Оммавий ахборот воситаларини қўллаб-қувватлаш ва журналистика соҳасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
• 27.06.2022
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 январдаги ПФ–60-сон Фармони билан тасдиқланган 2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини амалга ошириш, шунингдек, оммавий ахборот воситаларининг қонуний манфаатларини ҳимоя қилишни кучайтириш, улар фаолиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, кадрлар салоҳияти ва рақобатбардошлигини янада ошириш, журналистика соҳасини ривожлантириш мақсадида:
1. Белгилаб қўйилсинки:
а) 2022 йил 1 июлдан бошлаб 2025 йил 1 июлга қадар:
оммавий ахборот воситалари фойда солиғини белгиланган солиқ ставкаларига нисбатан 50 фоиз камайтирилган солиқ ставкалари бўйича тўлайди, реклама хусусиятига эга бўлган оммавий ахборот воситалари бундан мустасно;
Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган, белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхат бўйича олиб кириладиган матбаа ускуналари, замонавий фото ва радиотелевизион ускуналар ҳамда қоғоз божхона божидан озод этилади;
б) 2023 йилдан бошлаб тегишли давлат органлари ва ташкилотлари ҳамда бошқа муассасаларга 110 нусха даврий босма нашрлар ва 67 нусха китоб маҳсулотларининг мажбурий бепул нусхаларини юбориш амалиёти бекор қилиниб, улар томонидан босма маҳсулотларни харид қилиб олиш тартиби жорий қилинади (Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси бундан мустасно). Бунда, тегишли давлат органлари томонидан харид қилиб олиш учун Давлат бюджетидан маблағ ажратилади;
в) бюджет ташкилотларига улардаги “кутубхона фонди” харажат моддаси орқали даврий босма нашрлар, уларнинг электрон шакли ва электрон оммавий ахборот воситаларига обуна бўлиш учун маблағ йўналтиришга рухсат берилади.
2. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2022 йил 1 октябрдан бошлаб болалар учун мўлжалланган теле- ва радиомаҳсулотларни ишлаб чиқариш ва эфирга узатиш бўйича ҳар йили энг яхши 30 та лойиҳа учун ҳар бири базавий ҳисоблаш миқдорининг 300 бараваригача миқдорда бўлган танлов эълон қилинади. Бу борадаги харажатлар Ахборот
ва оммавий коммуникациялар агентлигига қўшимча ажратиладиган Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланади.
3. Фаол журналистларни мунтазам рағбатлантириш ва улар ўртасида ижодий соғлом рақобат муҳитини ривожлантириш мақсадида ҳар чоракда:
оммавий ахборот воситаларида эълон қилинган 100 тагача энг яхши материал учун муаллифлар (ижодий гуруҳ аъзолари) қуйидан юқорига ўсиб бориш тартибида базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 бараваригача миқдорда пул мукофоти билан тақдирланади;
амалий ва долзарб аҳамиятга эга бўлган 100 тагача энг яхши таҳлилий материални тайёрлаш ва оммавий ахборот воситаларида эълон қилиш учун давлат грантлари ва давлат ижтимоий буюртмаларини бериш бўйича танлов эълон қилинади.
Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги (А.А. Ходжаев) энг яхши материалларни кенг жамоатчилик ва малакали мустақил экспертлар томонидан очиқ ва шаффоф усулда электрон аниқлаш тизими – махсус электрон платформани ишга туширсин.
Белгилансинки, ушбу бандда назарда тутилган лойиҳаларни амалга ошириш билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикасининг ахборот соҳаси ва оммавий коммуникацияларни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳамда қонунчилик ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан қопланади.
