Ўзбекистон Президенти БАА билан йирик энергетика лойиҳаларини амалга ошириш масалаларини муҳокама қилди
• 15.01.2025
• 711
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Араб Амирликлари энергетика ва инфратузилма вазири Суҳайл Муҳаммад ал-Мазруий бошчилигидаги делегация билан учрашув ўтказди.
Учрашувда “Masdar” компанияси раҳбари Муҳаммад Жамил ал-Рамаҳий, “TAQA” раҳбари Жасим Ҳусайн Табет, “TAQA Water Solutions” раҳбари Аҳмад ал-Шамсий ва “Etihad Water & Electricity” раҳбари Юсуф ал-Али ҳам иштирок этди.
Мазкур компаниялар энергия ва сув таъминоти, тозалаш тизимларини бошқариш соҳасида жаҳондаги етакчи ишлаб чиқарувчи ва операторлар ҳисобланади.
Мамлакатимизда "яшил" энергетика, коммунал хизмат кўрсатиш тармоқларини модернизация қилиш ва ичимлик суви таъминотини яхшилаш бўйича инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш режалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари энергетика соҳасидаги стратегик шериклик икки томонлама ҳамкорликнинг локомотиви бўлиб хизмат қилаётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Бу борада умумий қиймати 1,5 миллиард долларлик 5 та лойиҳа биргаликда ишга туширилди. Декабрь ойида Навоий вилоятида қуввати 500 мегаватт бўлган шамол электр станцияси ишга туширилди, яна бир қатор объектлар қурилиши фаол босқичга кирган.
Ўзбекистон Президенти компанияларнинг мамлакатимиз ҳудудларида мавжуд иссиқлик электр станциялари қувватларини кенгайтириш, паст кучланишли электр тармоқларини модернизация қилиш, янги ГЭСлар, электр энергиясини сақлаш тизимлари, йирик қуёш ва шамол станциялари қурилишини жадаллаштириш борасидаги режаларини қўллаб-қувватлади.
Бундан ташқари, давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида сув таъминоти тармоқларини ривожлантириш ва янги тозалаш иншоотларини барпо этиш учун кенг имкониятлар мавжудлиги қайд этилди.

Во встрече также участвовали руководители компаний Masdar Мухаммад Джамиль аль-Рамахи, TAQA Джасим Хусейн Табет, TAQA Water Solutions Ахмад аль-Шамси и Etihad Water & Electricity Юсиф аль-Али.
Указанные компании являются ведущими в мире производителями и операторами в области энергоснабжения, водообеспечения и управления очистными системами.
Были рассмотрены планы по реализации инвестиционных проектов в нашей стране, прежде всего в сфере «зеленой» энергетики, модернизации сетей коммунального обслуживания и улучшения питьевого водоснабжения.
Глава нашего государства с большим удовлетворением отметил, что стратегическое взаимодействие в энергетической сфере выступает локомотивом двустороннего сотрудничества.
В этом направлении совместно запущено 5 проектов стоимостью 1,5 миллиарда долларов. В декабре в Навоийской области была введена в строй ветряная станция мощностью 500 мегаватт, в активной фазе строительство ряда других объектов.
Президент Узбекистана поддержал планы компаний по расширению мощностей действующих теплоэлектростанций, модернизации низковольтных электросетей, ускорению строительства новых ГЭС, систем хранения электроэнергии, крупных солнечных и ветровых станций в регионах нашей страны.
Кроме того, отмечены широкие возможности для развития сетей водоснабжения и создания новых очистных сооружений на принципах государственного-частного партнерства.