Ўзбекистон нефть ва газ саноати: трансформация йўли билан бозор муносабатларига ўтиш
2030 йилга қадар Ўзбекистонда табиий газ қазиб олиш ҳажми 66,1 миллиард куб метрни ташкил этиши режалаштирилган. Ўз навбатида истеъмол 56,5 миллиард куб метрга етади. Бу ички истеъмолчилар талабини қондириш ва табиий газни хом ашё сифатида чуқур қайта ишлаш устуворлигига ўтишни англатади. Ушбу мақсадларга эришиш учун Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги томонидан табиий газни чуқур қайта ишлаш ҳамда унинг самарадорлигини ошириш ва бозор муносабатларига ўтказиш мақсадида тармоқни ислоҳ қилиш жараёнларини мувофиқлаштириш бўйича кенг кўламли лойиҳалар босқичма-босқич амалга оширилмоқда.
Нефть ва газ саноатини ислоҳ қилиш
Мамлакатнинг иш билан банд аҳолисининг 1 фоизига яқини фаолият юритадиган нефть ва газ саноати ялпи ички маҳсулот, бюджет даромадлари ва валюта тушумларининг асосий манбаларидан бири бўлиб, саноат ишлаб чиқариши ва инвестицияларни жалб қилиш таркибида муҳим рол ўйнайди.
Айнан шу нарса иқтисодиётни ривожлантириш, одамларнинг фаровон яшаши, иқтисодиётнинг устувор тармоқларининг нормал фаолият юритиши учун шарт-шароит яратиш имконини беради. Бироқ, улкан нефть ва газ инфратузилмасини нормал иш ҳолатида сақлаш, табиий газ қазиб олиш ҳажмини янада ошириш, аҳоли ва мамлакат иқтисодиёти эҳтиёжларини қондириш бугунги кунда соҳани бозор иқтисодиётига ўтказмасдан туриб амалга ошириш мушкул.
Нефть ва газ саноатининг бозор қонуниятлари асосида ривожланиши рақобат учун шароит яратади, бу эса ишлаб чиқариш, ташиш, қайта ишлаш самарадорлигини ошириш, энг муҳими, истеъмолчиларни табиий газ билан узлуксиз таъминлаш имконини беради. Шунингдек, лойиҳаларни амалга оширишга нафақат маблағга, балки замонавий технологиялар ва тажрибага эга бўлган инвесторларни ҳам жалб этиш имконини беради.
Энергетика вазирлиги 2 йилдан ортиқ вақт олдин ташкил этилган. Кейин бу ҳақда матбуотда ҳам, турли йиғилишларда ҳам кўп гапирилди. Бу ҳақда ортиқча такрорламоқчи эмасмиз, лекин қисқача айтганда, трансформациянинг асосий сабаби аввалги тузилмаларнинг мослашувчанлиги ва самарасизлиги эди, деб айтишимиз мумкин. Улардан баъзилари ёқилғи-энергетика комплексини ривожлантиришга мувофиқлаштирилган ёндашув каби замонавий вазифаларга мос келмади: инновацион бошқарув тамойилларини жорий этиш; мамлакатимизда соғлом рақобат муҳитини шакллантириш ва жозибадор инвестиция муҳитини яратиш.
Ҳозирда Энергетика вазирлиги Ўзбекистоннинг бутун ёқилғи-энергетика комплексини ривожлантиришни мувофиқлаштирмоқда. Энергетика вазирлиги ва унинг тузилмаси ва фаолиятини мувофиқлаштиришга кирувчи ташкилотлар нефть, газ ва уларни қайта ишлаш, маҳсулотларни қазиб олиш, қайта ишлаш, ташиш, тақсимлаш, реализация қилиш ва улардан фойдаланиш жараёнларини, шунингдек, электр ва иссиқлик энергияси, кўмирни қазиб чиқариш, узатиш, тарқатиш ва истеъмол қилиш жараёнларини давлат томонидан тартибга солишни амалга оширади.
Ёқилғи-энергетика комплексидаги бу туб ўзгаришлар бутун асосий тузилмани тубдан ислоҳ қилишни талаб қилди. 2019 йилнинг ўрталарида нефть-газ саноатини ислоҳ қилиш жараёни бошланди, бунинг натижасида ҳозирги кунда уни ўзгартириш босқичи якунланди.