4. 2023 йилдан бошлаб журналистлар ўртасида ҳар йили анъанавий ўтказиб келинаётган “Олтин қалам” миллий мукофоти учун халқаро танловни демократик тамойиллар асосида янада очиқ ва шаффофлик билан ўтказишга эътибор қаратилсин, шунингдек, “Олтин қалам” миллий мукофоти совриндорлари:
бош миллий мукофот учун – автомобиль;
биринчи ўрин учун – базавий ҳисоблаш миқдорининг 200 баравари;
иккинчи ўрин учун – базавий ҳисоблаш миқдорининг 175 баравари;
учинчи ўрин учун – базавий ҳисоблаш миқдорининг 150 баравари;
12 та рағбатлантирувчи номинациянинг ҳар бири учун – базавий ҳисоблаш миқдорининг 100 баравари миқдорида бир марталик пул мукофоти билан тақдирлансин.
Белгилансинки, “Олтин қалам” миллий мукофоти учун халқаро танловни ўтказиш билан боғлиқ харажатлар “Илҳом” жамоат фонди маблағлари ҳисобидан қопланади.
5. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
а) барча давлат органлари ва ташкилотлари ўз муассислигидаги даврий босма нашрларнинг замонавий электрон шакли, шу жумладан, мобиль иловалари тегишли давлат органлари ва ташкилотларига 2022–2024 йилда ажратилган Давлат бюджети ҳамда уларнинг бюджетдан ташқари маблағлари ва қонунчилик ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан яратилишини ташкил этади, кейинги йилларда уларни модернизация қилиш учун маблағ ажратиб боради;
б) 2023 йил январдан бошлаб:
давлат органлари ва ташкилотлари муассислигида бўлмаган ҳамда давлат рўйхатидан ўтказилганига камида икки йил бўлган даврий босма нашрларнинг замонавий электрон шаклини, шу жумладан, уларнинг мобиль иловаларини яратиш ҳамда модернизация қилиш ва бир йил давомида юритиш харажатларини қоплаш учун 2026 йил 1 январга қадар ҳар йили энг яхши 20 та лойиҳа бўйича танлов эълон қилинади. Бунда, ҳар бир танлов учун Ўзбекистон Республикасининг ахборот соҳаси ва оммавий коммуникацияларни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан базавий ҳисоблаш миқдорининг 100 бараваригача бўлган миқдорда маблағ ажратилади;
даврий босма нашрлар, китоб ва бошқа матбаа маҳсулотларига масофадан туриб обуна бўлиш ва уларнинг буюртмачигача ўз вақтида етказиб берилишини кузатиб бориш имконини берадиган “Обуна” ягона электрон платформаси, шу жумладан, унинг мобиль иловаси яратилади;
2026 йил 1 январга қадар жисмоний шахслар томонидан “Обуна” ягона электрон платформаси орқали обуна қилинган ижтимоий-сиёсий, маънавий-маърифий, адабий-бадиий, ҳуқуқий, илмий-оммабоп даврий босма нашрлар обуна нархининг 10 фоиз, болалар учун мўлжалланган даврий босма нашрлар обуна нархининг 20 фоиз миқдори Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан обуначиларнинг банк карталарига бир ой муддат ичида қайтарилади (“Cashback”), реклама хусусиятига эга бўлган даврий босма нашрлар бундан мустасно. Бунда, ушбу харажатлар Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига қўшимча ажратиладиган Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланади.
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги (Ш.Х. Шерматов) ҳамда Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги (А.А. Ходжаев) 2022 йил якунига қадар Ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан “Обуна” ягона электрон платформаси, шу жумладан, унинг мобиль иловасини яратсин ва электрон тўлов тизимлари билан интеграция қилсин ҳамда унинг доимий равишда модернизация қилиниши, техник қўллаб-қувватланиши ва фаолият юритишини таъминласин.
