gazeta.uz — «Электроэнергия тарифлари ислоҳоти Ўзбекистон молиясига ижобий таъсир қилади» — Fitch
Ўзбекистон бюджет кўрсаткичлари ёмонлашишининг сабабларидан бири — электр энергияси тарифлари ислоҳоти кейинга қолдирилгани, дея қайд этди Fitch агентлиги. Тўлиқ миқёсдаги энергетика ислоҳоти қанчалик узоққа чўзилса, йил охирида 5,1 фоиз бўлиши кутилаётган бюджет тақчиллиги шунчалик секин пасаяди.
Fitch Ratings халқаро рейтинг агентлиги Ўзбекистоннинг хорижий валютадаги узоқ муддатли кредит рейтингини «BB-» даражасида барқарор прогноз билан тасдиқлади.
Ташкилотга кўра, Ўзбекистон рейтинги бир томондан яхши ташқи ва фискаль буфер захираларини, давлат қарзи даражаси пастлигини, шунингдек, худди шундай рейтингга эга бўлган бошқа давлатлар билан солиштирганда ялпи ички маҳсулотнинг юқори ўсиш тарихини ҳисобга олади.
Бошқа томондан, «хомашё секторига юқори даражада қарамлик ва аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот томондан таркибий камчиликлар, давлатнинг иқтисодиётдаги камайиб бораётган бўлсада сезиларли даражадаги, рақобатбардош бўлмаган иштироки, шунингдек, яхшиланаётган бўлсада ҳалигача заиф ҳисобланадиган бошқарув стандартлари» кузатилмоқда.
Агентлик ҳали ҳам ҳукуматда ислоҳотлар ўтказиш мақсади жиддий эканлигини кўриб турибди. Ҳукумат асосий таркибий иқтисодий ислоҳотларни амалга ошириш, жумладан, давлат корхоналарини хусусийлаштириш ва иқтисодиётда рақобатни рағбатлантириш мақсадида имтиёзли кредитлаш ҳажмини янада қисқартириш йўлида ҳаракат қилмоқда, дейилади ҳисоботда.
Ҳукумат 2023 йил май ойида кейинга қолдирилган электр энергияси тарифлари ислоҳотини қайта бошлашни режалаштирмоқда, дея қайд этади Fitch. «Ушбу ислоҳотнинг муваффақиятли амалга оширилиши узоқ муддатли истиқболда давлат молиясига ижобий таъсир кўрсатади ва электр энергиясини тақсимловчи давлат компанияларининг шартли мажбуриятлари бўйича рискларни камайтиради», — дейилади хабарда.
Агентлик, шунингдек, сиёсий ва геосиёсий хатарларни ҳам санаб ўтган. Июль ойида Конституциянинг президентлик муддатини 5 йилдан 7 йилга узайтирган янги таҳририга муфовиқ ўтказилган навбатдан ташқари сайловда президент Шавкат Мирзиёев ғалаба қозонди. Ўзбекистон тартибга солиш сифати ва ҳукумат самарадорлигини ошириш орқали Жаҳон банки талқини бўйича бошқарув сифати кўрсаткичларини яхшилади, дейилади ҳисоботда.
Миллий иқтисодиёт Украинадаги ҳарбий ҳаракатлар ва Россияга қарши санкциялар оқибатларига чидамлилигини кўрсатмоқда, Ўзбекистон банклари эса Ғарб санкцияларига риоя қилиш учун назорат чораларини кўрмоқда.
Агентлик қайд этишича, Ўзбекистон ҳукумати аввалгидек Россия билан яқин савдо алоқаларини давом эттиради, шу билан бирга иккинчи даражали санкциялардан қочиш мақсадида Ғарб давлатлари билан ҳам мустаҳкам алоқаларни қўллаб-қувватлайди.
Давлатнинг ташқи баланси кредит жалб қила олиш бўйича асосий ижобий омил ҳисобланади: июль ҳолатига валюта захиралари 9,4 ойлик жорий тўловларга тенг бўлди, давлат эса соф ташқи кредитор ҳисобланади. Чет элда ишлаётган фуқаролар пул ўтказмаларининг кескин ўсиши экспортнинг кучли ўсиши (асосан Россияга) билан биргаликда 2022 йилда деярли балансланган жорий операциялар ҳисобини келтириб чиқарди. 2023 йилнинг биринчи ярмида рублнинг волатиллиги бундай ўтказмаларнинг 25 фоизга пасайишига олиб келди, аммо улар тарихий стандартлар бўйича ҳали ҳам юқори ҳисобланади.
