minenergy.uz — Россия гази Ўзбекистонга етказиб берилади
Бугун Санкт-Петербург Халқаро иқтисодий форумида Россия газини Ўзбекистонга етказиб бериш бўйича шартнома ва республика газ узатиш тизимини Россия газини қабул қилишга тайёрлаш бўйича “Йўл харитаси” имзоланди.
Ҳужжатларни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Жамшид Хўжаев иштирокида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов ҳамда “Газпром” ОАЖ Бошқаруви Раиси Алексей Миллер имзолади.
Россия газини Ўзбекистонга Қозоғистон ҳудуди орқали экспорт қилиш 2023 йилнинг тўртинчи чорагидан бошланади.

minenergy.uz — Российский газ будет поставляться в Узбекистан
Сегодня на Петербургском международном экономическом форуме были подписаны Соглашение о поставках российского газа в Узбекистан, а также «Дорожная карта» по подготовке газотранспортной системы республики и подготовке к транспортировке.
Документы подписали Министр энергетики Республики Узбекистан Джурабек Мирзамахмудов и Председатель Правления ОАО «Газпром» Алексей Миллер с участием заместителя премьер-министра Республики Узбекистан Джамшида Ходжаева.
Экспорт российского газа в Узбекистан через территорию Казахстана начнётся в четвертом квартале 2023 года.