6. Журналистика соҳасида кадрлар тайёрлаш жараёнини амалиёт билан интеграция қилиш, кадрларнинг малакасини ошириш ва журналистларнинг хорижий тилларни ўрганишини рағбатлантириш мақсадида 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб:
а) олий таълим муассасаларида журналистика йўналиши бўйича таълим берадиган профессор-ўқитувчиларнинг муаллифлик кўрсатув ва эшиттиришлари ҳамда йирик таҳлилий мақолалари уларни моддий рағбатлантириш нуқтаи назаридан илмий мақолага тенглаштирилади;
б) оммавий ахборот воситалари таҳририятлари, нашриётлар, матбаа корхоналари ва ахборот хизматларида камида беш йил ишлаган ҳамда ушбу йўналишлар бўйича олий таълим муассасаларида дарс бераётган, Ўзбекистон Республикасининг фахрий унвонларига эга бўлган шахслар меҳнатга ҳақ тўлаш ва моддий рағбатлантириш шартларига кўра 1-иловага мувофиқ профессор ва доцент илмий унвонига эга бўлган шахсларга тенглаштирилади;
в) олий таълим муассасалари ректорларига журналистика соҳаси бўйича кадрлар тайёрлаш жараёнига оммавий ахборот воситаларининг таниқли ва тажрибали ходимларини, соҳанинг етук мутахассисларини жалб қилиш ва улар меҳнатини олий таълим муассасасининг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан қўшимча рағбатлантириш ҳуқуқи берилади;
г) журналистика соҳасида кадрлар тайёрлайдиган олий таълим муассасалари кафедраларининг ихтисослаштирилган бўлимлари 2-иловага мувофиқ ташкил этилади;
д) оммавий ахборот воситаларида камида бир йил давомида асосий иш жойи сифатида ишлаб келаётган журналистлар ва таҳририят ходимларининг:
хорижий тилларга ўқитиш бўйича ўқув курсларида ўқиш харажатларининг 50 фоизи, бироқ базавий ҳисоблаш миқдорининг 15 бараваридан ошмаган қисми компенсация қилинади. Бунда, улар хорижий тиллар бўйича В2 ва ундан юқори даражадаги миллий ёки унга тенглаштирилган мос даражадаги халқаро сертификатга эга бўлиши ҳамда нодавлат таълим ташкилотида ўқиш билан боғлиқ ҳақиқий харажатларни исботловчи ҳужжатларни тақдим этиши лозим;
хорижий тиллар бўйича В2 ва ундан юқори даражадаги миллий ёки унга тенглаштирилган мос даражадаги халқаро сертификатга эга бўлиш учун имтиҳон топшириш харажатлари тўлиқ компенсация қилинади.
Бунда, ушбу “д” кичик бандда белгиланган тадбирларни амалга ошириш билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикасининг ахборот соҳаси ва оммавий коммуникацияларни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қопланади.
7. Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси олий органи қарори билан Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси Ўзбекистон Журналистлар уюшмаси деб қайта номлангани маълумот учун қабул қилинсин.
Ўзбекистон Журналистлар уюшмаси Тошкент шаҳри, Шайхонтоҳур тумани, Навоий кўчаси, 16-уй манзилдаги бинога текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилсин.
Белгилансинки, 2023–2024 йилларда 50 нафар журналист ва таҳририят ходимлари хориж мамлакатларига малака ошириш, тажриба ўрганиш, стажировка ўташ ва нуфузли медиа тадбирларда иштирок этиш учун юборилади ҳамда улар учун хорижлик малакали мутахассислар жалб этилган ҳолда ўқув курслар ташкил этилади. Бу борадаги тегишли харажатлар Ўзбекистон Журналистлар уюшмасига Давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар ва қонунчилик ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан қопланади.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари ҳар йили Ўзбекистон Журналистлар уюшмасининг тегишли ҳудудий бўлимлари фаолиятини самарали ташкил қилиш, сақлаш харажатларини қоплаш ва моддий-техника базасини мустаҳкамлаш учун маҳаллий бюджетнинг қўшимча манбалари ҳисобидан белгиланган тартибда субсидия сифатида маблағ ажратиб бориш чораларини кўрсин.
