“ACWA Power” компанияси билан Ўзбекистонда иккита қуёш фотоэлектр станциясини қуриш бўйича битимлар имзоланди. Шунингдек, Тошкент вилоятида қуввати 400 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси қурилишига старт берилди
• 05.03.2023
• Тошкент ва Самарқанд вилоятларида умумий қуввати 1 400 МВт бўлган иккита қуёш фотоэлектр станцияси ва қуввати 800 МВтга тенг энергия сақлаш тизимлари қурилади.
• Бухоро вилоятида қуввати 400 МВт бўлган энергия сақлаш тизими жорий этилади.
• “ACWA Power” компанияси томонидан бугунги кунда энергетика лойиҳаларига йўналтирилган жами инвестициялар ҳажми 7,5 миллиард долларни ташкил этади.
Бугун, 2023 йил 4 март куни Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси, Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ва “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти ўртасида инвестиция ва электр энергиясини сотиб олиш тўғрисида учта битим имзоланди.
Битимлар Тошкент ва Самарқанд вилоятларида умумий қуввати 1 400 МВт бўлган иккита қуёш фотоэлектр станцияси ҳамда Тошкент, Бухоро ва Самарқанд вилоятларида умумий қуввати 1 200 МВт бўлган учта энергия сақлаш тизимлари жорий этилишини ўз ичига олади.
Тошкент вилоятида 400 МВт қувватга эга қуёш фотоэлектр станцияси ва 400 МВт қувватга эга энергия сақлаш тизимлари, Самарқанд вилоятида эса 1 000 МВт қувватга эга қуёш фотоэлектр станцияси ва 400 МВт қувватга эга энергия сақлаш тизимлари, шунингдек, Бухоро вилоятида 400 МВт қувватга эга энергия сақлаш тизимлари жорий этилади. Шу билан бирга, лойиҳалар электр узатиш тармоқлари қурилишини ўз ичига олади.
Тадбир давомида Тошкент вилоятида қуввати 400 МВт бўлган йирик қуёш фотоэлектр станцияси қурилишига старт берилди. Ушбу электр станцияси ишга туширилиши натижасида йилига 900 млн кВт·соат электр энергияси ишлаб чиқарилади. Бунинг натижасида 257 млн куб метр табиий газ тежалишига эришилиб, атмосферага 360 минг тонна зарарли газлар чиқишининг олди олинади.
Қайд этиш керакки, Республикамизда 2030 йилга бориб электр энергиясининг 35 фоизини қайта тикланувчи энергия манбалари ҳисобидан ишлаб чиқариш мақсад қилинган. Бунинг натижасида эса, жами 15 000 МВтни – 10 000 МВт қуёш ва 5 000 МВт шамол электр станциялари ишга туширилиши белгиланган.
Маълумот учун: “ACWA Power” компанияси томонидан бугунги кунда Ўзбекистонда умумий қуввати 4 100 МВт бўлган 5 та электр станция, хусусан 2 600 МВт қувватли 4 та шамол ва 1 500 МВт қувватга эга 1 та замонавий иссиқлик электр станцияси қурилмоқда. Аҳамиятлиси, компания томонидан Сирдарё вилоятида қурилаётган 1 500 МВт қувватли замонавий ИЭС жорий йилда ишга туширилади.
Ўзбекистонда энергия сақлаш тизимларини жорий этилиши орқали тез орада минтақадаги энг йирик энергияни сақлаш иншоотларига эга бўлинади, бу эса тармоқни барқарорлаштириш ва республикада қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришда муҳим рол ўйнайди. Энергия сақлаш тизимлари ўзгарувчан қайта тикланувчи энергия манбаларининг ягона тармоққа бўлган таъсирини олдини олади. Улар ёрдамида ишлаб чиқариш даврида ортиқча электр энергиясини сақлаш ва кам ишлаб чиқариш даврида сақланган энергиядан фойдаланиш имконияти яратилади.
Ушбу лойиҳалар ишга тушгач, республика ҳудудларидаги 1,2 миллион хонадонни электр энергияси билан таъминлаш ва йилига 1,6 миллион тоннага яқин зарарли газлар чиқишининг олдини олишга эришилади.
Инвестиция битимлари Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ва “ACWA Power” компанияси ҳамда электр энергиясини сотиб олиш тўғрисидаги битимлар “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан имзоланди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2022 йил август ойида Саудия Арабистони Подшоҳлигига ташрифи чоғида “ACWA Power” компанияси Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ҳамда Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги билан келгуси беш йилда 10 миллиард долларлик янги инвестиция киритишни назарда тутувчи инвестициявий ҳамкорлик тўғрисидаги битимни имзолади.
