Молиявий ҳисоботларни солиқ ва статистика органларига бериш талаби бекор қилинади
“Ҳисобот тақдим этиш ва архив ҳужжатларини сақлаш тартиб-таомилларини мақбуллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–419-сон, 10.11.2022 й.) қабул қилинди
Қарорга мувофиқ:
♦ юридик шахслар томонидан 2022 йил 1 январдан кейин ҳисобланган жисмоний шахсларнинг иш ҳақи ва бошқа даромадлари ҳамда солиқ суммалари тўғрисидаги архив ҳужжатларини сақлаш ҳамда архивларга топшириш мажбурияти бекор қилинади;
♦ юридик шахслар 2022 йил 1 январдан давлат солиқ хизмати ва статистика органларига электрон тарзда топширилган молиявий, солиқ ва статистика ҳисоботларини сақлаш ҳамда архивларга топшириш мажбуриятидан озод этилади;
2023 йил 1 январдан бухгалтерия ҳисоби субъектлари молиявий ҳисоботларни солиқ ва статистика органларига ҳар чоракда тақдим этиш талаби бекор қилинади;
2023 йилдан айланмадан олинадиган солиқни қатъий белгиланган солиқ ставкаси бўйича тўлайдиган тадбиркорлар йиллик молиявий ҳисоботларни солиқ органларига топшириш мажбуриятидан озод этилади.
❕ 2023 йил 1 январдан қуйидаги статистик ҳисобот турлари бекор қилинади:
▫️Биржа фаолияти тўғрисида ҳисобот;
▫️Меҳнат шароитлари аҳволи тўғрисида ҳисобот;
▫️Ҳисобланган иш ҳақи миқдори бўйича ходимлар сонининг тақсимланиши тўғрисида ҳисобот;
▫️Умумий фойдаланишдаги темир йўл транспорти хизматлари тўғрисида ҳисобот;
▫️Тижорат банки фаолияти тўғрисида ҳисобот;
▫️Суғурта ташкилоти фаолияти тўғрисида ҳисобот;
▫️Кичик қурилиш ташкилотлари ва микрофирмаларда мавжуд қурилиш машина ва механизмлари тўғрисидаги ҳисобот;
▫️Қувур йўли транспорти фаолияти тўғрисида ҳисобот;
▫️Мева-сабзавот маҳсулотлари хариди тўғрисида ҳисобот.
✅ 2023 йил 1 майдан юридик шахсларга электр энергияси, табиий газ, иссиқ сув, ичимлик сув таъминоти, оқова сув ва телекоммуникация хизматлари кўрсатиш бўйича шартномаларни, уларнинг истеъмоли тўғрисидаги ҳисоботларни ва келгуси давр учун шартномавий миқдорлар тўғрисидаги бир марталик ва даврий ҳужжатларни электрон расмийлаштиришга рухсат этилади.
2024 йил 1 январгача “Архив” ахборот тизимини тегишли вазирлик ва идораларнинг ахборот тизимлари ва маълумотлар базалари билан интеграция қилиб тадбиркорларнинг ҳужжатларини электрон қабул қилиш, сақлаш ҳамда сўровга кўра тақдим этиш амалиёти йўлга қўйилади.

Требование о представлении финансовой отчетности в налоговые и статистические органы отменено
Принято Постановление Президента «О мерах по оптимизации процедур представления отчетов и хранения архивных документов» (ПП №419 от 10.11.2022 года)
В соответствии с Постановлением:
отменяется обязанность юридических лиц хранить и сдавать в архивы архивные документы о заработной плате и и иных доходах физических лиц после 1 января 2022 года, а также суммах начисленных по ним налогов;
с 1 января 2022 года юридические лица освобождаются от обязанности хранить и сдавать в архивы финансовую, налоговую и статистическую отчетность, представленную в электронном виде в органы государственной налоговой службы и статистики;
с 1 января 2023 года отменяется требование ежеквартального представления в налоговые и статистические органы финансовых отчетов субъектами бухгалтерского учета;
с 2023 года субъекты предпринимательства, уплачивающие налог с оборота по фиксированной налоговой ставке, освобождаются от обязательства по представлению годовых финансовых отчетов в налоговые органы.
С 1 января 2023 года отменяются следующие виды статистической отчетности:
▫️Отчет о биржевой деятельности;
▫️Отчет о состоянии условий труда;
▫️Отчет о распределении численности работников по сумме начисленной заработной платы;
▫️Отчет об услугах железнодорожного транспорта общего пользования;
▫️Отчет о деятельности коммерческого банка;
▫️Отчет о деятельности страховой организации;
▫️Отчет об имеющихся строительных машинах и механизмах в малых строительных организациях и микрофирмах;
▫️Отчет о деятельности трубопроводного транспорта;
▫️Отчет о закупке плодоовощной продукции.
С 1 мая 2023 года юридическим лицам разрешено оформление в электронной форме договоров по обеспечению электроэнергией, природным газом, горячей водой, питьевым водоснабжением, оказанию услуг канализации и телекоммуникации, отчетов об их потреблении, разовых и периодических документов по договорной величине на очередной период.
До 1 января 2024 года будет налажена практика электронного приема, хранения и предоставления по запросу документов субъектов предпринимательства путем интеграции информационной системы «Архив» с информационными системами и базами данных соответствующих министерств и ведомств.