8. Журналистларнинг қонуний манфаатлари ва ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизимини янада кучайтириш мақсадида Ўзбекистон Журналистлар уюшмасининг қуйидагиларни уюшма томонидан амалга ошириш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин:
журналистлар ва давлат органлари, жисмоний ва юридик шахслар ўртасида юзага келган низоларнинг судгача ҳал этилишига кўмаклашиш;
журналистларнинг профессионал фаолиятига тааллуқли жиноят ишлари бўйича иш юритишда уларнинг жамоатчилик ҳимоячилари сифатида қонунда белгиланган тартибда иштирок этиш;
теле- ва радиоканалларнинг бадиий кенгашлари фаолиятига жалб қилинган малакали экспертларни Ўзбекистон Журналистлар уюшмасига Давлат бюджетидан ажратилган маблағлар ҳисобидан доимий равишда рағбатлантириб бориш.
9. Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси олий органи қарори билан Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси Ўзбекистон Миллий медиа ассоциацияси деб қайта номлангани маълумот учун қабул қилинсин.
Белгилансинки, Ўзбекистон Миллий медиа ассоциацияси томонидан тавсия этилган медиа лойиҳаларни амалга ошириш режаларига мувофиқ вазирлик, идора, ташкилот ва ҳокимликларга уларнинг бюджетдан ташқари маблағлари ва қонунчилик ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан шартнома асосида медиа маҳсулотлар яратиш, уларни реализация қилиш ҳамда бошқа медиа лойиҳаларни амалга оширишга рухсат берилади.
10. Олий Мажлис ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди маблағларини бошқариш бўйича Парламент комиссиясига оммавий ахборот воситалари учун грантлар, ижтимоий буюртмаларнинг сони ва миқдорини ошириб бориш ҳамда бу борада алоҳида танловлар ўтказиш тавсия этилсин.
11. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги (Ш.Х. Шерматов) Адлия вазирлиги (Р.Қ. Давлетов), Молия вазирлиги (Т.А. Ишметов), Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги (А.А. Ходжаев) билан биргаликда уч ой муддатда телерадиоэшиттиришларни тарқатиш (намойиш қилиш) тармоқларини лойиҳалаштириш ва қуриш, телерадиоэшиттиришларни тарқатиш (намойиш қилиш) тармоқларидан фойдаланиш ва уларга хизмат кўрсатиш учун белгиланган давлат божи миқдорини 50 фоизгача камайтириш ҳамда уни йил давомида бўлиб-бўлиб тўлашни жорий қилишни назарда тутувчи қонун лойиҳасини ишлаб чиқсин ҳамда белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритсин. Бунда, қуйидагилар учун давлат божининг алоҳида миқдорлари назарда тутилади:
телерадиоэшиттиришларни тарқатиш (намойиш қилиш) тармоқларини лойиҳалаштириш ва қуриш;
мамлакат миқёсида телерадиоэшиттиришларни тарқатиш (намойиш қилиш) ёки ҳудудий телерадиоэшиттиришларни тарқатиш (намойиш қилиш);
радиоэшиттиришларни тарқатиш.
12. Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Матбуотчилар кўчаси, 32-уй манзилида жойлашган “Матбуот уйи” бино ва иншоотлари Ўзбекистон Миллий ахборот агентлигига оператив бошқарув ҳуқуқи асосида берилсин.
Белгилансинки, ушбу бинога даврий босма нашрларнинг таҳририятлари ижара ҳақи тўламасдан (коммунал тўловлар ва кўрсатиладиган бошқа хизматлар бундан мустасно) жойлаштирилиши мумкин.
