Электр энергияси тарихи, тараққиёти ва истеъмолчиларга етказиб бериш тартиби қандай?
Аввал хабар қилинганидек, Энергетика вазирлиги матбуот хизматида куз-қиш мавсумида истеъмолчиларга тезкор ахборот етказиш мақсадида “Матбуот штаби” фаолият кўрсатмоқда.
Унда вазирлик тизимидаги ташкилотларнинг матбуот хизматлари масъуллари томонидан куз-қиш мавсумида муаммоларни бартараф этиш борасидаги чора-тадбирлар, тизимда амалга оширилаётган ислоҳотлар натижалари ҳамда истеъмолчилардан келиб тушган саволларга видеожавоблар тақдим этилмоқда.
Ўз навбатида, истеъмолчилардан манбага бўлган эҳтиёж ва талабларга доир саволлар билан бир қаторда электр энергияси тарихи ва мамлакатимизда бу манба қандай етказиб берилиши билан боғлиқ саволлар ҳам уларнинг қизиқишини уйғотмоқда.
Галдаги истеъмолчи томонидан йўллаган саволларга “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» акциядорлик жамияти бошқарув раисининг матбуот котиби – ахборот сиёсати масалалари бўйича маслаҳатчиси Улуғбек УРУНОВ жавоб берди.
– Электр энергияси ўзи нима?
– Электр энергияси лотинча «electricus» сўзидан (қадимги юнонча «ἤλεκτρον») олинган бўлиб, зарядланган эркин электрон зарраларининг ўзаро таъсири ва тартибли ҳаракати натижасида юзага келадиган ҳодисалар мажмуи ҳисобланади.
Аввало, ўрта мактаб физика дарслигини эсга олайлик. Электр энергияси ёруғлик тезлигида, сониясига 300 минг километр масофани босиб ўтади. Демак, маҳсулотнинг алоҳида тури сифатида таснифланадиган электр энергияси ишлаб чиқарилган заҳотиёқ, яъни сониянинг бир бўлаги ичида, яъни милли секундларда истеъмол қилиниши лозим.
Ушбу атамани илк бор инглиз табиатшуноси Уилям Ҳилберт 1600 йилда ёзилган «Магнит, магнит жисмлар ва йирик магнит — Ер тўғрисида» асарида киритган. Муаллиф рисолада магнит компасининг иш хусусиятини батафсил тушунтиради ва магнитланган жисмлар устида ўтказган ўзининг баъзи тажрибаларни тасвирлайди. Умуман олганда, қадимги аждодларимиз бу табиат ҳодисасини яшин, яъни чақмоқ уриши ва баъзи электр балиқларининг хусусиятларини кузатиб билишган. Мисол учун, эрамиздан аввалги 2750 йилларга оид қадимги миср ёзувларида электр хусусиятли балиқлари «Нил момоқалдироқлари» деб номланган. Бундан ташқари, Плиний оқсоқол қайдномаларида электр балиғида “фалажловчи нур” борлигини ёзиб қолдирган.
Шунингдек, қадимги аждодларимиз қаҳрабо дарахтининг қуриган шохларини мушук мўйнасига ишлақаб, сўнг енгилроқ нарсаларни тортиб олиш мумкинлигини билишган.
– Электр энергиясининг яратилиш тарихи қандай кечган?
– 1600 йилда Уилям Ҳилберт электр атамасини ўзининг асарида «амбер», яъни юнон тилида ἤλεκτρον: «электрон» — «қаҳрабо» деб атаб, унинг хусусиятларини ёзганидан сўнг бу табиат неъмати илмий асарларда тез-тез учрайдиган бўлди.
Сўнгра XVII аср бошида «электр» атамаси эл орасида машҳур бўлиб, турли тажриба-синовлар ўтказиш бошланди. 1747 йилда таниқли олим, давлат арбоби Бенжамин Франклин ўзининг «Электр билан тажрибалар ва кузатишлар» асарида электр энергияси «номоддий суюқлик», «кўринмас оқим» дея таърифланган. Шунингдек, у ўз асарида мусбат ва манфий заряд тушунчасини киритади ва уларни (+) → мусбат ҳамда (–) → манфий математик белгилар билан ифодалайди. Бенжамин Франклин яшин уришига қарши восита — яшинўтказгични ихтиро қилади ва унинг ёрдамида чақмоқнинг электр энергияси билан ҳамоҳанглигини исботлайди, электр энергияси назариясини яратади.
