Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 14 мартдаги 121-Ф-сон Фармойиши асосида аҳоли ўртасида кичик қувватли қуёш фотоэлектр тизимларидан кенг фойдаланишни жадаллаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги билан ҳамкорликда “Қуёшли маҳалла” махсус танловини ўтказмоқда.
Мазкур танлов қуёш панелларини ўрнатиш ва ундан фойдаланишни жадаллаштириш ҳамда ушбу ишларни рағбатлантириш, муносиб тақдирлаш ва бу борадаги илғор тажрибаларни оммалаштириш, жамоатчилик орасида энергия ресурсларни тежаш, қуёш панелларини уй хўжаликлари бюджетини оқилона юритиш учун энергиядан самарали фойдаланишнинг муҳим таркибий қисмларидан бири сифатида талқин қилиш, аҳолининг эътиборини қайта тикланувчи энергия манбаларига қаратиш ҳамда энергия ресурсларига нисбатан тежамкорлик маданиятини шакллантириш мақсадида уюштирилмоқда.
Танлов номинациялар бўйича 2023 йил 1 июндан 1-сентябрга қадар Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳалла фуқаролари йиғинлари миқёсида ўтказилади ҳамда 14 та ҳудуднинг ҳар бири бўйича танловда қатнашувчи номзодлар ўртасида ғолиблар аниқланиб, мукофотланади.
Танловда иштирок этиш учун маҳалла фуқаролар йиғинидаги аҳоли хонадонларига ўрнатилган қуёш панелларининг жами қуввати 150 кВтдан кам бўлмаслиги ва маҳалла фуқаролари йиғинларидаги хонадонларга қуёш панеллари танлов эълон қилинган кундан бошлаб, туман(шаҳар) ҳокимлигига тавдим этиш кунига қадар даврда ўрнатилган бўлиши шарт.
Танловда иштирок этиш ихтиёрийдир.
Ғолиблар қуйидаги мезонга кўра аниқланади:
бош соврин – қуввати 300 кВтдан;
1-ўрин – қуввати 250 кВтдан;
2-ўрин – қуввати 200 кВтдан;
3-ўрин – қуввати 150 кВтдан кам бўлмаган қуёш панелларини биринчилардан бўлиб ўрнатган ҳамда ҳудудий электр тармоғига уланиб ишлаб турган маҳалла (қишлоқ, овул) фуқаролари йиғинлари орасидан.
Танлов ғолибларига қуйидаги мукофотлар топширилади:
республика бўйича бош соврин – белгиланган мезонга мувофиқ базавий ҳисоблаш миқдорининг 1 200 баробари миқдоригача бўлган қийматдаги электромобил;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳарларнинг ҳар бирида:
биринчи ўрин учун – белгиланган мезонга мувофиқ базавий ҳисоблаш миқдорининг 400 баробари миқдоригача бўлган қийматдаги 10 кВт қувватли қуёш фотоэлектр тизимини ўрнатиб бериш;
иккинчи ўрин учун – белгиланган мезонга мувофиқ базавий ҳисоблаш миқдорининг 200 баробари миқдоригача бўлган қийматдаги 5 кВт қувватли қуёш фотоэлектр тизимини ўрнатиб бериш;
учинчи ўрин учун – белгиланган мезонга мувофиқ базавий ҳисоблаш миқдорининг 100 баробари миқдоригача бўлган қийматдаги 3 кВт қувватли қуёш фотоэлектр тизимини ўрнатиб бериш.
Танлов ғолиблари тантанали равишда тақдирланадилар.
Батафсил маълумотни Энергетика вазирлигининг https://minenergy.uz ҳамда Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлигининг http://www.mehnat.uz/ сайтлари орқали олишингиз мумкин.
Қуйида “Қуёшли маҳалла” танловини ўтказиш тартиби тўғрисида низом, Республика ҳудудларида “Қуёшли маҳалла” танловини ўтказиш схемаси, қуёш фотоэлектр тизими ўрнатилганлиги ва фойдаланишга топширилганлиги тўғрисида далолатнома билан танишин ⬇️

На основании Распоряжения Кабинета Министров от 14 марта 2023 года № 121-Ф в целях обеспечения широкого внедрения маломощных солнечных фотоэлектрических систем у населения, Министерство энергетики в сотрудничестве с Министерством занятости и сокращением бедности населения проводит специальный конкурс «Солнечная махалля».
Конкурс является важным компонентом, способствующим широкой популяризации передового опыта установки и использования солнечных панелей, поощрению данных работ путем присуждения соответствующих номинаций, эффективному использованию и экономии энергоресурсов среди населения, а также рациональному управлению семейным бюджетом.  Одной из основных целей проведения конкурса является привлечение внимания населения к возобновляемым источникам энергии и формирование культуры экономии энергоресурсов.
Конкурс проводится с 1 июня по 1 сентября 2023 года на уровне сходов граждан (махалли, аула, села) Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента. Участие в конкурсе добровольное.
Для участия в конкурсе суммарная мощность солнечных панелей, установленных на домах граждан (махалли, аула, села) должна быть не менее 150 кВт. Учитываются солнечные панели, установленные со дня объявления конкурса и не позднее дня подачи заявления в районный (городской) хокимият.
Победителями признаются сходы граждан (махалли, аула, села), первыми установившие и подключившие к региональным электросетям солнечные панели суммарной мощностью:
Главный приз – 300 кВт;
1 место – 250 кВт;
2 место – 200 кВт;
3 место –150 кВт
Победители конкурса будут награждены следующими призами:
Главный приз по Республике – электромобиль, стоимостью до 1200-кратной суммы базовой расчетной величины (БРВ).
Призы в каждой из 14 областей Республики:
за первое место – установка солнечной фотоэлектрической системы мощностью 10 кВт стоимостью до 400-кратной суммы БРВ;
за второе место – установка солнечной фотоэлектрической системы мощностью 5 кВт стоимостью до 200-кратной суммы БРВ;
за третье место – установка солнечной фотоэлектрической системы мощностью 3 кВт стоимостью до 100-кратной суммы БРВ.
Победители конкурса будут награждены на торжественной церемонии.
Более подробную информацию Вы можете получить на веб-сайтах Министерства энергетики https://minenergy.uz и Министерства занятости и сокращения бедности http://www.mehnat.uz.
Положение о порядке проведения конкурса «Солнечная махалля», схема конкурса, форма акта по вводу в эксплуатацию солнечных фотоэлектрических систем приведены ниже: