OAV: «Maynerlar uchun ro‘yxatdan o‘tish va energiya uchun oshirilgan tarif joriy etiladi»
O‘zbekistonda maynerlar uchun majburiy ro‘yxatdan o‘tish, elektr energiyasiga oshirilgan tariflar va boshqa talablar joriy etilmoqda. Faqatgina kompaniyalar mayning bilan shug‘ullanishi mumkin. To‘lov vositasi sifatida kriptovalyutadan foydalanish taqiqlanadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-aprel kuni «Raqamli texnologiyalarni rivojlantirish» hamda «Tadbirkorlik subyektlari uchun qulay shart-sharoitlar yaratish» maqsadida davlat rahbarining bir qator hujjatlariga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi qarorni imzoladi.
«Gazeta.uz» avvalroq prezident huzuridagi prezident huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi prezident huzuridagi O‘zbekiston Istiqbolli loyihalar milliy agentligi etib qayta tashkil etilgani haqida yozgan edi. Uning asosiy vazifasi kripto-aktivlar aylanmasi sohasida yagona davlat siyosatini ishlab chiqish va amalga oshirishdan iboratdir. Kripto-valyuta texnologiyalarini joriy qiluvchi kompaniyalar soliqlardan butunlay ozod qilinadi.
Farmon bilan kripto-aktivlar aylanmasi sohasida tartibga solish maxsus rejimi («tartibga solish qumdoni» maxsus rejimi) to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Maxsus rejim ishtirokchilari ro‘yxatga olinganidan keyin uch yildan ko‘p bo‘lmagan muddatga litsenziya va ruxsatnomalarsiz tajriba loyihalarini amalga oshirishlari mumkin.
Mayning Istiqbolli loyihalar milliy agentligida majburiy ro‘yxatdan o‘tkazilishi kerak va litsenziyalangan faoliyat turi hisoblanmaydi. Maynerlarni ro‘yxatga olish faqat Internet orqali elektron shaklda amalga oshiriladi. Ular faqat ro‘yxatga olish paytida ko‘rsatilgan manzilda, yong‘in xavfsizligi choralari va sanitariya me’yorlari va qoidalariga rioya qilgan holda ishlashlari mumkin.
Quyosh fotoelektr stansiyasida ishlab chiqarilgan elektr energiyasidan foydalangan holda faqat yuridik shaxslar mayning bilan shug‘ullanishi mumkin. Bunday holatda ular qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish sohasidagi soliq, bojxona va boshqa imtiyoz va preferensiyalardan foydalanish huquqiga ega.
Mayning uchun yagona elektr energetika tizimiga ulangan holda energiyadan foydalanilgan taqdirda, to‘lovlar belgilangan tarifga nisbatan 2 baravar o‘suvchi коэффициентга muvofiq to‘lanadi. Tarmoqqa noqonuniy ulanishda esa 5 baravar o‘suvchi tarif bo‘yicha to‘lash talab qilinadi.
Tig‘iz davrda iste’mol qilingan elektr energiyasi uchun tegishli tariflarga Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilangan ustamalar qo‘llaniladi.
Iste’mol qilingan elektr energiyasini hisobi alohida o‘lchash moslamasini o‘rnatish orqali amalga oshiriladi.
Xizmatlar provayderlari jismoniy yoki yuridik shaxslarga, shu jumladan, ularning nomidan kripto-aktivlarni sotib olish, sotish va (yoki) almashish, saqlash, chiqarish, joylashtirish va boshqarish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatadi. Xizmat ko‘rsatuvchi provayderlar ham faqat yuridik shaxslar — O‘zbekiston rezidentlari bo‘lishi mumkin.
Xizmatlar provayderlari turlariga:
• kripto-birja — kripto-aktivlarni sotib olish, sotish va (yoki) ayirboshlash uchun elektron platformani taqdim etuvchi tashkilot;
• mayning-pul — mayning jarayonini ta’minlash maqsadida hisoblash quvvatlarini birlashtiruvchi elektron platformani taqdim etuvchi tashkilot;
• kripto-depozitariy — kripto-aktivlarni sotib olish va (yoki) sotish yuzasidan xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha elektron platforma va (yoki) texnik va dasturiy vositalar majmuini taqdim etuvchi tashkilot;
• kripto-do‘kon — kripto-aktivlarini sotib olish va (yoki) sotish yuzasidan xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha elektron platforma va (yoki) texnik va dasturiy vositalar majmuini taqdim etuvchi tashkilot kiradi.
2023-yil 1-yanvardan O‘zbekiston fuqarolari va yuridik shaxslari kriptoaktivlarni faqat milliy provayderlar orqali sotib olishlari, sotishlari va (yoki) almashishlari mumkin bo‘ladi.
Litsenziyalash talablari va shartlari doirasida xizmatlar provayderlari platforma va boshqa dasturiy ta’minotni O‘zbekistondagi serverlarga joylashtirishi, kripto-aktivlar bilan bog‘liq barcha operatsiyalar bo‘yicha ma’lumotlarni, platforma ishtirokchilarining identifikatsiya ma’lumotlarini, xizmatlar provayderining platforma ishtirokchilari bilan munosabatlariga oid materiallarni (shu jumladan platforma ishtirokchilari o‘rtasida), shu jumladan ish yozishmalarini besh yil davomida saqlashi shart.