Шундай қилиб, 1785 йилда француз ҳарбий муҳандиси Шарль де Кулон, италиялик олим Майкл Фарадей, Луижи Гальвани, Алессандро Вольта яна бошқа бир нечта олимларнинг кашфиётлари туфайли электр энергияси ҳақидаги тушунча такомиллашиб боради. Рус олими Василий Петров, Павел Яблочков ҳамда Александр Лодигин, нормандиялик олим Уоррен Де ла-Рю, Генрих Гебель, Жозеф Сван ва 1879 йилда эса ихтирочи Томас Эдисон томонидан ўтказилган тажрибалар туфайли биринчи электр лампочкалари пайдо бўлади.
– Ўзбекистонда электр энергиясидан қачондан фойдалана бошланган?
– Ўлкамизга электр таъминотининг дастлабки ускуна-жиҳозлари, умуман олганда, ушбу атаманинг ўзи ҳам XX асрнинг бошларида кириб келган. 1917 йилгача Чор Россияси мустамлакаси остида бўлган Ўзбекистонда йилига ўртача 3,3 миллион кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқарилган.
1920-1930 йилларга келиб дизель ёқилғисида ишлайдиган электр станциялари Тошкент, Самарқанд, Бухоро ва бошқа шаҳарларда қурилган.
– Мамлакатимизда электр энергияси ва газ аҳолига қандай йўллар билан етказиб берилади?
– Бугунги кунда Ўзбекистон электр энергетика тармоғига асосан 4 та ташкилот масъул бўлиб, Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги тармоқда истиқболдаги режалар стратегиясини белгиловчи — мувофиқлаштирувчи орган ҳисобланади.
Электр энергияси мамлакатимизда асосан «Иссиқлик электр станциялари» акциядорлик жамияти, қисман «Ўзбекгидроэнерго» акциядорлик жамияти, шунингдек, ҳозирда бироз кичик қувватда ишлаётган ва фойдаланишга топширилаётган қуёш фотоэлектр станцияларида ишлаб чиқарилади.
Электр энергияси «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» акциядорлик жамиятининг юқори кучланишли электр тармоқлари ҳамда подстанциялар орқали узатилиб, «Ҳудудий электр тармоқлари» акциядорлик жамияти томонидан истеъмолчиларга етказиб берилади.
Соддароқ тушунтирадиган бўлсак, гидроиншоотларда сув омборига йиғилган сув қуйи ҳавзаларга оқизиб юборилишида айланма механик ҳаракат эвазига магнит майдони ҳосил қилиб, электр энергияси ишлаб чиқарилади. Иссиқлик электр станцияларида эса табиий газ, ерости гази, кўмир ва мазут ёқилиб, сув юқори ҳароратга келтирилади, сўнг иссиқлик энергияси механик энергияга (турбиналар ҳаракати билан), механик энергия эса электр энергиясига айлантирилади.
Аҳоли, ижтимоий соҳа объектлари, ўрта ва кичик бизнес вакиллари ва йирик саноат корхоналарига электр энергияси етказиб беришга хизмат қилувчи ташкилотлар қаторининг энг бошида геологлар, геология-қидирув бошқармалари, кончилар, қазиб олувчилар, нефть маҳсулотларини қайта ишловчилар, лойиҳалаш институтлари, табиий газ, ерости гази, кўмир ва бошқа нефть маҳсулотлари етказиб берувчи — «Ўзбекнефтгаз», «Ўзтрансгаз», «Ҳудудгазтаъминот» ва «Ўзбеккўмир» каби ташкилотлар туради ва бу бўғиннинг энг сўнгги нуқтаси электр энергияси истеъмолчилари билан тугайди.
Юқорида номлари санаб ўтилган ташкилотларнинг асосий мақсади истеъмолчиларни сифатли ва ишончли электр энергияси билан узлуксиз таъминлашдан иборатдир.

Электроэнергия: история развития, порядок поставки потребителям
В целях обеспечения потребителей оперативной информацией в течении осенне-зимнего периода в пресс-службе Министерства энергетики действует специальный штаб.
В центре ответственные работники пресс-служб, действующих в системе министерства организаций предоставляют подробную информацию о мерах, принятых для решения проблем в отрасли в осенне-зимний период, результатах реформ, осуществляемых  в системе, а также готовят видеоответы на вопросы, поступившие от  потребителей.
В свою очередь, наряду с вопросами, касающимися решения имеющихся проблем, потребителей зачастую интересует и история развития сферы электроэнергетики в нашей стране, а также порядок ее поставки потребителям.
На вопросы очередного потребителя в этом направлении ответил пресс-секретарь председателя правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана» – советник по вопросам информационной политики Улугбек Урунов.
– Что такое электроэнергия в целом?
– Электрическая энергия происходит от латинского слова «electricus» (древнегреческое «ἤλεκτρον» — «электрон»). Это явление представляет собой набор событий, происходящих в результате взаимодействия и упорядоченного движения заряженных свободных электронных частиц.
