“O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan 2023-yilda davlat tashqi qarzi ishtirokida amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalar doirasida o‘zlashtirilgan mablag‘lar to‘g‘risida MA'LUMOTNOMA
• 05.03.2023
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasining 2023-2025-yillarga mo‘ljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2022-yil 28 dekabrdagi PQ-459-sonli qaroriga asosan 2023-yil davomida “O‘zbekiston MET” AJ tomonidan Davlat kafolati ostidagi tashqi qarzi mablag‘lari ishtirokida umumiy loyiha qiymati 1 232,2 mln dollar bo‘lgan 10 ta yirik investitsiya loyihasi amalga oshirilmoqda.
Yuqorida keltirilgan qarorga asosan “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan 2023-yil yanvar-fevral oylari davomida davlat tashqi qarzi mablag‘lari hisobidan 1,11 mln dollar o‘zlashtirish rejalashtirilgan bo‘lib, amalda 2,25 mln dollar (rejaga nisbatan 202,7 foiz) mablag‘ o‘zlashtirildi.

СПРАВКА о средствах, полученных АО "Национальные электрические сети Узбекистана" в рамках инвестиционных проектов, реализуемых за счет государственного внешнего долга в 2023 году
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 декабря 2022 года ПП-459 "О мерах по реализации инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2023-2025 годы", АО "Национальные электрические сети Узбекистана" в 2023г. реализует 10 крупных инвестиционных проектов на общую сумму 1 232,2 млн. долл. с участием средств международных финансовых институтов.
За январь-февраль 2023 года за счёт иностранных инвестиций под гарантию Правительства освоено 2,25 млн. долл. (202,7 % к прогнозу).