Prezident Shavkat Mirziyoyev qurilish, taʼlim, turizm va sanoat sohalaridagi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi
• 26.09.2024
Ijtimoiy va iqtisodiy loyihalar haqida axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 26-sentabr kuni qurilish, ta’lim, turizm va sanoat sohalaridagi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Ma’lumki, joriy yil 3-aprel kuni Yangi Toshkent shahrida ilk inshootlar qurilishi boshlangan edi. Davlatimiz rahbari bu ulkan loyiha ilm-fan va ma’naviyat maskanlaridan boshlanayotganiga urg‘u berib, “bular ma’rifatli jamiyat barpo etish g‘oyamizning asosi va namunasi bo‘ladi”, degan edi.
Shulardan biri – Alisher Navoiy nomidagi xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Adabiyot muzeyi va Milliy maqom markazini o‘z ichiga olgan majmuadir. U jahonga mashhur “Zaha Hadid architects” kompaniyasi tomonidan loyihalashtirilgan. Bo‘lajak majmua o‘ziga xos dizayni  va funksionalligi bilan diqqatga sazovor. Unda estetika va qulaylik mohirona birlashtirilib, atrof-muhit bilan uyg‘unlik hosil qiladi. Shu jihatlari bilan majmua kelgusida xalqaro turizm maskanlaridan biriga aylanadi.
Yangi Toshkent uchun yana bir salohiyatli go‘sha – Chirchiq daryosi. Aholi va mehmonlarga zamonaviy sharoitlar yaratish maqsadida uning 6 kilometrga yaqin qismida dam olish hududi barpo etish mo‘ljallangan. Buning uchun qirg‘oqlar tartibga keltirilib, ko‘kalamzorlashtiriladi. Mehmonxona, sog‘lomlashtirish va ko‘ngilochar maskanlar quriladi.
Keyingi yillarda O‘zbekistoning YUNЕSKO bilan hamkorligi yanada mustahkamlanib bormoqda. Ushbu nufuzli tashkilot Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi 2025-yilda Samarqand shahrida o‘tkazilishi belgilangan. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 15 martdagi qaroriga muvofiq, bunga tayyorgarlik boshlab yuborilgan.
Taqdimotda shu borada amalga oshirilayotgan ishlar hamda rejalar to‘g‘risida axborot berildi. Xususan, Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi, YUNЕSKO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy komissiya va boshqa tashkilotlar hamkorligida Samarqand shahridagi madaniy meros obyektlarini asrash, ular bo‘ylab sayohatlar va ko‘rgazmalar tashkil etish choralari ko‘rilmoqda. Mehmonxonalar va tadbirlar o‘tkaziladigan joylarda barcha sharoit yaratiladi. Sessiya ishtirokchilarining kelib ketishi, madaniy tadbirlar, transport va tibbiy xizmatlar muvofiqlashtirib boriladi.
Ijtimoiy sohadagi eng katta yo‘nalishlardan biri bu ta’lim. Aholisining ko‘pchiligi yosh bo‘lgan mamlakatimizda uning barcha bosqichlari izchil rivojlantirilmoqda. Xususan, oliy ta’limda ham yangi maskanlar qurilib, sharoitlar yaxshilanmoqda.
Buxoro davlat universitetida 21 mingdan ziyod yoshlar o‘qiydi, 10 ta fakultet, 8 ta yotoqxona bor. Lekin binolar shaharning turli hududlarida tarqoq joylashgan bo‘lib, o‘qituvchi va talabalarga noqulayliklar tug‘dirmoqda.
Shu bois Buxoro shahrining chekkasida universitet uchun yangi kampus qurish rejalashtirilmoqda. 43 gektarda loyihalashtirilayotgan majmuada barcha fakultetlar, ma’muriyat, yotoqxonalar, laboratoriyalar, kutubxona, stadion, sport zali va amfiteatr yaxlit joylashadi. Dars va amaliyot uchun zamonaviy sharoitlar yaratiladi. Yotoqxona o‘rni 3 mingtadan 6 mingtaga oshadi. Bo‘sh maydonlarga daraxtlar ekilib, bog‘ barpo etiladi.
Xiva shahri yurtimizning turizm manzillaridan biri. so‘nggi yillardagi bunyodkorlik ishlari natijasida uning salohiyati yanada oshdi. Bu yerga keluvchilarga qulaylik yaratish maqsadida poyezd vokzali yonida yo‘l o‘tkazgich barpo etish mo‘ljallanmoqda. Loyihaga ko‘ra, 450 metrlik bu yo‘l transportlar qatnovini alohida tashkil etish imkonini beradi, vokzal va Ichan qal’a o‘rtasida piyodalar xavfsiz harakatlanadi.
