Loyihani amalga oshirishga huquqiy asos: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 11-sentyabrdagi PF-139-sonli farmoyishi. Shuningdek, Toshkent shahar va Toshkent viloyatidagi elektr tarmoqlari tizimini modernizatsiya qilish, yangi obyektlarni qurish orqali aholi, iqtisodiyot tarmoqlari va tadbirkorlik subyektlarini elektr energiyasi bilan barqaror taʼminlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining farmoyishi asosida.
Loyiha quvvati: 30 km uzunlikdagi 220 kV kuchlanishli elektr uzatish tarmog‘i.
Loyiha joylashgan hudud:  Toshkent viloyati, Toshkent tumani.
Loyihaning qiymati va moliyalashtirish manbalari: soha mablag‘lari hisobidan.
Loyihaning amalga oshirish muddati: 2024-2026-yillar davomida.
Loyiha bo‘yicha amalga oshiriladigan ishlar:  “Toshkent” IESdan “Keles” podstansiyasigacha 30 km uzunlikdagi 220 kV kuchlanishdagi to‘rtinchi elektr uzatish tarmog‘ini qurish.
Amalga oshirilgan ishlar: “Maxsuselektrtarmoqqurilish” aksiyadorlik jamiyatim tomonidan 84 ta piketdan 83 piketda fundament va 82 piketda tayanch o‘rnatildi va 22,59 km sim tortildi; Toshkent halqa yo‘lidan o‘tgan qismining yo‘nalishiga o‘zgartirish kiritildi va 23 ta tayanch o‘rnatildi; “Toshkent” IES dagi 220 kV OTQda ajratgichlar, elegaz o‘chirgich o‘rnatildi.

Основа для реализации проекта: Указ Президента Республики Узбекистан № ПФ-139 от 11 сентября 2024 года. Также на основании Указа Кабинета Министров Республики Узбекистан о модернизации энергосистемы города Ташкента и Ташкентской области, строительстве новых объектов для обеспечения стабильного электроснабжения населения, предприятий и хозяйствующих субъектов.
Пропускная способность проекта: 30 км воздушной линии электропередачи 220 кВ.
Местоположение проекта: Ташкентская область, Ташкентский район.
Стоимость проекта и источники финансирования: из отраслевых средств.
Срок реализации проекта: 2024-2026 гг.
Работы, выполняемые в рамках проекта: Строительство четвертой линии электропередачи 220 кВ от Ташкентской тепловой электростанции до подстанции Келес, протяженностью 30 км.
Выполненные работы: Из 84 штырей, 83 фундамента и 82 опоры были установлены Акционерным обществом «Специальное строительство электросетей», проложено 22,59 км проводов; изменена трасса участка, проходящего через Ташкентскую кольцевую дорогу, и установлены 23 опоры; на подстанции 220 кВ Ташкентской тепловой электростанции установлены разъединители и элегазовый выключатель.