Мамлакатимизда илк бор 500 кВ кучланишли рақамли подстанция қурилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида электр энергияси таъминоти барқарорлигини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 2020 йил 30 июлдаги ПҚ-4791-сонли қарори ижроси юзасидан “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан, Жаҳон банки кредит маблағлари иштирокида, “Янги 500 кВ кучланишли “Ҳалқа” нимстанцияси ва 220, 500 кВ кучланишли ҳаво электр узатиш тармоқларини қуриш” инвестиция лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Лойиҳа доирасида республикамизда илк бор Тошкент вилояти Қуйи Чирчиқ туманида 500 кВ кучланишли рақамли “Ҳалқа” подстанция қуриш белгиланган.
“Ҳалқа” подстанцияси 1602 МВА ўтказувчанлик қувватига эга бўлиб, унинг ишга туширилиши натижасида Тошкент шаҳридаги ишлаб чиқариш, саноат корхоналари ва аҳоли истеъмолчиларини электр таъминоти сифатини ошириш ҳамда Тошкент вилоятида ишга тушириладиган янги ишлаб чиқариш қувватлари учун “Тошкент иссиқлик станцияси”нинг электр энергиясини етказишда “Келес” подстанциясига тушадиган юкламани камайтиришга эришилади.
Подстанция қурилиш ишларини “тайёр ҳолда топшириш” шарти асосида амалга ошириш бўйича халқаро тендер савдолари натижаларига кўра “Ўзэлектроаппарат-Электрошит” АЖ ғолиб деб топилди ва шартнома имзоланди.
Лойиҳа қурилиш-монтаж ишларини 2024 йил якунига қадар якунлаш кўзда тутилган.
Шунингдек, “Халқа” подстанциясини “Сирдарё” ИЭС ва энергетика тизимининг бошқа подстанциялари билан боғлаш учун Тошкент вилояти (Қуйи Чирчиқ, Зангиота, Янгийўл, Оққўрғон ва Пискент туманлари) ва Сирдарё вилояти (Сирдарё тумани) ҳудудида 213 км узунликдаги 220 кВ кучланишли ва 72 км узунликдаги 500 кВ кучланишли электр узатиш тармоқларини қуриш ишлари олиб борилмоқда.

В целях исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 30 июля 2020 года № ПП-4791 «О мерах по дальнейшему повышению устойчивости электроснабжения в городе Ташкенте и Ташкентской области» , АО «Национальные электрические сети Узбекистана» реализует проект «Строительство новой подстанции «Кольцевая» напряженносью 500 кВ и воздушных линий электропередач напряженностью 220 кВ и 500 кВ» за счёт средств Всемирного Банка.
В рамках проекта в Куйи-Чирчикском районе Ташкентской области планируется построить цифровую подстанцию 500 кВ «Кольцевая».
В результате ввода подстанции «Кольцевая» мощностью 1602 МВА в городе Ташкенте будет расширена промышленность производственного потенциала и дальнейшего повышения устойчивости электроснабжения населения, также в Ташкентской области при вводе новых производственных мощностей при поставке электроэнергии от «Ташкентской тепловой станции» достигнет снижения нагрузки подстанция «Келес».
По итогам международных конкурсных торгов победителем признано, АО «Узэлектроаппарат-Электрощит», подписан контракт для строительства подстанции на условиях «под ключ».
Строительно-монтажные работы объекта планируются завершить к концу 2024 года.
Также, для соединения подстанции «Кольцевая» с ТЭС «Сырдарья» и другими подстанциями энергосистемы, ведется строительство сетей электропередачи протяженность 213 км 220 кВ и 72 км 500 кВ на территории Ташкентской области (Куйи-Чирчикский, Зангиатинский, Янгиюльский, Аккурганский и Пскентский районы) и Сырдарьинской области (Сырдарьинский район).