Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасининг 2023-2025 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2022 йил 28 декабрдаги ПҚ-459-сонли қарорига асосан 2023 йил давомида “Ўзбекистон МЭТ” АЖ томонидан Давлат кафолати остидаги ташқи қарзи маблағлари иштирокида умумий лойиҳа қиймати 1 232,2 млн доллар бўлган 10 та йирик инвестиция лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Юқорида келтирилган қарорга асосан “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан 2023 йил январь-март ойлари давомида давлат ташқи қарзи маблағлари ҳисобидан 4,11 млн доллар ўзлаштириш режалаштирилган бўлиб, амалда 4,33 млн доллар (режага нисбатан 105,3 фоиз) маблағ ўзлаштирилди.

СПРАВКА о средствах, освоенных АО "Национальные электрические сети Узбекистана" в рамках инвестиционных проектов, реализуемых за счет государственного внешнего долга в 2023 году
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 декабря 2022 года ПП-459 "О мерах по реализации инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2023-2025 годы", АО "Национальные электрические сети Узбекистана" в 2023г. реализует 10 крупных инвестиционных проектов на общую сумму 1 232,2 млн. долл. с участием средств международных финансовых институтов.
За январь-март 2023 года за счёт иностранных инвестиций под гарантию Правительства освоено 4,33 млн. долл. (105,3 % к прогнозу).