13. Тошкент шаҳар ҳокимлиги (Ж.А. Артикходжаев) Қурилиш вазирлиги (Б.И. Закиров), Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (А.М. Бобоев), Молия вазирлиги (Т.А. Ишметов) билан биргаликда:
ушбу қарорнинг 12-бандида келтирилган бино ва иншоотлар ҳамда уларга туташ ҳудудда замонавий медиа шаҳарча ташкил этиш билан боғлиқ харажатларни 2023–2024 йилларда Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурига киритсин;
ушбу лойиҳа бўйича лойиҳа-смета ҳужжатларини тайёрлаш учун 2022–2024 йилларда Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури доирасида иқтисод қилинган ва ўзлаштирилмаган маблағлар ҳисобидан етарли миқдорда маблағ ажратиш чораларини кўрсин.
Замонавий медиа шаҳарча лойиҳаси якунига етказилгунига қадар Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ўз фаолиятини Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Буюк Турон кўчаси, 42-уй манзилида жойлашган бинода давом эттирсин.
14. 2022–2023 йилларда оммавий ахборот воситаларини қўллаб-қувватлаш ҳамда журналистика соҳасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари дастури 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Вазирликлар ва идоралар, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари раҳбарлари дастурда белгиланган вазифаларнинг ўз вақтида ва сифатли бажарилиши учун шахсан масъул эканликлари кўрсатиб ўтилсин.
15. Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги (А.А. Ходжаев) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда уч ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
16. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 9 августдаги “Ўзбекистон ижодкорларини қўллаб-қувватлаш “Илҳом” жамоат фондини ташкил этиш тўғрисида”ги ПҚ–3184-сон қарори 2-бандининг учинчи хатбошисидаги, 5-бандининг иккинчи хатбошисидаги, 10-бандидаги ҳамда қарорга 1-илованинг ўн бешинчи хатбошисидаги тегишли келишикдаги “Журналистлар ижодий уюшмаси” сўзлари тегишли келишикдаги “Журналистлар уюшмаси” сўзлари билан алмаштирилсин.
17. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 10 августдаги “Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–3195-сон қарори ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
18. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А. Абдухакимов ҳамда Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги директори А.А. Ходжаев белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбарининг ўринбосари – Ўзбекистон Республикаси Президентининг матбуот котиби Ш.И. Асадов зиммасига юклансин.

О мерах по поддержке средств массовой информации и развитию сферы журналистики
В целях реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года № УП–60, усиления защиты законных интересов и всесторонней поддержки деятельности средств массовой информации, а также дальнейшего повышения потенциала и конкурентоспособности кадров и развития сферы журналистики:
1. Установить, что:
а) в период с 1 июля 2022 года по 1 июля 2025 года:
средства массовой информации уплачивают налог на прибыль по налоговой ставке, сниженной на 50 процентов по отношению к установленной налоговой ставке, за исключением средств массовой информации рекламного характера;
не производимые в Республике Узбекистан, ввозимые по перечням, формируемым в установленном порядке, типографское оборудование, современные фото- и радиотелевизионные приборы, а также бумага освобождаются от таможенной пошлины;
б) с 2023 года отменяется практика рассылки обязательных бесплатных 110 экземпляров периодических печатных изданий и 67 экземпляров книжной продукции и внедряется порядок закупки печатной продукции соответствующими государственными органами и организациями, а также иными учреждениями (за исключением Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои). При этом из Государственного бюджета выделяются средства для осуществления закупки соответствующими государственными органами;
в) бюджетным организациям посредством их статьи расходов «библиотечный фонд» разрешается направлять средства для осуществления подписки на периодические печатные издания, их электронные формы, а также электронные средства массовой информации
2. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 октября 2022 года объявляется ежегодный конкурс на 30 лучших проектов производства и передачи в эфир теле- и радиопродукции, предназначенной для детей, – каждый стоимостью до 300-кратного размера базовой расчетной величины. При этом данные расходы покрываются за счет средств Государственного бюджета, дополнительно выделяемых Агентству информации и массовых коммуникаций.