Fitch кутилмаларига кўра, жорий операциялар ҳисоби тақчиллиги 2023 йилда 4,8 фоизгача ўсиши (чет элда ишлаётган фуқароларнинг пул ўтказмалари нормаллашиши ва савдо дефицитининг ёмонлашиши туфайли) ва 2024−2025 йилларда ўртача 4,7 фоизни ташкил этиши кутилмоқда. Бу агентликнинг март ойидаги прогнозларидан ёмонроқ ҳисобланади.
Жорий операциялар ҳисоби мамлакат тўлов балансининг асосий қисмларидан бири саналади. Бу баланс резидентлар ва норезидентлар ўртасида амалга оширилган барча операцияларнинг пул кўринишидаги қийматини акс эттиради. Яъни, мамлакатга олиб кирилган ва ундан олиб чиқиб кетилган пуллар ўртасидаги фарқни кўрсатади. Айнан жорий операциялар ҳисоби товарлар ва хизматлар экспорти ҳамда импорти, соф инвестицион даромадлар ва бошқалар тўғрисидаги маълумотларни ўз ичига олади.
Ташқи ликвидлик кўрсаткичи 2023−2025 йилларда ўртача 400 фоиз атрофида бўлади («BB»нинг жорий медианаси 144 фоизни ташкил этади).
Fitch давлат ялпи қарзи (шу жумладан ҳукумат ташқи кафолатлари) 2023−2025 йилларда ЯИМнинг 37 фоизидан озгина юқори даражада барқарорлашишини кутмоқда. Йилнинг биринчи ярмида кўрсаткич 33,4 фоизни ташкил этган.
Биринчи ярим йил якунлари бўйича давлат қарзининг 91,3 фоизи чет эл валютасида бўлишига қарамай, рисклар имтиёзли қарзларнинг юқори улуши (ташқи қарзнинг 88,8 фоизи) ва сўндириш муддати узоқ экани (9,3 йил) ҳисобига юмшатилмоқда.
Агентликнинг қайд этишича, Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси (ТТЖ, мамлакатнинг «суверен жамғармаси») маблағлари биринчи ярим йилликда қарийб 6 фоизни ташкил этган (харажатлар даромадлардан 2,5 млрд долларга кўпроқ бўлган) тақчилликни қоплаш манбаи бўлиб хизмат қилмоқда. Жамғарма маблағлари биринчи чоракда ялпи ички маҳсулотнинг 20 фоизи даражасида бўлган ва унинг 50 фоизи хорижий валютада ҳисобланади.
ҚҚС тушумларининг камайиши, ижтимоий харажатларнинг кўпайиши ва электр энергияси тарифлари ислоҳотининг режалаштирилган муддатга кечиктирилиши туфайли биринчи ярим йилликда бюджет кўрсаткичлари ёмонлашди.
Fitch йиллик бюджет тақчиллиги ёмонлашув томонига қайта кўриб чиқилганидан кейин 5,1 фоизни ташкил этишини кутмоқда (қонун билан 2023 йил учун 3 фоизлик дефицит режалаштирилганига қарамай). Кўрсаткич янада манзилли ижтимоий харажатлар ва субсидияларни рационализация қилиш бўйича кутилмаларни инобатга олган ҳолда 2024 йилда 4,3 фоиз ва 2025 йилда 3,4 фоизгача тушиши прогноз қилинган.
Электроэнергетикадаги субсидиялар бўйича кенг кўламли ислоҳот қанча кечиктирилса, бюджет тақчиллиги шунчалик секин камаяди, деб ҳисобламоқда агентлик таҳлилчилари.
Ташкилот биринчи ярим йилликда реал йиллик иқтисодий ўсиш 5,6 фоизни (2022 йилда — 5,7 фоиз) ташкил этганини маълум қилиб, Ўзбекистон учун яхши ўсиш истиқболларини қайд этди.
«Уй хўжаликлари истеъмоли яхши даражада бўлди, инвестициялар ва экспорт ҳам кучли натижаларни кўрсатди. Fitch 2023 йилда ўсиш 5,9 фоизга етишини, кейинчалик 5,7 фоиз атрофида барқарорлашишини кутмоқда, бу 2024−2025 йиллардаги потенциал даражадан бироз юқорироқ ҳисобланади (ҳокимият кутилмалари — 5,5 фоиз эди)», — дейилади ҳисоботда.
