Макроиқтисодий барқарорлик ва иқтисодий ривожланишни таъминлаш бўйича устувор вазифалар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 16 январь куни 2024 йилда макроиқтисодий барқарорлик ва иқтисодий ривожланишни таъминлаш бўйича устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
2023 йилда мамлакатимизда иқтисодий ўсиш 6 фоизни ташкил қилди. Жумладан, саноат 6, хизмат кўрсатиш 6,8, қурилиш 6,4, қишлоқ хўжалиги 4,1 фоиз ўсган.
Бу йил ялпи ички маҳсулот ҳажмини камида 6 фоизга кўпайтириб, 100 миллиард долларга етказиш мақсад қилинган. Йиғилишда шу борадаги вазифалар, зарурий чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари бунинг учун, аввало, энг катта ислоҳотчи бўлган иқтисодий комплекс ходимлари жуда қаттиқ ишлаши кераклигини таъкидлади.
Масалан, умумий саноат ҳажми ўсгани билан, ишлаб чиқаришда қўшилган қиймат 40 фоиздан ошмаяпти. Булар асосан импортга қарамлик, энергия истеъмоли юқорилиги ва ортиқча харажатлар кўплиги сабабли бўлмоқда.
Шу боис иқтисодий комплекс раҳбарлари ва барча давлат корхоналари учун “2024 йил – таннархни қисқартириш ва самарадорлик йили” бўлиши лозимлиги таъкидланди. Харидлар ва логистикани мақбуллаштириш, энергия ресурсларини тежаш ва рақамлаштириш орқали қанча харажатни камайтириш мумкинлиги тармоқлар кесимида кўрсатиб ўтилди.
Жорий йилда йирик тармоқларда қўшилган қийматни 45 фоиздан ошириш, таннархни 15 фоизга камайтириш, жами саноатда 7 фоиз ўсишни таъминлаш бўйича вазифалар белгиланди.
Шу билан бирга, иқтисодий комплексдаги раҳбарлар фаолиятини ойлик, чораклик ва йиллик самарадорлик кўрсаткичлари (KPI) билан боғлаш, ўринбосарлар сонини кўриб чиқиш таклифи илгари сурилди.
Йиғилишда молиявий интизом масаласига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Ўтган йили айрим давлат корхоналари томонидан дивиденд ва солиқ тўловлари бўйича бюджетга 8 триллион сўм тушум таъминланмаган. Сирдарё ва Жиззах вилоятларида солиқ тушумлари 20 фоиз ўсган бўлса, Хоразм, Бухоро ва Қашқадарёда бу кўрсаткич 7 фоизга ҳам етмаган.
Бундай ҳолатлар ҳудудий солиқ бўлими бошлиқлари ва ўринбосарлари, маҳалладаги солиқчиларнинг иши сустлигини кўрсатади. Шу боис бу тизим қайта кўриб чиқилиб, янги йўналишлар белгиланди.
Биринчи йўналиш – 40 мингта бюджет ташкилоти билан ишлаш вазифаси туманлардан Солиқ қўмитасида янги ташкил қилинадиган Туманлараро бюджет ташкилотлари инспекциясига ўтказилади. Ушбу инспекция тўлиқ рақамлашган бўлади ва Ғазначилик электрон тизимига интеграция қилинади.
Иккинчи йўналиш – Қўмитада солиқ қарзини ундириш бўйича ҳам туманлараро инспекция ташкил этилади. Унга Мажбурий ижро бюросида мавжуд ваколатлар берилади. Бунинг ҳисобига, туманлардаги қўшимча 200 нафар солиқчини маҳаллабай ишлашга ўтказиш имкони бўлади.
Учинчи йўналиш – республика солиқ тушумининг 50 фоизини берадиган 80 та энг йирик корхона ва 35 та тижорат банки билан ишлайдиган алоҳида тизим бўлади. Бунинг учун Йирик солиқ тўловчилар бўйича инспекция таркибида янги тузилма ташкил қилиниб, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан бевосита ишлайди.
