Энергетика вазирлиги: Энергетика тизимида SCADA ва EMS лойиҳасини амалга ошириш бўйича тендер эълон қилинади
• 09.08.2022
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ юқори кучланишли электр узатиш тармоғи тизимини мониторинг қилиш, бошқариш ва эксплуатация қилиш жараёнларини такомиллаштиришга қаратилган замонавий рақамли технологияларини жорий этиш мақсадида диспетчерлик назорати ва маълумотларни йиғиш бўйича янги техник-дастурий комплекс (SCADA)ҳамда электр энергиясини бошқариш тизимини EMS жорий этиш учун тендер эълон қилинмоқда.
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ (“ЎзМЭТ”) томонидан “SCADA/EMS/RTU ва телекоммуникация ва оптик толали кабеллар” лойиҳаси доирасида оптик кабеллар, ахборот тизимларини ўрнатиш ҳамда товарлар, ишлар, консалтинг ва  ноконсалтинг хизматларини харид қилиш учун Жаҳон банкидан 115 миллион АҚШ доллари миқдорида кредит маблағлари жалб этилмоқда.
Лойиҳа доирасида 113 та подстанцияда рақамли қурилмалар ўрнатилади ва 2 900 км оптик толали алоқа тармоғи тортилади.
Натижада электр узатиш тизимини мониторинг қилиш, бошқариш ва эксплуатация қилиш жараёнларини такомиллаштиришга қаратилган замонавий рақамли ва телекоммуникация технологиялари жорий этилади. Улар диспетчерлик назорати ва маълумотларни йиғиш бўйича янги техник-дастурий комплекс, шунингдек, электр энергиясини бошқариш тизимини яратишни ўз ичига олади. Шу билан бирга, юзага келиши мумкин бўлган аварияларни олдини олиш ва тезкор бартараф этиш, маълумотларни масофадан туриб онлайн тарзда узатиш имконияти яратилади.
Харидлар Жаҳон банки томонидан молиялаштириладиган шартномалар бўйича харидлар қўлланмасида кўрсатилган тартибларга мувофиқ амалга оширилади. Танлов Жаҳон банкининг қарз олувчилари учун харидлар юриқномасида белгиланганидек, барча муносиб компаниялар ва жисмоний шахслар учун очиқдир. Лойиҳа бўйича музокаралар бўлиб ўтканидан сўнг, Жаҳон банки келишилган дастлабки харид режасини ва барча янгиликларни ўзининг ташқи веб-сайтида эълон қилиши белгиланган.
Тендер таклифларини қабул қилиш жорий йил 30 ноябр кунига қадар режалаштирилган.
Лойиҳа бўйича товарлар, ишлар, консалтинг бўлмаган хизматлар ва консалтинг хизматларини тақдим этиш истагида бўлган ёки қўшимча маълумотга эга булмоқчи бўлган компаниялар ва жисмоний шахслар қуйидаги манзил бўйича мурожаат қилишлари мумкин:

Минэнерго: Будет объявлен тендер на реализацию проекта SCADA и EMS в энергосистеме
В целях внедрения современных цифровых технологий, направленных на совершенствование процессов контроля, управления и эксплуатации высоковольтной сети электропередачи, АО «Национальные электрические сети Узбекистана» объявляется тендер на внедрение технико-программного комплекса диспетчерского управления и сбора данных (SCADA) и системы управления электроэнергией (EMS).
В рамках проекта «SCADA/EMS/RTU и телекоммуникационные и оптоволоконные кабели», АО «Национальные электрические сети» привлекает средства Всемирного банка в размере 115 млн долларов США на покрытие расходов, связанных с установкой информационных систем, приобретением оптических кабелей, а также товаров, работ, консультационных и неконсультационных услуг.
В рамках проекта на 113-ти подстанциях будут установлены цифровые устройства и проложено 2 900 км волоконно-оптической сети связи.
В результате будут внедрены современные цифровые и телекоммуникационные технологии, направленные на совершенствование процессов контроля, управления и эксплуатации системы электропередачи. В их числе создание нового технического и программного комплекса диспетчерского управления и сбора данных, а также системы управления электроснабжением. При этом есть возможность предупреждать и оперативно устранять возможные аварии, дистанционно передавать данные в режиме онлайн.
Закупки осуществляются в соответствии с процедурами, указанными в Руководстве по закупкам для контрактов, финансируемых Всемирным банком. Конкурс открыт для всех правомочных компаний и частных лиц, как указано в Руководстве по закупкам для заемщиков Всемирного банка. Планируется, что после переговоров по проекту, Всемирный банк опубликует согласованный предварительный план закупок и все обновления на своем официальном веб-сайте.
Прием тендерных предложений планируется до 30 ноября текущего года.
Компании и физические лица, желающие предоставить товары, работы, консультационные и неконсультационные услуги в рамках проекта или желающие получить дополнительную информацию, могут обращаться по следующему адресу:
АО "Национальные электрические сети Узбекистана"
Республика Узбекистан, город Ташкент, улица Азия, дом 42, 100084
998 71 236 66 33;
998 71 208 56 39;
998 71 236 66 28.
scada@uzbekistonmet.uz;
neguscada@gmail.com.
https://minenergy.uz/ru/news/view/2099
uzdaily.uz - Минэнерго: Будет объявлен тендер на реализацию проекта SCADA и EMS в энергосистеме
yuz.uz - Минэнерго: объявлен тендер на реализацию проекта SCADA и EMS в энергосистеме
dunyo.info - Узбекистан планирует направить 115 миллионов долларов США на улучшение управления и эксплуатацию высоковольтных сетей электропереда
nuz.uz - Энергетики объявили тендер на цифровизацию и автоматизацию диспетчерского контроля, сбора данных и управления электроэнергией