Бухгалтерия ҳисоби ва ҳисоботи бошқармаси: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 6247-сон Фармонининг тегишли бандлари ижроси
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16 июндаги "Давлат органлари ва ташкилотларининг фаолияти очиқлигини таъминлаш, шунингдек, жамоатчилик назоратини самарали амалга оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-6247-сон Фармонининг 1-сонли Иловаси, 4-бандига мувофиқ “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти мансабдор шахслар (бошқарув раиси, бошқарув раисининг ўринбосарлари, бошқарув раисининг ўринбосарларига тенглаштирилган маслаҳатчилар) томонидан амалга оширилган хизмат сафарлари ҳамда хориждан ташриф буюрган меҳмонларни кутиб олиш харажатлари (хизмат сафарининг ёки ташрифнинг мақсади, суткалик пул, транспорт ва яшаш билан боғлиқ харажатлар (давлат сирлари ва хизматда фойдаланиш учун мўлжалланган маълумотлар бундан мустасно) ҳар чоракда Очиқ маълумотлар порталига ҳамда Акциядорлик жамиятининг uzbekistonmet.uz веб-сайтига юкланиб борилмоқда.
Эътиборингизга 2021 йил ҳисобот маълумотномасини тақдим этамиз:
1. “Ўзбекистон МЭТ” АЖнинг 2021 йил мобайнида хорижий меҳмонларни кутиб олиш учун қилинган харажатлари 141 127,80 минг сўмни ташкил этди. Жумладан, 1-чоракда 37 230,93 минг сўм, 2-чоракда 54 051,36 минг сўм, 3-чоракда 26 282,31 минг сўм ва 4-чоракда 23 563,20 минг сўмни ташкил этди.
2. “Ўзбекистон МЭТ” АЖнинг 2021 йил мобайнида мансабдор шахслар бошқарув раиси, бошқарув раисининг ўринбосарлари, бошқарув раисининг ўринбосарларига тенглаштирилган маслаҳатчилар) томонидан амалга оширилган хизмат сафарлари учун қилинган харажатлари 180 581, 32 минг сўмни ташкил этди. Жумладан, 1-чоракда 17 341, 07 минг сўм, 2-чоракда 106 754, 88 минг сўм, 3-чоракда 13 242, 79 минг сўм ва 4- чоракда 43 242, 57 минг сўмни ташкил этди.
Эслатиб ўтамиз, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти Ўзбекистон Республикасининг магистрал электр тармоқларидан фойдаланиш ва уларни ривожлантириш, электр энергияни Республиканинг магистрал электр тармоқлари орқали етказиб бериш ва давлатлараро транзитни амалга ошириш, қўшни давлатларнинг электр энергетика тизими билан ҳамкорлик қилиш ҳамда инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, қурилиш-монтаж, модернизация-реконструкция ишлари билан шуғулланади. Ўнлаб мамлакат ва халқаро молия ташкилотлари билан халқаро ҳамкорик ишлари йўлга қўйилган.
Бугунги кунда «Ўзбекистон МЭТ» АЖ таркибида 14 та ҳудудий магистрал электр тармоқлари, энергетика тизими бўйича фаолият юритадиган Миллий диспетчерлик маркази, марказий реле ҳимояси ва автоматика хизмати, лойиҳалаштирувчи, қурилиш ва бошқа хизматлар кўрсатувчи функционал филиаллар мавжуд. Жамиятга қарашли 84 та подстанция ва 11 400 км дан ортиқ 220-500 кВли магистрал ҳаво электр узатиш линиялари мавжуд.
«Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» акциядорлик жамияти марказий аппарати ва таркибидаги тузилма ҳамда филиалларда жами бўлиб 5000 нафарга яқин зиёд мутахассис-ходимлар меҳнат фаолияти олиб бормоқда.

В соответствии с пунктом 4 Приложения №1 к Указу Президента Республики Узбекистан от 16 июня 2021 года №ПФ-6247 «О дополнительных мерах по обеспечению прозрачности деятельности государственных органов и организаций, а также эффективной реализации общественный контроль» командировки должностных лиц акционерного общества (Председатель Правления, заместители Председателя Правления, советники, приравненные к заместителям Председателя Правления) и стоимость встречи иностранных гостей (цель командировки или визита, ежедневные расходы, транспорт и расходы на проживание) за исключением сведений, составляющих государственную тайну, и сведений, предназначенных для использования в службе) ежеквартально размещается на Портале открытых данных и на сайте Акционерного общества uzbekistonmet.uz.
Предлагаем вашему вниманию отчет за 2021 год:
1. Расходы АО «НЭС Узбекистана» на прием иностранных гостей в 2021 году составили 141 127,80 тыс. сум. В частности, в 1-квартале он составил 37 230,93 тыс. сум, во 2-квартале 54 051,36 тыс. сум, в 3-квартале 26 282,31 тыс. сум и в 4-квартале 23 563,20 тыс. сум.
2. Расходы АО «НЭС Узбекистана» на командировки в 2021 году должностных лиц (Председатель Правления, заместители Председателя, советники, приравненные к заместителям Председателя) составили 180 581,32 тыс. сум. В частности, в 1-квартале 17 341, 07 тыс.сум, во 2-квартале 106 754, 88 тыс.сум, в 3-квартале 13 242, 79 тыс.сум и в 4-квартале 43 242, 57 тыс.сум.
Напомним, что АО «Национальные электрические сети Узбекистана» эксплуатирует и развивает магистральные электрические сети Республики Узбекистан, поставляет электроэнергию и осуществляет межгосударственный транзит по магистральным электрическим сетям Республики, взаимодействует с энергосистемами соседних стран и реализует инвестиционные проекты, также занимается строительно-монтажными, модернизирующими и реконструкционными работами. Налажено международное сотрудничество с десятками стран и международными финансовыми институтами.
На сегодняшний день АО «НЭС Узбекистана» имеет 14 региональных магистральных электрических сетей, Национальный диспетчерский центр энергосистемы, функциональные филиалы, оказывающие услуги центральной релейной защиты и автоматики, проектные, строительные и другие услуги. Общество имеет 84 подстанции и более 11 400 км магистральных воздушных линий электропередачи напряжением 220-500 кВ.
Всего в центральном аппарате и структуре АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и его филиалов работает около 5000 специалистов и служащих.