Ўзбекистон Президенти Саудия Арабистони компаниялари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш муҳим эканини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Самарқанд иқлим форуми доирасида Ўзбекистон-Саудия Ишбилармонлар кенгаши ҳамраиси, "ACWA Power" компанияси бошқаруви раиси Муҳаммад Абунайянни қабул қилди.
Саудия Арабистони компаниялари билан амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистоннинг "яшил" энергетика соҳасида стратегик инвестор бўлган "ACWA Power" компанияси билан самарали шериклик жадал ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди. Бугунги кунда компания билан амалга оширилаётган қўшма лойиҳалар портфели 15 миллиард долларга етди.
Ўтган йил декабрда Бухоро вилоятида ҳар бир 500 мегаваттли 2 та шамол электр станцияси тармоққа уланди, шунингдек, Самарқанд вилоятида умумий қуввати 1 гигаватт бўлган иккита қуёш станцияси ва Тошкент вилоятида энергия сақлаш тизимларини қуриш лойиҳалари бошланди.
"Яшил" энергетика, инфратузилма, фармацевтика, иссиқлик ва сув таъминотини модернизация қилиш, уй-жой коммунал хўжалиги ва бошқа устувор йўналишлардаги лойиҳаларни жадал амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Шу маънода, жорий йилда Самарқанд шаҳрида ўтказилиши режалаштирилган Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва бизнес форумига пухта тайёргарлик кўриш зарурлиги таъкидланди.
Шунинг билан Президент Шавкат Мирзиёев Самарқанд саммити ва иқлим форуми тадбирларидаги иштирокини якунлади. Давлатимиз раҳбари Тошкентга жўнаб кетди.

Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества с компаниями Саудовской Аравии.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил динамичное развитие плодотворного партнерства с «ACWA Power», являющейся стратегическим инвестором в сфере «зеленой» энергетики Узбекистана. Сегодня портфель текущих совместных проектов с компанией достиг 15 миллиардов долларов.
В декабре прошлого года были подключены к сети 2 ветровые электростанции мощностью по 500 мегаватт в Бухарской области, а также запущены проекты строительства двух солнечных станций совокупной мощностью 1 гигаватт в Самаркандской области и систем хранения энергии в Ташкентской области.
Подчеркнута важность ускоренной реализации проектов в сфере «зеленой» энергетики, инфраструктуры, фармацевтики, модернизации тепло- и водоснабжения, жилищно-коммунального хозяйства и других приоритетных направлениях.
В данном контексте указано на необходимость тщательной подготовки запланированного в этом году в городе Самарканде заседания Межправительственной комиссии и бизнес-форума.
На этом Президент Шавкат Мирзиёев завершил свое участие в мероприятиях Самаркандского саммита и климатического форума. Глава нашего государства отбыл в Ташкент.