“Ўзбекнефтгаз” АЖнинг янги ташкилий тузилмаси шакллантирилди, компания бошқарув тизимидаги ортиқча оралиқ бўғинлар қисқартирилди.
“Ўзтрансгаз АЖ газ ишлаб чиқарувчи ташкилотлардан табиий газни келгусида ташиш, шу жумладан экспорт ва импорт, шунингдек магистрал газ қувурларига уланган истеъмолчиларга сотиш учун ягона оператор сифатида белгиланган “Ўзбекнефтгаз” АЖ таркибидан чиқарилди.
“Ўзтрансгаз” АЖнинг ҳудудий газ таъминоти филиаллари негизида газ тақсимлаш тармоқларини эксплуатация қилиш, аҳоли ва ижтимоий соҳа обектларини табиий ва суюлтирилган газ билан таъминлаш мақсадида “Худудгазтаъминот” АЖ ташкил этилди.
Ушбу қайта ташкил этишдан мақсад – табиий газни ишлаб чиқариш, ташиш, қайта ишлаш ва сотишни ташкил этишнинг замонавий усулларига ўтишдир.
Энергетика вазирлиги ташкил этилганидан буён ўтган давр мобайнида бир қатор туб ўзгаришлар амалга оширилди. Хусусан, нефть-газ саноатининг самарали фаолият юритиши учун ҳуқуқий асос яратиш, бозор иштирокчилари ўртасидаги муносабатларнинг бозор механизмларини жорий этиш мақсадида халқаро маслаҳатчилар билан биргаликда “Газ таъминоти тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни лойиҳасини ишлаб чиқиш якунланмоқда.
2020 йилнинг июнь ойида Энергетика вазирлиги томонидан вазирлик ва идоралар, шунингдек, халқаро маслаҳатчилар билан биргаликда ишлаб чиқилган “2020-2030-йилларда Ўзбекистон Республикасини нефть ва газ маҳсулотлари билан таъминлаш концепцияси” тасдиқланди.
2021 йилнинг июнь ойида Энергетика вазирлиги томонидан қатор вазирлик ва идоралар, шунингдек, халқаро маслаҳатчилар билан биргаликда “Ўзтрансгаз” АЖ ва газ тармоғини ўзгартириш бўйича стратегияси”ни ишлаб чиқишни якунлади.
Бизнинг асосий вазифамиз – мамлакатни нефть ва газ маҳсулотлари билан таъминлаш, яъни аҳолини ҳам, умуман иқтисодиётни ҳам табиий газ ва нефть маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаб турадиган шарт-шароитларни яратишдан иборат. Бу ишлаб чиқаришни кўпайтириш, газ ташиш тизимини модернизация қилиш, истеъмол ҳисоби ва назоратини такомиллаштириш демакдир. Бу вазифалар қийин, аммо амалга оширилиши мумкин бўлган жараёнлар ҳисобланади.
Автоматлаштириш ва рақамлаштириш
Нефть ва газ саноатида рақамлаштириш бозор муносабатларининг рақобатбардошлиги ва рентабеллигини оширишнинг асосий усули сифатида қаралмоқда.
Деярли барча технологик жараёнларни моделлаштириш, синов ва хатолик йўли билан жойида бўлишдан кўра, энг мос сценарийни олдиндан танлаш мумкин. Бир неча соатлик симуляция ойлик синовларни алмаштиради, шу билан бирга шаклланиш хусусиятларини янада аниқроқ кўрсатиш имконини беради. Натижада йиллар меҳнати тежалади, нефть қазиб олиш эса бир ярим-икки бараварга ошади.
Замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш ва жараёнларни автоматлаштиришни таъминлаш мақсадида Энергетика вазирлиги “ИКС Холдинг” компанияси билан биргаликда саноатнинг жорий ва узоқ муддатли бизнес мақсадларини ҳисобга олган ҳолда “Ўзбекистон Республикаси ёқилғи-энергетика комплексини автоматлаштириш ва рақамлаштиришни комплекс ва режалаштирилган ривожлантириш концепцияси”ни ишлаб чиқмоқда.
Жорий йил охирига қадар концепция тасдиқланади ва 2022 йилдан концепцияда белгиланган вазифаларни амалга ошириш ишлари бошланади.
