ШАВКАТ МИРЗИЁЕВ: МУАММОЛАРНИ МАҲАЛЛАБАЙ КЕСИМДА ЧУҚУР ЎРГАНИШ ВА ҲАЛ ҚИЛИШ КЕРАК
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўтган видеоселектор йиғилишида қишга тайёргарликда йўл қўйилган камчиликларни ҳал этиш ҳамда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш масалалари танқидий таҳлил қилинди.
Хусусан, табиий газ ва кўмир таъминотида ноқонуний харакатларга йўл қўйилаётгани кўрсатиб ўтилди. Мисол учун, Муборакда ғишт ишлаб чиқариш заводи ер остидан ўтган газ қувурига ноқонуний уланиб, 4,3 миллион куб метр газни талон-торож қилган. Бу 8 мингта хонадоннинг бир ойлик газ таъминотидир.
Шунингдек, жорий йилда 74 та тумандаги йирик газ тармоқларига замонавий ўлчагичлар ўрнатилгани натижасида 2 мингдан зиёд улгуржи истеъмолчилар томонидан 7 миллион куб метр табиий газ ноқонуний ўзлаштирилгани аниқланган.
Шавкат Мирзиёев: Муаммоларни маҳаллабай кесимда чуқур ўрганиш ва ҳал қилиш керак
#16dec #uzbekiston24
Шулардан келиб чиқиб, энергия ресурсларидан ноқонуний фойдаланганлик учун жавобгарликни кучайтириш таклифи билдирилди.
– Бу йил қишни қандай ўтказамиз? Бугун ҳамма раҳбарлар шу саволга жавоб бериши керак. Ҳақиқатан ҳам, муаммолар жуда кўп. Уларни фақат маҳаллабай кесимда чуқур ўрганиш ва ҳал қилишгина натижа беради, – дея таъкидлади Президентимиз.
Иссиқлик таъминотидаги 153 та қозонхонани ва 2 минг 802 километр тармоқларни таъмирлаш чора-тадбирлари белгиланди.
Давлатимиз раҳбари ис гази ва чақнашлар билан боғлиқ нохуш ҳолатларга тўхталиб ўтди. Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг Ёнғинга қарши курашиш бошқармаси фаолиятини танқидий кўриб чиқиб, тубдан ислоҳ қилиш, ёнғинга қарши профилактика ишларини кучайтириш бўйича топшириқлар берилди.
Бош вазир ўринбосарига мавжуд имкониятларни тўлиқ сафарбар этиб, аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларини энергия ресурслари билан узлуксиз таъминлаш, қиш мавсумини беталафот ўтказиш бўйича вазифалар қўйилди.
Видеоселектор йиғилишида яна бир долзарб масала – аҳолини озиқ-овқат маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш вазифалари атрофлича муҳокама қилинди.
Нарх-навонинг ошиши кескин танқид қилинди. Бунинг олдини олиш бўйича қатор топшириқлар берилди.
Асосий озиқ-овқат маҳсулотларининг нархи ҳудудлар кесимида таҳлил қилинди. Ўтган ойларда нарх-наво нисбатан ошган вилоят ва туманлар кўрсатиб ўтилди.
Мутасадди идораларга ҳар бир ҳудудда штаблар ташкил қилиб, бозорларда нарх-наво спекуляцияси ҳолатларининг қатъий олдини олиш вазифаси қўйилди. Ички ва ташқи бозорларда асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари айланмасини, нарх-навосини, мавжуд эҳтиёж ва талабларни кунлик таҳлил қиладиган идоралараро ишчи гуруҳ тузилиши белгиланди.
Янги йил байрами арафасида талаб ошишини инобатга олиб, расталарни маҳсулотлар билан тўлдириш, деҳқон бозорлари ва йирик савдо объектларида ярмаркалар ташкил этиб, уларга товарларни арзонлаштирилган нархларда етказиб бериш муҳимлиги айтилди.
Жаҳонда озиқ-овқат маҳсулотлари нархи кескин ўзгариши прогноз қилинмоқда. Шу боис ички бозорга асосий турдаги товарларни кафолатли етказиб бериш учун махсус жамғарма ташкил қилиниб, 50 миллион доллар ажратилган.
