимости, т.е. самосбалансированности по энергии и топливообеспечению, но стартовая позиция стран сильно отличалась. Из-за недостатка собственных энергоресурсов стран с преобладающей гидроэнергетикой водохранилища стали выпускать больше воды в зимнее время, что привело к нарушению сложившихся водных и энергетических режимов и экологическим проблемам. Задача получения оптимального режима в масштабах ОЭС отошла на задний план.
Понимая, что ни одна из энергосистем не может обеспечить самостоятельно полноценное надежное энергоснабжение своих потребителей, руководители энергосистем с целью сохранения параллельной работы подписали 19.11.1991 года в городе Ашхабаде Соглашение о параллельной работе энергетических систем Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан, Туркменистана и Республики Узбекистан, а также учредили предприятие «Объединенное диспетчерское управление энергосистемами Средней Азии», взяв его финансирование на себя на долевой основе. На постсоветском пространстве за пределами Российской Федерации предприятие ОДУ Средней Азии оказалось единственным, которое, благодаря прозорливости и оперативности руководителей энергосистем, удалось сохранить.
Руководящим органом по управлению и координации параллельной работы ОЭС Средней Азии стал Совет Объединенной энергетической системы Средней Азии (Совет ОЭС Средней Азии), в состав которого входили первые руководители энергосистем, которые ежеквартально собирались поочередно в столицах или других городах для проведения заседаний Совета ОЭС. Все решения Совета по организации параллельной работы принимались коллегиально.
3. Когда и с какой целью был создан Координационно-диспетчерский центр «Энергия»? Каковы его основные функции?
В связи со структурными изменениями, произошедшими в энергосистемах, в 2002 году Советом ОЭС Средней Азии было принято решение привести в соответствие с новыми реалиями Статус самого Совета ОЭС Средней Азии и Статус ОДЦ «Энергия», причем изменить статус последнего с государственного узбекского предприятия на статус негосударственного учреждения.
27 октября 2004 года энергосистемы стран Центральной Азии заключили Соглашение о координации отношений в области электроэнергетики энергосистем Центральной Азии. В соответствии со Статьей 1 этого Соглашения был организован Координационный Электроэнергетический Совет Центральной Азии (КЭС ЦА), являющийся совещательным органом энергосистем, заменивший действовавший Совет ОЭС Средней Азии.
На заседании КЭС ЦА, состоявшемся 29 сентября 2006 года, Участники КЭС ЦА утвердили Учредительный Договор о создании и деятельности негосударственной некоммерческой организации – учреждения КДЦ «Энергия», основными функциями которого являются осуществление параллельной работы и координации оперативно-диспетчерской деятельности энергосистем Центральной Азии.
КДЦ «Энергия» в своей деятельности подотчетен КЭС ЦА, который является его высшим органом управления. Учредительными документами КДЦ «Энергия» запрещается заниматься коммерческой деятельностью.
Учредительные документы КДЦ «Энергия» были зарегистрированы 28 мая 2007 года в Министерстве юстиции Республики Узбекистан и с 1 июля 2007 года КДЦ «Энергия» стал функционировать в качестве юридического лица, как Международная Негосударственная Некоммерческая организация Координационно-Диспетчерский Центр «Энергия».
Поэтому удивляешься, когда слышишь или читаешь, что в регионе нет единого диспетчерского управления и его нужно воссоздать. В апреле 2020 года нашей организации исполнилось 60 лет и мы ни на один день не прекращали свое функционирование. Есть только небольшой нюанс: когда-то ОДУ Средней Азии было органом диспетчерского управления и могло давать команды, например, на отключение потребителей, если это требовалось по режиму, в то время как для КДЦ учредители оставили функцию координации совместной работы национальных диспетчерских центров, которые являются главными каждый в своей стране в области диспетчеризации.
4. Каково положительное и отрицательное влияние «энергетического сообщества» Центральной Азии на электроэнергетическую деятельность Узбекистана?
Когда работаешь в сообществе, в любом, не только энергетическом, то, естественно, ты претендуешь на получение каких-то выгод, но при этом обязан выполнять действующие в этом сообществе правила, нести определенную ответственность. Главное преимущество, которое получает любая энергосистема от параллельной работы – это гораздо более высокая надежность, чем когда работаешь изолированно. Это обеспечение более высокого качества частоты и напряжения в энергосистеме, затрачивая на это минимум усилий. К слову, в ЕЭС СНГ частота российская и поддерживается 50±0,05 Гц – уровень, который недостижим изолированно работающей энергосистемой, особенно, такой, какой является узбекская энергосистема с подавляющей долей тепловых станций. И еще немаловажный фактор — любая энергосистема должна торговать, экспортировать свой товар, электроэнергию, соседям или в дальние страны, или выгодно покупать ее у соседей, если у них дешевле. Энергосистемы оказывают вспомогательные услуги друг другу, такие как регулирование частоты (или перетоков мощности) или транзиту электроэнергии через свои сети. Последний является важным фактором для узбекской энергосистемы, которая находится в центре энергообъединения и большинство транзитных путей приходится на ее сети.
Да, чуть не забыл, благодаря параллельной работе энергетики выполняют еще одну очень важную задачу – обеспечивают водно-энергетические режимы, а именно, обеспечивают водой потребности сельского хозяйства в период ирригации.
Про «отрицательное влияние энергетического сообщества» параллельной работы, честно, затрудняюсь что-то сказать. Разве что не злоупотреблять преимуществами параллельной работы, соблюдать свой диспетчерский график, не брать несанкционированно электроэнергию у соседей или, наоборот, «не запихивать» к ним свои избытки. Иными словами, нужно соблюдать диспетчерскую дисциплину, а дисциплинированность — это общечеловеческое качество, которое никак не может быть «отрицательным».
5. После каскадного отключения 25 января 2022 года параллельная работа энергосистемы интерпретируется в нашем обществе как «тяжелое бремя, оставшееся от бывшего Советского Союза» или «один из механизмов сферы влияния России»... Как вы к этому относитесь?
Если в обществе имеется такая интерпретация случившейся аварии, то это наша недоработка – не дали вовремя нужную информацию, что способствовало распространению неверных слухов и измышлений. На одной из наших станций случилось, как мы говорим, не расчетное повреждение — одновременное погашение двух систем шин и всех работающих на них генераторов.
Обычно при отключении большой мощности в энергосистеме из-за отключений линий или крупных энергоблоков по факту произошедшего отключения должна работать противоаварийная автоматика, которая, погасив заранее определенный объем потребителей, тем самым, частично скомпенсирует потерянную генерацию до величины, которая не должна представлять угрозу для устойчивости энергосистемы. В данном случае, автоматика, предусматривающая одновременную потерю 6 энергоблоков, не предусмотрена ни одним нормативным документом.
В результате, нескомпенсированный небаланс мощности перегрузил транзит Север-Юг Казахстана сверх допустимой нагрузки и он отключился от асинхронного хода, отделив ОЭС Центральной Азии и Юга Казахстана на изолированную работу. Дефицит мощности был настолько большой, что случилась «лавина частоты» — неконтролируемое снижение частоты в энергосистеме до величин, при которых остановились энергоблоки по всей энергосистеме из-за одновременной потери собственных нужд. Такое в истории нашего энергообъединения случилось впервые. Работает комиссия, которая выяснит досконально хронологию и причину произошедшего, а также наметит мероприятия по недопущению повторения подобных событий.