Жорий ҳолат
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 9 июлда “Аҳоли ва иқтисодиётни энергия ресурслари билан барқарор таъминлаш, нефть-газ тармоғини молиявий соғломлаштириш ва унинг бошқарув тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4388-сон қарорига мувофиқ вазирлик ҳузурида халқаро молия институтлари билан ишлайдиган лойиҳа офиси ташкил этилди. Турли мамлакатларда нефть ва газ саноатини ислоҳ қилишда катта тажрибага эга халқаро экспертлар жалб этилди.
Шунингдек, нефть-газ саноатининг норматив-ҳуқуқий базасини такомиллаштириш ишлари давом эттирилади. Хусусан, Ўзбекистон Республикасининг “Газ таъминоти тўғрисида”ги қонунини ишлаб чиқиш бўйича ишлар ниҳоясига етмоқда.
Бурғулаш самарадорлигини ошириш
“RLG International Inc.” компанияси иштирокида. (Канада) “Ўзбекнефтгаз” АЖ “Қудуқларни бурғулаш ва капитал таъмирлашнинг эксплуатацион самарадорлигини ошириш”: “Диагностика” лойиҳасининг биринчи босқичи амалга оширди.
“Диагностика” лойиҳасининг биринчи босқичи доирасида “Ўзнефтгаз-Қудуқтаъмирлаш” акциядорлик жамияти ва “Ўзнефтгаз бурғулаш ишлари” масъулияти чекланган жамиятлари фаолияти ҳамда конларда қудуқларни бурғулаш ва қайта ишлаш бўйича олиб бораётган ишлари ўрганилиб, танқидий таҳлил қилинди ва баҳоланди.
Таҳлил натижалари асосида ишлаб чиқариш харажатларини оптималлаштириш ва молиявий кўрсаткичларни яхшилаш бўйича тавсиялар ишлаб чиқилди.
Айни пайтда лойиҳанинг 1-босқичи доирасида ишлаб чиқилган тавсияларни амалга ошириш бўйича “Янги тизимни жорий этиш” лойиҳасининг навбатдаги босқичини амалга ошириш мақсадида Қудуқларни бурғулаш ва қайта ишлаш бўйича лойиҳа гуруҳларини ташкил этиш ишлари олиб борилмоқда.
Газ узатиш тизимини модернизация қилиш
Табиий газ йўқотишларини камайтириш мақсадида “Ўзтрансгаз” АЖ Ўзбекистоннинг мавжуд газ узатиш тизимини модернизация қилиш ишларини бошлади.
“2021-2022 йилларда Ўзбекистон газ узатиш тизимини модернизация қилиш ва самарадорлигини ошириш дастури” тасдиқланди. Мазкур дастурга мувофиқ, 2021 йилда умумий қиймати 300 миллион долларга тенг 275 километр магистрал қувурлар модернизация қилинади.
Водород энергетикаси
Бугунги кунда энергия ресурсларига бўлган талабнинг таркиби ўзгармоқда, хусусан, углеводород ресурсларидан қайта тикланувчи энергия манбаларига ўтиш муносабати билан водород энергетикасини ривожлантириш масаласи долзарб бўлиб қолмоқда.
Водород идеал энергия манбаи ва экологик тоза ёқилғидир. Унинг ёниш иссиқлиги (1,17 ГЖ / кг) нефтникидан деярли уч баравар ва кўмир ёки табиий газдан тўрт баравар юқори.
Қайта тикланувчи ва водород энергияси соҳаларида илмий-амалий тадқиқотлар самарадорлигини ошириш, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг “яшил” иқтисодиётга ўтишини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 9 апрелда “Ўзбекистон Республикасида қайта тикланувчи ва водород энергетикасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-5063-сон қарори қабул қилинган.
Жаҳон банки ва халқаро маслаҳатчилар билан биргаликда 2022 йилда Ўзбекистон Республикасининг “кўк” водород ишлаб чиқариш бўйича техник салоҳиятини унинг қиёсий афзалликлари ва камчиликлари, шунингдек, паст углеродли водородга минтақавий ва глобал талабнинг кутилаётган ривожланиши нуқтаи назаридан баҳолаш режалаштирилмоқда. Тадқиқотларга кўра, Ўзбекистонда “кўк” ва “яшил” водородни ривожлантириш бўйича “Йўл харитаси” ишлаб чиқилади.
