Қораўзак шамол электр станцияси тендери бўйича таклифлар сўрови якунланди
2021 йилнинг 6 сентябрь куни соат 18:00да Қорақалпоғистон Республикасининг Қораўзак туманида қуввати 100 МВт бўлган шамол электр станцияси қурилиши юзасидан тендер ўтказиш учун салоҳиятли инвесторларнинг таклифлари бўйича сўров якунланди.
Давлат-хусусий шериклик тамойили асосидаги ушбу тендер Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги томонидан Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ)нинг техник кўмагида амалга оширилди.
Тендер жараёни бир қатор босқичларда бўлиб ўтди. Жорий йилнинг 22 май куни дастлабки танлов иштирокчиларига таклифлар бўйича сўров юборилди. Шунга кўра, куйидаги компанияларнинг конвертлари тақдим этилди:
1) Abu Dhabi Future Energy Company PJSC (MASDAR),
2) International Company for Water and Power Projects (ACWA Power),
3) Voltalia.
Айни пайтда қабул қилинган таклифлар кўриб чиқилмоқда. Хусусан, тендер комиссияси Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва Молия вазирлиги вакилларини ўз ичига олган.
Кўриб чиқиш давомида потенциал инвесторларнинг тижорат, шунингдек ҳуқуқий ва техник маълумотлари баҳоланади.
Ушбу босқич якунида Тендер комиссияси дастлабки танловдан ўтган тендер иштирокчиларини аниқлайди, улар лойиҳа бўйича ўз молиявий таклифларини тақдим этадилар.
Ўзбекистон Ҳукумати Япония Ҳукумати ва ЕТТБ аксиядорларига энг яхши халқаро тажрибага мувофиқ лойиҳани амалга оширишга ҳисса қўшаётган донорлик ва техник қўллаб-қувватлашга қўшган ҳиссаси учун миннатдорчилигини билдиради.

6 сентября 2021 года в 18 часов был завершён запрос предложений от потенциальных инвесторов по тендеру проекта строительства ветряной электростанции мощностью 100 МВт в Караузякском районе Республики Каракалпакстан.
Данный проект на основе государственно-частного партнерства запущен Министерством энергетики Республики Узбекистан при консультативной поддержке Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
Реализация тендерной части проекта проходит ряд этапов. 22 мая т. г. участникам предварительного отбора был направлен запрос предложений. Конверты следующих компаний были представлены:
1) Abu Dhabi Future Energy Company PJSC (MASDAR)
2) International Company for Water and Power Projects (ACWA Power)
3) Voltalia
Поступившие на данный момент конкурсные предложения будут рассмотрены
Тендерной комиссией, в состав которой входят, в частности, представители Министерства энергетики Узбекистана, Министерства инвестиций и внешней торговли республики, АО «Национальные электрические сети Узбекистана», Министерства финансов.
В ходе рассмотрения будет дана оценка информации, содержащейся в коммерческом, а также юридическом и техническом предложениях потенциальных инвесторов.
В завершение данного этапа Тендерной комиссией будут определены участники тендера, прошедшие предварительный отбор, которые представят свои финансовые предложения по проекту.
Правительство Узбекистана выражает признательность Правительству Японии и акционерам ЕБРР за их вклад в донорскую и техническую поддержку, которые способствуют проведению проекта в соответствии с лучшей международной практикой.