“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ “Huawei Technologies Co. Ltd.” компанияси билан ҳамкорлик қилади
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва “Huawei Technologies Co. Ltd.” компанияси билан ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш ва истиқболли ҳамкорлик алоқаларини муҳокама қилиш мақсадида ўзаро англашув меморандумини имзоладилар. Меморандум электр тармоқлари соҳасидаги тажрибани ўрганиш ҳамда тармоқ тизимларини ривожлантириш бўйича инновацион ва илғор технологияларни ўрганиш бўйича ҳамкорликни англатади.
Ушбу стратегик ҳамкорлик “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва “Huawei Technologies Co. Ltd.” компанияси Huawei компаниясининг техник тажрибаси ва электр тармоқлари тизимлари бўйича илғор тадқиқотларидан фойдаланган ҳолда мамлакатимиз электр тармоқлари инфратузилмасини ривожлантиришни кучайтиришга қаратилган бўлиб, ҳамкорлик “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖга энг сўнгги технологик ютуқлар билан ҳамнафас бўлиш имконини беради.
Шартнома, шунингдек, “Huawei Technologies Co. Ltd.” энергетика ва инфратузилмани ривожлантириш бўйича билим ва тажрибасини Ўзбекистон билан баҳам кўриш имкониятига эга бўлади ва Республикамиз учун тармоқ тизимлари учун энг сўнгги технологияларни ўрганиш, ақлли тармоқни ривожлантириш каби ҳамкорлик бўлиб ҳар икки томон учун фойда келтириши мумкин бўлган ечимлар ва барқарор ривожланишга кўмаклашиш учун биргаликда ишлайди.
Ушбу ҳамкорлик натижасида Ўзбекистонда электр тармоқлари инфратузилмаси сезиларли даражада ўсиб, аҳолини янада ишончли ва самарали энергия билан таъминлаши кутилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, келишув ҳамда битимлар Хитойнинг Сиан шаҳрида бўлиб ўтаётган ўзбек–хитой бизнес форуми дорасида амалга оширилмоқда.

АО "Национальные электрические сети Узбекистана" сотрудничает с компанией “Huawei Technologies Co. Ltd”
В рамках узбекско–китайского бизнес-форума, который проходит в городе Сиань, Китай, АО “Национальные электрические сети Узбекистана” и "Huawei Technologies Co. Ltd" подписали меморандум о взаимопонимании с целью развития партнерских отношений и обсуждения перспектив сотрудничества. Меморандум представляет собой сотрудничество по изучению опыта в области электрических сетей, а также изучению инновационных и передовых технологий для развития энергетических систем.
Это стратегическое партнерство между АО "Национальные электрические сети Узбекистана" и Huawei Technologies Co. Ltd" направлено на усиление развития инфраструктуры электросетей нашей страны с использованием технического опыта Huawei и передовых исследований в области электросетевых систем. Сотрудничество позволит АО "Национальные электрические сети Узбекистана" соответствовать времени  последних технологических достижений с использованием новейших и прогрессивных технологий в области электроэнергетики.
В соглашение также предусмотрено, что компания "Huawei Technologies Co." Ltd" даст возможность поделиться знаниями и опытом в области энергетики и развития инфраструктуры в Узбекистане. Изучить новейшие технологии для энергетических систем нашей Республики, разработать интеллектуальную сеть, а также сотрудничать и работать сообща для поиска взаимовыгодных решений и содействовать устойчивому развитию.
Ожидается, что в результате данного сотрудничества инфраструктура электрических сетей в Узбекистане значительно расширится и обеспечит население более надежной и эффективной энергией.