Самарқанд қуёш фотоэлектр станцияси қурилиши давом этмоқда
Самарқанд вилоятининг Нуробод туманида қуввати 100 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станциясини қуриш ишлари давом этмоқда. Станция жорий йилнинг тўрттинчи чорагида ишга туширилиши режалаштирилган.
Маълумки, Президентимизнинг “Самарқанд вилоятида қуввати 100 МВт бўлган фотоэлектрик станцияни қуриш” инвестиция лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2020 йил 13 майдаги қарорига асосан Франциянинг “Total Eren S.A.” компанияси билан ҳамкорликда Самарқанд вилоятининг Нуробод туманида қуввати 100 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станциясини қуриш ишлари жадал олиб борилмоқда.
Ҳозирда кириш йўлларини қуриш, ер майдонини текислаш ва тўсиқлар билан ўраб чиқиш ишлари якунланган. Шунингдек, республикага лойиҳа доирасида ишлатиладиган ускуналар олиб келинмоқда. Ҳозирга қадар 50 та контейнер олиб келинган ва 200 дан ортиқ ишчилар жалб қилинган.
Илк генерация қувватини ягона электр энергетикаси тизимига улаш 2021 йил октябрь ойига, лойиҳани тўлиқ ишга тушириш эса 2021 йилнинг декабрь ойига режалаштирилган.
Мазкур станциянинг ишга туширилиши натижасида йилига 260 миллион киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарилиб, 76 миллион метр куб табиий газ иқтисод қилинишига эришилади.
Мазкур инвестиция лойиҳаси доирасида барпо этилаётган электр станциясининг умумий ер майдони 353 гектарни, лойиҳанинг умумий қиймати эса 100 миллион АҚШ долларини ташкил этади ва инвестор (Франциянинг “Total Eren SA”) томонидан 100 фоиз тўғридан-тўғри молиялаштирилади.

Продолжается строительство самаркандской солнечной станции
В Самаркандской области продолжается строительство солнечной фотоэлектрической станции (ФЭС) мощностью 100 МВт. Её запуск запланирован на четвертый квартал этого года.
Строительство ФЭС, расположенной в Нурабадском районе, ведётся французской компанией Total Eren S.A.
Современная ФЭС возводится в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по реализации инвестиционного проекта «Строительство фотоэлектрической станции в Самаркандской области мощностью 100 МВт» (№ПП-4712 от 13.05.2020 года).
В настоящее время на объекте завершены подготовка земельного участка, строительство подъездных путей, необходимое ограждение. Идет процесс импортных поставок оборудования, к настоящему моменту доставлено порядка 50 контейнеров. Продолжается процесс кадрового оснащения проекта, сегодня на объекте уже работают более 200 различных специалистов.
Подключение мощности первой генерации к единой энергосистеме запланировано на октябрь 2021 года, а полный запуск проекта - на декабрь 2021 года.
В результате ввода в эксплуатацию данной ФЭС ежегодно будет вырабатываться 260 миллионов киловатт-часов электроэнергии, а её современное энергоэффективное оборудование позволит экономить до 76 миллионов кубометров природного газа в год.
Общая площадь солнечной электростанции в рамках инвестиционного проекта составляет 353 га.
Проект стоимостью 100 миллионов долларов будет на 100% напрямую финансироваться инвестором (Total Eren S.A.).