ТОЖИКИСТОНДАН ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯСИ МАВСУМИЙ ИМПОРТ АМАЛИЁТИ ШАРТНОМАДА БЕЛГИЛАНГАН МУДДАТЛАР ИЧИДА ТЎХТАТИЛГАН ЭДИ
• 02.02.2021
Бугун, 2021 йил 2 февраль куни электрон ахборот нашрларида «Тожикистон Ўзбекистонга электр энергияси етказишни тўхтатади» номли хабар жамоатчилик эътиборига ҳавола этилди.
http://protoday.uz/uz/37360
https://t.me/protodayuz/134562
Расмий муносабат: Ўзбекистон–Тожикистон ҳукуматлараро келишувларга мувофиқ «Ўзбекистон МЭТ» АЖ ва «Барки Точик» компанияси ўртасида имзоланган шартнома 2020 йилнинг май-сентябрь ойлари учун тузилган бўлиб, фақат ёзги суғориш даври учун мўлжалланганди. Айни пайтда Тожикистондан Ўзбекистонга электр энергиясининг мавсумий импорт амалиёти тўхтатилганига бир неча ой муддат ўтди ва мазкур амалиёт шартномада белгиланган муддатлар ичида тўхтатилган эди.
Батафсил маълумот: аввал хабар берганимиздек, ёзги вегетация, яъни қишлоқ хўжалигидаги суғориш мавсумида Тожикистон гидроэлектр станциялари сув омборида тўпланган сув ҳажмидан оқилона фойдаланиш мақсадида  ишлаб чиқариладиган электр энергиясини Ўзбекистонга экспорт қилиш бўйича ҳар йили ўзаро фойдали бўлган шартномалар тузилади, бу мамлакатимиз сув ҳавзаларига кириб келадиган табиий сув оқимини оширишга хизмат қиладиган жараён ҳисобланади. 2020 йил юз берган сув тақчиллиги туфайли шартнома бўйича Тожикистондан импорт амалиёти тўла равишда амалга оширилмади.
Ёдга оламиз: 2020 йил 2 май куни «Ўзбекистон МЭТ» АЖ ва «Барки Точик» компанияси ўртасида 2020 йилнинг май-сентябрь ойлари учун шартнома имзолангани ҳақида хабар берган эдик:
ТОЖИКИСТОНДАН ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯСИНИНГ МАВСУМИЙ ИМПОРТ АМАЛИЁТИ БОШЛАНДИ
http://uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/334
https://t.me/uzmetaxborotxizmati/2946
Шунингдек, Тожикистон билан мавсумий импорт амалиёти якунланаётгани туфайли Туркманистонда электр энергияси импорт амалиётининг ҳажми оширилаётгани тўғрисида хабар ОАВ ва кенг жамоатчилик эътиборига тақдим этилган эди:
ДАМ ОЛИШ КУНЛАРИ ЭЛЕКТР ТАЪМИНОТИГА ЧЕКЛОВЛАР КИРИТИЛМАДИ. ТУРКМАНИСТОНДАН ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯСИ ИМПОРТ ҲАЖМИ ОШИРИЛДИ
http://uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/449
https://t.me/uzmetaxborotxizmati/4162
Қўшимча маълумотлар:
• Тожикистондан электр энергиясининг мавсумий импорт амалиёти бошланди https://uza.uz/
• Ўзбекистон Тожикистондан электр энергиясининг мавсумий импорт амалиётини бошлади https://kun.uz/
• Тожикистон Ўзбекистонга электр энергияси етказиб беришни тўхтатди https://qalampir.uz/
• Тожикистондан импорти тўхтатилган электр энергиясининг ўрни Туркманистондан импорт оширилгани ҳисобига қоплангани маълум қилинди https://kun.uz/
• Энергетика соҳасидаги Ўзбекистон–Тожикистон ҳамкорлиги ҳар икки давлат ва Марказий Осиё тараққиёти учун хизмат қилади http://uzbekistonmet.uz/uz/

СЕЗОННЫЙ ИМПОРТ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИИ ИЗ ТАДЖИКИСТАНА БЫЛ ПРИОСТАНОВЛЕН В СРОК, УКАЗАННЫЙ В СОГЛАШЕНИИ
Сегодня, 2 февраля 2021 года, в электронных СМИ было опубликовано сообщение «Таджикистан прекратит поставки электроэнергии в Узбекистан».
http://protoday.uz/uz/37360
https://t.me/protodayuz/134562
Официальное обращение: Согласно договору между АО «НЭС Узбекистана» и компанией «Барки Точик», в соответствии с узбекско-таджикскими межправительственными соглашениями, контракт был подписан на май-сентябрь 2020 года и предназначался только для летнего периода вегетации (орошения). Сообщаем о том, что прошло несколько месяцев с момента приостановки сезонного импорта электроэнергии из Таджикистана в Узбекистан, который был приостановлен в соответствии с условиями соглашения.
Дополнительная информация: Как сообщалось ранее, в течение летнего вегетационного периода, то есть во время сельскохозяйственного ирригационного сезона, ежегодно заключаются взаимовыгодные соглашения об экспорте электроэнергии, произведенной в Таджикистане - в Узбекистан, с целью рационального использования объема воды, хранящейся в гидроузлах Республики Таджикистан. Данный процесс сотрудничества, служит для увеличения потока водных ресурсов в нашу страну и имеет стратегическую важность во время сельскохозяйственного ирригационного сезона. Из-за нехватки воды в 2020 году процесс импорта электроэнергии из Таджикистана по контракту не был выполнен в полном объеме.
Об этих и  других вопросах, ранее были опубликованы статьи на веб-сайте uzbekistonmet.uz  и официальном телеграм канале Информационной службы АО «НЭС Узбекистана».
НАЧАЛСЯ СЕЗОННЫЙ ИМПОРТ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИИ ИЗ ТАДЖИКИСТАНА
http://uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/334
https://t.me/uzmetaxborotxizmati/2946
http://uzbekistonmet.uz/oz/lists/view/334
Также в средствах массовой информации для огласки широкой общественности сообщалось, что в связи с завершением процедуры сезонного импорта с Таджикистаном увеличивается объем импорта электроэнергии в Туркменистан
ОГРАНИЧЕНИЙ НА ПОДАЧУ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИИ В ПРАЗДНИЧНЫЕ ДНИ НЕ НАБЛЮДАЛОСЬ. ИМПОРТ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИИ ИЗ ТУРКМЕНИСТАНА УВЕЛИЧИЛСЯ
http://uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/449
https://t.me/uzmetaxborotxizmati/4162
• Узбекистан начал сезонный импорт электроэнергии из Таджикистана. Страны подписали контракт, рассчитанный на май-сентябрь этого года