Davlatimiz rahbari loyihalarni takomillashtirish, amalga ishlarning sifatini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Taqdimotda Toshkent shahrida investitsiya dasturlarining bajarilishi haqida ham axborot berildi. Qayd etilgandek, joriy yilning o‘tgan davrida 2 milliard dollar qiymatidagi investitsiyalar o‘zlashtirilgan. 200 ga yaqin sanoat loyihalari foydalanishga topshirilib, 25 mingdan ziyod ish o‘rni yaratilgan. Jumladan, Yangihayot tumanidagi texnoparkda 46 ta korxona tashkil etilmoqda.
Prezidentimiz yil yakunigacha mo‘ljallangan loyihalarni o‘z vaqtida ishga tushirish, energiya tejamkorlikka alohida ahamiyat qaratish zarurligini ta’kidladi.

Доложено о социальных и экономических проектах
Президент Шавкат Мирзиёев 26 сентября ознакомился с презентацией проектов в сферах строительства, образования, туризма и промышленности.
Как известно, 3 апреля текущего года в Новом Ташкенте началось строительство первых сооружений. Глава государства подчеркнул символичность того, что грандиозный проект начинается с возведения центров науки и духовности. Как отметил Президент, это станет основой и примером идеи построения просвещенного общества.
Одним из таких объектов является комплекс, включающий Международный научно-исследовательский центр имени Алишера Навои, Музей литературы и Национальный центр макома. Он спроектирован всемирно известным бюро "Zaha Hadid Architects". Будущий комплекс заслуживает внимания своим уникальным дизайном и функциональностью. В нем искусно сочетаются эстетика и комфорт, сооружение гармонично вписывается в окружающую среду. Ожидается, что благодаря этим особенностям комплекс станет одним из центров притяжения международного туризма.
Еще одна точка роста Нового Ташкента - река Чирчик. В целях создания современных условий для жителей и гостей планируется создание рекреационной зоны на участке протяженностью около 6 километров. Для этого побережье будет благоустроено и озеленено. Будут построены гостиницы, оздоровительные и развлекательные заведения.
В последние годы сотрудничество Узбекистана с ЮНЕСКО еще более укрепляется. 43-я сессия Генеральной конференции этой авторитетной организации запланирована на 2025 год в городе Самарканде. В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 15 марта текущего года начата подготовка к этому мероприятию.
На презентации была представлена информация о проводимой работе. В частности, Фонд развития культуры и искусства, Национальная комиссия Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО и другие организации принимают меры по сохранению объектов культурного наследия города Самарканда, организации экскурсий и выставок. В гостиницах и местах проведения мероприятий будут созданы все необходимые условия. Запланированы скоординированные меры по организации визитов участников сессии, культурных программ, транспортного и медицинского обслуживания.
Одним из самых важных направлений в социальной сфере является образование. В нашей стране, где большинство населения составляет молодежь, последовательно развиваются все звенья образования. В частности, в сфере высшего образования строятся новые учебные заведения, улучшаются условия.
В Бухарском государственном университете обучается более 21 тысячи молодых людей, есть 10 факультетов и 8 общежитий. Однако здания расположены в разных районах города, что создает неудобство преподавателям и студентам.
В связи с этим на окраине Бухары планируется построить новый кампус для университета. В проектируемом комплексе площадью 43 гектара будут компактно размещены все факультеты, администрация, общежития, лаборатории, библиотека, стадион, спортивный зал и амфитеатр. Будут созданы современные условия для проведения занятий и прохождения практики. Вместимость общежитий увеличится с 3 тысяч до 6 тысяч мест. На свободных участках будут высажены деревья и создан парк.
Город Хива является одним из главных туристических направлений нашей страны. В результате созидательной работы последних лет его потенциал еще больше возрос. В целях создания удобств для посетителей планируется построить путепровод рядом с железнодорожным вокзалом. Согласно проекту, эта 450-метровая дорога позволит организовать отдельное движение транспорта, а пешеходы смогут безопасно передвигаться между вокзалом и Ичан-калой.
Глава государства дал указания по совершенствованию проектов и повышению качества работ.
На презентации также была представлена информация о ходе реализации инвестиционных программ в городе Ташкенте. Отмечалось, что за прошедший период текущего года освоено инвестиций на сумму 2 миллиарда долларов. Сдано в эксплуатацию около 200 промышленных проектов, создано более 25 тысяч рабочих мест. В частности, в технопарке Янгихаётского района идет строительство 46 предприятий.
Президент подчеркнул необходимость своевременного запуска запланированных проектов к концу года и уделения особого внимания энергосбережению.