O‘zbekistonda “Hududiy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyatining iste’molchilar bilan elektr energiyasi yetkazib berish bo‘yicha tuzadigan namunaviy shartnomasiga o‘zgartirishlar kiritish rejalashtirilmoqda. Ular aholi va tadbirkorlarga elektr energiyasi ta’minotidagi uzilishlar oqibatida ko‘rgan zarari uchun sud orqali kompensatsiya undirish imkonini beradi.
Shartnomaning 4.1 bandiga davlat standartlariga mos ravishda elektr energiyasini olmagan yoki avariyaviy uzilishlar natijasida elektr qurilmalariga zarar yetgan iste’molchilarga mazkur zarar qoplab berilishi bo‘yicha huquqlar kiritiladi.
Mazkur bandda iste’molchilarning huquqlari aks ettirilgan bo‘lib, unga 3 ta yangi band kiritilishi rejalashtirilgan:
♦   Sifat ko‘rsatkichi davlat standartlariga GOST (32144−2013 va GOST 13109−97) muvofiq o‘rnatilgan tartibda elektr energiya olish;
♦   Elektr energiyasi to‘liq hajmda yetkazib berilmasligi yoki sifat ko‘rsatkichlari davlat standartlariga muvofiq bo‘lmagan elektr energiyasi yetkazib berilishi oqibatida hududiy elektr tarmoqlari korxonasi yoki elektr ta’minoti korxonasi (aybdor tashkilot) tomonidan yetkazilgan zararlarni belgilangan tartibda qoplash;
♦   Elektr energiyasi sababsiz yetkazib berilishi to‘xtatilganda yetkazilgan zararni qoplashni talab qilish.
“Hududiy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati matbuot kotibi Faxriddin Nuraliyevning aniqlik kiritishicha, amaldagi shartnomalar yangilanishi rejalashtirilgan bo‘lib, bunga yangi tariflar e’lon qilingani, 1000 kVtdan ziyod elektr energiyasi sarflagan aholi uchun 2−4 baravar o‘suvchi koeffitsiyent qo‘llanishi bo‘yicha o‘zgarish tufayli shundoq ham ehtiyoj mavjud. Vazirlar Mahkamasining 22-sonli qaroriga asosan Elektr ta’minotining namunaviy shartnomasi “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan ishlab chiqiladi, “O‘zenergoinspeksiya”, O‘zbekiston Respublikasi Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi bilan kelishiladi va Energetika vazirligi tomonidan tasdiqlanadi. Ayni vaqtda namunaviy shartnoma elektr ta’minot korxonalariga yuborilgan.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yilning noyabr oyida O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi elektr ta’minotidagi uzulishlar uchun jarima qo‘llanishi yoki yetkazilgan zarar qoplab berilishi kerakligini qayd etgandi.
O‘shanda partiya aholini elektr energiyasi, gaz va ko‘mir bilan ta’minlash tizimlarini qayta ko‘rib chiqish vaqti keldi, deb hisoblashini ma’lum qilgan.
““Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunda kafolatlangan huquqlar ta’minotchi korxona va tashkilotlar tomonidan muntazam ravishda buzilmoqda. Xususan, elektr energiyasi va gaz uchun oldindan to‘lov amalga oshirilishi bilan bog‘liq vaziyat tufayli iste’molchilar ogohlantirishsiz elektr energiyasidan uzib qo‘yilmoqda. Bu noqonuniy, g‘ayriinsoniy muomala. Qishning qahraton kunlarida keksa ota-onasi, go‘daklari va homilador ayollarning o‘z uyida sovuqdan qiynalishiga hech bir yurtdoshimiz va iste’molchi chiday olmaydi. Elektr energiyasi hech qanday sababsiz uzilib qolganda tadbirkorlar yoki ijtimoiy soha tashkilotlari ham jiddiy muammolarga duch kelmoqda. Muzlatgichlarning ishdan chiqishi natijasida oziq-ovqat mahsulotlari iste’molga yaroqsiz holga keladi, kichik korxonalarning ishlab chiqarish tartibi buziladi, issiqxonaga ekilgan o‘simliklarning muzlashi oqibatida katta mablag‘ sarflagan fermerlar katta zarar ko‘radi. Kutilmagan holatlarning ko‘pi yetkazib beruvchilarning o‘z vazifalarini mas’uliyat bilan bajarmasliklari tufayli yuzaga keladi”, — deyilgandi partiyaning o‘sha bayonotida.