Иқтисодиёт ва молия вазирлигига солиқлар тушумини ўз вақтида таъминлаш, корхоналар харажати асоссиз ўсишининг олдини олиш бўйича вазифалар қўйилди.
Божхона соҳасига тўхталинар экан, ўтган йили импорт бўлган товарларга салкам 60 триллион сўмлик имтиёз қўллангани, лекин уларнинг самарадорлиги бўйича етарли таҳлил йўқлиги қайд этилди. Шу боис имтиёз билан кирган товарларни бирма-бир ўрганиб чиқишга кўрсатма берилди.
Бюджет тушуми учун яна катта захиралар бу – хусусийлаштириш ва ерларни аукцион орқали сотишдир. Лекин хусусийлаштириш дастурига киритилган 484 та давлат активи савдога чиқарилмай турибди.
Масалан, савдога қўйилган ўнлаб дон корхоналари сотилмасдан турибди. Негаки уларнинг баҳосини белгилашда камчиликлар бор.
Вазирлар Маҳкамасига бу борадаги қолоқликларни бартараф этиб, жорий йилда 20 триллион сўм тушумни таъминлайдиган янги хусусийлаштириш дастурини тайёрлаш топширилди.
Ўтган йили ерларни аукцион орқали сотишдан 1 триллион сўм тушум бўлган, 12 мингта янги лойиҳа қўшилган. Бундай имкониятларни кенгайтириш мақсадида йил якунига қадар 70 та, келгуси йили барча туманларнинг мастер режаларини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Бугунги кундаги энг долзарб масала бу – яширин иқтисодиёт. Таҳлиллар шуни кўрсатмоқдаги, хизматлар, қурилиш, саноат соҳаларида катта миқдордаги айланма “соя”да қолмоқда.
Давлатимиз раҳбари яширин иқтисодиёт адолатли рақобатга, ҳалол тадбиркорлар фаолиятига тўсиқ бўлаётганини айтиб, қўшимча чораларни кўрсатиб ўтди.
Ҳозирда яширин иқтисодиёт ва иқтисодий жиноятчиликка қарши курашиш билан 14 та идора тарқоқ ҳолда шуғулланмоқда. Бу ишларни мувофиқлаштириш ва кучайтириш мақсадида Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ваколатлари кенгайтирилади. Бу департамент энг замонавий воситалар ва етук мутахассислар билан таъминланиб, унинг ҳузурида илмий-таҳлилий ва ўқув маркази очилади. Шу билан бирга, Бош прокуратурада ҳам яширин иқтисодиёт бўйича алоҳида бошқарма ва унинг ҳудудий бўлимлари ташкил қилинади.
Йиғилишда бюджет харажатларининг самарадорлиги масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Ўтган йили бюджетдан 1,2 триллион сўмлик ноқонуний харажат ҳамда 200 миллиард сўмлик камомад ва ўғриликларга йўл қўйилгани аниқланган. Соғлиқни сақлаш, қишлоқ хўжалиги соҳаларидаги дастурларга ажратилган маблағлар тўлиқ ишлатилмаган. Шунингдек, аслида ишламайдиган ходим ёки бажарилмаган иш учун ҳақ ёзиш, асоссиз ссуда ёки мукофот пуллари олиш каби ҳолатлар кўпайган.
Бу борада Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат молиявий назорати инспекцияси фаолияти қониқарсиз экани кўрсатиб ўтилди. Шу боис мазкур инспекция Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментига ўтказилиши белгиланди.
Бу йил бюджетда кўзда тутилган 313 триллион сўмлик харажатни тўғри сарфланишини назорат қилиш вазифаси қўйилди.
Инфляцияни камайтириш масаласи ҳам долзарб. Кўрилган чоралар натижасида ўтган йили инфляция 9 фоиздан ошмади.
