Жиззах вилоятида қуввати 1000 МВтгача бўлган шамол электр станцияларини қуриш имкониятларини ўрганиш бўйича англашув меморандуми имзоланди
• 29.03.2023
Бугун, 28 март куни Жиззах вилоятида қуввати 1000 МВтгача бўлган шамол электр станцияларини қуриш имкониятларини ўрганиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва Хитойнинг “CNEEC” (China National Electric Engineering Company) va “SANY Renewable Energy” компаниялари ўртасида Англашув меморандуми имзоланди.
Мазкур келишув бўйича “China Huadian Overseas Investments” компанияси инвестор сифатида, “CNEEC” компанияси бош пудратчи, “SANY Renewable energy” компанияси эса шамол турбиналарини етказиб берувчи сифатида лойиҳада иштирок этади.
Компаниялар томонидан станция қуриш бўйича қурилиш майдонига чиқиб ўрганиш ишлари тез кунларда бошланади. Шунингдек, компаниялар Ўзбекистонда давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида келишувлар имзолашнинг тартиблари юзасидан ҳам ўрганишлар олиб боришади. Ўрганишлар натижасига кўра, шамол электр станцияси қурилиши бўйича томонлар бош келишувни имзолайдилар.
Таъкидлаш керакки, мазкур меморандум доирасида Хитой компаниялари томонидан юртимизга 1 млрд АҚШ доллари миқдорида тўғридан-тўғри инвестиция киритилади.
Маълумот учун: “China Huadian Overseas Investments” компанияси “China Huadian Co.”нинг шўба корхонаси. “China Huadian Co.” Хитойнинг энг йирик электр энергияси ишлаб чиқарувчи компанияларидан бири бўлиб, 190 ГВт қувватга тенг электр станцияларга эгалик қилади. “CNEEC” компанияси электр қурилмалари ишлаб чиқарувчи йирик компания бўлиб, ушбу компания ихтисослашган муҳандислик хизматлари пудратчиси сифатида ҳам фаолият юритади. “SANY Renewable energy” компанияси эса Хитойнинг шамол турбиналари ишлаб чиқарувчи йирик корхоналаридан биридир.

Подписан меморандум о взаимопонимании по изучению возможностей строительства ветроэлектростанций мощностью до 1000 МВт в Джизакской области
• 29.03.2023
Сегодня, 28 марта, подписан Меморандум о взаимопонимании между Министерством энергетики Республики Узбекистан и китайскими компаниями «China Huadian Overseas Investments», «CNEEC» (China National Electric Engineering Company) и «SANY Renewable Energy» по изучению возможностей строительства ветряных электростанций мощностью до 1000 МВт в Джизакской области.
Согласно соглашению, «China Huadian Overseas Investments» примет участие в проекте в качестве инвестора, «CNEEC» — в качестве генерального подрядчика, а «SANY Renewable Energy» — в качестве поставщика ветряных турбин.
Специалисты компаний посетят строительную площадку и приступят к изучению в ближайшие дни. Также, компании проведут изучения по процедурам заключения договоров на принципах государственно-частного партнерства в Узбекистане. По результатам проработок стороны подпишут соответствующее соглашение на строительство ветроэлектростанции.
Следует отметить, что в рамках данного меморандума прямые инвестиции в размере 1 миллиарда долларов США будут привлечены китайскими компаниями в нашу страну.
Для справки: «China Huadian Overseas Investments» является дочерней компанией «China Huadian Co». «China Huadian Co.» это одна из крупнейших энергетических компаний Китая, ей принадлежат электростанции мощностью 190 ГВт. «CNEEC» — крупная компания-производитель электрооборудований, которая также выступает в качестве подрядчика по оказанию специализированных инженерных услуг. «SANY Renewable Energy» — один из крупнейших производителей ветряных турбин в Китае.