Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Наврўз умумхалқ байрамига бағишланган тантанали маросимдаги нутқи
• 21.03.2025
• 645
Муҳтарам фахрийлар, қадрли ёшлар!
Мунис опа-сингиллар, ҳурматли меҳмонлар!
Сиз, азизларни, кўпмиллатли бутун халқимизни қадимий ва ҳамиша навқирон байрам – Наврўзи олам билан чин юракдан самимий муборакбод этаман.
Бугунги мунаввар кунни элу юртимиз билан тинч ва хотиржам кутиб олаётганимиз учун Яратганга чексиз шукроналар айтамиз.
Бу йилги Наврўз муқаддас Рамазон ойида, унинг табаррук фазилатларига уйғун ҳолда ўтаётгани байрамга алоҳида руҳ, ўзгача файз ва қувонч бағишламоқда.
Қалбларимиз шодликка тўлган шундай барокатли кунларда юртимиз мўмин-мусулмонларини, бутун ислом умматини Рамазони шариф билан яна бир бор қутлаб, жамики пок ниятларимиз ижобат бўлишини тилаймиз.
Хорижий мамлакатларда она юрт меҳри ва соғинчи билан яшаётган ватандошларимизни ҳам чин дилдан табриклаб, самимий тилакларимизни изҳор этамиз.
Шундай шукуҳли ва улуғ кунлар барчамизга муборак бўлсин!
Наврўзи олам 3 минг йиллик давлатчилигимиз тарихида ўзининг беқиёс маънавий аҳамияти билан ҳамиша алоҳида эътибор топган буюк байрамдир.
Ушбу бебаҳо айём ҳақида битилган илмий-тарихий ва бадиий асарлар шу қадар кўпки, улар ҳақли равишда миллий меросимизнинг ўлмас дурдоналарига айланган.
Халқимиз асрлар давомида оғир ва машаққатли, синовли пайтларда ҳам бу байрамни олижаноб табиати ва қадриятлари билан асраб-авайлаб келгани чинакам мўъжизадир.
Наврўзнинг бетакрор гўзаллиги, инсонпарварлик руҳи ва теран фалсафаси глобаллашув даврида ҳам бутун башариятни ҳайратга солаётгани унинг азалий моҳияти ва ҳаётбахш кучидан далолат беради.
Айниқса, инсоннинг табиат ва борлиқ билан уйғунлиги, яратувчанлик иштиёқи, ғайрат ва шижоати, ўзаро ҳамжиҳатлик, меҳр-оқибат ва саховат каби олижаноб фазилатлари Наврўз тимсолида янада ёрқин намоён бўлади.
Наврўз кунларида бобо деҳқонларимиз ризқ-рўзимиз, дастурхонимиз қут-баракасини ўйлаб, она заминга ўз меҳрини беради, мўл ҳосил олиш ниятида қаттиқ бел боғлайди.
Шу маънода, Мир Алишер Навоий бобомизнинг “Деҳқонки, дона сочар, ерни ёрмоқ билан ризқ йўлин очар” деган сўзларида чуқур ҳаётий маъно мужассам.
Кўнглимизда меҳнат ва ижод, уйғониш ва яшариш завқи тобора кучайиб бораётган мана шундай баҳорий лаҳзаларда миришкор деҳқон ва фермерларимиз, боғбон ва чорвадорларимизга алоҳида эҳтиром изҳор этамиз.
Ҳеч шубҳасиз, юксак бунёдкорлик руҳи Янги Ўзбекистонимизда амалга оширилаётган улкан ислоҳотлар ва жадал ўзгаришларнинг асл мазмуни ва эзгу ғояларига ҳамоҳангдир.
Бугун мамлакатимизда инсон қадрини улуғлаш, ижтимоий адолат тамойилларини мустаҳкамлаш, аҳоли даромадлари ва турмуш даражасини юксалтириш йўлида қатъий қадамлар қўймоқдамиз.
Юртимизда кўплаб замонавий саноат мажмуалари, инфратузилма ва логистика тармоқлари, автомобиль ва темир йўллар барпо этилмоқда.
Бизнес, “Ай-ти” ва туризм соҳалари жадал ривожланмоқда.
Минглаб янги иморат ва уй-жойлар, боғча ва мактаблар, олийгоҳлар, шифохоналар, маданият ва спорт масканлари бунёд этилмоқда.
