Ўзбекистон ва Тожикистон Зарафшон дарёсида икки ГЭС қуради. Алишер Султонов тафсилотларни очиқлади
Шавкат Мирзиёевнинг Душанбега ташрифи чоғида қатор ҳужжатлар, хусусан, энергетика соҳасида ҳам ҳамкорлик битимлари имзоланди. Ташрифни бевосита ёритаётган Kun.uz мухбири энергетика вазири Алишер Султонов билан суҳбатда бўлди.
– Алишер Саидаббосович, давлат раҳбарлари иштирокида Тожикистон билан энергетика соҳасида қандай шартномалар имзоланди?
– Ҳаммамиз яхши биламизки, Тожикистон билан энергетик ҳамкорлик аҳамияти жуда катта. Ҳамкорликда мўлжалланган лойиҳаларимиз ҳам улкан. Хусусан, Зарафшон дарёси ҳавзасида гидроэлектр станциялар қуриш бўйича Тожикистон Республикаси ҳукумати ва Ўзбекистон Республикаси ҳукумати ўртасидаги битим имзоланди.
Бу битимга асосан, Тожикистон Республикасининг Зарафшон дарёси ҳавзасида гидроэлектр станциялар қурилиши икки босқичда амалга оширилади.
Биринчи босқичда, йилига ўртача 800 миллион киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарувчи, қуввати 140 мегаваттга ва прогноз қиймати 282 миллион АҚШ долларига тенг «Ёвон» гидроэлектр станциясини қуриш ишлари бажарилади.
Иккинчи босқичда, йилига ўртача 600 миллион киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарувчи, қуввати 135 мегаваттга ва прогноз қиймати 270 миллион АҚШ долларига тенг «Фандарё» гидроэлектр станциясини қуриш имконияти ўрганиб чиқилади.
Лойиҳа буюртмачиси этиб, томонлар иштирокида ташкил этиладиган акциядорлик жамияти белгиланади. Лойиҳа халқаро молия ташкилотларининг қарз ва грант маблағлари ҳамда таъсис қилинадиган қўшма корхона устав жамғармасига киритиладиган томонларнинг ўз маблағлари ҳисобига молиялаштирилади.
– Бу битимларнинг амалга ошиши Ўзбекистон энерготаъминотида қандай ўзгаришларга олиб келади?
– Имзоланган битим инвестиция лойиҳасини ўрганиш ва тайёрлаш ҳамда мазкур тадбирларни амалга ошириш учун қўшма корхона ташкил қилиш босқичлари ва механизмини белгилайди.
Бу Ўзбекистон энерготаъминотига нима беради, деган саволга келсак, шуни ҳам таъкидлаш жоизки, қуриладиган гидроэлектр станциялар Ўзбекистон Республикаси эҳтиёжлари учун 1 миллиард 400 миллион киловатт соат экологик тоза электр энергиясини ишлаб чиқаради.
Бундан ташқари, гидроэлектр станцияларни қуриш ва ундан фойдаланиш даврида қўшимча янги иш ўринлари яратилиб, Ўзбекистон ва Тожикистоннинг бошқа минтақаларига паритетлик асосида электр энергияси оқимини таъминлайди.
– Қурғоқчиликнинг белгиланган режаларга таъсири қандай бўлди ва бундан кейинги лойиҳалар бу фактор ҳисобига қайта кўриб чиқиляптими?
– Маълумки, Ўзбекистон уч йилдан буён Тожикистон Республикасидан мавсумий электр энергияси импорт қилади. Аммо бу импорт кўрсаткичи камайиб боряпти. Жумладан, ўзаро шартномага асосан 2020 йил май-сентябрь ойларида жами 1,2 млрд кВт соат электр энергиясини импорт қилиш белгиланган бўлса, амалда камроқ – 566,7 млн. кВт соат электр энергияси импорт қилинди.
Лекин бунинг учун кимнидир айблаб бўлмайди. Бунинг объектив сабаблари бор. Вахш дарёсида сув ҳажми кескин камайган, бунинг ортидан Норак сув омбори сатҳи пасайган. 2021 йил май ойида имзоланган шартномага кўра, 270,0 млн. кВт соат электр энергияси импорти белгиланган бўлиб, амалда 197,4 млн. кВт соат электр энергияси импорт қилинди.

Узбекистан и Таджикистан построят две ГЭС на реке Зарафшан. Алишер Султанов сообщил подробности
В ходе визита Шавката Мирзиёева в Душанбе подписан ряд документов, в частности соглашения о сотрудничестве в сфере энергетики. Корреспондент Kun.uz, освещавший визит, побеседовал с министром энергетики Алишером Султановым.
- Алишер Саидаббосович, какие договоры в сфере энергетики с участием Таджикистана были подписаны главами государства?
- Все мы прекрасно знаем, что значимость энергетического сотрудничества с Таджикистаном очень велика. Велики и наши проекты сотрудничества. В частности, подписано соглашение между правительствами Республики Таджикистан и Республики Узбекистан по строительству гидроэлектростанций в бассейне реки Зарафшан.
На основании этого соглашения, в бассейне реки Зарафшан Республики Таджикистан будет осуществлено строительство гидроэлектростанций в две стадии.
На первой стадии будут выполнены работы по строительству гидроэлектростанции «Яван», мощностью 140 мВт и прогнозируемой стоимостью 282 млн долларов США, которая будет производить в среднем 800 млн кВт/час электроэнергии в год.
На второй стадии будет изучена возможность строительства гидроэлектростанции «Фандарё», мощностью 135 мВт и прогнозируемой стоимостью 270 млн долларов США, которая будет производить в среднем 600 млн кВт/час электроэнергии в год.
Заказчиком проекта будет назначено акционерное общество, созданное с участием сторон. Проект будет финансироваться за счёт займов и грантов международных финансовых организаций, а также собственных средств сторон, внесённых в уставный фонд учреждаемого совместного предприятия.
- К каким изменениям в энергоснабжении Узбекистана приведёт реализация этого соглашения?
- Подписанное соглашение определит стадии и механизм создания совместного предприятия для изучения инвестиционных проектов и подготовки осуществления данных мероприятий.
По поводу вопроса, что это даст энергоснабжению Узбекистана, следует отметить, что строящиеся гидроэлектростанции будут производить 1 млрд 400 млн кВт/час экологически чистой электроэнергии для потребностей Республики Узбекистан.
Кроме того, в период строительства и эксплуатации гидроэлектростанций будут созданы дополнительные рабочие места, будет обеспечен поток электроэнергии на основе паритета для других регионов Узбекистана и Таджикистана.
- Как повлияла засуха на намеченные планы, и будут ли пересмотрены последующие проекты за счёт этого фактора?
- Известно, что Узбекистан в течение трёх лет импортирует сезонную электроэнергию в Республике Таджикистан. Однако, этот показатель импорта сокращается. В том числе, на основании взаимных договоренностей, в мае-сентябре 2020 года был намечен импорт 1,2 млрд кВт/час электроэнергии, но фактически было импортировано меньше – 566,7 млн кВт/час электроэнергии.
Но в этом нельзя никого обвинять. На то есть объективные причины. В реке Вахш резко понизился уровень воды, а после этого снизился уровень в водохранилище Нурек. Согласно договору, подписанному в мае 2021 года, установлен импорт электроэнергии в размере 270,0 млн кВт/час, а фактически импортировано 197,4 млн кВт/час.