3. В целях регулярного поощрения активных журналистов и развития среди них творческой здоровой конкурентной среды на ежеквартальной основе:
авторы (члены творческих групп) награждаются денежной премией в порядке возрастания от минимального до 50-кратного размера базовой расчетной величины за до 100 лучших материалов, опубликованных в средствах массовой информации;
объявляется конкурс на государственные гранты и государственные социальные заказы на подготовку и опубликование в средствах массовой информации до 100 лучших аналитических материалов, имеющих практическое и актуальное значение.
Агентству информации и массовых коммуникаций (А.А. Ходжаев) запустить специальную электронную платформу – систему электронного определения широкой общественностью и квалифицированными независимыми экспертами лучших материалов открытым и прозрачным методом.
Определить, что расходы, связанные с реализацией проектов, предусмотренных настоящим пунктом, покрываются за счет средств Фонда поддержки развития информационной сферы и массовых коммуникаций Республики Узбекистан, а также иных источников, не запрещенных актами законодательства.
4. Начиная с 2023 года уделять внимание организации ежегодно проводимого среди журналистов традиционного Международного конкурса на Национальную премию «Олтин калам» на основе демократических принципов в наиболее открытой и прозрачной форме и наградить лауреатов Национальной премии «Олтин калам»:
за главный национальный приз – автомобилем;
за первое место – единовременной денежной премией в 200-кратном размере базовой расчетной величины;
за второе место – единовременной денежной премией в 175-кратном размере базовой расчетной величины;
за третье место – единовременной денежной премией в 150-кратном размере базовой расчетной величины;
за каждую из 12 поощрительных номинаций – единовременной денежной премией в 100-кратном размере базовой расчетной величины.
Установить, что расходы, связанные с проведением Международного конкурса на Национальную премию «Олтин калам», покрываются за счет средств Общественного фонда «Илхом».
5. Установить порядок, в соответствии с которым:
а) все государственные органы и организации организуют создание современной электронной формы периодических печатных изданий, учредителем которых они являются, включая их мобильные приложения, за счет средств Государственного бюджета, выделенных соответствующим государственным органам и организациям на 2022–2024 годы, их внебюджетных средств и иных источников, не запрещенных актами законодательства, в последующие годы – регулярно выделяют средства на их модернизацию;
б) начиная с 2023 года:
до 1 января 2026 года объявляется ежегодный конкурс на 20 лучших проектов создания и модернизации, в том числе покрытия расходов на ведение в течение одного года современной электронной формы периодических печатных изданий, учредителем которых государственные органы и организации не являются, включая их мобильные приложения, после государственной регистрации которых прошло минимум два года. При этом на каждый конкурс за счет средств Фонда поддержки развития информационной сферы и массовых коммуникаций Республики Узбекистан выделяются средства до 100-кратного размера базовой расчетной величины;
создается Единая электронная платформа «Обуна», включая ее мобильное приложение, предоставляющая возможность дистанционной подписки и отслеживания своевременной доставки заказчикам периодических печатных изданий, книжной и иной полиграфической продукции;
до 1 января 2026 года 10 процентов стоимости подписки на социально-политические, духовно-просветительские, литературно-художественные, правовые, научно-популярные периодические печатные издания и 20 процентов стоимости подписки на периодические печатные издания, предназначенные для детей, осуществленные физическими лицами посредством Единой электронной платформы «Обуна», возвращается на банковские карты подписчиков в течение одного месяца за счет средств Государственного бюджета («Cashback»), за исключением периодических печатных изданий рекламного характера.
При этом данные расходы покрываются за счет средств Государственного бюджета, дополнительно выделяемых Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций.
Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций (Ш.Х. Шерматов) и Агентству информации и массовых коммуникаций (А.А. Ходжаев) в срок до конца 2022 года за счет средств Фонда развития информационно-коммуникационных технологий создать, интегрировать с электронными платежными системами, обеспечить модернизацию, техническую поддержку и функционирование на постоянной основе Единой электронной платформы «Обуна», включая ее мобильное приложение.
