ОАВ: «2023 йилда газ қазиб олиш 5 млрд куб метрга қисқарди, бензин ишлаб чиқариш ва кўмир қазиб олиш ошди»
2023 йил охирида Ўзбекистонда газ қазиб олиш қарийб 5 млрд куб метрга камайди. Нефт ва газ конденсати ишлаб чиқариш ҳам қисқарди. Шу билан бирга, кўмир қазиб олиш 15,5 фоизга — 6,2 млн тоннагача
Ўзбекистонда 2023 йилда газ қазиб олиш ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 9,6 фоизга ёки 4,97 миллиард куб метрга камайди. Бу «Газета.uz» ўрганган Статистика агентлигининг саноат ишлаб чиқариши ҳисоботида маълум қилинди.
Ойлик ўртача газ қазиб олиш 3,89 млрд куб метрни ташкил этган бўлса, 2022 йилда ойига ўртача 4,3 млрд куб метр газ қазиб олин.
бензин, газ, кўмир, электр энергияси, энергия ресурслари
Декабрь ойида ишлаб чиқариш 3,95 млрд куб метргача кўтарилган, бу апрель ойидан бери энг юқори кўрсаткич бўлган. Бироқ 2022 йилнинг декабрига (4,35 млрд) нисбатан 9 фоизга ёки 395,1 млн куб метрга камдир.
Маҳаллий ишлаб чиқаришнинг етишмаслиги Туркманистон ва Россиядан газ импорти ҳисобига қопланган, бу эса Ўзбекистонни газнинг соф импортёрига айлантирган.
Йил давомида электр энергияси ишлаб чиқариш ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 4,3 фоизга ёки 3,19 млрд киловатт/соатга ошган — 73,7 млрд киловатт/соатдан 76,9 млрд киловатт/соатга етган. Декабрда 7,27 млрд киловатт/соат (май ойидан бери максимал кўрсаткич) ишлаб чиқарилган. Таққослаш учун: 2022 йилнинг декабрида 1,7 баравар кам (4,3 млрд) энергия ишлаб чиқарилган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистонда ишлаб чиқарилаётган электр энергиясининг қарийб 80−85 фоизи газда ишлайдиган иссиқлик электр стансияларига тўғри келади, бироқ фотоелектр стансияларининг янги қувватларини ишга тушириш билан уларнинг улуши камайиб бормоқда.
Кўмир қазиб олиш ўтган йилги кўрсаткичдан 15,5 фоизга ошиб, ҳажми 6,19 млн тоннага етган. Шу билан бирга, декабрда 456,7 минг тонна кўмир қазиб олинган, бу март ойидан бери энг кам кўрсаткичдир (307,1 минг), лекин 2022 йилнинг декабридаги ҳажмдан (543 минг тонна) кам. Июл-ноябрь ойларида ишлаб чиқариш 600 тоннадан пастга тушмаган.
Нефть қазиб олиш 787,8 минг тоннадан 770,1 минг тоннага (-2,3 фоиз ёки 17,7 минг тонна) камайган. Ишлаб чиқариш ҳам кетма-кет бешинчи ой пасайган — июлдаги 64,7 минг тоннадан декабрда 60,8 минг тоннагача. Бу сўнгги икки йилдаги минимал кўрсаткичдир. Таққослаш учун: 2022 йил декабр ойида нефть қазиб олиш 66,6 минг тоннани ташкил этган.
2023 йилда 1,33 млн тонна автомобил бензини ишлаб чиқарилган, бу 2022 йилга нисбатан 6 фоизга ёки 75,4 минг тоннага кўпдир. Декабр ойида 117,6 минг тонна ушбу ёқилғи ишлаб чиқарилган бўлиб, ўтган йилга нисбатан 15,7 фоизга камдир.
Дизел ёқилғиси ишлаб чиқариш 26,6 фоизга ёки 212,4 минг тоннага ошиб, 1,01 миллион тоннани ташкил этган.
Иссиқлик энергияси ишлаб чиқариш 8,1 фоизга — 26,5 млн Гкалдан 24,4 млн Гкалга, газ конденсати — 6,9 фоизга ёки 1,29 млн тоннадан 1,2 млн тоннага қисқарган.
Энергетика соҳасидаги муаммоларга қарамай, Статистика агентлиги маълумотларига кўра, саноат ишлаб чиқаришини 6 фоизга оширишга эришиш мумкин эди.
«Газета.uz» аввалроқ табиий газ бўйича солиқ ставкалари 3, нефть ва газ конденсати учун 2 баравар пасайтирилгани туфайли давлат бюджетига 2022 йилда ер қаъридан фойдаланганлик учун 538,1 млрд сўм солиқ тушмагани ҳақида ёзганди. Шу билан бирга, газ қазиб олиш 4 фоиз, газ конденсати 2,8 фоизга камайди. Нефть ишлаб чиқариш 1,8 фоизга ошган.