Шунингдек, 2022-2023 йилларда водород саноатини ривожлантириш мақсадида “Air Products”, “ACWA Power” ва “Siemens Energy” каби хорижий компаниялари билан республика ҳудудида пилот лойиҳаларни амалга ошириш, шунингдек, водород энергетикасининг етакчи хорижий технологик объектларида амалий машғулотлар олиб борадиган қисқа муддатли/узоқ муддатли ўқув дастурларини ташкил этиш бўйича муайян келишувларга эришилди.
Замонавий корпоратив бошқарув тизимини жорий этиш ва халқаро молия бозорларига чиқиш
Халқаро молия бозорларига чиқиш нафақат нисбатан арзон молиявий ресурслардан фойдаланиш имконияти, балки шаффофлик ва бошқарув самарадорлигини таъминлаган ҳолда замонавий корпоратив бошқарув тизимларини жорий этиш зарурияти билан ҳам долзарбдир.
Замонавий корпоратив бошқарув тизимини жорий этиш учун консалтинг компаниясини жалб қилиш мақсадида “Ўзбекнефтгаз” акциядорлик жамияти акцияларини халқаро фонд бозорида (IPO) бирламчи жойлаштиришга тайёргарлик кўриш доирасида “PricewaterhouseCoopers” халқаро консалтинг компанияси билан ҳамкорликда иш бошланди.
Бошқармалар (заводлар), корхоналар, нефть базаларида мувофиқлик инспекторлари фаолияти йўлга қўйилди.
ISO 37001:2016 халқаро стандартига мувофиқ, коррупцияга қарши бошқарув тизимини жорий этиш учун сертификатлаштириш жараёнлари амалга оширилмоқда.
Корпоратив кредит рейтинги
“Ўзбекнефтгаз” АЖнинг корпоратив кредит рейтингини олиш мақсадида “Fitch”, “Moody's” ва “Standard & Poor's” халқаро рейтинг агентликлари ва инвестиция банклари билан ҳамкорликда тизимли ишлар олиб борилмоқда.
“Ўзбекнефтгаз” АЖ биринчи марта “Fitch Ratings” ва “S&P Global Ratings” халқаро кредит агентликлари томонидан баҳоланган BB-даражали халқаро корпоратив кредит рейтингини олди.
Шу йилнинг 9 ноябрь куни “Ўзбекнефтгаз” АЖ илк бор Лондон фонд биржасига 7 йил муддатга 4,75 фоизли 700 миллион АҚШ доллари миқдоридаги еврооблигацияларни муваффақиятли жойлаштирди.
Компаниянинг халқаро облигациялари Буюк Британия, АҚШ, Германия ва Евроосиё давлатларидан келган 120 дан ортиқ инвесторлар орасида тақсимланган.
Облигацияларни чиқариш учун ташкилотчи банклар “CITI Group”, “JP Morgan (АҚШ), “Mitsubishi UFG” (Япония) ва “Газпромбанк” АЖ (РФ) жалб қилинган.
Евробондлардан олинган маблағлар, биринчи навбатда, углеводородларни қазиб олиш ва қайта ишлаш ҳажмини оширишга қаратилган тадбирлар ва истиқболли лойиҳаларга йўналтирилади.
Кончилик
Нефть-газ соҳасида олиб борилаётган ислоҳотлар истеъмолчиларнинг нефть ва газ саноати маҳсулотларига ўсиб бораётган эҳтиёжларини қондиришни таъминловчи, етказиб берувчилар ва истеъмолчиларнинг иқтисодий манфаатлари мувозанатини таъминловчи натижага қаратилиши керак.
2030 йилга бориб табиий газ истеъмолини 56,5 миллиард куб метрга етказиш прогнозини ҳисобга олган ҳолда, ортиб бораётган талабни қондириш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш Энергетика вазирлигининг асосий вазифаси ҳисобланади.
