2022 йилда глобал СО2 эмиссияси 1% дан камроқ ортади
Reuters агентлигининг хабар беришича, Халқаро энергетика агентлиги (ХЭА) ҳисоботига кўра, қайта тикланадиган энергия туфайли бу йил глобал СО2 эмиссияси 1 %дан камроқ ортади.
Глобал углерод чиқиндиларининг ўсишига энергия ишлаб чиқариш ва авиация соҳаси сабаб бўлмоқда, чунки пандемиядан сўнг ҳаво қатнови тикланишда давом этмоқда.
Йил охирида атмосферага чиқадиган карбонат ангидрид чиқиндилари деярли 300 миллион тоннага ортади ва 33,8 миллиард тоннани ташкил қилади. Ҳисоботда қайта тикланадиган энергия манбалари ва электр транспорт воситаларининг жорий этилиши иссиқхона чиқиндиларини қисқартиргани қайд этилган. Қуёш ва шамол энергияси глобал қайта тикланадиган электр энергия ишлаб чиқаришни 700 тераватт-соатдан (ТВт•с) кўпроққа оширди.

Reuters сообщает, что согласно отчёту Международного энергетического агентства (МЭА), глобальные выбросы CO2 возрастут в этом году менее чем на 1% благодаря возобновляемой энергии.
Увеличение мировой углеродной эмиссии обусловлено производством электроэнергии и авиационным сектором, поскольку авиаперевозки продолжают восстанавливаться после пандемии.
Эмиссия углекислого газа в атмосферу по итогам года вырастет почти на 300 млн тонн и составит 33,8 млрд тонн. В отчёте отмечено, что внедрение возобновляемой энергетики и электромобилей сдержало парниковые выбросы. Солнечная энергия и ветер привели к подъёму глобального производства электроэнергии из возобновляемых источников более чем на 700 тераватт-часов (ТВт•ч).