Aksiyadorlik jamiyatining 2025-yil uchun tuzilgan moliyaviy hisobotiga “Ernst & Young” MCHJ xalqaro kompaniyasi tomonidan ijobiy auditorlik xulosasi berildi
“O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati Moliyaviy hisobotlarni xalqaro standartlar asosida yuritish bo‘limining 2025-yil uchun MHXS talablariga asosan tuzilgan konsolidatsiyalashgan (jamlanma) moliyaviy hisobotlarini Xalqaro auditorlik tekshiruvidan o‘tkazish bo‘yicha maʼlumot.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 24-fevraldagi “Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlariga o‘tish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-4611-sonli Qarorini ijrosini taʼminlash maqsadida “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJda keng ko‘lamli ishlar amalga oshiriloqda.
Jumladan “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ boshqaruvi raisi Nazirov Abdumalik Abdusalimovich olib borayotgan keng ko‘lamli ishlar natijasida jahondagi “Katta to‘rtlik” (big four) auditor  kompaniyalaridan biri hisoblangan “Ernst & Young” MCHJ kompaniyasi tomonidan “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJning 2020–2024-yillardagi hisoboti uchun ijobiy auditorlik xulosalari berilgan edi.
2025-yil yakunlari bo‘yicha “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari (MHXS) asosidagi konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisobotni “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJda to‘liq joriy qilish hamda uni auditdan o‘tkazish bo‘yicha energetika tarmog‘idagi korxonalar miqyosida birinchilardan bo‘lib ijobiy auditorlik xulosasini oldi va yana bir yutuqqa erishdi.
Shu o‘rinda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 15-sentabrdagi “Moliyaviy hisob tizimini xalqaro talab va standartlarga muvofiq takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-282-son qaroriga muvofiq, 2027-yil 1-yanvardan boshlab jamoat ahamiyatiga ega tashkilotlarda buxgalteriya hisobi xalqaro standartlar (IFRS) asosida yuritilishi belgilangan. Mazkur jarayon doirasida moliyaviy hisobotlarni xalqaro auditning “Katta to‘rtlik” (Big Four) auditorlik tashkilotlari tomonidan tekshirilishi moliyaviy hisob tizimini xalqaro amaliyotga muvofiqlashtirish, korporativ boshqaruv sifatini oshirish hamda islohotlarning izchil va jadal amalga oshirilishiga xizmat qiladi.
“Ernst & Young” MCHJ auditorlik kompaniyasi mutaxassislari tomonidan MHXS asosidagi konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisobotni auditdan o‘tkazish yo‘nalishidagi ishlar 2025-yilning noyabr oyidan boshlab joriy yilning iyun oyi yakuniga qadar bo‘lgan davrni qamrab oldi.
Shuni taʼkidlash joizki, MHXS asosidagi konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisobotlar bo‘yicha ketma-ket olti yil davomida qo‘lga kiritilgan ijobiy auditorlik xulosasi “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan keyingi yutuqlarga erishish, xalqaro kredit reytingi ko‘rsatkichlarini yanada yaxshilash uchun muhim qadam bo‘lib hisoblanadi.
✍️ Moliyaviy hisobotlarni xalqaro standartlar asosida yuritish bo‘limi
24.10.2025 Aksiyadorlik jamiyatining 2025-yil 6-oylik moliyaviy hisobotlari xalqaro standartlar asosida tuzildi.
https://uzbekistonmet.uz/oz/lists/view/7457
21.07.2025 Aksiyadorlik jamiyatining 2024 yil 6 oylik moliyaviy hisobotlari xalqaro standartlar asosida tuzildi.
https://uzbekistonmet.uz/oz/lists/view/6837
30.06.2025 Aksiyadorlik jamiyatining 2024-yil uchun tuzilgan moliyaviy hisobotiga “Ernst & Young” MCHJ xalqaro kompaniyasi tomonidan ijobiy auditorlik xulosasi berildi
https://uzbekistonmet.uz/oz/lists/view/6724
01.07.2024 —  “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJning 2023-yil uchun tuzilgan moliyaviy hisobotiga “Ernst & Young” MCHJ xalqaro kompaniyasi tomonidan ijobiy auditorlik xulosasi berildi.