Бунинг учун қуйидаги чоралар кўрилади:
- энергия тежамкор технологиялар, машина ва ускуналардан фойдаланишни рағбатлантириш орқали иқтисодиётнинг энергия самарадорлигини ошириш;
- бозор механизмларини жорий этишни янада ривожлантириш ва мулкчилик шаклидан қатъий назар, бозорнинг барча иштирокчилари учун тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш учун тенг шароитлар яратиш;
- инновацион технологияларни, корпоратив бошқарувнинг замонавий тамойилларини жорий этиш орқали углеводород хомашёсини геология-қидирув, қазиб олиш, ташиш, қайта ишлаш ва сотиш соҳаларида иш самарадорлигини ошириш;
- мамлакатнинг нефть-газли ҳудудларида геология-қидирув ишларини олиб бориш ҳисобига тармоқ корхоналарининг углеводород хомашё базасини ривожлантириш;
- янги кашф этилган ва илгари тўхтатиб қўйилган конларни жорий этиш орқали углеводород қазиб олишнинг зарур ҳажмларини сақлаб қолиш;
- узоқ муддатли ўзлаштирилган заҳираларга эга бўлган конларда углеводородларни қазиб олиш ҳажмини таваккалчиликка хизмат кўрсатиш шартномаси шартлари асосида халқаро миқёсда тан олинган компанияларни жалб қилган ҳолда ошириш.
Қайта ишлаш
Нефть-кимё саноати бошқа тармоқларга нисбатан сезиларли даражада юқори барқарорлик ва ўсиш суръатлари билан ажралиб туради ва ҳозирги босқичда Ўзбекистон иқтисодиёти нуқтаи назаридан энг стратегик соҳалардан бири ҳисобланади. Табиий газни қайта ишлашни кенгайтириш рентабелликни сезиларли даражада оширади, замонавий технологияларни жорий этиш ва янги иш ўринлари яратишга хизмат қилади. Бу йўналишда йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилади:
Йил охирига қадар Шўртан газ-кимё мажмуасидан тозаланган метан асосида синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқарувчи завод ишга туширилади. Натижада 311 минг тонна керосин, 743 минг тонна дизел ёқилғиси, 435 минг тонна нафта ва 53,4 минг тонна суюлтирилган газ ишлаб чиқариш қувватлари яратилади.
Лойиҳа Шўртан газ-кимё мажмуасининг ишлаб чиқариш қувватини йилига 280 минг тонна полиэтилен ва 100 минг тонна полипропилен ишлаб чиқариш ҳажмини кенгайтириш лойиҳасини амалга ошириш давом эттирмоқда.
2024 йилда Бухоро нефтни қайта ишлаш заводининг ишлаб чиқариш қувватлари модернизация қилинади, бу эса 1,75 миллион тонна Евро 5 стандартидаги нефть маҳсулотлари ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш имконини беради.
2026 йилда Сурхондарё вилоятида газ-кимё мажмуасини барпо этиш билан “Мутақилликнинг 25 йиллиги” конида қўшимча қидирув ва ўзлаштириш лойиҳасини амалга ошириш орқали йилига 500 минг тонна полимер маҳсулотлари ишлаб чиқарилади.
Шунингдек, 2026 йилгача МТО технологияси асосида 1,1 миллион тонна газ-кимё маҳсулотлари ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этган ҳолда газ-кимё кластерини яратиш режалаштирилган.
Мамлакатимизда нефть ва газ маҳсулотларини қайта ишлашни кенгайтириш бўйича жорий этилган лойиҳалар Ўзбекистон нефть-газ тармоғи олдига қўйилган вазифани амалга оширишга хизмат қилади.

Нефтегазовая отрасль Узбекистана: переход на рыночные отношения путем трансформации
К 2030 году добыча природного газа по Узбекистану планируется в объеме 66,1 млрд. куб. м. В свою очередь потребление достигнет 56,5 млрд. куб. м, что означает переход к первостепенности удовлетворения спроса со стороны внутренних потребителей и глубокой переработки природного газа как сырья. В целях достижения поставленной цели, Министерством энергетики Республики Узбекистан поэтапно реализуются масштабные проекты по глубокой переработке природного газа и координируются процессы реформирования отрасли с целью повышения её эффективности и перевода на рыночные отношения.
Реформирование нефтегазовой отрасли
Нефтегазовая отрасль, где работает порядка 1% занятого населения страны, является одним из основных источников формирования ВВП, доходов бюджета и валютных поступлений, а также играет значительную роль в структуре производства промышленной продукции и привлечения инвестиций.
Именно она дает возможности развития экономики, комфортного проживания людей, создания условий для нормального функционирования приоритетных отраслей экономики. Однако поддерживать в нормальном рабочем состоянии огромную нефтегазовую инфраструктуру, а тем более наращивать объемы добычи природного газа, удовлетворение потребности со стороны населения и экономики страны, сегодня уже невозможно без перевода сферы на рельсы рыночной экономики.
