Европа тикланиш ва тараққиёт банки ва “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ўртасида кредит олиш учун мандат хати имзоланди
• 16.05.2023
Бугун, 2023 йил 16 май куни Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг (ЕТТБ) Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтаётган “Барқарорликка сармоя киритиш” номли йиллик йиғилиш ва бизнес форуми доирасида энергетика лойиҳасини амалга ошириш учун давлат кафолатисиз корпоратив кредит ажратилиши тўғрисидаги ҳужжат имзоланди.
Бунда ЕТТБ ва Энергетика вазирлиги мутасаддилигидаги “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ўртасида кредит олиш учун мандат хати имзоланди.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоийзки, ҳужжат билан ЕТТБ иштирокида “Саримой подстанциясини Мурунтов подстанцияси билан боғловчи 500 кВ кучланишли ҳаво электр узатиш тармоғини қуриш” инвестиция лойиҳаси амалга оширилади. Лойиҳани амалга ошириш Республикамизнинг Шимолий-Ғарбий, Жанубий-Ғарбий ва Зарафшон энергоузеллар оралиғида қувват ўтказиш барқарорлигини таъминлаш, 500 кВ кучланишдаги, узунлиги 226 километрга тенг бўлган ҳаво электр узатиш тармоғини қуриш Ўзбекистон энергетика тизимининг Шимолий-Ғарбий қисмида қурилиши режалаштирилган қуввати 3 ГВтдан ортиқ янги шамол электр станциялари орқали ишлаб чиқариладиган қувватни энергетика тизимининг Марказий қисмига узатишда муҳим аҳамият касб этади.
ЕТТБ иштирокида жами 4 та, Бесопан электр узатиш тармоғи, Мурунтов подстанцияси, Саримай-Жонкелди электр узатиш тармоғи ҳамда Саримой подстанциясини “Мурунтов” подстанцияси билан боғловчи 500 кВ кучланишли ҳаво электр узатиш тармоғини қуриш инвестиция лойиҳалари бажарилмоқда. “Бесопан” электр узатиш тармоғи, Мурунтов подстанцияси ва Саримай-Жонкелди электр узатиш тармоғи инвестиция лойиҳаларининг умумий қиймати 225,7 миллион АҚШ долларига тенг.

Подписано поручение на получение кредита между Европейским банком реконструкции и развития и АО «Национальные электрические сети Узбекистана»
• 16.05.2023
Сегодня, 16 мая 2023 года, в рамках ежегодной встречи и бизнес-форума Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) «Инвестиции в устойчивое развитие» в г. Самарканд был подписан документ о предоставлении корпоративного кредита без государственной гарантии на реализацию проекта.
В данном случае между EБРР и АО «Национальные электрические сети Узбекистана» при Министерстве Энергетики было подписано мандатное письмо.
Отдельно следует отметить, что при участии EБРР в соответствии с документом будет осуществляться инвестиционный проект «Строительство воздушной линии электропередачи напряжением 500 кВ, соединяющей подстанцию Сарымай с подстанцией Мурунтау». Реализация проекта по обеспечению стабильности передачи электроэнергии между Северо-Западной, Юго-Западной и Зарафшанской энергосистемами Республики, по строительству воздушной линии электропередачи напряжением 500 кВ и протяженностью 226 километров, имеет важное значение для передачи электроэнергии, вырабатываемой с помощью новых ветроэлектростанций планируемой мощностью более 3 ГВт, в центральную часть энергосистемы.
При участии EБРР реализуется в общей сложности 4 инвестиционных проекта по строительству воздушной линии электропередачи 500 кВ, соединяющей сеть электропередачи Бесопан, строительство подстанции Мурунтау, линии электропередачи Сарымай-Джанкельды и подстанции Сарымай с подстанцией Мурунтау. Общая стоимость инвестиционных проектов по строительству линии электропередачи Бесопан, подстанции Мурунтау и линии электропередачи Саримай-Джанкельды оценивается в 225,7 млн. долларов США.