Тошкентда электр таъминотидаги узилишларга изоҳ берилди
Тошкентда бир неча кундан бери электр таъминотида узилишлар кузатилмоқда. Айрим ҳудудларда соатлаб ток бўлмаяпти, светофорлар ишламай қолмоқда, сув босими пасайган. Тошкент ЭТК буни аномал иссиқлик ва қиш мавсумига тайёргарлик кўриш учун тармоқлар модернизация қилинаётгани билан изоҳлади.
«Тошкент шаҳар электр тармоқлари» корхонаси сўнгги кунларда Тошкентнинг қарийб барча туманларида электр энергияси таъминотидаги узилишлар кузатилаётгани юзасидан изоҳ берди.
Ижтимоий тармоқ фойдаланувчилари кунига бир неча марта электр узилишлари кузатилаётгани, светофорлар ишламай қолаётгани, сув босими тушгани ва электр узилишлари билан боғлиқ бошқа муаммолар ҳақида хабар беришмоқда.
Тошкент ЭТКнинг маълум қилишича, шу кунларда республиканинг барча ҳудудларида ҳаво ҳароратининг аномал исиб кетиши натижасида айрим жойлардаги трансформатор пунктларида истеъмол юкламаси ортиши кузатилиб носозликлар келиб чиқмоқда.
Ҳозирда, Тошкент ЭТК ҳамда унинг тасарруфидаги туман электр таъминоти корхоналарининг ишчи-ходимлари томонидан аварияга қарши бригада ишчи-гуруҳлари ташкил этилган бўлиб, юзага келган носозликларни зудлик билан бартараф этиш ишлари кечаю кундуз олиб борилмоқда, дейилади хабарда.
Шу билан бирга, ҳозирги кунда 2022−2023 йиллар куз-қиш мавсумига пухта тайёргарлик кўриш мақсадида, электр узатиш тармоқлари тизимидаги модернизация ва реконструкция ишлари олиб борилаётгани маълум қилинди. Ушбу ишларни хавфсиз бажариш мақсадида, «режа-график асосида электр энергияси таъминотини тармоқдан ажратилган ҳолда таъмирлаш ишлари бажарилмоқда».
«Ҳурматли истеъмолчилар, ушбу мураккаб вазиятни инобатга олиб барча электр энергияси истеъмолчиларидан электр энергиясини тежаш бўйича оддий қоидаларга амал қилишлари ва электр энергиясидан оқилона фойдаланишларини сўраб қоламиз», — дейилади хабарда.
Тошкент ЭТКнинг эслатишича, юқори ҳаво ҳароратида ортиқча юклама билан ишловчи электр тармоқларида қисқа туташув юзага келиши эҳтимоли ортади. Шу боис, мутахассисларни жалб қилган ҳолда хонадонларда тортилган электр симларининг яроқлилигини, электр энергиясининг уланиш нуқталари тўғри изоляция қилинганини текшириш тавсия қилинди.

ТПЭС объяснило перебои с электричеством и призвало к рациональному потреблению
Несколько дней в Ташкенте наблюдаются перебои с электричеством. В некоторых районах света нет часами, местами не работают светофоры и снижается давление воды. Ташкентское предприятие электросетей объяснило это аномальной жарой и модернизацией сетей в рамках подготовки к зимнему сезону.
Ташкентское городское предприятие электрических сетей прокомментировало отключения электроэнергии в столице, наблюдающиеся в последние дни практически во всех районах столицы.
Интернет-пользователи сообщают об отключения электричества по несколько раз в день, неработающих светофорах, снижении давления воды и других проблемах, связанных с перебоями энергоснабжения.
По данным Ташкентского ПЭС, в эти дни во всех регионах Узбекистана из-за аномальной жары местами происходит увеличение нагрузки на трансформаторные подстанции, что приводит к авариям.
В столице предприятие и подведомственные ему районные энергоснабжающие организации сформировали рабочие группы и противоаварийные бригады, чтобы устранять проблемы в круглосуточном режиме.
В то же время для основательной подготовки к осенне-зимнему сезону 2022−2023 годов проводится модернизация и реконструкция сетей энергоснабжения. Для безопасного проведения этих работ «подача электроэнергии отключается в плановом порядке».
«Уважаемые потребители, с учётом сложившейся сложной ситуацией просим всех потребителей электроэнергии соблюдать простые правила энергосбережения и рационально использовать электроэнергию», — говорится в сообщении.
В ТПЭС напомнили, что высокие температуры повышают вероятность коротких замыканий на перегруженных линиях электропередачи. Предприятие рекомендует с помощью специалистов проверить исправность электропроводки в квартирах и домах, а также правильность изоляции электрических розеток.
С начала июня Ташкентское городское предприятие электросетей у себя в Telegram-канале также публикует рекомендации по экономии электроэнергии. В частности, жителей призывают отключать неиспользуемую технику и бытовые приборы от сети, поскольку даже в режиме ожидания они потребляют электричество.
Установка холодильника рядом с газовой плитой или радиатором отопления может увеличить расход электроэнергии, потребляемой холодильником, на 20−30%. Стиральная машина потребляет меньше электроэнергии при стирке на низких температурах (+30…+40 градусов), говорится в сообщениях предприятия.