Развитие нефтегазовой отрасли на основе законов рынка создаст условие для конкуренции, дающей возможность повысить эффективность производства, транспортировки, переработки, и самое главное для обеспечения бесперебойной поставки природного газа потребителям. Также, даст возможность привлекать к реализации проектов инвесторов, обладающих не только средствами, но и современными технологиями и опытом.
Министерство энергетики в своей нынешней форме было создано более 2-х лет назад. Тогда об этом много говорилось и в прессе, и на различных встречах и собраниях. Сильно повторяться не хотелось бы, но кратко можно сказать, что главной причиной преобразования была недостаточная гибкость и неэффективность прежних структур. Некоторые из них не соответствовали современным задачам, таким как координированный подход к развитию топливно-энергетического комплекса; внедрение инновационных принципов управления; выстраивание здоровой конкурентной среды и создание привлекательного инвестиционного климата в нашей стране.
В настоящее время Министерство энергетики координирует развитие всего топливно-энергетического комплекса Узбекистана. Минэнерго и входящие в его структуру и координацию организации осуществляют государственное регулирование процессов добычи, переработки, транспортировки, распределения, реализации и использования нефти, газа и продуктов их переработки, а также производства, передачи, распределения и потребления электрической и тепловой энергии, угля.
Эти коренные изменения в сфере ТЭК потребовали кардинального реформирования всей базовой структуры. В середине 2019 года начат процесс реформирования нефтегазовой отрасли, в результате которого к настоящему времени завершен этап её трансформации.
Сформирована новая организационная структура АО «Узбекнефтегаз», сокращены излишние промежуточные звенья в системе управления общества.
Из состава АО «Узбекнефтегаз» выведен АО «Узтрансгаз», который определен единым оператором по приобретению природного газа у газодобывающих организаций для дальнейшей транспортировки, в том числе, экспорта и импорта, а также реализации потребителям, подключенным к магистральным газопроводам.
На базе территориальных филиалов газоснабжения АО «Узтрансгаз» было создано АО «Худудгазтаъминот» по эксплуатации газораспределительных сетей и поставке природного и сжиженного газа населению и объектам социальной сферы.
Целью этой реорганизации является переход на современные методы организации добычи, транспортировки, переработки и сбыта природного газа.
За прошедший со времени образования Минэнерго период получен ряд кардинальных изменений. В частности, в целях создания правовой основы для эффективного функционирования нефтегазовой отрасли, внедрения рыночных механизмов взаимоотношений между участниками рынка, совместно с международными консультантами завершается разработка проекта Закона Республики Узбекистан «О газоснабжении».
В июне 2020 года утверждена «Концепция обеспечения Республики Узбекистан нефтегазовой продукцией на 2020-2030 годы», разработанная Минэнерго совместно с причастными министерствами, ведомствами, а также международными консультантами.
В июне 2021 года Минэнерго совместно с причастными министерствами, ведомствами, а также международными консультантами завершена разработка «Стратегии трансформации АО «Узтрансгаз» и газовой отрасли».
Наша главнейшая задача – это обеспечить страну нефтегазовой продукцией, то есть создать такие условия, когда и население, и экономика в целом бесперебойно снабжаются природным газом и нефтепродуктами. Это значит увеличить добычу, модернизировать газотранспортную систему, совершенствовать учет и контроль потребления. Эти задачи сложные, но выполнимые.
Автоматизация и цифровизация
В нефтегазовой отрасли цифровизация рассматривается как основной способ повышения конкурентоспособности и доходности бизнеса.
Практически все технологические процессы можно смоделировать и заранее выбрать наиболее подходящий сценарий, а не действовать на месте методом проб и ошибок. Несколько часов моделирования заменяют месяцы испытаний, при этом давая даже более точное представление о свойствах пласта. В результате экономятся годы труда, а нефтеотдача повышается в полтора-два раза.
В целях внедрения современных информационно-коммуникационных технологий и обеспечения автоматизации процессов, Министерством энергетики совместно с компанией «ИКС Холдинг» разрабатывается «Концепция комплексного и планомерного развития автоматизации и цифровизации топливно-энергетического комплекса Республики Узбекистан», с учетом текущих и долгосрочных бизнес-целей отрасли.
