Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасининг 2023-2025 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2022 йил 28 декабрдаги ПҚ-459-сонли қарорига асосан 2023 йил давомида “Ўзбекистон МЭТ” АЖ томонидан Давлат кафолати остидаги ташқи қарзи маблағлари иштирокида умумий лойиҳа қиймати 1 232,2 млн. доллар бўлган 10 та йирик инвестиция лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Юқорида келтирилган қарорга асосан “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан 2023 йил январь-май ойлари давомида давлат ташқи қарзи маблағлари ҳисобидан 7,33 млн доллар ўзлаштириш режалаштирилган бўлиб, амалда 8,13 млн. доллар (режага нисбатан 111,01 фоиз) маблағ ўзлаштирилди.

СПРАВКА об освоении иностранных инвестиций за счёт Государственного внешнего долга со стороны АО “Национальные электрические сети Узбекистана” в рамках реализации инвестиционных проектов
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 декабря 2022 года ПП-459 “О мерах по реализации инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2023-2025 годы”, АО “Национальные электрические сети Узбекистана” в 2023 году реализует 10 крупных инвестиционных проектов на общую сумму 1 232,2 млн. долларов США с участием средств Международных финансовых институтов.
За январь-май 2023 года план за счёт иностранных инвестиций под гарантию Правительства составляет 7,33 млн долларов США, всего фактически освоено 8,13 млн. долларов США (или 111,0 % к прогнозу).