ОТБ Ўзбекистоннинг электр тармоғини модернизация қилишга кўмаклашади
Осиё тараққиёт банки (ОТБ) Ўзбекистоннинг электр узатиш тармоғини такомиллаштириш, энергия самарадорлигини ошириш ва қайта тикланадиган энергия манбаларининг кўпроқ мамлакат энергетика балансига интеграциялашувини таъминлаш учун 125 миллион АҚШ доллари мивдорида заём ажратишни маъқуллади.
“Декарбонизация сари рақамлаштириш – Электр узатиш тармоқларини такомиллаштириш” лойиҳаси доирасида етти вилоятда – яъни Бухоро, Фарғона, Қашқадарё, Самарқанд, Сурхондарё, Навоий ва Тошкент вилоятларида умумий узунлиги қарийб 359 километр бўлган 12 та электр узатиш линиялари реконструкция қилинади. Бундан ташқари лойиҳа жорий ва лойиҳалаштирилган энергия эҳтиёжларини қондириш учун қувватларни ошириш мақсадида Файзобод, Обиҳаёт, Зафар ва Зарафшонда 220 киловолт қувватли тўртта подстанциянинг реконструкция ва модернизация қилинишини молиялаштиради.
– Ушбу лойиҳа Ўзбекистоннинг ишончли ва арзон электр энергиясига бўлган ортиб бораётган талабини қондиришга ёрдам беради ва шу билан бирга мамлакатнинг яшил ва паст углеродли иқтисодиётга ўтишини қўллаб-қувватлайди, — деди ОТБнинг Марказий ва Ғарбий Осиё бўйича Бош директори Евгений Жуков. – Миллий тармоқни модернизация қилиш давлат ва хусусий секторнинг қайта тикланадиган энергия ишлаб чиқаришни кенгайтиришга қаратилган саъй-ҳаракатларини тўлдиради ва барча учун энергиядан яхшироқ фойдаланишни таъминлашга ёрдам беради.
Лойиҳа доирасида эски технологияларни замонавий ҳамда диспетчер бошқаруви ва маълумотларни тўплаш (САДА) тизимига улаш имкони бўлган юқори волтли линиялар ва подстанцияларга алмаштириш орқали электр узатиш тармоғи рақамлаштирилади. Бу диспетчерлик марказига масофадан туриб бошқариш ва реал вақтда ва тарихий маълумотларни олиш имконини беради. “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” компанияси электр таъминотини яхшироқ бошқариш ва тармоқда қайта тикланувчи энергия ишлаб чиқариш қувватини ошириш имкониятига эга бўлади.
– Узилишли қайта тикланадиган энергия таъминотини самарали бошқаришга қодир бўлмаган қўлда бошқариладиган тизимдан воз кечиш қайта тикланадиган энергия ишлаб чиқаришни кўпайтириш орқали энергетик ўтиш учун жуда муҳимдир, – деди ОТБнинг Энергетика бўйича мутахассиси Нана Гургенидзе. – Бундан ташқари, тармоқни рақамлаштириш ва иқлимга ўзгаришига чидамли технологияларни жорий қилиш режалаштирилмаган узилишларни камайтиришга ва тармоқ самарадорлигини оширишга ёрдам беради.
Шунингдек, лойиҳа “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” компаниясининг корпоратив бошқарув ва лойиҳаларни бошқариш соҳасидаги салоҳиятини мустаҳкамлайди. Лойиҳа гендер масалалари ҳисобга олинган стратегик режалар ва сиёсатларни ишлаб чиқишга, шунингдек, ҳимоя чоралари ва молиявий бошқарув бўйича салоҳиятни оширишга ёрдам беради.
Ўзбекистон ОТБга 1995 йилда аъзо бўлган. Ўшандан бери банк мамлакатга 10,8 миллиард АҚШ доллари миқдорида қарз, грант ва техник кўмак ажратган.
ОТБ ўта қашшоқликка барҳам бериш бўйича саъй-ҳаракатларини давом эттириб, ривожланган, кенг қамровли ва барқарор Осиё ва Тинч океани минтақасига эришишга интилади.
ОТБ 1966 йилда ташкил этилган бўлиб, унга 68 мамлакат аъзо бўлган. Уларнинг 49 таси минтақада жойлашган.

АБР поможет в модернизации электросети Узбекистана
МАНИЛА, ФИЛИППИНЫ (10 июля 2023 г.) — Азиатский банк развития (АБР) одобрил заем в размере 125 млн. долларов США для улучшения сети электропередачи Узбекистана, повышения энергоэффективности и обеспечения интеграции большего количества возобновляемых источников энергии в энергобаланс страны.
В рамках проекта «Цифровизация для декарбонизации – Проект по улучшению сети передачи электроэнергии» будет реконструировано 12 линий электропередачи в семи регионах – Бухарской, Ферганской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Навоийской и Ташкентской областях – общей протяженностью около 359 километров. Проект также будет финансировать реконструкцию и модернизацию четырех 220-киловольтных подстанций в Файзабаде, Оби-Хаёте, Зафаре и Заравшане, для увеличения их мощности и удовлетворения текущих и прогнозируемых потребностей в энергии.
«Проект поможет Узбекистану удовлетворить растущий спрос на надежную и доступную электроэнергию, поддерживая при этом переход страны к «зеленой» и низкоуглеродной экономике», - сказал Генеральный директор АБР по Центральной и Западной Азии Евгений Жуков. «Модернизация национальной сети дополнит усилия государственного и частного секторов по расширению производства возобновляемой энергии и поможет обеспечить лучший доступ к энергии для всех».
В рамках проекта будет цифровизирована сеть электропередачи путем замены старых технологий современными высоковольтными линиями и подстанциями, готовыми к подключению к системе диспетчерского управления и сбора данных (SCADA). Это позволит диспетчерскому центру управлять дистанционно и получать данные в реальном времени и архивные данные. Компания «Национальные электрические сети Узбекистана» сможет лучше управлять электроснабжением и увеличить мощности по выработке возобновляемой энергии в сети.
«Отказ от ручной системы, которая не способна эффективно управлять непрерывной подачей возобновляемой энергии, жизненно важен для энергетического перехода и увеличения производства возобновляемой энергии», - сказала Специалист по энергетике АБР Нана Гургенидзе. «Цифровизация сети и внедрение устойчивых к изменению климата технологий также поможет сократить количество незапланированных отключений и повысить эффективность сети».
Проект также укрепит потенциал компании «Национальные электрические сети Узбекистана» в сфере корпоративного управления и управления проектами. Проект окажет поддержку в создании стратегических планов и политик с учетом гендерных аспектов, а также наращивании потенциала в области защитных мер и финансового управления.
Узбекистан присоединился к АБР в 1995 году. С тех пор банк выделил стране займы, гранты и техническое содействие на сумму 10,8 млрд. долларов США.
АБР привержен достижению процветающей, всеобъемлющей, стабильной и устойчивой Азии и Тихого океана, продолжая при этом свои усилия по искоренению крайней нищеты.  АБР основан в 1966 году, его членами являются 68 стран, 49 из которых находятся в регионе.