Банк депозитлари ва кредитларининг долларлашув даражаси йил бошига нисбатан паст бўлсада, биринчи ярим йил якунига кўра анча юқори даражада сақланиб турибди — мос равишда 44 фоиз ва 28,7 фоиз. Директив кредитлаш йилнинг биринчи олти ойида сезиларли даражада камайди ва янги кредитларнинг 18 фоизини ташкил этди (2017 йилдаги 51 фоиз эди).
Чакана кредитлашнинг йиллик ўсиши июнь ойида 54 фоизгача ошди, бироқ 2018−2019 йилларда кузатилган ўсиш суръатларидан анча паст бўлди ва уй хўжаликлари кредитларининг ЯИМга нисбати паст бўлиб, 12,4 фозини ташкил этаётган бир вақтда молия бозорининг ривожланишини етарлича акс эттиради.
Банклар яхши капитализацияга эга ва фойдали ҳисобланиб, активлар сифати яхшиланмоқда (ишламаётган кредитлар улуши биринчи ярим йилликда 2021 йилнинг учинчи чорагидаги энг юқори кўрсаткич — 5,8 фоиздан 3,4 фоизгача камайди), бироқ агентлик 2017 йилдан бошлаб, ислоҳотлар бошланган даврда берилган кредитлар муддати ўтиши билан боғлиқ рискларни кўрмоқда.
Инфляция босими омилларига келинса, инфляция Ўзбекистондаги бошқа ёндош эмитентларга нисбатан тарихан юқори бўлиб келган, бу пул-кредит сиёсати ўтказувчанлик каналларининг заифлигини кўрсатади, дея қайд этди ташкилот.
Январь-февраль ойларида инфляция даражаси 11,9 фоиздан июль ойида 8,6 фоизгача пасайган бўлсада, электр энергияси тарифларининг ошиши 2024 йилда инфляция даражасининг ўртача 13 фоизгача, сезиларли даражада ошишига олиб келади, кейинчалик 2025 йилда кўрсаткич 6,5 фоизгача пасаяди (таргет инфляция даражаси — 5 фоиз). Агентлик кутилмаларига кўра, реал фоиз ставкалари (инфляция даражаси ҳисобга олинган номинал фоиз ставкаси) прогноз горизонти даврида ижобий бўлади.
Fitch алоҳида олинганда ёки биргаликда Ўзбекистон рейтингига салбий таъсир қилувчи, унинг пасайтирилишига олиб келиши мумкин бўлган омилларни санаб ўтди:
• ташқи молиянинг сезиларли даражада ёмонлашиши, масалан, чет элдан пул ўтказмаларининг сезиларли даражада камайиши ёки савдо тақчиллигининг ошиши, бу ўз навбатида валюта захираларининг сезиларли даражада қисқаришига олиб келади;
• давлат қарзининг ялпи ички маҳсулотга нисбатан сезиларли ўсиши ёки ҳукумат фискаль буфер резервларининг камайиши (паст темпда ўсишнинг давомли кузатилиши ёки шартли мажбуриятларнинг амалга оширилиши кўринишида).
Рейтингни яхшилаши мумкин бўлган омиллар:
• ялпи ички маҳсулот ўсиши истиқболларини мустаҳкамлаш ва макроиқтисодий барқарорликни оширишга қаратилган таркибий ислоҳотларнинг давомли амалга оширилиши.
• бюджетни консолидациялаш (харажат ва даромадларни оптималлаштириш), бу ўрта муддатли истиқболда давлатнинг қарз юкига нисбатан барқарорлигини оширади.
• бошқарув стандартларининг сезиларли ва барқарор яхшиланиши ва сиёсий хатарларнинг юмшаши.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Марказий банки раиси ўринбосари Беҳзод Ҳамроев электр энергияси, газ ва сув нархларини эркинлаштириш ва унинг Ўзбекистонда нархлар ўсишига таъсири 2023 йил учун инфляция прогнозига киритилганини таъкидлаганди.
Иқтисодчи Беҳзод Ҳошимовнинг таъкидлашича, Ўзбекистон энергетика соҳасидаги жорий нарх сиёсати камбағалларнинг қашшоқлашишига, бойларнинг янада бойишига олиб келмоқда. Энергетика компанияларига бозордан ташқари нархларни қўллаб-қувватлаш учун берилган миллиардлаб долларлик субсидиялар бойлар учун кўпроқ фойдалидир, дейди у.
Бундан ташқари, паст тарифлар туфайли энергетика компаниялари кўп миллиард долларлик зарар кўрмоқда.