Ушбу маблағлар ҳисобидан биринчи навбатда ўсимлик ёғи ва бошқа зарур маҳсулотларни сотиб олиб, камида 3 ойлик захира яратиш бўйича кўрсатма берилди. Худди шундай ишлар ҳокимликлар қошида ташкил этилган жамғармалар орқали ҳам амалга оширилиб, ҳар бир ҳудуд ўз захирасини шакллантириши кераклиги таъкидланди.
Бош вазирга озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича барча ишларни мувофиқлаштириш, ички бозорларни таҳлил қилиб, уларга зарур озиқ-овқат маҳсулотларини интервенция қилиш, бу борада тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш вазифаси қўйилди.

ШАВКАТ МИРЗИЁЕВ: ПРОБЛЕМЫ НЕОБХОДИМО ИЗУЧАТЬ И РЕШАТЬ В РАЗРЕЗЕ МАХАЛЛЕЙ
На прошедшем под председательством Президента Шавката Мирзиёева совещании критически проанализированы недостатки, допущенные в ходе подготовки к зимнему сезону, а также вопросы обеспечения продовольственной безопасности.
Отмечены, в частности, факты незаконного использования природного газа и угля. К примеру, на кирпичном заводе в Мубарекском районе выявлено хищение 4,3 миллиона кубометров газа путем несанкционированного подключения к подземному газопроводу. Это объем газоснабжения 8 тысяч домохозяйств.
Кроме того, в этом году в результате установки современных измерителей на крупных узлах газоснабжения в 74 районах выявлено хищение 7 миллионов кубометров природного газа более чем 2 тысячами оптовых потребителей.
Шавкат Мирзиёев: Проблемы необходимо изучать и решать в разрезе махаллей
#16dec #uzbekiston24
С учетом этого предложено ужесточить ответственность за незаконное использование энергоресурсов.
– Как мы проведем зиму в этом году? Сегодня все руководители должны иметь ответ на этот вопрос. И действительно, проблем очень много. Результат будет, если глубоко изучать и решать их в разрезе махаллей, – отметил Президент.
Определены меры по ремонту 153 котельных и 2 тысяч 802 километров сетей теплоснабжения.
Глава государства коснулся инцидентов, связанных с угарным газом и вспышками. Поручено критически изучить и кардинально реформировать деятельность Управления пожарной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям, усилить противопожарную профилактику.
Заместителю премьер-министра даны поручения по полному задействованию имеющихся возможностей, обеспечить бесперебойное энергоснабжение населения и экономики, проведению зимнего сезона без потерь.
На видеоселекторном совещании всесторонне рассмотрен еще один актуальный вопрос – бесперебойные поставки продуктов питания.
Резко раскритиковано завышение цен на продовольствие, дан ряд поручений по предотвращению таких случаев.
Рассмотрена динамика цен на базовые продукты питания по регионам. Указаны области и районы, где зафиксирован рост цен в последние месяцы.
Ответственным ведомствам поручено создать штабы в каждом регионе и жестко пресекать спекуляции ценами. Будет образована межведомственная рабочая группа для ежедневного анализа оборота, цен на базовые продовольственные товары на внутреннем и внешнем рынках, текущих потребностей и спроса.
Учитывая растущий спрос в преддверии Нового года, отмечена важность насыщения рынка продукцией, организации ярмарок на дехканских рынках и в крупных торговых комплексах, поставок и реализации на них товаров по сниженным ценам.
Прогнозируется, что цены на мировом рынке продовольствия будут иметь резкие колебания. Поэтому был создан специальный фонд и выделено 50 миллионов долларов на гарантированные поставки основных видов продукции на внутренний рынок.
Ответственным лицам дано указание сформировать за счет этих средств запасы прежде всего растительного масла и других базовых продуктов минимум на 3 месяца. Аналогичные меры будут приняты и через фонды, созданные при хокимиятах.
Премьер-министру поручено координировать всю работу по обеспечению продовольственной безопасности, проводить интервенции по закупке необходимых продуктов питания на основе анализа внутреннего рынка, поддерживать при этом предпринимателей.