Шаҳар ва қишлоқларимиз, бутун юртимиз қиёфаси тобора гўзал ва обод бўлиб бормоқда.
“Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида диёримизда янги экологик муҳит яратилмоқда.
Ҳар йили миллионлаб кўчатлар экиш, яшил боғлар барпо этиш, ҳайвонот дунёсини асраб-авайлаш, ҳар бир қарич ердан унумли фойдаланиш каби юксак экологик маданий қадриятлар кундалик ҳаётимизнинг ажралмас қисмига айланмоқда.
“Атроф-муҳитни асраш ва “яшил” иқтисодиёт йили” давлат дастури доирасидаги улкан ишларимиз бу жараёнларни янада юқори босқичга олиб чиқишига аминман.
Маълумки, халқимиз қадимда Наврўзни “йил боши” деб атаган. Биз ҳам аждодларимиз каби шу ажойиб кунда яхши ниятлар қиламиз:
Шарқона Янги йилимиз қутлуғ келсин, дарёларимиз сувга, омборларимиз ҳосилга тўлсин!
Бунёдкор қурувчиларимиз, азиз ва мўътабар устоз-мураббийларимиз, фидойи шифокорларимиз, иқтисодиётимиз таянчи бўлган ғайратли тадбиркорларимиз, юртимиз посбонлари ҳамиша соғ-омон бўлсин!
Олдимизга қўйган баланд марралар ва улуғ режалар тўлиқ рўёбга чиқсин!
Наврўз – ёшлик ва шижоат айёмидир.
Ҳаётга катта орзу-умидлар билан кириб келаётган ёшларимиз Янги Ўзбекистоннинг илғор ва қудратли кучига айланиб бораётганига барчамиз гувоҳмиз.
Азму шижоатли, истеъдодли фарзандларимизнинг дадил ва мардона ҳаракатлари бутун дунёда катта акс-садо бераётгани бизни бениҳоя қувонтиради.
Бугун мамлакатимиздаги юқори технологик корхоналарни бошқараётганлар – асосан билимли ва малакали ёшларимиздир.
Тадбиркорлик ривожига янги куч ва шиддат бераётган ҳам ақл-идрокли, серғайрат ва ишбилармон ўғил-қизларимиздир.
Сарҳадларимизда доимо сергак турган аскар ва офицерлар ҳам мард ва жасур ўғлонларимиздир.
Илм-фан, маданият, адабиёт ва санъат соҳаларида Ватанимизни дунёга тараннум этаётганлар ҳам ёшлардир.
Хусусан, юртимизни жаҳонга машҳур қилишда ёш спортчиларимизнинг алоҳида ўрни ва ҳиссаси бор.
Халқимизга ҳар томонлама муносиб бўлган бундай навқирон авлодимизга шон-шарафлар бўлсин!
Азиз фарзандларим, сизлар Ватанимиз осмонида ёрқин юлдузлар бўлиб порлайдиган вақт келди.
Бу улуғ мақсад йўлида мана шу Наврўз фаслида таваллуд топган  Абдухолиқ Ғиждувоний, Баҳоуддин Нақшбанд, Мирзо Улуғбек, Зулфияхоним, Озод Шарафиддинов, Абдулла Орипов каби мутафаккир зотлар сизлар учун чинакам ибрат намунасидир.
Юртимиздаги беқиёс имкониятларни амалий натижаларга айлантириш учун тинимсиз ҳаракат қилинг!
Қаерда бўлманг, қайси соҳада ишламанг, миллий қадриятларимизга, ўзлигимизга, Ватанимизга муносиб ва содиқ бўлинг!
Ҳеч қачон унутмангки, ортингизда салкам 38 миллионлик буюк халқ, Президент турибди.
Сизларга доимо омад ва зафарлар ёр бўлсин!
Ҳурматли байрам иштирокчилари!
Наврўзнинг бетакрор сеҳру жозибаси, энг аввало, тўққиз ярим мингга яқин маҳалламизда ўтказилаётган халқ сайилларида, байрам тантаналарида ўз ифодасини топади.
Кўп минг йиллик анъаналар ва замонавий қадриятларимизни ўзида мужассам этган маҳалла тизимининг ҳаётимиздаги ўрни ва таъсири тобора ортиб бормоқда.