Бироқ фойдали қазилмалар қазиб олувчи компаниялар учун навбатдаги имтиёзни жорий этиш режа қилинмоқда. Келаси 2 йилда металл ва углеводородлар қазиб олишни бошлайдиганлар рента солиғидан умрбод озод этилиши мумкин. Депутат Дониёр Ғаниев бунга қарши чиқса-да, ҳамкасблари нормани барибир қабул қилган.

Добыча газа в 2023 году упала на 5 млрд кубометров, выпуск бензина и угля увеличился
По итогам 2023 года в Узбекистане добыча газа сократилась почти на 5 млрд кубометров. Упал и выпуск нефти и газового конденсата. При этом добыча угля выросла на 15,5% — до 6,2 млн тонн. Увеличилось также производство электроэнергии, бензина и дизеля.
Добыча газа в Узбекистане за 2023 год упала до 46,7 млрд кубометров, снизившись на 9,6%, или на 4,97 млрд кубометров, по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, следует из отчёта Агентства статистики о промышленном производстве, который изучила «Газета.uz».
Среднемесячный показатель производства газа составил 3,89 млрд кубометров, тогда как в 2022 году в среднем добывалось по 4,3 млрд кубометров газа в месяц.
бензин, газ, статистика, уголь, электроэнергия, энергетика, энергоресурсы
В декабре добыча выросла до 3,95 млрд кубометров — самый высокий показатель с апреля. Однако это на 9%, или на 395,1 млн кубометров, ниже, чем в декабре 2022 года (4,35 млрд).
Нехватка внутреннего производства пркрывалась за счёт импорта газа из Туркменистана и России, что превращает Узбекистан в нетто-импортёра газа.
Производство электроэнергии за год увеличилось на 4,3%, или на 3,19 млрд кВт·ч, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года — с 73,7 млрд до 76,9 млрд кВт·ч. В декабре было выработано 7,27 млрд кВт·ч — максимум с мая. Для сравнения: в декабре 2022 году было произведено в 1,7 раза меньше энергии (4,3 млрд).
Напомним, что около 80−85% производимой электроэнергии в стране приходится на тепловые электростанции, которые работают на газе, но их доля сокращается с вводом новых мощностей фотоэлектрических станций.
Добыча угля превысила показатель предыдущего года на 15,5%, объём вырос до 6,19 миллиона тонн. При этом в декабре было произведено 456,7 тысячи тонн угля, что является минимумом с марта (307,1 тысячи), но меньше объёма за декабрь 2022 года (543 тысячи тонн). В июле-ноябре выпуск не падал ниже 600 тонн.
Добыча нефти упала с 787,8 тысячи до 770,1 тысячи тонн (-2,3%, или на 17,7 тысячи тонн). Производство сокращается пятый месяц подряд — с 64,7 тысячи тонн в июле до 60,8 тысячи в декабре, что является минимальным показателем за последние два года. Для сравнения: в декабре 2022 года добыча нефти составляла 66,6 тысячи тонн.
За 2023 год было произведено 1,33 млн тонн автомобильного бензина, что по сравнению с 2022 годом больше на 6%, или на 75,4 тысячи тонн. В декабре выпущено 117,6 тысячи тонн этого топлива, что на 15,7% меньше показателя предыдущего года.
Выпуск дизельного топлива увеличился на 26,6%, или на 212,4 тысячи тонн до 1,01 млн тонн.
Производство тепловой энергии упало на 8,1% — с 26,5 до 24,4 млн Гкал, газового конденсата — на 6,9%, или с 1,29 до 1,2 млн тонн.
Несмотря на проблемы в энергетике, по данным Агентства статистики, удалось добиться роста промышленного производства на 6%.
«Газета.uz» ранее писала, что за счёт снижения налоговых ставок на природный газ в 3 раза, на нефть и газовый конденсат — в 2 раза госбюджет Узбекистана недополучил 538,1 млрд сумов налога за пользование недрами в 2022 году. При этом в том году добыча газа упала на 4%, газового конденсата — на 2,8%. Производство нефти увеличилось всего на 1,8%.
Тем не менее, для компаний, добывающих полезные ископаемые, были предоставлены новые льготы. В частности, предприятия, которые начнут добычу металлов и углеводородов в ближайшие два года, навсегда будут освобождены от рентного налога, который вводился на фоне снижения ставок. Депутат Дониёр Ганиев выступал против, но его коллеги норму всё же приняли.