Хизмат сафари ҳисоботи: Энергетика соҳаси аёлларини қўллаб-қувватлаш имкониятига эга бўлган ягона майдон яратилади
• 11.08.2022
Аввал хабар https://www.uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/2625 берилганидек, жорий йилнинг 9–10 август кунлари Қирғизистоннинг Чўлпон-Ота шаҳрида Марказий Осиё давлатлари энергетика соҳасида меҳнат фаолияти юритаётган аёлларининг биринчи халқаро саммит-конференцияси бўлиб ўтди. Конференция Қирғизистондаги энергетика соҳасидаги аёллар уюшмаси ҳамда АҚШнинг Халқаро тараққиёт агентлигининг «Марказий Осиёда энергетика» лойиҳаси билан ҳамкорликда ташкил этилгани билан эътиборга лойиқдир.
Очилиш маросимида USAIDнинг Қирғизистондаги миссияси директори Кая Адамс, USAIDнинг “Марказий Осиё энергетикаси” лойиҳаси раҳбарининг ўринбосари  Баян Абилқаирова, Қирғизистон Республикаси энергетика вазири – Дўсқул Бекмурзаев, Қирғизистон Республикаси Президентининг Иссиқкўл вилоятидаги ваколатли вакилининг биринчи ўринбосари Уланбек Далиев, Қирғизистон энергетика соҳасидаги аёллар уюшмаси президенти Олтинай Абдикеримовалар саммит-конференция иштирокчиларини қутлаб, халқаро тадбир ишига омад тилади.
Ушбу семинардан кўзланган асосий мақсад — энергетика соҳасидаги аёллар ҳамда мутахассислар учун гендер тенглиги ва ижтимоий интеграцияни ривожлантириш учун мулоқот платформасини яратиш, билим ва тажриба алмашиш, салоҳиятни ошириш имкониятларини кенгайтириш, узвий касбий алоқаларни ўрнатиш.
Саммит-конференсияда Марказий Осиё мамлакатлари – Қирғизистон, Ўзбекистон, Қозоғистон, Туркманистон ва Тожикистон энергетика соҳасида фаолият юритувчи аёл мутахассислар, шунингдек, энергетика вазирликлари, коммунал хизматлар, тартибга солиш органлари, энергетика компаниялари, университетлар ва профессионал ташкилотлар вакиллари турли мавзу ва йўналишларда маъруза қилдиларлар.
Тадбир натижасида Марказий Осиё давлатларининг энергетика соҳаларида меҳнат қилаётган аёллар ўз тажриба ва билимлари билан ўртоқлашдилар, шунингдек, касбий ва шахсан дуч келадиган умумий мақсад ва тўсиқларни муҳокама қилишди. Иштирокчилар биргаликда келажакда STEM соҳасига кирувчи ёш аёллар ва қизлар сонини кўпайтиришнинг мумкин бўлган ечимлари ва йўлларини ўйлаб, муҳокама қилишди.
USAIDнинг "Марказий Осиё энергетикаси" (Power Central Asia) лойиҳаси Марказий Осиё миллий ҳукуматларини энергетика соҳасидаги миллий ва минтақавий устуворликларига эришишда ва минтақавий электр савдосининг иқтисодий фойдаларини очишда қўллаб-қувватлашга қаратилган.
Қирғизистон энергетика соҳасидаги аёллар ассоциацияси 2022 йил феврал ойида энергетикада аёлларни қўллаб-қувватлаш, улар учун эшитиладиган ва энергия соҳасидаги интилишлари ва салоҳиятларини рўёбга чиқариш имкониятига эга бўлган ягона майдон яратиш мақсадида ташкил этилган.
Эслатиб ўтамиз, Қирғизистоннинг Чўпон-Ота шаҳрида бўлиб ўтган Марказий Осиё давлатлари энергетика соҳасида меҳнат фаолияти юритаётган аёлларининг биринчи халқаро саммит-конференциясида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги тизим ташкилотларидан вакиллар иштирок этишди.
Феруза Хаджимуратова, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти Хотин-қизлар кенгаши раиси

Саммит-конференция в Кыргызстане: Создаётся платформа сотрудничества и общения для женщин-специалистов в энергетике стран ЦА
• 11.08.2022
В Чолпон-Ате 9-10 августа проходит саммит-конференция женщин в энергетике стран Центральной Азии. Конференция организована Ассоциацией женщин в энергетике Кыргызстана совместно с проектом Агентства США по международному развитию «Энергетика Центральной Азии».
В церемонии открытия приняли участие директор миссии USAID в Кыргызстане – Кая Адамс, заместитель руководителя проекта USAID «Энергетика Центральной Азии» — Баян Абылкаирова, министр энергетики КР – Доскул Бекмурзаев, первый заместитель полномочного представителя президента КР в Иссык-Кульской области Уланбек Далиев, президент ассоциации женщин в энергетике Кыргызстана – Алтынай Абдыкеримова.
Основная цель данного семинара — обмен знаниями и опытом, создание возможностей для наращивания потенциала, налаживание связей, создание платформы для женщин-энергетиков и специалистов, работающих в энергетическом секторе, для продвижения гендерного равенства и социальной интеграции.
Спикерами выступили женщины-специалисты, работающие в энергетическом секторе стран Центральной Азии – Кыргызстана, Узбекистана, Казахстана, Туркменистана и Таджикистана, а также представители министерств энергетики, коммунальных служб, регулирующих органов, энергетических компаний, университетов и профессиональных организаций.
В результате мероприятия женщины, работающие в энергетических секторах стран Центральной Азии, смогли поделиться своим опытом и знаниями, а также обсудить общие цели и барьеры, с которыми они сталкиваются в профессиональном и личном плане. Вместе участники смогли обдумать и обсудить возможные решения и пути увеличения числа молодых женщин и девушек, вступающих в сферу STEM в будущем.
Проект USAID «Энергетика Центральной Азии» (Power Central Asia) направлен на поддержку национальных правительств стран Центральной Азии в достижении их национальных и региональных приоритетов в энергетическом секторе и раскрытии экономических выгод от региональной торговли электроэнергией.
Ассоциация женщин в энергетике Кыргызстана создана в феврале 2022 года для поддержки женщин-энергетиков, создания для них единой площадки, где они будут услышаны и получат возможность реализовать свои стремления и потенциал в сфере энергетики.