6. В целях интеграции с практикой процесса подготовки кадров в сфере журналистики, повышения квалификации кадров и стимулирования изучения журналистами иностранных языков начиная с 1 сентября 2022 года:
а) с точки зрения материального поощрения профессоров-преподавателей, преподающих по направлению журналистики в высших образовательных учреждениях, их авторские передачи, трансляции и крупные аналитические статьи приравниваются к научной публикации;
б) по условиям оплаты труда и материального стимулирования лица, проработавшие не менее пяти лет в редакциях средств массовой информации, издательствах, на полиграфических предприятиях и в пресс-службах, преподающие по этим направлениям в высших образовательных учреждениях, удостоенные почетных званий Республики Узбекистан, приравниваются к лицам, имеющим ученое звание «профессор» и «доцент», согласно приложению № 1;
в) ректорам высших образовательных учреждений предоставляется право на привлечение к процессу подготовки кадров в сфере журналистики и дополнительное поощрение труда известных, опытных работников средств массовой информации и передовых специалистов сферы за счет внебюджетных средств высших образовательных учреждений;
г) создаются специализированные отделы кафедр высших образовательных учреждений, занимающихся подготовкой кадров в сфере журналистики, согласно приложению № 2;
д) журналистам и работникам редакций, осуществляющим деятельность в средствах массовой информации в качестве основного места работы, в течение не менее одного года:
компенсируется часть в размере 50 процентов расходов по обучению иностранным языкам на учебных курсах, не превышающая 15-кратного размера базовой расчетной величины. При этом они должны иметь национальный или соответствующий ему международный сертификат по иностранным языкам уровня B2 и выше и представить документы, подтверждающие фактические расходы, связанные с обучением в негосударственной образовательной организации;
полностью компенсируются расходы по сдаче экзамена на получение национального или соответствующего ему международного сертификата по иностранным языкам уровня B2 и выше.
При этом расходы, связанные с проведением мероприятий, определенных настоящим подпунктом, покрываются за счет средств Фонда поддержки развития информационной сферы и массовых коммуникаций Республики Узбекистан.
7. Принять к сведению, что решением высшего органа Творческого союза журналистов Узбекистана Творческий союз журналистов Узбекистана переименован в Союз журналистов Узбекистана.
Разместить Союз журналистов Узбекистана в здании, расположенном по адресу: город Ташкент, Шайхантахурский район, улица Навои, 16, на основе права безвозмездного пользования.
Определить, что в 2023–2024 годах 50 журналистов и работников редакций направляются в зарубежные страны для повышения квалификации, изучения опыта, прохождения стажировки и участия в престижных медиамероприятиях, а также для них организуются учебные курсы с привлечением зарубежных квалифицированных специалистов. Соответствующие расходы в данном направлении покрываются за счет средств Государственного бюджета, выделяемых Союзу журналистов Узбекистана, а также иных источников, не запрещенных актами законодательства.
Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей принять меры по ежегодному выделению в установленном порядке средств в качестве субсидии для эффективной организации деятельности, покрытия расходов на содержание и укрепление материально-технической базы соответствующих территориальных отделений Союза журналистов Узбекистана за счет дополнительных источников местных бюджетов.
8. В целях дальнейшего усиления системы защиты законных интересов и прав журналистов одобрить следующие предложения Союза журналистов Узбекистана по осуществлению данным Союзом:
содействия в досудебном разрешении конфликтов, возникающих между журналистами и государственными органами, физическими и юридическими лицами;
участия в установленном законодательством порядке в производстве по уголовным делам касательно профессиональной деятельности журналистов в качестве их общественного защитника;
стимулирования на постоянной основе квалифицированных экспертов, привлеченных к деятельности художественных советов теле- и радиоканалов, за счет средств Государственного бюджета, выделенных Союзу журналистов Узбекистана.
9. Принять к сведению, что решением высшего органа Национальной Ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана Национальная Ассоциация электронных средств массовой информации Узбекистана переименована в Национальную медиа-ассоциацию Узбекистана.
