O‘zbekiston Prezidenti Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi o‘rinbosarini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-sentabr kuni SHHTning Samarqand sammitida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan BMT Bosh kotibining siyosiy masalalar va tinchlikni barpo etish bo‘yicha o‘rinbosari Rozmari DiKarloni qabul qildi.
O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi amaliy hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari, dolzarb xalqaro masalalar, mamlakatimizda 2030 yilga qadar Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish borasidagi ishlar yuzasidan batafsil fikr almashildi.
Rozmari DiKarlo Prezident Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi. BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrishning salomini yetkazib, u 2022-2026-yillarda Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Keyingi yillarda O‘zbekistonning BMT tuzilmalaridagi ishtiroki faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Mamlakatimiz tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining mintaqaviy hamkorlik va o‘zaro bog‘liqlikni ilgari surishga qaratilgan beshta rezolyutsiyasi qabul qilindi.
O‘zbekiston 2020-2021-yillarda FAOning Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha 32-mintaqaviy konferensiyasida raislik qilgani, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashiga a’zo bo‘lib kirgani, YUNЕSKOning kichik yoshli bolalar tarbiyasi va ta’limi bo‘yicha jahon konferensiyasi va Jahon sayyohlik tashkilotining (YUNVTO) Bosh assambleyasini o‘tkazishni rejalashtirayotgani alohida ta’kidlandi.
Tomonlar Orol dengizi halokatining oqibatlarini yumshatish, Afg‘onistonda tinchlik o‘rnatish va afg‘on xalqiga ko‘maklashish loyihalarini amalga oshirish, Markaziy Osiyoda barqaror taraqqiyotni ilgari surish va o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash borasidagi hamkorlikni mustahkamlashga kelishib oldilar.

Президент Узбекистана принял заместителя Генерального секретаря Организации Объединенных Наций
14 сентября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя Генерального секретаря ООН по политическим вопросам и миростроительству Розмари ДиКарло, прибывшую для участия в Самаркандском саммите ШОС.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по перспективным направлениям практического сотрудничества Узбекистана и ООН, актуальным международным вопросам, работе по достижению Целей устойчивого развития в период до 2030 года в нашей стране.
Розмари ДиКарло выразила искреннюю признательность Президенту Шавкату Мирзиёеву за теплый прием. Она передала от Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша слова приветствия и поддержки реформ, проводимых в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы.
С удовлетворением отмечена активизация в последние годы участия Узбекистана в деятельности структур ООН. По инициативе нашей страны принято пять резолюций Генеральной ассамблеи ООН, направленных на продвижение регионального сотрудничества
и взаимосвязанности.
Особо подчеркнуто, что в 2020-2021 годах Узбекистан председательствовал в 32-й Региональной конференции ФАО по Европе и Центральной Азии, вошел в состав Совета ООН по правам человека, планирует принять Всемирную конференцию ЮНЕСКО по воспитанию и образованию детей младшего возраста и 25-ю сессию Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (ЮНВТО).
Стороны договорились углублять сотрудничество по смягчению последствий экологической катастрофы Аральского моря, мирному урегулированию ситуации в Афганистане и реализации проектов содействия афганскому населению, продвижения в регионе Центральной Азии устойчивого развития и укреплению взаимосвязан