«Яшил» энергетикани ривожлантириш бўйича Циан ва Ченду тажрибаси ўрганилди
Хитойнинг яшил энергетикага оид тажрибасини ўрганиш мақсадида пресс-тур ташкил этилгани ҳақида хабар берган эдик. Пресс-тур давомида иштирокчилар Хитойнинг Ченду ва Циан шаҳридаги энергетикбкомпаниялар фаолияти билан ҳам яқиндан таништирилди.
“Чина ХД” компанияси энг катта кучланишга эга бўлиб, бугунги кунда 500 квтли трансформаторларни Ўзбекистонга етказиб бермоқда. Компанияда 11 000 нафар ходим фаолият олиб боради. Айнан трансформатор ишлаб чиқаришда эса 1000 дан ортиқ ишчи туну кун ишлайди.
Компаниянинг иккинчи манзили Циан шаҳрида жойлашган бўлиб, бу ерда катта ҳажмдаги электр қурилмалари, генераторлар ишлаб чиқарилади. Бу тармоқ ҳам йўналиши жиҳатидан дунёдаги энг йириги ҳисобланади.
“Чина ХД” Ўзбекистон билан ҳам самарали ҳамкорлик қилмоқда. Хусусан, мамлакатимизда 100 та подстанция қуриш ва модернизация қилиш ҳамда 110, 220 ва 500 квтли кучланишга эга электр узатиш тармоқларини бунёд этиш лойиҳаси амалга оширилмоқда. Шунингдек, мис кластерида электр техника ускуналарини ишлаб чиқариш бўйича ҳам ҳамкорлик йўлга қўйилган.
Пресс-турнинг яна бир манзили «Лонги» компаниясининг Циан шаҳридаги штаб-квартираси ва заводи бўлди. Таъкидлаш жоизки, бу компания қуёш панеллари ишлаб чиқариш бўйича жаҳонда биринчи ўринда туради. Дунё бўйлаб компаниянинг 30 офиси, Хитой Малайзия ва Ветнамда 15 та ишлаб чиқариш базаси бор. Диққатга сазовор томони шундаки, дунёдаги ҳар 4 қуёш модулидан 1 таси «Лонги»га тегишли. Компания ўтган йилларда 20 гиговаттдан ортиқ қуёш панелларини хорижий давлатларга етказиб берган ягона компаниядир.
"Биз қуёш панелларини маҳаллийлаштиришда ёрдам беришга тайёрмиз. Биз бозорларга давлат томонидан берилаётган имкониятлар ва имтиёзларни ўрганиб чиқдик. Ўзбекистон бу борада Марказий Осиёда катта салоҳиятга эга", — деди «Лонги» компаниясининг Яқин Шарқ, Африка ва Марказий Осиё минтақаси бўйича президенти Жамес Жин.
Маълумот учун, Тошкент вилоятининг яшил водород ишлаб чиқариш технологияси айнан «Лонги» билан ҳамкорликда йўлга қўйилади. Бунда ўғитларни ишлаб чиқаришда табиий газдан воз кечилади ва бир йилда 33 минг кубометр газ иқтисод қилинади.
"Ўзбекистон табиий ресурсларга бой мамлакат, – деди «Лонги» компаниясининг Марказий Осиё бўйича ҳудудий директори Ин Сю Ан. — Биринчидан, қуёш энергияси бўйича сизда катта имконият бор. Шунингдек, муқобил энергия манбаларидан фойдаланиш ҳам ривожланмоқда. Ўзбекистонда икки босқичли катта лойиҳа устида ишлаяпмиз. Биринчи босқичда 400 мегаваттли энергия етказиб бериш технологияларини қурамиз".
Ўзбекистонлик журналист ва матбуот котиблари, шунингдек, Хитойнинг Ченду шаҳрида бўлиб, асосан иссиқлик электр станциялари учун газ трубиналар ишлаб чиқарадиган "Донфанг элестрис сорпоратион"нинг фаолияти билан яқиндан танишишди. Компания бугунги кунда дунёнинг 20 дан ортиқ давлатига кириб борган.