До конца текущего года концепция будет утверждена и с 2022 года будет начата реализации концепции.
Текущая ситуация
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 9 июля 2019 года № ПП-4388 «О мерах по стабильному обеспечению экономики и населения энергоресурсами, финансовому оздоровлению и совершенствованию системы управления нефтегазовой отраслью» при Министерстве создан Проектный офис, который, в том числе, работает с международными финансовыми институтами. Привлечены международные эксперты, имеющие большой опыт реформирования нефтегазовых отраслей различных стран.
Также будут продолжены работы по совершенствованию нормативно-правовой базы нефтегазовой отрасли. В частности, завершается работа по разработке Закона Республики Узбекистан «Об газоснабжении».
Повышение эффективности бурения
При участии «RLG International Inc.» (Канада) в АО «Узбекнефтегаз» реализован первый этап проекта «Повышение операционной эффективности бурения и капитального ремонта скважин»: «Диагностика».
В рамках первого этапа проекта «Диагностика» изучена, критически проанализирована и оценена деятельность АО «Узнефтгаз-қудуқтаъмирлаш» и ООО «Узнефтегаз бурғулаш ишлари», и их работы по бурению и капитальному ремонту скважин на месторождениях.
По итогам анализа разработаны рекомендации по оптимизации производственных затрат и улучшению финансовых показателей.
В настоящее время в целях реализации очередного этапа «Внедрения новой системы» проекта по внедрению рекомендаций, разработанных в рамках 1 этапа проекта, осуществляется работа по организации проектных групп по Бурению скважин и Капитальному ремонту скважин.
Модернизация газотранспортной системы
В целях снижения потерь природного газа АО “Узтрансгаз”  начата работа по модернизации существующей газотранспортной системы Узбекистана.
Утверждена «Программа модернизации и повышения эффективности газотранспортной системы Узбекистана на 2021-2022гг.». Согласно данной программе в 2021 г. будет модернизировано 275 км магистральных труб на общую сумму 300 млн. долл.
Водородная энергетика
На сегодняшний день меняется структура потребности в энергетических ресурсах, в частности при переходе от углеводородных ресурсов к возобновляемым источникам энергии актуальным становится вопрос развития водородной энергетики.
Водород — идеальный источник энергии и экологически приемлемое топливо. Теплота его сгорания (1,17 ГДж/кг) почти в три раза выше, чем у нефти, и в четыре раза больше, чем у каменного угля или природного газа.
В целях повышения результативности научных и практических изысканий в сферах возобновляемой и водородной энергетики, а также обеспечения перехода Республики Узбекистан к «зеленой» экономике принято постановление Президента Республики Узбекистан от 09.04.2021г. №ПП-5063 «О мерах по развитию возобновляемой и водородной энергетики в Республике Узбекистан».
Совместно с Всемирным банком и международными консультантами в 2022 г. запланировано проведение оценки технического потенциала Республики Узбекистан по производству «синего» водорода, в контексте его сравнительных преимуществ и недостатков, а также ожидаемого развития регионального и глобального спроса на низкоуглеродный водород. По итогам изучения будет разработана «Дорожная карта» по развитию «синего» и «зеленного» водорода в Узбекистане.
Также, в целях развития индустрии водорода в 2022-2023 годах, достигнуты определённые договорённости с зарубежными компаниями «Air Products», «Acwa Power» и «Siemens Energy» по реализации пилотных проектов на территории республики а также организации краткосрочных/долгосрочных программ подготовки кадров с практической стажировкой в ведущих зарубежных технологических объектах водородной энергетики.
Внедрение современной системы корпоративного управления и выход на международные финансовые рынки
Выход на международные финансовые рынки является актуальным не только возможностью получения доступа к относительно недорогим финансовым ресурсам, а также необходимостью внедрения современных систем корпоративного управления с обеспечением прозрачности и эффективности управления.
В рамках подготовки к первичному публичному размещению акций АО «Узбекнефтегаз» на международном фондовом рынке (IPO) с целью привлечения консалтинговой компании для внедрения современной системы корпоративного управления начаты работы с международной консалтинговой компанией PricewaterhouseCoopers.
Налажена деятельность инспекторов комплаенс на управлениях (заводах), предприятиях, нефтебазах.