Маҳсулотлар инфляциясини озиқ-овқатни кўпайтириш орқали жиловлаш мумкинлиги таъкидланиб, бу бўйича қишлоқ хўжалиги вазири ва ҳокимларга кўрсатмалар берилди.
Умуман, жорий йилда ҳам инфляцияни 9 фоиздан тушириш чоралари муҳокама қилинди.
Банк тизими барқарорлигини таъминлаш, иқтисодиётга кредитлар йўналтириш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди. Бозор механизмлари асосида кредит ставкаларини камида 2-3 фоизга тушириш бўйича дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда аҳоли бандлигини таъминлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Бу бўйича яқинда қабул қилинган дастурни самарали амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Бандлик тизимига кирувчи касбга тайёрлаш муассасалари ҳамда ташқи меҳнат миграциясидаги ишлар талаб даражасида эмаслиги қайд этилди. Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлигига бу каби камчиликларни бартараф этиб, аҳолини касбга ўқитиш ва иш ўринлари яратиш юзасидан қўшимча топшириқлар берилди.
Йиғилиш якунида иқтисодий комплекс раҳбарлари, вазирлар ва ҳокимлар жорий йилги режалари бўйича ахборот берди.

В 2023 году экономический рост в нашей стране составил 6 процентов. В частности, зафиксирован рост на 6 процентов в промышленности, на 6,8 процента в сфере услуг, на 6,4 процента в строительстве, на 4,1 процент в сельском хозяйстве.
В текущем году планируется увеличить объем валового внутреннего продукта минимум на 6 процентов и довести его до 100 миллиардов долларов. На совещании обсуждены задачи и необходимые меры в этом направлении.
Глава государства подчеркнул, что для этого требуется, чтобы в первую очередь работники экономического комплекса, находящиеся в первых рядах реформ, работали еще усерднее.
К примеру, при росте объема промышленного производства добавленная стоимость продукции не превышает 40 процентов. В основном это связано с зависимостью от импорта, высоким потреблением энергии и чрезмерными затратами.
В связи с этим определено, что 2024 год станет для руководителей экономического комплекса и всех государственных предприятий годом эффективности и сокращения издержек. На примере ряда отраслей проанализированы возможности снижения затрат за счет оптимизации закупок и логистики, экономии энергоресурсов и цифровизации.
В этом году комплексу предстоит увеличить добавленную стоимость на 45 процентов, снизить себестоимость на 15 процентов в крупных отраслях и в целом обеспечить рост промышленности на 7 процентов.
Предложено увязать деятельность руководителей экономического блока с месячными, квартальными и годовыми показателями эффективности (KPI), пересмотреть численность заместителей.
На совещании особо затронут вопрос финансовой дисциплины.
В прошлом году отдельным государственным предприятиям не удалось обеспечить выплату в бюджет 8 триллионов сумов дивидендов и налогов. В Сырдарьинской и Джизакской областях налоговые поступления увеличились на 20 процентов, а в Хорезмской, Бухарской и Кашкадарьинской областях этот показатель не достиг даже 7 процентов.
Подобные случаи свидетельствуют о недостатках в работе руководителей и заместителей территориальных налоговых подразделений, налоговиков в махалле. Поэтому указано на необходимость пересмотра налоговой системы и определены новые направления.
Первое направление - функции по работе с 40 тысячами бюджетных организаций будут переданы от районов вновь создаваемой Межрайонной инспекции бюджетных организаций при Налоговом комитете. Инспекция будет полностью цифровизирована и интегрирована в электронную систему Казначейства.
Второе направление - в комитете также будет создана межрайонная инспекция по взысканию налоговой задолженности. Ей будут предоставлены те же полномочия, что и у Бюро принудительного исполнения. Благодаря этому можно будет перевести в махаллю еще 200 сотрудников налоговых органов в районах.