"Донфанг элестрис сорпоратион" Ўзбекистонда қуёш энергияси бўйича иккита йирик лойиҳани амалга оширмоқда. Хусусан, компания Самарқанднинг Каттақўрғон ва Жиззахнинг Ғаллаорол туманларида БААнинг «Мастар» компанияси барпо қилаётган иккита қуёш  фото электр станциясида бош пудратчи ҳисобланади. Станциялар қуввати 220 мегаваттни ташкил қилади. Хитойдаги яна бир корпорация — “СТАТE ГРИД” 1 миллиарддан ортиқ аҳолини электр билан таъминлайди. Ўзбекистонда ҳам қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Бугунги кунда Хитойда электр энергиясининг 14 фоизи – шамол, 15 фоизи қуёшдан олинади. Мамлакатда яқин келажакда тикланувчан энергия манбаларини 50 фоизга етказиш мақсад қилинган. Умуман, Хитойнинг яшил энергетика борасидаги бой тажрибаси икки мамлакат ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқади.

Наибольшее напряжение производит компания China XD, и сегодня она поставляет в Узбекистан трансформаторы мощностью 500 кВ. В компании работает 11 000 сотрудников. На производстве трансформаторов круглосуточно трудятся более 1000 рабочих.
Второй адрес компании находится в городе Сиань, где производятся крупногабаритные электрические устройства и генераторы. Эта сеть также является крупнейшей в мире по направлению.
China XD также эффективно сотрудничает с Узбекистаном. В частности, в нашей республике реализуется проект строительства и модернизации 100 подстанций, строительства сетей электропередачи напряжением 110, 220 и 500 кВ. Также в медном кластере ведется кооперация по производству электротехнического оборудования.
Еще одним объектом пресс-тура стала штаб-квартира и завод компании Longi в Сиане. Следует отметить, что эта компания занимает первое место в мире по производству солнечных панелей. Предприятие имеет 30 офисов по всему миру и 15 производственных баз в Китае, Малайзии и Вьетнаме. Каждая из 4 солнечных модулей в мире принадлежит компании Longi. Она является единственной компанией, которая за последние годы поставила в зарубежные страны более 20 гигаватт солнечных панелей.
«Мы готовы помочь в локализации солнечных панелей. Мы изучили возможности и стимулы, предоставляемые рынкам со стороны государства. Узбекистан имеет большой потенциал в этом плане в Центральной Азии», - заявил глава компании Longi по Ближнему Востоку, Африки и Центральной Азии Джеймс Джин.
Для информации: совместно с Longi в Ташкентской области будет запущена технология производства зеленого водорода. При этом в производстве удобрений откажутся от природного газа, сэкономив тем самым 33 тысячи кубометров газа.
«Узбекистан – страна, богатая природными ресурсами. Мы работаем над крупным двухэтапным проектом в Узбекистане. У вас большой потенциал в направлении солнечной энергии. Также развивается использование альтернативных источников энергии. В Узбекистане мы работаем над большим двухэтапным проектом. На первом этапе мы создадим технологии доставки энергии мощностью 400 мегаватт», – сказал региональный директор по Центральной Азии компании компании Long Инь Сю Ань.
Журналисты и пресс-секретри также посетили компанию Donfang Electric Corporation в Чэнду, которая в основном производит газовые трубы для теплоэлектростанций. Сегодня компания вышла на рынок более чем 20 стран мира.
"Donfang Electric Corporation" реализует в Узбекистане два крупных проекта солнечной энергетики. В частности, предприятие является генеральным подрядчиком двух солнечных фотоэлектрических электростанций, строящихся в Каттакурганском районе Самаркандской области и Галлаорольском районе Джизакской области компанией Mastar. Мощность станций составляет 220 мегаватт. Другая корпорация Китая — STATE GRID обеспечивает электроэнергией более 1 миллиарда человек. В Узбекистане ей реализуется ряд проектов.
Сегодня 14% электроэнергии в Китае производится за счет ветра и 15% за счет солнечной энергии. В ближайшем будущем планируется охватить 50% возобновляемых источников энергии в стране. Опыт Китая в области “зелёной энергетики” будет способствовать эффективному взаимному сотрудничеству двух стран.