Айниқса, турли муаммо ва масалаларни маҳалланинг ўзида ҳал этаётганимиз ислоҳотларимиз халқчиллиги ва натижадорлигини кескин оширмоқда.
Зеро, ёшлар тарбияси, осойишталикни таъминлаш, камбағалликни қисқартириш, аҳолини тадбиркорликка жалб этиш, ижтимоий ҳимоя ва хотин-қизлар фаоллигини кучайтириш, экология ва ободлик каби бири-биридан муҳим вазифалар маҳалла еттилиги тизими орқали самарали ечим топмоқда.
Маълумки, бу йил юртимизда маҳалла раислари сайловлари бўлиб ўтади.
Халқимиз ушбу масъулиятли жараёнда  фидойи ва ватанпарвар юртдошларимиз учун овоз беради, деб ишонаман.
Маҳаллаларни ҳар томонлама ривожлантириш бундан буён ҳам эътиборимиз марказида бўлади.
Фурсатдан фойдаланиб, эртага – 22 март куни мамлакатимизда кенг нишонланадиган Маҳалла тизими ходимлари куни билан барча юртдошларимизни, маҳалла фаолларини самимий табриклаб, уларнинг шарафли фаолиятида улкан ютуқлар тилайман.
Наврўз азалдан халқимизнинг миллий ва умумбашарий қадриятларга, дунёвий давлат тамойилларига, бағрикенглик, чин дўстлик ва ҳамкорлик ғояларига содиқлигининг яққол рамзидир.
Бу айём юртимиздаги барча миллат ва элат вакиллари учун севимли, том маънода умумхалқ байрамига айланган.
Мана шу қувончли лаҳзаларда бутун халқимизга мурожаат қилиб айтмоқчиман:
бизнинг кучимиз – бирлик ва аҳилликда,
қудратимиз – Ватанга меҳр ва садоқатда,
ютуғимиз – ўзимизга бўлган юксак ишончимизда!
Наврўз Бирлашган Миллатлар Ташкилоти томонидан халқаро байрам сифатида эътироф этилгани бизга алоҳида мамнуният бағишлайди.
Наврўзи олам ҳозирги кунда барча элу элатларни, жумладан, Марказий Осиё халқларини янада жипслаштирмоқда.
Бугунги имкониятдан фойдаланиб, бепоён минтақамизда яшаётган жамики соф ниятли инсонларни эл-юртимиз номидан қизғин табриклайман.
Том маънода дўстлик, қардошлик ва ҳамкорлик маконига айланаётган минтақамиз ҳамиша тинч бўлсин, ҳамиша гуллаб-яшнасин!
Шу ўринда минтақамизнинг ҳурматли зиёлилари, илм-фан, маданият, санъат ва адабиёт намояндаларига мурожаат қилиб айтмоқчиман.
Азиз дўстлар, сизлар ноёб истеъдодингиз, ақл-тафаккурингиз билан азалий қардошлигимизни, муштарак қадрият ва урф-одатларимизни, эзгу интилишларимизни тараннум этадиган асарлар яратиб, ёшларимизни айни шу руҳда тарбиялашга ҳисса қўшсангиз, халқларимиз сизлардан албатта миннатдор бўлади.
Бундай баркамол ижод намуналари бугунги таҳликали даврда элларимиз, айниқса, ёш авлодларимизга мустаҳкам маънавий қалқон бўлиб хизмат қилиши шубҳасиз.
Шу ой охирида қадимий Хўжанд шаҳрида Ўзбекистон, Тожикистон ва Қирғизистон етакчиларининг уч томонлама учрашуви мана шу йўлда яна бир амалий қадам бўлади, деб ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, бугунги байрамимизда иштирок этаётган хорижий давлатларнинг муҳтарам элчиларини, барча дипломатик корпус ва халқаро ташкилотлар вакилларини ХАЛҚАРО Наврўз куни билан самимий қутлаймиз.
Мамлакатларингиз ва халқларингизга дўстлик саломини йўллаймиз.
Ушбу унутилмас, дилбар лаҳзаларда сиз, азизларни, барча-барча юртдошларимизни Наврўз байрами билан яна бир бор қутлайман.

Искренне, от всего сердца поздравляю вас, весь наш многонациональный народ с древним и вечно молодым праздником Навруз.
Мы благодарим Всевышнего за то, что вместе с нашим народом встречаем эти светлые дни в мире и спокойствии.