gazeta.uz — «Реформа тарифов на электроэнергию положительно повлияет на финансы Узбекистана» — Fitch
• 05.09.2023
Бюджетные показатели Узбекистана ухудшились в том числе из-за переноса запланированной реформы тарифов на электроэнергию, заявили в агентстве Fitch. Чем больше задерживается полномасштабная энергореформа, тем медленнее будет снижаться дефицит бюджета, который ожидается на уровне 5,1% к концу года.
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило долгосрочный кредитный рейтинг Узбекистана в иностранной валюте на уровне «BB-» со стабильным прогнозом.
По данным организации, рейтинги Узбекистана учитывают, с одной стороны, хорошие внешние и фискальные буферные резервы, низкий государственный долг, а также историю высокого роста ВВП по сравнению с другими странами с похожим рейтингом.
С другой стороны, наблюдаются «высокая зависимость от сырьевого сектора и структурные недостатки в плане низкого ВВП на душу населения, внеконкурентное, значительное, хотя и сокращающееся, участие государства в экономике, а также слабые, хотя и улучшающиеся, стандарты качества управления».
Агентство всё ещё видит серьёзную нацеленность властей на проведение реформ. Правительство продвигается вперёд с реализацией ключевых структурных экономических реформ, включая приватизацию госпредприятий и дальнейшее сокращение объёма льготного кредитования для стимулирования конкуренции в экономике, говорится в отчёте.
Правительство планирует возобновить реформу тарифов на электроэнергию, проведение которой было отложено в мае 2023 года, отмечают в Fitch. «Успешное осуществление данной реформы окажет благоприятное влияние на государственные финансы в долгосрочной перспективе и снизит риски условных обязательств со стороны государственных электрораспределительных компаний», — говорится в сообщении.
Агентство также указало на политические и геополитические риски. В июле президент Шавкат Мирзиёев одержал победу на внеочередных выборах, проведённых согласно новой редакции Конституции, которая продлила срок президентских полномочий с пяти до семи лет.
Узбекистан улучшил индикаторы качества управления по версии Всемирного банка за счёт повышения качества регулирования и эффективности правительства, отмечается в отчёте.
Национальная экономика демонстрирует устойчивость к последствиям военных действий в Украине и санкциям в отношении России, а узбекистанские банки проводят контрольные меры для соблюдения западных санкций.
Правительство Узбекистана по-прежнему будет поддерживать тесные торговые связи с Россией, продолжая одновременно поддерживать сильные связи с западными странами в стремлении избежать вторичных санкций, указали в агентстве.
Внешний баланс государства является ключевым позитивным фактором кредитоспособности: валютные резервы эквивалентны 9,4 месяцев текущих платежей по состоянию на июль, и государство является внешним нетто-кредитором. Резкое увеличение объёма переводов денежных средств граждан, работающих за рубежом, в сочетании с хорошим ростом экспорта (в основном в Россию) обусловило близкий к сбалансированному счёт текущих операций в 2022 году. В первой половине 2023 года волатильность рубля привела к снижению на 25% таких переводов, но они по-прежнему являются высокими по историческим меркам.
По ожиданиям Fitch, дефицит счета текущих операций увеличится до 4,8% в 2023 году (по мере нормализации переводов денежных средств граждан, работающих за рубежом, и ухудшения торгового дефицита) и в среднем будет составлять 4,7% в 2024—2025 годах, что намного выше прогнозируемой медианы для стран с рейтингом «BB» на уровне 2,8%. Это хуже мартовских прогнозов агентства.
Счёт текущих операций — одна из основных частей платёжного баланса страны. Этот баланс отражает стоимость всех транзакций в денежном выражении, которые происходили между резидентами и нерезидентами. То есть он показывает разницу между деньгами, которые поступили в страну, и теми, которые были из неё выведены. Именно в счёте текущих операций содержатся данные по экспорту и импорту товаров и услуг, чистому доходу от инвестиций и т. д.
Показатель внешней ликвидности (совокупные потребности во внешнем финансировании / поступления по СТО + доступные резервы) в среднем составит около 400% в 2023—2025 годах (текущая медиана «BB»: 144%).
Fitch ожидает, что валовый долг расширенного правительства (включая внешние гарантии государства) стабилизируется на уровне чуть выше 37% от ВВП в 2023—2025 годов, по итогам первого полугодия показатель составил 33,4%.