Bundan tashqari, kriptovalyutadan to‘lov va to‘lovlarni qabul qilish vositasi sifatida foydalanish, shuningdek, reklamaning bir qismi sifatida kriptovalyuta bilan bog‘liq faoliyatning rentabelligini va’da qilish, bunday operatsiyalarni boyishning yengil usuli sifatida reklama qilish taqiqlanadi.
Ro‘yxatdan o‘tish chog‘ida xizmatlar provayderlari kamida 5000 ta bazaviy hisob-kitob birliklari (1,35 mlrd so‘m) bo‘lgan ustav kapitaliga ega bo‘lishi kerak, shundan 3000 BHKB O‘zbekiston banklaridagi alohida hisobvaraqda saqlanadi.
Jismoniy va yuridik shaxslarning kriptoaktivlar bilan O‘zbekiston hududidagi operatsiyalari soliqqa tortilmaydi, daromadlari esa soliq solinadigan bazaga kiritilmaydi. Kriptovalyutalar bilan bog‘liq valyuta operatsiyalari valyutani tartibga solish to‘g‘risidagi qonun hujjatlari bilan tartibga solinmaydi.

Фото: taxfree.livejournal.com
Президент Шавкат Мирзиёев 27 апреля подписал указ, которым внесены изменения в ряд актов главы государства с целью «развития цифровых технологий» и «создания благоприятных условий для субъектов предпринимательства».
«Газета.uz» сообщала, что на днях Национальное агентство проектного управления при президенте было реорганизовано в Национальное агентство перспективных проектов Узбекистана, подотчётное президенту. Его основной задачей обозначены выработка и реализация политики в области оборота криптоактивов. Компании, внедряющие технологии криптовалют, будут полностью освобождены от налогов.
Указом утверждено Положение о специальном режиме регулирования в сфере оборота криптоактивов (специальный режим «регуляторных частиц»). Участники спецрежима после регистрации могут осуществлять пилотные проекты без получения лицензий и разрешений сроком не более трёх лет.
Майнинг подлежит обязательной регистрации в Национальном агентстве перспективных проектов и не является лицензируемым видом деятельности. Регистрация майнеров осуществляется исключительно в электронной форме через интернет. Они могут работать исключительно по адресу, указанному при регистрации, с соблюдением мер пожарной безопасности и санитарных норм и правил.
Майнингом могут заниматься только юридические лица с использованием электроэнергии, произведённой солнечной фотоэлектрической станцией. В этом случае они имеют право пользоваться налоговыми, таможенными и иными льготами и преференциями в области использования возобновляемых источников энергии.
При использовании электроэнергии с подключением к единой электроэнергетической системе за электроэнергию придётся платить по тарифу с 2-кратным повышающим коэффициентом, при незаконном подключении к сети — с 5-кратным повышающим коэффициентом.
За потребление электроэнергии в пиковый период к тарифам применяются надбавки, устанавливаемые Кабинетом министров.
Учёт потребленной электроэнергии ведётся с установкой отдельного прибора учёта.
Провайдеры услуг оказывают услуги для физических или юридических лиц, в том числе от их лица, по покупке, продаже и (или) обмену, хранению, выпуску, размещению и управлению криптоактивами. Провайдерами услуг также могут только юридические лица — резиденты Узбекистана.
Виды провайдеров услуг:
• криптобиржа — организация, предоставляющая электронную платформу для покупки, продажи и (или) обмена криптоактивов;
• майнинг-пул — организация, предоставляющая электронную платформу для консолидации вычислительных мощностей для обеспечения процесса майнинга;
• криптодепозитарий — организация, предоставляющая электронную платформу и (или) совокупность технических и программных средств по оказанию услуг по выпуску криптоактивов, осуществлению их первичного размещения и хранения;
• криптомагазин — организация, предоставляющая электронную платформу и (или) совокупность технических и программных средств по оказанию услуг по покупке и (или) продаже криптоактивов;
• иные виды провайдеров услуг, определяемые решениями агентства.
С 1 января 2023 года граждане и юридические лица Узбекистана могут покупать, продавать и (или) обменивать криптоактивы только через национальных провайдеров услуг.
В рамках лицензионных требований и условий провайдеры услуг должны размещать платформу и другие программные средства на серверах в Узбекистане, хранить в течение пяти лет информацию по всем операциям с криптоактивами, идентификационные данные участников платформы, материалы по взаимоотношениям провайдера услуг с участниками платформы (в том числе между участниками платформы), включая деловую переписку.
Кроме того, запрещается использовать криптовалюту в качестве средства платежа и приёма оплаты, а также в рамках рекламы обещать доходность деятельности, связанной с криптовалютой, рекламировать такие сделки как легкий способ обогащения.
Провайдеры услуг при регистрации должны иметь уставной фонд в размере не менее 5000 базовых расчётных величин (1,35 млрд сумов), из этой суммы 3000 БРВ резервируются на отдельном счёте в банке Узбекистане.
Операции физических и юридических лиц с криптоактивами на территории Узбекистана не будут облагаться налогами, а доходы не будут включаться в налогооблагаемую базу. На валютные операции с криптовалютой не распространяется законодательство о валютном регулировании.