В нынешнем году Навруз проходит в благословенный месяц Рамазан в созвучии с его священными ценностями, что придает празднику особый, еще более глубокий смысл.
В эти благодатные дни, когда наши сердца наполнены радостью, мы еще раз поздравляем мусульман страны, всю исламскую умму со священным месяцем Рамазан, желаем исполнения добрых надежд и устремлений.
От всей души также поздравляю наших соотечественников, которые живут в зарубежных странах, сохраняя в сердцах любовь к Родине, выражаю им свои наилучшие пожелания.
С праздником всех вас!
На протяжении всей трехтысячелетней истории нашей государственности Навруз играл поистине неоценимую роль в духовной жизни народа.
Замечательному празднику посвящено множество научно-исторических и художественных произведений, по праву считающихся жемчужинами нашего национального наследия.
Настоящим чудом можно назвать то, что в течение веков, в самые трудные и сложные периоды испытаний наш народ сумел бережно сохранить уникальные ценности этого благородного праздника.
И в эпоху глобализации неповторимая красота, гуманистический дух и глубокая философия Навруза продолжают восхищать миллионы людей на земле, что свидетельствует о его древних корнях и жизнеутверждающей силе.
В дни Навруза особенно ярко проявляются гармония человека и природы, его созидательный потенциал и энергия, такие лучшие качества, как великодушие, доброта и милосердие.
С наступлением Навруза наши дехкане, заботящиеся об изобилии в домах соотечественников, с любовью к родной земле возделывают поля, неустанно трудятся, чтобы вырастить богатый урожай.
Глубокий жизненный смысл заложен в мудрых словах нашего великого предка Мир Алишера Навои о том, что, засевая поля, они создают основу достатка и благополучия народа.
В такие весенние мгновения, когда в наших сердцах усиливается стремление к труду и творчеству, повсюду ощущается атмосфера пробуждения и обновления, мы выражаем особую признательность нашим умелым дехканам и фермерам, садоводам и животноводам.
Несомненно, этот высокий созидательный дух созвучен самой сути масштабных реформ и динамичных преобразований, осуществляемых в Новом Узбекистане.
Сегодня мы уверенно идем по пути обеспечения в стране интересов, чести и достоинства человека, укрепления принципов социальной справедливости, повышения доходов и уровня жизни населения.
Строится множество современных промышленных комплексов, объектов инфраструктуры и логистики, автомобильных и железных дорог. Интенсивно развиваются сферы бизнеса, IT и туризма. Возводятся тысячи новых зданий и жилых домов, детских садов и школ, вузов, больниц, объектов культуры и спорта. Преображаются города и села, вся наша республика.
В рамках общенационального проекта «Яшил макон» в стране создается новая экологическая среда.
Высокая экологическая культура, – в частности, ежегодная высадка миллионов саженцев, создание садов, сохранение животного мира, рациональное использование земли, – становится неотъемлемой частью нашей повседневной жизни.
Убежден, что масштабная работа в рамках Государственной программы «Год защиты окружающей среды и «зеленой» экономики» позволит вывести эти процессы на более высокий уровень.
Известно, что наш народ испокон веков называл Навруз «началом года». Как и наши предки, мы встречаем этот прекрасный день добрыми пожеланиями.
Пусть восточный Новый год будет благословенным, реки наши – полноводными, урожаи – богатыми!
Здоровья и благополучия нашим уважаемым строителям, учителям и наставникам, медикам, предпринимателям, защитникам Родины!
Пусть осуществляются все наши грандиозные планы, достигаются высокие рубежи, которые мы поставили перед собой!
Навруз – праздник молодости и энергии.
Все мы видим, как наша молодежь, вступая в жизнь с большими надеждами, становится мощной авангардной силой Нового Узбекистана.
Уверенные и решительные действия наших талантливых, целеустремленных юношей и девушек получают признание во всем мире, и это нас очень радует.
Сегодня высокотехнологичными предприятиями страны в основном управляет образованная и имеющая современную квалификацию молодежь.
Наше энергичное, предприимчивое молодое поколение также придает новый импульс и динамику развитию предпринимательства.
Рядовые и офицеры, всегда стоящие на страже границ родной страны, – это наши мужественные и отважные сыновья.
Молодежь прославляет Родину в сферах науки, культуры, литературы и искусства.