Несмотря на то, что 91,3% госдолга номинировано в иностранной валюте на первое полугодие, риски сглаживаются высокой долей льготного долга (88,8% внешнего долга) и достаточно длительными сроками его погашения (9,3 года).
Агентство указало, что средства Фонда реконструкции и развития (ФРРУ, «суверенный фонд» страны) служат источником покрытия дефицита, который по итогам первого полугодия составил около 6% (расходы превысили доходы на 2,5 млрд долларов). Активы фонда составляли 20% от ВВП по состоянию на первый квартал и на 50% были номинированы в иностранной валюте.
Бюджетные показатели ухудшились в первом полугодии из-за сокращения поступлений от НДС, увеличения социальных расходов и переноса запланированной реформы тарифов на электроэнергию.
Fitch ожидает, что показатель дефицита бюджета за полный год с учётом ухудшения составит 5,1% (хотя по закону запланирован уровень в 3% на 2023 год), затем снизится до 4,3% в 2024 году и до 3,4% в 2025-м с учётом ожиданий агентства в отношении рационализации субсидий и более адресных социальных расходов.
Чем больше задерживается полномасштабная реформа субсидирования в электроэнергетике, тем медленнее будет снижаться дефицит бюджета, считают аналитики агентства.
Организация отмечает хорошие перспективы роста для Узбекистана, который показал реальный годовой экономический рост на уровне 5,6% в первом полугодии (в 2022 году — 5,7%).
«Потребление домохозяйств было на хорошем уровне, инвестиции и экспорт также демонстрировали сильные результаты. По ожиданиям Fitch, рост достигнет 5,9% в 2023 году, а затем стабилизируется на уровне около 5,7%, немногим выше потенциального уровня (по оценкам властей — 5,5%) в 2024—2025 годах», — говорится в докладе.
Уровень долларизации банковских депозитов и кредитов остаётся достаточно высоким, соответственно, 44% и 28,7% на конец первого полугодия, хотя и более низким по сравнению с началом года. Директивное кредитование существенно сократилось до 18% от объёма нового кредитования по итогам первых шести месяцев года (в 2017 году было 51%).
Годовой рост розничного кредитования увеличился до 54% в июне, но был существенно ниже темпов роста, наблюдавшихся в 2018—2019 годах, и в значительной мере отражает развитие финансового рынка, в то время как отношение кредитов домохозяйств к ВВП является низким, на уровне 12,4%.
Банки имеют хорошую капитализацию и являются прибыльными, при этом качество активов улучшается (показатель неработающих кредитов снизился до 3,4% по итогам первого полугодия с пикового уровня в 5,8% в третьем квартале 2021 года), но агентство видит риски, связанные с вызреванием кредитов, выданных в начале реформы с 2017 года.
Что касается факторов инфляционного давления, то инфляция исторически была высокой в сравнении с сопоставимыми эмитентами в Узбекистане, что свидетельствует о слабых каналах передачи монетарной политики, отметили в организации.
Несмотря на то, что уровень инфляции снизился до 8,6% в июле с пикового уровня в 11,9% в январе-феврале, повышение тарифов на электроэнергию приведёт к заметному увеличению уровня инфляции в 2024 году в среднем до 13%, а затем снизится до 6,5% в 2025 году (целевой уровень инфляции: 5%). По ожиданиям агентства, реальные процентные ставки (номинальная процентная ставка за вычетом темпов инфляции) будут положительными в течение прогнозного горизонта.
Fitch перечислило факторы, которые в отдельности или вместе могут привести к негативному рейтинговому действию/понижению рейтингов Узбекистана:
• существенное ухудшение внешних финансов, например ввиду значительного снижения денежных переводов из-за границы, или увеличение торгового дефицита, что привело бы к существенному сокращению валютных резервов;
• заметное увеличение отношения госдолга к ВВП или снижение фискальных буферных резервов у государства, например ввиду продолжительного периода низкого роста или материализации условных обязательств.
Факторы, которые могут улучшить рейтинг:
• последовательное осуществление структурных реформ, направленных на укрепление перспектив роста ВВП и повышение макроэкономической стабильности.
• консолидация бюджета (оптимизации расходов и доходов), что повысило бы устойчивость государства к долговой нагрузке в среднесрочной перспективе.
• заметное и устойчивое улучшение стандартов качества управления и ослабление политического риска.
Напомним, заместитель председателя Центрального банка Узбекистана Бехзод Хамраев отмечал, что либерализация цен на электричество, газ и воду и её влияние на рост цен в Узбекистане включены в прогноз по инфляции на 2023 год.