Фарғонада электромобиллар ишлаб чиқариш лойиҳаси якуний босқичга кирди
Вилоят ҳокими Хайрулло Бозоров Фарғона шаҳридаги ўрганишлари давомида механика заводи ҳудудида жойлашган кичик саноат зонасидаги “Central Asia Motors” корхонасида бўлди. Вилоят раҳбарига вилоят прокурори Бахтиёр Исмоилов ҳамроҳлик қилди.
Корхонада 2021-2022 йилларда босқичма-босқич амалга оширилиши кўзда тутилган электромобиллар учун эҳтиёт қисмларни ишлаб чиқаришни ўзлаштириш ҳамда енгил ва юк электромобилларини ишлаб чиқариш лойиҳаси бўйича қилинган ишлар кўздан кечирилди. 5 миллион доллар тадбиркорнинг ўз маблағлари, 5 миллион доллар банк кредити ҳамда 40 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ҳисобига жами 50 миллион доллар сарфланиши кўзда тутилган ушбу лойиҳа тўлиқ якунланса, 350 дан ортиқ янги иш ўрни яратилади. Йиллик 10 минг электромобиль ишлаб чиқариш йўлга қўйилади ва унинг 40 фоизи экспортга йўналтирилади.
Шунингдек, электромобиллар учун кузов, заряд станцияси, аккумулятор эҳтиёт қисмлари маҳаллийлаштирилади.

СМИ: «В Фергане запустят производство электромобилей»
Производственная мощность проекта составит 10 тыс электромобилей в год, из которых 40% будут экспортировать.
В Фергане до конца этого года запустят производство электромобилей на базе предприятия Central Asia Motors, передает пресс-служба администрации Ферганской области.
Так, глава области Хайрулло Бозаров ознакомился с ходом выполнения работ по освоению производства запасных частей к электромобилям и выпуску легковых и грузовых электромобилей.
Кроме того, на предприятии будет локализовано производство кузовов, зарядных станций и запчастей для аккумуляторов электромобилей.
По данным пресс-службы, в рамках проекта создадут 350 новых рабочих мест. Планируется, что в него инвестируют всего $50 млн: по $5 млн — на личные средства предпринимателя и банковский кредит и $40 млн — на прямые иностранные инвестиции.