03.07.2023 — Aksiyadorlik jamiyatining 2022-yil uchun tuzilgan moliyaviy hisobotiga “Ernst & Young” MCHJ xalqaro kompaniyasi tomonidan ijobiy auditorlik xulosasi berildi.

Международная компания «Ernst & Young» LLC выдала положительное аудиторское заключение по консолидированной финансовой отчетности Акционерного общества «Национальные электрические сети Узбекистана» за 2025 год
• 01.07.2026
Акционерное общество «Национальные электрические сети Узбекистана» сообщает об успешном завершении международного аудита консолидированной финансовой отчетности, подготовленной в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности (МСФО) за 2025 год.
В целях обеспечения исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 24 февраля 2020 года № ПП-4611 «О дополнительных мерах по переходу на Международные стандарты финансовой отчетности» в АО «Национальные электрические сети Узбекистана» проводится последовательная и масштабная работа по внедрению МСФО и совершенствованию системы корпоративной финансовой отчетности.
В результате системной работы, осуществляемой под руководством Председателя Правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана» Абдумалика Абдусалимовича Назирова, международная аудиторская компания «Ernst & Young» LLC, входящая в число мировых компаний «Большой четверки» (Big Four), ранее выдала безусловно положительные аудиторские заключения по финансовой отчетности Общества за 2020–2024 годы.
По итогам 2025 года Общество вновь достигло значимого результата, став одним из первых предприятий энергетической отрасли, которое успешно внедрило подготовку консолидированной финансовой отчетности по МСФО в полном объеме и получило очередное безусловно положительное аудиторское заключение международной аудиторской компании.
Следует отметить, что в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 15 сентября 2025 года № ПП-282 «О мерах по совершенствованию системы финансового учета в соответствии с международными требованиями и стандартами», начиная с 1 января 2027 года организации, представляющие общественный интерес, обязаны вести бухгалтерский учет в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности (IFRS). В этой связи проведение аудита финансовой отчетности международными аудиторскими организациями «Большой четверки» (Big Four) способствует приведению системы финансового учета в соответствие с лучшей международной практикой, повышению качества корпоративного управления и последовательной реализации проводимых реформ.
Работы по проведению аудита консолидированной финансовой отчетности, подготовленной в соответствии с МСФО, специалистами международной аудиторской компании «Ernst & Young» LLC охватывали период с ноября 2025 года по конец июня текущего года.
Особо следует подчеркнуть, что получение шестой подряд безусловно положительной аудиторской оценки по консолидированной финансовой отчетности, подготовленной в соответствии с МСФО, является свидетельством высокой прозрачности финансовой деятельности Общества, эффективности внедрения международных стандартов корпоративного управления и важным фактором дальнейшего повышения международного кредитного рейтинга, инвестиционной привлекательности и доверия со стороны международных финансовых институтов и инвесторов.
✍️ Отдел ведения финансовой отчетности в соответствии с международными стандартами
24.10.2025 — Акционерное общество подготовило финансовую отчетность за 6 месяцев 2025 года в соответствии с международными стандартами
https://uzbekistonmet.uz/ru/lists/view/7457
21.07.2025 — Консолидированная финансовая отчетность Акционерного общества “Национальные электрические сети Узбекистана” за 6 месяцев 2024 года составлена в соответствии с международными стандартами.
https://uzbekistonmet.uz/ru/lists/view/6837
30.06.2025 — Финансовый отчет АО «Национальные электрические сети Узбекистана», подготовленный за 2024 год, получил положительное аудиторское заключение международной компании «Ernst & Young» ООО.
https://uzbekistonmet.uz/ru/lists/view/6724
01.07.2024 — Финансовый отчет АО «Национальные электрические сети Узбекистана» за 2023 год получил положительное аудиторское заключение от международной компании ООО «Ernst & Young».
https://www.uzbekistonmet.uz/ru/lists/view/5387
03.07.2023 — Финансовый отчет АО «Национальные электрические сети Узбекистана», подготовленный за 2022 год, получил положительное аудиторское заключение международной компании «Ernst & Young» ООО