В приумножении мировой славы Узбекистана есть особая роль и вклад наших молодых спортсменов.
Слава такому молодому поколению, достойному свершений нашего народа!
Дорогие мои сыновья и дочери, настало время еще полнее реализовать своей потенциал во имя процветания Родины.
На пути к этой высокой цели примером для вас являются наши выдающиеся ученые, поэты и мыслители, родившиеся в дни Навруза, такие как Абдухолик Гиждувони, Бахоуддин Накшбанд, Мирзо Улугбек, Зульфия, Озод Шарафиддинов, Абдулла Арипов.
Неустанно трудитесь, направляйте все свои силы на то, чтобы превратить огромные возможности нашей страны в реальные, практические результаты!
Где бы вы ни находились, в какой бы сфере ни были заняты, будьте всегда преданны нашим национальным ценностям, родному Узбекистану!
Всегда помните, что за вами стоит великий, почти 38-миллионный народ. И я как Президент сделаю все для того, чтобы каждый из вас занял достойное место в жизни.
Пусть вам всегда сопутствует успех!
Неповторимая красота и очарование Навруза прежде всего находят отражение в народных сайилях, праздничных мероприятиях, проводимых в почти 9,5 тысячи махаллей страны.
В нашей жизни все больше возрастают роль и влияние системы махалли, воплотившей в себе тысячелетние традиции и современные ценности народа.
Эффективность проводимых реформ особенно повышает то, что многие вопросы решаются сегодня в самой махалле.
Такие важные задачи, как воспитание молодежи, обеспечение спокойствия, сокращение бедности, привлечение населения к предпринимательству, усиление социальной защиты и активности женщин, защита окружающей среды и благоустройство, находят решение благодаря «махаллинским семеркам».
Как известно, в нынешнем году в стране пройдут выборы председателей махаллей. Уверен, что в ходе этого важного процесса соотечественники проголосуют за самоотверженных и патриотичных граждан.
Всестороннее развитие махаллей и впредь будет находиться в центре нашего внимания.
Пользуясь случаем, искренне поздравляю наш народ, активистов органов самоуправления с Днем работников системы махалли, широко отмечаемым в стране 22 марта, желаю больших успехов в их ответственной деятельности.
Навруз издревле является ярким символом приверженности нашего народа национальным и общечеловеческим ценностям, принципам толерантности, дружбы и сотрудничества.
Навруз стал по-настоящему всенародным праздником, любимым проживающими в стране представителями разных наций и народностей.
Обращаясь в эти радостные мгновения ко всему нашему народу, хочу подчеркнуть:
наша сила – в единстве и сплоченности,
наша мощь – в любви и преданности Родине,
наш успех – в уверенности в своих возможностях!
Навруз признан Организацией Объединенных Наций международным праздником, и это, конечно, радует нас.
В настоящее время Навруз еще больше сплачивает все страны и народы, в том числе Центральной Азии.
Пользуясь сегодняшней возможностью, от имени народа Узбекистана сердечно поздравляю всех жителей нашего обширного региона. Пусть в этом регионе, который превращается в процветающий край дружбы, братства и сотрудничества, всегда царят мир и спокойствие!
В этой связи хочу обратиться к уважаемым представителям интеллигенции, деятелям науки, культуры, искусства и литературы нашего региона.
Дорогие друзья, наши народы, безусловно, будут благодарны вам, если вы, используя свой выдающийся талант, ум и мировоззрение, будете создавать произведения, воспевающие древние узы нашего братства, схожие ценности и обычаи, благие устремления и многовековые традиции, и вносить таким образом достойный вклад в воспитание молодежи.
Несомненно, в нынешнее тревожное время такие яркие произведения будут служить нашим народам, особенно молодому поколению, надежной духовной защитой от различных вызовов и угроз.
Убежден, что предстоящая в конце этого месяца в древнем городе Худжанде трехсторонняя встреча лидеров Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана станет еще одним практическим шагом в дальнейшем укреплении нашего добрососедства.
Пользуясь случаем, искренне поздравляем с Международным днем Навруза присутствующих на сегодняшнем торжестве уважаемых послов зарубежных государств, всех представителей дипломатического корпуса и международных организаций, передаем дружественные приветствия вашим странам и народам.
В эти незабываемые, прекрасные мгновения еще раз поздравляю вас, всех наших соотечественников с праздником Навруз.