Президент Шавкат Мирзиёев Андижон вилоятида қайта тикланувчи энергия манбаларини оммалаштириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш чоралари бўйича йиғилиш ўтказди
• 02.02.2023
Муқобил энергетикани ривожлантириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш чоралари белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев 2021 йил 17 июнь куни Андижон туманидаги адирликда Янги Андижон шаҳарчаси қурилишига пойдевор қўйган эди. Бугунги кунда кўп қаватли уйлар, мактаб ва боғчалар қад кўтармоқда.
1 февраль куни бу ерда қайта тикланувчи энергия манбаларини оммалаштириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш чоралари бўйича йиғилиш ўтказилди.
Мамлакат иқтисодиёти ва аҳоли ўсиши билан электр истеъмоли ҳам кундан-кунга ошмоқда. Сўнгги беш йилда юртимизда хонадонлар 1 миллион 200 мингтага кўпайди, корхоналар сони эса 260 мингтага етган. Булар электр энергиясига бўлган талабни 35 фоизга оширди. Хусусан, Андижон, Фарғона ва Наманган вилоятларида электрга талаб 40 фоизга кўпайган.
– Бундай шароитда энг тўғри ечим қайта тикланувчи энергия манбаларини кўпайтириш, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу боис йиғилишда қуёш ва шамол станциялари лойиҳаларига эътибор қаратилди.
Бу йил Поп ва Фарғона туманларида 600 Мегаваттли 2 та қуёш станцияси қурилиши режалаштирилган. Андижонда 41 та, Наманганда 32 та ва Фарғонада 27 та микро гидроэлектр станция қуриш имконияти бор.
Давлатимиз раҳбари йирик корхоналарда ҳам қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш, умуман, уларни электр билан ўзини ўзи таъминлашга ўтказиш кераклигини таъкидлади.
Ижтимоий объектларда қуёш энергиясидан фойдаланиш учун алоҳида компания ташкил этилади. Унга 200 миллион доллар маблағ берилади. Компания қуёш панеллари ва сув иситиш қурилмаларини ўзи ўрнатади ҳамда бюджет корхонасига “яшил энергия” сотади. Шунингдек, ижтимоий объектлардаги 3 мингта эскирган қозонларни замонавий ускунага алмаштириш зарурлиги қайд этилди.
Энергия ресурсларини иқтисод қилиш чоралари кўрсатиб ўтилди. Аҳолининг қуёш энергиясидан фойдаланиши учун жозибадор тизим яратиш вазифаси қўйилди.
Йиғилиш кун тартибидаги иккинчи масала камбағалликни қисқартириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш ҳақида бўлди.
Маълумки, бу борада вилоятларга зарур шароитлар яратилмоқда. Хусусан, 31 январь куни имзоланган Президент қарорига кўра, оилавий тадбиркорлик учун имтиёзли кредитларга Андижон вилоятига 1,1 триллион сўм ажратилади.
Сўнгги икки йилда аҳолига деҳқончилик учун 8 минг гектар ҳосилдор экин ерлари берилган, 2023 йилда яна 10 минг гектар ер тарқатилади. Маҳаллаларда саноатни ривожлантириш учун 36 та микромарказ ташкил этилади.
Давлатимиз раҳбари ишбилармон ва меҳнатсевар одамлар юрти бўлган Андижонни ишсизликдан холи ҳудудга айлантириш мумкинлигини таъкидлади.
Дарҳақиқат, бу йил вилоятда 800 миллион долларлик 235 та инвестиция лойиҳаси якунланиб, 40 минг киши иш билан таъминланади. Аҳолига ажратиладиган 10 минг гектарда 75 мингта доимий ва 200 мингта мавсумий иш жойи очилади.
Ишсиз одамларни касб-ҳунарга ўқитиш, маҳаллаларда ижтимоий ва тадбиркорлик инфратузилмасини яхшилаш бўйича ҳам вазифалар белгиланди.

Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам расширения использования возобновляемых источников энергии и обеспечения занятости населения в Андижанской области
• 02.02.2023
Определены меры по развитию альтернативной энергетики и обеспечению занятости населения
Президент Шавкат Мирзиёев 17 июня 2021 года дал старт строительству городка Новый Андижан на холмистой местности Андижанского района. Сегодня здесь возводятся многоэтажные дома, школы и детские сады.
1 февраля в строящемся городке состоялось совещание по вопросам расширения использования возобновляемых источников энергии и обеспечения занятости населения.
С развитием экономики и ростом населения увеличивается потребность в электроэнергии. За последние пять лет домашних хозяйств в нашей стране стало больше на 1 миллион 200 тысяч, а количество предприятий достигло 260 тысяч. Это увеличило потребление электроэнергии на 35 процентов. В частности, в Андижанской, Ферганской и Наманганской областях спрос на электроэнергию вырос на 40 процентов.
- В таких условиях самым правильным решением является наращивание использования возобновляемых источников энергии, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим основное внимание на совещании уделено реализации проектов по строительству солнечных и ветряных станций.
В этом году планируется построить 2 фотоэлектрические станции мощностью 600 мегаватт в Папском и Ферганском районах. Имеется возможность построить 41 микроГЭС в Андижане, 32 в Намангане и 27 в Фергане.
Глава государства подчеркнул, что необходимо использовать возобновляемые источники энергии на крупных предприятиях и в целом перевести их на самообеспечение электроэнергией.
Будет создана отдельная энергия по внедрению солнечной энергетики на социальных объектах, которой будет выделено 200 миллионов долларов. Компания займется установкой солнечных панелей и водонагревателей и будет продавать выработанную "зеленую" энергию бюджетному учреждению. Также отмечена необходимость замены 3 тысяч старых котлов в социальных объектах на современное оборудование.
Определены меры по экономии энергоресурсов. Поставлена задача создать привлекательную для населения систему использования солнечной энергии.
Вторым вопросом повестки дня стало сокращение бедности и обеспечение занятости населения.
Как известно, в регионах создаются необходимые условия в этом направлении. В частности, согласно постановлению Президента, подписанному 31 января, Андижанской области будет выделено 1,1 триллиона сумов на льготные кредиты для семейного предпринимательства.
За последние два года жителям области выделено для земледелия 8 тысяч гектаров плодородных земель, в 2023 году будет выдано еще 10 тысяч гектаров га земли. Для развития промышленности в махаллях создается 36 микроцентров.
Глава государства подчеркнул, что Андижан, являющийся краем предприимчивых и трудолюбивых людей, можно превратить в регион, свободный от безработицы.
Действительно, в этом году в области будет завершено 235 инвестиционных проектов на сумму 800 миллионов долларов с трудоустройством 40 тысяч человек. На выделенных для населения 10 тысячах гектаров будет создано 75 тысяч постоянных и 200 тысяч сезонных рабочих мест.
Также обозначены задачи по профессиональному обучению безработных, улучшению социальной и деловой инфраструктуры махаллей.