Давайте вспомним школьный учебник физики. Электричество движется со скоростью света, а именно 300 тысяч километров в секунду. Это означает, что электричество, которое классифицируется как отдельный вид продукции, должно потребляться сразу после его производства, то есть за доли секунды (миллисекунды).
Этот термин впервые был введен английским натуралистом Уильямом Гильбертом в 1600 году в его книге «О магнитах, магнитных телах и о большом магните – Земле». В брошюре автор подробно описывает рабочие свойства магнитного компаса и описывает некоторые свои эксперименты с магнитными объектами. В целом, наши предки наблюдали это природное явление, проявляющееся в виде разрядов молнии и люминесценции, которой обладают некоторые рыбы и морские обитатели. Например, в древнеегипетских писаниях, датируемых 2750 годом до н.э., электрическая рыба называлась «Нильская молния-рыба». Плиний также писал в своих рассказах, что электрические рыбы имеют «парализующий луч».
Еще в древности наши предки знали о том, что высохшие ветви янтарного дерева можно натереть о кошачью шерсть, а затем притянуть что-нибудь более легкое.
– Расскажите, пожалуйста, об истории создания электроэнергии.
– В 1600 году, когда Уильям Гильберт назвал в своей книге термин электричество «ампер», что в переводе с греческого означает «ἤλεκτρον: «электрон» — «янтарь», и описал его свойства, этот дар природы стал более распространенным в научных трудах.
Затем, в начале XVII века термин «электричество» стал популярен в народе и стали проводить различные эксперименты. В 1747 году известный ученый и государственный деятель Бенджамин Франклин в своей книге «Эксперименты и наблюдения с электричеством» описал электричество как «нематериальную жидкость», «невидимый поток». Он также вводит понятия положительных и отрицательных зарядов в своей работе и выражает их с помощью (+) → положительных и (–) → отрицательных математических символов. Бенджамин Франклин изобретает устройство защиты от молнии – молниеотвод и использует его, чтобы доказать, что молния находится в гармонии с электричеством, создав теорию электричества.
Таким образом, в 1785 году французский военный инженер Шарль де Кулон, итальянские ученые Майкл Фарадей, Луиджи Гальвани, Алессандро Вольта и несколько других ученых сделали открытия, которые улучшили и укрепили понимание электричества. Первые лампочки появились благодаря экспериментам, проведенным русскими учеными Василием Петровым, Павлом Яблочковым и Александром Лодыгиным, нормандскими учеными Уорреном Де ла Рю, Генрихом Гебелем, Джозефом Своном и, наконец, в 1879 году изобретателем Томасом Эдисоном.
– Когда начали пользоваться электроэнергией в Узбекистане?
– Первое оборудование для электроснабжения, вообще сам термин появился в стране в начале ХХ века. Узбекистан, который до 1917 года находился под царской Россией, производил в среднем 3,3 миллиона кВт/часов электроэнергии в год.
К 1920-1930 годам дизельные электростанции были построены в Ташкенте, Самарканде, Бухаре и других городах.
– Каков в нашей стране порядок поставки электричества и газа населению?
– На сегодняшний день за электроэнергетический сектор Узбекистана отвечают четыре организации, а Министерство энергетики Республики Узбекистан является координирующим органом, определяющим стратегию будущих планов в отрасли.
Электроэнергия в стране производится в основном на АО «Тепловые электрические станции», частично в акционерном обществе «Узбекгидроэнерго», а также на солнечных фотоэлектрических электростанциях, которые в настоящее время работают с меньшей мощностью.
Электричество передается через высоковольтные электрические сети и подстанции АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и распределяется потребителям АО «Региональные электрические сети».
Проще говоря, на гидроэлектростанциях, когда вода, собранная в резервуаре, сбрасывается в нижние бассейны, электричество генерируется путем создания магнитного поля из-за кругового механического воздействия. На тепловых электростанциях природный газ, подземный газ, уголь и мазут сжигаются, чтобы довести воду до более высокой температуры, затем тепловая энергия преобразуется в механическую энергию (за счет движения турбин), а механическая энергия – в электрическую.
Одним словом, список организаций, обслуживающих население, социальные объекты, малый и средний бизнес и крупные промышленные предприятия электричеством: геологи, геологоразведочные службы, горняки, нефтепереработчики, проектные институты, снабжающие тепловых электрических станций природный газом, подземный газом, углем и другими нефтепродуктами – «Узбекнефтегаз», «Узтрансгаз», «Худудгазтаминот» и «Узбеккумир», и самым конечным звеном данного процесса являются потребители электроэнергии.
Основная цель вышеназванных организаций – обеспечение потребителей бесперебойной подачей качественной и надежной электроэнергии.