Установить, что в соответствии с планами реализации медиапроектов, рекомендованных Национальной медиа-ассоциацией Узбекистана, министерствам, ведомствам, организациям и хокимиятам разрешается на договорной основе создавать и реализовывать медиапродукцию, а также осуществлять другие медиапроекты за счет их внебюджетных средств, а также иных источников, не запрещенных актами законодательства.
10. Рекомендовать Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе регулярно увеличивать количество и размеры грантов, социальных заказов средствам массовой информации и проводить отдельные конкурсы в данном направлении.
11. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций (Ш.Х. Шерматов) совместно с Министерством юстиции (Р.К. Давлетов), Министерством финансов (Т.А. Ишметов) и Агентством информации и массовых коммуникаций (А.А. Ходжаев) в трехмесячный срок разработать и внести в установленном порядке в Кабинет Министров проект закона, предусматривающий уменьшение до 50 процентов и внедрение оплаты в рассрочку в течение года суммы установленной государственной пошлины за проектирование и строительство, эксплуатацию и оказание услуг сетей распространения (трансляции) теле- и радиопередач.
При этом предусматриваются отдельные размеры государственной пошлины за:
проектирование и строительство сетей распространения (трансляции) теле- и радиопередач;
распространение (трансляцию) теле- и радиопередач в масштабе страны или распространение (трансляцию) региональных теле- и радиопередач;
распространение радиопередач.
12. Передать Национальному информационному агентству Узбекистана здания и сооружения «Матбуот уйи», расположенные по адресу: город Ташкент, Мирабадский район, улица Матбуотчилар, 32, на основе права оперативного управления.
Определить, что в данном здании могут быть размещены редакции периодических печатных изданий без уплаты арендных платежей
(за исключением платежей за коммунальные и иные оказываемые услуги).
13. Хокимияту города Ташкента (Ж.А. Артыкходжаев) совместно с Министерством строительства (Б.И. Закиров), Министерством экономического развития и сокращения бедности (А.М. Бобоев) и Министерством финансов (Т.А. Ишметов):
включить расходы, связанные с созданием современного медиагородка на территории, занятой зданиями и сооружениями, указанными в пункте 12 настоящего постановления, а также прилегающей к ним территории, в Программу развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2023–2024 годы;
принять меры по выделению в достаточном количестве средств на подготовку проектно-сметной документации указанного проекта за счет сэкономленных и неосвоенных средств в рамках Программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2022–2024 годы.
Национальному информационному агентству Узбекистана до завершения реализации проекта создания современного медиагородка продолжить свою деятельность в здании, расположенном по адресу: город Ташкент, Мирабадский район, улица Буюк Турон, 42.
14. Утвердить Программу мер по поддержке средств массовой информации и дальнейшему развитию сферы журналистики в 2022–2023 годах согласно приложению № 3.
Указать на персональную ответственность руководителей министерств и ведомств, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента за своевременное и качественное исполнение задач, определенных Программой.
15. Агентству информации и массовых коммуникаций (А.А. Ходжаев) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
16. В абзаце третьем пункта 2, абзаце втором пункта 5, абзаце пятнадцатом пункта 10 постановления Президента Республики Узбекистан от 9 августа 2017 года № ПП–3184 «О создании Общественного фонда по поддержке творческих деятелей Узбекистана «Илхом», а также в абзаце пятнадцатом приложения № 1 к постановлению слова «Творческого союза журналистов» в соответствующем падеже заменить словами «Союза журналистов» в соответствующем падеже.
17. Признать утратившим силу постановление Президента Республики Узбекистан от 10 августа 2017 года № ПП–3195 «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Творческого союза журналистов Узбекистана».
18. Возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А. и директора Агентства информации и массовых коммуникаций Ходжаева А.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителя руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан – Пресс-секретаря Президента Республики Узбекистан Асадова Ш.И.