Ўзбекистон Президенти умумий қуввати 2,4 гигаваттлик “яшил” электр станцияларини ишга туширди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 декабрь куни мамлакатимизнинг олтита ҳудудида 5 та қуёш ва 1 та шамол электр станцияларини ишга тушириш ва тармоққа улашга бағишланган тантанали маросимда иштирок этди.
Тадбирда ушбу муҳим инвестиция лойиҳаларнинг ҳамкорлари бўлган “Masdar” компанияси бош ижрочи директори Муҳаммад Жамол Ал-Рамаҳий, “China Energy Engineering Corporation” компанияси вице-президенти Ву Юнь, “China Energy International Group” компанияси бошқаруви раиси Лю Цзэсян, “China Gezhouba Group” компанияси бошқаруви раиси Линь Сяодан, “SEPCO III”, “Dongfang Electric Corporation” ва бошқа компаниялар раҳбарлари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, Ўзбекистонда энергетика тизимини ислоҳ қилиш ва барқарорлигини ошириш бўйича кенг кўламли дастур амалга оширилмоқда.
Кейинги йилларда тармоқда хусусий сектор ва етакчи хорижий компаниялар фаолиятига қулай шароитлар яратилди. Улар иштирокида Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергетика салоҳиятини кенгайтиришга қаратилган кўплаб лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Хусусан, илк бор 100 фоиз тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳисобидан, давлат-хусусий шериклик асосида  Кармана ва Нуробод туманларида умумий қуввати 200 мегаваттлик қуёш станциялари барпо этилиб, ўтган даврда улар 1 миллиард киловатт соат “яшил” электр энергиясини ишлаб чиқарди.
Бирлашган Араб Амирликларининг “Masdar” компанияси томонидан Жиззах, Самарқанд ва Сурхондарё вилоятларида умумий қуввати 900 мегаватт бўлган учта замонавий фотоэлектр станциясини барпо этиш лойиҳаси якунланди. Шунингдек, Навоий вилояти Томди туманида 500 мегаваттлик шамол электр станциясининг биринчи босқичи қуриб битказилди.
Бундан ташқари, Хитойнинг “China Gezhouba Group” компанияси томонидан Бухоро ва Қашқадарёда умумий қуввати 1000 мегаваттлик қуёш станцияларининг биринчи босқичи қурилиши якунланди.
Ушбу қурилиш ишлари жуда қисқа фурсатда – 9 ойда битказилгани диққатга сазовор.
Маросимда давлатимиз раҳбари хорижий ҳамкорлар билан биргаликда янги энергетика қувватларини ишга тушириш ва тармоққа улашга старт берди.
Бу лойиҳаларга катта амалий ҳисса қўшган инвесторлар, муҳандис ва қурувчиларга алоҳида миннатдорлик билдирилди.
Жами қиймати 2 миллиард долларлик ушбу станциялар тўлиқ ишга тушса, икки миллионта хонадон узлуксиз электр энергияси билан таъминланади, 2 миллиард куб метр табиий газни тежаш ҳамда саноат ва хизматлар соҳасида 4 миллиард долларлик қўшилган қиймат яратиш имконияти пайдо бўлади.
Президентимиз ўз нутқида бу соҳадаги келгуси режаларга тўхталиб ўтди.
– Биз бугун амалга ошираётган улкан ишлар энергетика тармоғидаги ислоҳотларнинг навбатдаги қадамидир. Бу чора-тадбирларни тизимли давом эттириб, рақобатли бозор механизмларига босқичма-босқич ўтамиз.
Ҳозир юртимизда 9 гигаваттли 22 та қуёш ва шамол электр станциясини қуриш лойиҳалари устида ишлаяпмиз. Хорижий компаниялар билан сермаҳсул ҳамкорлигимизни тобора кенгайтириб борамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Умуман, 2030 йилгача “яшил” энергетика манбаларини 27 гигаваттга етказиш режалаштирилган. Бу ҳар йили 25 миллиард куб метр табиий газни иқтисод қилиш, атмосферага зарарли ташланмаларни 34 миллион тоннага қисқартиришга хизмат қилади.

В мероприятии участвовали генеральный исполнительный директор компании «Masdar» Мухаммад Джамиль Аль-Рамахи, вице-президент «China Energy Engineering Corporation» Ву Юнь, председатель правления «China Energy International Group» Лю Цзэсян, председатель правления «China Gezhouba Group» Линь Сяодан, руководители компаний «SEPCO III», «Dongfang Electric Corporation» и других, совместно с которыми реализуются эти важные инвестиционные проекты.
Как подчеркнул глава нашего государства, в нашей стране осуществляется масштабная программа реформирования и повышения устойчивости энергетической системы.
В последние годы были созданы благоприятные условия для развития деятельности частного сектора и ведущих иностранных компаний в отрасли. С их участием успешно осуществляются проекты для расширения потенциала возобновляемой энергетики Узбекистана.
В частности, впервые полностью за счет прямых иностранных инвестиций на условиях государственно-частного партнёрства были введены в эксплуатацию солнечные электростанции в Карманинском и Нурабадском районах общей мощностью 200 мегаватт, которые до настоящего времени выработали 1 миллиард киловатт-часов «зеленой» энергии.
Эмиратская «Masdar» завершила реализацию проектов строительства трех современных фотоэлектрических станций в Джизакской, Самаркандской и Сурхандарьинской областях общей мощностью 900 мегаватт. В Тамдынском районе Навойиской области построена первая очередь ветряной электростанции мощностью 500 мегаватт.
Кроме того, в Бухарской и Кашкадарьинской областях китайской «China Gezhouba Group» завершено возведение первого этапа двух солнечных станций общей мощностью 1000 мегаватт.
Примечательно, что строительные работы были завершены в рекордно короткие сроки - всего за девять месяцев.
На церемонии глава нашего государства вместе с зарубежными партнерами дал старт вводу в эксплуатацию и подключению к сети новых энергообъектов.
Выражена особая благодарность инвесторам, инженерам и строителям, внёсшим большой практический вклад в реализацию проектов.
В результате полного ввода указанных проектов общей стоимостью 2 миллиарда долларов бесперебойный доступ к электроэнергии получат два миллиона домохозяйств, появится возможность экономии 2 миллиардов кубометров природного газа, производства промышленной продукции и услуг на 4 миллиарда долларов.
В ходе своего выступления Президент затронул дальнейшие планы дальнейшего развития этой сферы.
- Проводимая нами сегодня масштабная работа является очередным шагом в реализации наших реформ в энергетической отрасли. Мы последовательно продолжим эти меры и поэтапно полностью перейдем на эффективные рыночные механизмы.
Сейчас в нашей стране ведется работа над проектами строительства 22 солнечных и ветряных электростанций мощностью 9 гигаватт. Будем и далее расширять наше плодотворное партнёрство с зарубежными компаниями, – подчеркнул лидер Узбекистана.
В целом до 2030 года планируется увеличить мощность «зеленых» электростанций до 27 гигаватт. Это позволит ежегодно экономить 25 миллиардов кубометров природного газа, сократить выбросы вредных веществ в атмосферу на 34 миллиона тонн.