Тошкент, Самарқанд ва Бухоро вилоятларида амалга оширилаётган лойиҳалар 10 миллиард долларлик мақсадли инвестициялар доирасида қарийб 2,5 миллиард доллар бўлган янги инвестицияларни жалб қилади. Яқинда компания билан республикада яшил водород ишлаб чиқариш лойиҳасини амалга ошириш бўйича асосий шартлар тўғрисида битим имзоланди.

Подписаны соглашения с компанией «ACWA Power» по строительству двух солнечных фотоэлектростанций в Узбекистане. Также, в Ташкентской области начато строительство солнечной фотоэлектростанции мощностью 400 МВт
• В Ташкентской и Самаркандской областях будут построены две солнечные фотоэлектрические станции общей мощностью 1400 МВт и системы накопления энергии мощностью 800 МВт.
• В Бухарской области также будет построена система накопления энергии мощностью 400 МВт.
• Общий объем инвестиций, направленных в энергетические проекты компанией «ACWA Power», на сегодняшний день составляет 7,5 миллиардов долларов.
Сегодня, 4 марта 2023 года, между саудовской компанией «ACWA Power», Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и акционерным обществом «Национальные электрические сети Узбекистана» подписаны инвестиционные соглашения и соглашения о покупке электрической энергии.
Соглашения предусматривают ввод двух солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 1400 МВт в Ташкентской и Самаркандской областях и трех систем накопления энергии общей мощностью 1200 МВт в Ташкентской, Бухарской и Самаркандской областях.
Соглашения предусматривают введение в эксплуатацию солнечной фотоэлектрической станции мощностью 400 МВт и системы накопления энергии мощностью 400 МВт в Ташкентской области, солнечной фотоэлектрической станции мощностью 1000 МВт и системы накопления энергии мощностью 400 МВт в Самаркандской области, а также системы накопления энергии мощностью 400 МВт в Бухарской области. Также, проектами предусмотрено строительство высоковольтных линий электропередачи.
В ходе мероприятия дан старт строительству крупной солнечной фотоэлектрической станции мощностью 400 МВт в Ташкентской области. В результате ввода в эксплуатацию этой электростанции будет производиться 900 млн кВт·ч электроэнергии в год. В результате будет сэкономлено 257 миллионов кубометров природного газа и предотвращены выбросы в атмосферу 360 тыс. тонн вредных газов.
Следует отметить, что к 2030 году 35% электроэнергии в нашей республике должно производиться из возобновляемых источников энергии. В результате, будет введены в эксплуатацию 15 000 МВт мощностей – 10 000 МВт солнечных электростанций и 5 000 МВт ветряных электростанций.
Для справки: В настоящее время в Узбекистане компанией «ACWA Power» реализуются проекты по строительству 5 электростанций общей мощностью 4100 МВт, в частности, 4 ветряных электростанции мощностью 2600 МВт и 1 современная тепловая электростанция мощностью 1500 МВт. Следует отметить, что современная теплоэлектростанция мощностью 1500 МВт, возводимая компанией в Сырдарьинской области, будет введена в эксплуатацию в этом году.
Проект по внедрению систем накопления энергии в Узбекистане будет являться крупнейшим в регионе аккумулирующей системой, которая будет играть важную роль в стабилизации энергосистемы и развитии возобновляемых источников энергии в стране.
Системы накопления энергии предотвращают влияние нестабильных возобновляемых источников энергии на единую сеть. С их помощью можно накапливать излишки электроэнергии в период производства и использовать накопленную энергию в период низкой выработки.
При вводе в эксплуатацию этих проектов можно будет обеспечить электроэнергией 1,2 млн домохозяйств на территории республики и предотвратить выброс около 1,6 млн тонн вредных газов в год.
Инвестиционные соглашения подписаны между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и компанией «ACWA Power», а соглашения о закупке электроэнергии между АО «Узбекские национальные электрические сети» и компанией «ACWA Power».
В ходе визита Президента Шавката Мирзиёева в Королевство Саудовской Аравии в августе 2022 года компания «ACWA Power» подписала соглашение об инвестиционном сотрудничестве с Министерством энергетики Республики Узбекистан и Министерством инвестиций, промышленности и торговли, которое предусматривает введение инвестиций в размере 10 миллиардов долларов в ближайшие пять лет.
Проекты, реализуемые в Ташкентской, Самаркандской и Бухарской областях, привлекут инвестиции в размере 2,5 миллиардов долларов в размере 10 миллиардов долларов. Недавно, с компанией было подписано соглашение о реализации проекта по производству зеленого водорода в республике.