По международному стандарту ISO 37001:2016 проводятся сертификационные процессы по внедрению системы управления противодействия коррупции.
Корпоративный кредитный рейтинг
В целях получения корпоративного кредитного рейтинга АО «Узбекнефтегаз», совместно с международными рейтинговыми агентствами «Fitch», «Moody's» и «Standard & Poor's» и инвестиционными банками осуществляется планомерная работа.
АО «Узбекнефтегаз» впервые получило международный корпоративный кредитный рейтинг на уровне BB- оцененный со стороны международных кредитных агентств «Fitch Ratings» и «S&P Global Ratings».
9 ноября т.г. АО «Узбекнефтегаз» впервые успешно разместила на Лондонской фондовой бирже еврооблигации на сумму 700 млн. долларов США сроком на 7 лет под 4,75%.
Международные облигации общества распределены между более чем 120 инвесторами из Великобритании, США, Германии, стран Евразии.
Для выпуска облигаций были привлечены банки-организаторы «CITI Group», «JP Morgan (США)», «Mitsubishi UFG» (Япония) и АО «Газпромбанк» (РФ).
Средства, поступившие от евробондов, будут направлены в первую очередь на мероприятия и перспективные проекты, направленные на увеличение объемов добычи и переработки углеводородов.
Добыча
Реформы в нефтегазовой сфере должны быть направлены на результат, который обеспечит удовлетворение растущих потребностей потребителей в продукции нефтегазовой отрасли с соблюдением баланса экономических интересов поставщиков и потребителей.
Принимая во внимание прогноз по росту потребления природного газа до 56,5 млрд. куб м. уже к 2030 году, основной задачей Министерства энергетики является принятие комплеса мер по удовлетворению растущего спроса.
Для этого будут приняты следующие меры:
- повышения энергоэффективности экономики путем стимулирования использования энергоэффективных технологий, машин и оборудования;
- дальнейшее развитие внедрения рыночных механизмов и создание равных условий ведения бизнес для всех участников рынка вне зависимости от формы собственности;
- повышение эффективности работ в сферах геологоразведочных работ, добычи, транспортировки, переработки и реализации углеводородов, путем внедрения инновационных технологий, современных принципов корпоративного управления;
-  развитие углеводородно-сырьевой базы предприятий отрасли за счет проведения геолог разведывательных работ в нефтегазоносных регионах страны;
- поддержание необходимых объемов добычи углеводородов, посредством ввода новых разведываемых и ранее законсервированных месторождений;
- увеличения объемов добычи углеводородного сырья на месторождениях с длительноразрабатываемыми запасами, с привлечением международно признанных компаний на условиях риск-сервис контракта.
Переработка
Нефтегазохимия характеризуется существенно большей устойчивостью и темпами роста по сравнению с большинством других отраслей, и на данном этапе относится к числу наиболее стратегических с точки зрения экономики Узбекистана. Расширение переработки природного газа позволит в разы увеличить прибыльность, будет способствовать внедрению современных технологий и созданию новых рабочих мест. В этом направлении будут реализованы крупные инвестиционные проекты:
До конца года будет введен в эксплуатацию завод по производству синтетического жидкого топлива на базе очищенного метана Шуртанского ГХК. В результате будут созданы мощности по производству 311 тыс.тн. керосина, 743 тыс. тн. дизельного топлива 435 тыс. тн. Нафты и 53,4 тыс. тн. сжиженного газа.
Продолжается реализация проекта по расширению производственных мощностей Шуртанского ГХК до 280 тыс. тн. полиэтилена и 100 тыс. тн. полипропилена в год.
В 2024 году будет осуществлена модернизация производственных мощностей Бухарского нефтеперерабатывающего завода, что позволит наладить производство 1,75 млн. тн. Нефтепродуктов стандарта Евро 5.
В 2026 году за счет реализации проекта по доразведке и разработке месторождения «Мутакилликнинг 25 йиллиги» со строительством газохимического комплекса в Сурхандарьинской области будет производиться 500 тыс. тн. полимерной продукции в год.
Также, до 2026 года запланировано создание газохимического кластера на базе технологии МТО с созданием производственных мощностей по производству 1,1 млн. тн. газохимической продукции.
Вводимые в стране проекты по расширению переработки нефтегазовой продукции будут вносить свой вклад в реализацию задачи, поставленной перед нефтегазовым сектором Узбекистана.