Третье направление - будет создана отдельная система по работе с 80 крупнейшими предприятиями и 35 коммерческими банками, обеспечивающими 50 процентов налоговых поступлений республики. Для этого в составе Инспекции по крупным налогоплательщикам создается новая структура, которая будет взаимодействовать с Министерством экономики и финансов.
На Министерство экономики и финансов возложены задачи по обеспечению своевременности налоговых поступлений и предотвращению необоснованного увеличения затрат предприятий.
Касательно таможенной сферы отмечено, что в прошлом году при ввозе товаров из-за рубежа были применены льготы на сумму почти 60 триллионов сумов, однако анализ их эффективности не проводился. В связи с этим дано указание изучить все товары, ввезенные с преференциальным режимом.
Еще одним источником для доходов бюджета являются приватизация и продажа земли с аукциона. Однако 484 государственных актива, включенных в программу приватизации, не выставляются на торги.
Например, десятки выставленных на торги зерновых предприятий остаются непроданными, так как их стоимость устанавливается неправильно.
Кабинету Министров поручено устранить недостатки и подготовить новую программу приватизации, призванную обеспечить 20 триллионов сумов доходов в этом году.
В прошлом году от аукционов земли поступил 1 триллион сумов, появилось 12 тысяч новых проектов. В целях расширения этой работы перед ответственными лицами поставлена задача до конца года разработать мастер-планы 70 районов, а в следующем году – всех районов.
Наиболее актуальным вопросом сегодня является теневая экономика. Анализ показывает, что большой объем оборота в сфере услуг, строительстве и промышленности остается в «тени».
Глава нашего государства заявил, что теневая экономика является препятствием для честной конкуренции и деятельности порядочных предпринимателей, и обозначил дополнительные меры.
В настоящее время борьбой с теневой экономикой и экономической преступностью занимаются 14 органов. В целях координации и усиления этой деятельности будут расширены полномочия Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре. Департамент будет обеспечен самыми современными средствами и опытными специалистами, при нем будет открыт научно-аналитический и учебный центр. При этом в Генеральной прокуратуре будет создано отдельное управление по теневой экономике и его региональные отделы.
На совещании также обсуждался вопрос эффективности бюджетных расходов.
В прошлом году были выявлены незаконные траты на 1,2 триллиона сумов, а также недостача и хищения на 200 миллиардов сумов. Средства, выделенные на программы в области здравоохранения и сельского хозяйства, не были использованы в полной мере. Также участились такие случаи, как начисление заработной платы за несуществующего работника или фактически невыполненной работы, необоснованное получение ссуд и выплата премий.
В связи с этим названа неудовлетворительной деятельность Инспекции государственного финансового надзора при Министерстве экономики и финансов. Принято решение о передаче данной структуры Департаменту по борьбе с экономическими преступлениями Генеральной прокуратуры.
Поставлена задача взять на контроль правильность расходования 313 триллионов сумов, предусмотренных в бюджете на текущий год.
Актуален и вопрос снижения инфляции. В результате принятых мер инфляция в прошлом году не превысила 9 процентов.
Подчеркивалось, что продуктовую инфляцию можно обуздать только за счет увеличения производства продовольствия, министру сельского хозяйства и хокимам даны соответствующие поручения.
Обсуждены меры по достижению уровня инфляции ниже 9 процентов в этом году.
Также затронуты вопросы обеспечения стабильности банковской системы и кредитования экономики. Поставлена задача разработать программу снижения ставок по кредитам не менее чем на 2-3 процента на основе рыночных механизмов.
На совещании особое внимание уделено вопросу обеспечения занятости населения. В этой связи подчеркнута важность эффективной реализации недавно принятой программы.
Отмечалось, что учреждения профессионального образования системы занятости и проводимая работа по внешней трудовой миграции не находятся на должном уровне. Перед Министерством занятости и сокращения бедности определены дополнительные задачи по устранению недостатков, обеспечению профессиональной подготовки населения и созданию рабочих мест.
В завершение совещания руководители экономического комплекса, министры и хокимы отчитались о своих планах на текущий год.