Aksiyadorlik jamiyatining 2024-yil uchun tuzilgan moliyaviy hisobotiga “Ernst & Young” MCHJ xalqaro kompaniyasi tomonidan ijobiy auditorlik xulosasi berildi
“O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati Moliyaviy hisobot xalqaro standartlarini joriy qilish bo‘limining 2024-yil uchun MHXS talablariga muvofiq tuzilgan konsolidatsiyalashgan (jamlanma) moliyaviy hisobotlarini Xalqaro auditorlik tekshiruvidan o‘tkazish bo‘yicha maʼlumot.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 24-fevraldagi “Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlariga o‘tish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–4611-sonli Qarorini ijrosini taʼminlash maqsadida “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJda keng ko‘lamli ishlar amalga oshiriloqda.
Jumladan “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ boshqaruvi raisi Isakulov Dadajon Aynaqulovich olib borayotgan keng ko‘lamli ishlar natijasida jahondagi yirik to‘rtta auditor-konsalting kompaniyalaridan biri hisoblangan “Ernst & Young” MCHJ kompaniyasi tomonidan “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJning 2020–2023-yillardagi hisoboti uchun ijobiy auditorlik xulosalari berilgan edi.
2024-yil yakunlari bo‘yicha “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari (MHXS) asosidagi konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisobotni “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJda to‘liq joriy qilish hamda uni auditdan o‘tkazish bo‘yicha energetika tarmog‘idagi korxonalar miqyosida birinchilardan bo‘lib ijobiy auditorlik xulosasini oldi va yana bir yutuqqa erishdi.
“Ernst & Young” MCHJ auditorlik kompaniyasi mutaxassislari tomonidan MHXS asosidagi konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisobotni auditdan o‘tkazish yo‘nalishidagi ishlar 2024-yilning noyabr oyidan boshlab joriy yilning iyun oyi yakuniga qadar bo‘lgan davrni qamrab oldi.
Shuni taʼkidlash joizki, MHXS asosidagi konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisobotlar bo‘yicha ketma-ket beshinchi yil davomida qo‘lga kiritilgan ijobiy auditorlik xulosasi “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan keyingi yutuqlarga erishish, xalqaro kredit reytingi ko‘rsatkichlarini yanada yaxshilash uchun muhim qadam bo‘lib hisoblanadi.
✍️ Moliyaviy hisobotlarni xalqaro standartlar asosida yuritish bo‘limi
01.07.2024 —  “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJning 2023-yil uchun tuzilgan moliyaviy hisobotiga “Ernst & Young” MCHJ xalqaro kompaniyasi tomonidan ijobiy auditorlik xulosasi berildi.
03.07.2023 — Aksiyadorlik jamiyatining 2022-yil uchun tuzilgan moliyaviy hisobotiga “Ernst & Young” MCHJ xalqaro kompaniyasi tomonidan ijobiy auditorlik xulosasi berildi.
https://www.uzbekistonmet.uz/oz/lists/view/4127

В целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан от 24 февраля 2020 года «О дополнительных мерах по переходу на международные стандарты финансовой отчетности» ПП-4611 Например, Исакулов Дадажон Айнакулович, председатель правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана», считается одной из четырех крупнейших аудиторско-консалтинговых компаний мира в результате масштабной работы, проведенной «Ernst & Young» ООО за 2020-2024 г. отчет АО «Национальные электрические сети Узбекистана» даны аудиторские заключения.
По итогам 2024 года АО «Национальные электрические сети Узбекистана» одной из первых компаний энергетической отрасли полностью внедрила консолидированную финансовую отчетность по Международным стандартам финансовой отчетности (МСФО) и провела ее аудит, а также одной из первых получила положительное аудиторское заключение выиграл.
Специалистами аудиторской компании «Ernst & Young» (ООО) проведён аудит консолидированной финансовой отчётности, подготовленной в соответствии с Международными стандартами финансовой отчётности (МСФО), за период с ноября 2024 года по июнь текущего года.
Следует отметить, что получение положительного аудиторского заключения по консолидированной финансовой отчётности, составленной в соответствии с МСФО, на протяжении пяти лет подряд является важным шагом для АО «Узбекские национальные электрические сети» на пути к дальнейшим достижениям и улучшению международных кредитных рейтингов.
✍️ Отдел ведения финансовой отчетности в соответствии с международными стандартами
01.07.2024 — Финансовый отчет АО «Национальные электрические сети Узбекистана» за 2023 год получил положительное аудиторское заключение от международной компании ООО «Ernst & Young».
https://www.uzbekistonmet.uz/ru/lists/view/5387
03.07.2023 — Финансовый отчет АО «Национальные электрические сети Узбекистана», подготовленный за 2022 год, получил положительное аудиторское заключение международной компании «Ernst & Young» ООО
https://www.uzbekistonmet.uz/ru/lists/view/4127
1.12.2021 — Ernst & Young предоставило положительное аудиторское заключение по финансовой отчетности АО «Национальные электрические сети Узбекистана» за 2019–2020 годы