В типовой договор электроснабжения планируется внести поправки, которые позволят населению и предпринимателям через суд требовать возмещения ущерба, возникшего из-за перебоев в поставках электроэнергии. Об этом «Газете.uz» сообщили в постоянной комиссии кенгаша народных депутатов Ташкента по вопросам промышленности и коммунального хозяйства.
В пункте 4.1 договора Ташкентского филиала «Региональных электрических сетей» с потребителями будут определены права потребителей на компенсацию. Возмещение ущерба будет предусматриваться, если предприятие не поставит электроэнергию в соответствии с государственными стандартами или произойдёт повреждение электрооборудования в результате аварийных отключений.
С учётом новых поправок в этом пункте потребитель теперь будет иметь право на:
♦   получение электроэнергии в соответствии с показателями качества ГОСТ (32144−2013) и ГОСТ (13109−97);
♦   возмещение ущерба, причинённого предприятием региональных электросетей или энергоснабжающим предприятиям (виновной организацией) в результате непоставки электрической энергии в полном объёме или поставки электрической энергии, показатели качества которой не соответствуют государственным стандартам, в установленном порядке;
♦   требование возмещения ущерба, причинённого из-за прекращения подачи электроэнергии без причины.
В постоянной комиссии кенгаша заявили, что новые поправки вступили в силу в январе 2024 года и должны быть отражены при заключении новых договоров с потребителями, которые обычно заключаются на один год.
Пресс-секретарь компании «Региональные электрические сети» Фахриддин Нуралиев сообщил «Газете.uz», что действующие договоры и так планировалось обновить с учётом новых тарифов и изменением условий применения повышающих коэффициентов в 2−4-кратном размере при потреблении более 1000 кВт·ч электроэнергии.
Согласно постановлению Кабинета министров №22, типовой договор поставки электроэнергии разрабатывается «Региональными электрическими сетями», согласуется с «Узэнергоинспекцией», Комитетом по развитию конкуренции и защите прав потребителей и утверждается решением Министерства энергетики. Новый типовой договор на 2024 год внесён на рассмотрение в Минэнерго, после утверждения документ будет направлен в региональные сети для заключения новых договоров с потребителями по всему Узбекистану, отметил пресс-секретарь.
В ноябре 2022 года в Народно-демократической партии заявляли, что за отключения электричества потребителям должны выплачивать штрафы или возмещать ущерб. Права абонентов, закреплённых в законе «О защите прав потребителей», систематически нарушаются предприятиями-поставщиками энергоресурсов. Электроэнергия и газ поставляются потребителям на условиях предоплаты, и отключения зачастую производятся без предупреждения.
«Это незаконное, бесчеловечное обращение. Никто из наших соотечественников и потребителей не может терпеть, что в холодные зимние дни их пожилые родители, младенцы и беременные женщины страдают от холода в своих домах», — отмечали в партии.
Предприниматели и организации социальной сферы также сталкиваются с серьёзными проблемами, когда без причины отключают электричество. Из-за выхода из строя холодильников продукты питания становятся непригодными к употреблению, нарушается производственный процесс у бизнеса, а фермеры несут большие убытки из-за повреждения заморозками растений, высаженных в теплицах.
«Газета.uz» рассказывала, как в сентябре 2023 года в Ташкенте минимум два крупных завода по выпуску электродов и стеклопосуды остались без энергоснабжения. В компаниях заявляли, что их отключили от электричества без предупреждения за отсутствие солнечных панелей. Из-за простоя оборудования и испорченной продукции они понесли крупный ущерб.