Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Президент Олимпиадаси ўйинларининг очилиш маросимидаги нутқи
Муҳтарам фахрийлар, устоз ва мураббийлар, азму шижоатли ўғил-қизларим!
Ҳурматли меҳмонлар!
Бугун сизлар билан Янги Ўзбекистон тимсоли бўлган мана шу муаззам Олимпия шаҳарчасида Президент Олимпиадасига старт беряпмиз.
Мамлакатимизда биринчи марта ўтказилаётган, бутун юртимиз ёшларини Олимпия ҳаракатининг эзгу ғоялари асосида бирлаштираётган ушбу спорт байрами барчамизга муборак бўлсин!
Биз ислоҳотларимизнинг илк кунлариданоқ барча соҳалар қатори жисмоний тарбия ва спортни ривожлантиришга ҳам катта эътибор қаратяпмиз. Сўнгги саккиз йилда бюджетдан спортга берилаётган йиллик маблағ 250 миллиард сўмдан 3 триллион сўмга ошди; тренерларнинг ўртача маоши 7 баробар кўпайди; 250 дан зиёд йирик спорт объектлари янгидан қурилди, 100 га яқин объект реконструкция қилинди; маҳаллаларда, айниқса, чекка-чекка қишлоқларда 2 мингга яқин спорт майдончалари барпо этилди, уларнинг сонини ҳар йили 500 тага ошириб боряпмиз; 14 та олимпия ва паралимпия марказлари тўлиқ замонавий инфратузилма билан таъминланди.
Бу ишларимиз юртимизнинг нуфузли халқаро мусобақаларда юқори натижаларга эришиши ва спорти юксак даражада ривожланган давлатлар қаторидан жой олиши учун мустаҳкам замин яратмоқда. Жумладан, Париж Олимпия ва Паралимпия ўйинларида мард ва баҳодир спортчиларимиз чинакам жасорат кўрсатиб, 13-ўринни эгаллаганликлари ҳар қандай таҳсин ва тасанноларга муносибдир.
Ана шундай зафарли юришнинг давоми сифатида жорий йилда ёшларимиз Жаҳон универсиадасида 13-ўринни, Баҳрайнда ўтказилган Ёшлар ўйинлари ва Саудия Арабистонидаги Ислом бирдамлиги мусобақаларида фахрли 2-ўринни эгаллади.
Айниқса, ўғил-қизларимиз жаҳон, Осиё ва Олимпия ўйинларида 50 дан ортиқ рекорд натижаларга эришгани юртимизнинг халқаро Олимпия ҳаракатидаги ўрни ва нуфузини яққол кўрсатиб турибди.
Футбол бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси илк бор жаҳон чемпионатига йўлланмани қўлга киритгани халқимиз 34 йил кутган тарихий воқеа бўлди.
Шу кунларда шахмат бўйича жаҳон кубоги ярим финалида бир пайтнинг ўзида 2 нафар шахматчимиз қатнашди. Ҳозиргина хушхабар олдик. 19 ёшли халқаро гроссмейстеримиз Жавоҳир Синдоров Ҳиндистонда ўтаётган мазкур нуфузли турнирда ғалаба қозониб, жаҳон кубогини қўлга киритди. Энди у жаҳон тожи учун даъвогарлар турнирида иштирок этади ва бундай натижалар бутун халқимизни албатта қувонтиради.
Ҳеч шубҳасиз, Янги Ўзбекистоннинг спорт тарихини ана шундай юзлаб иродаси мустаҳкам, жасур ва матонатли, юксак интеллектуал салоҳиятга эга ўғил-қизларимиз яратмоқда.
Бундай қаҳрамон спортчиларимизга шон-шарафлар бўлсин! Уларнинг боши узра Ватанимиз байроғи ҳамиша мағрур ҳилпираб турсин!
Ҳурматли тадбир иштирокчилари!
Албатта, эришилган натижалар ўзимизники. Энг муҳими, изланиш ва ҳаракатдан тўхтаб қолмаслигимиз керак.
Дунёда барча соҳалар қатори спортда ҳам қандай кескин кураш ва рақобат кечаётганини ҳаммамиз кўриб турибмиз. Бу эса нуфузли халқаро спорт мусобақалари, жумладан, Олимпия ўйинларига тайёргарлик тизимини янада такомиллаштиришни талаб этмоқда.
Бу ишларни энг қуйи бўғин бўлган маҳалладан бошлаш учун жорий йил беш босқичли оммавий спорт мусобақалари тизимига 15 миллион аҳоли қамраб олинди.
Адаптив спортга берилаётган эътибор туфайли сўнгги уч йилда параспортчилар сони қарийб 7 карра ошиб, 70 мингдан ортиқ ногиронлиги бор шахслар оммавий спортга жалб этилди.
Соҳани рақамлаштириб, шаффоф тизим яратганимиз ҳисобидан барча 10 мингта мактаб ва 9 мингта маҳалладаги ўғил-қизларимиз ўз салоҳиятини намоён қилиш имконига эга бўлди.
Энди энг иқтидорли ёшларни селекция қилиш ва уларни катта спортга йўналтириш бўйича мутлақо янги тизим – Президент Олимпиадаси ўйинларини бошлаяпмиз.
Мусобақанинг туман ва вилоят босқичларида умумтаълим мактабларидаги спорт тўгараклари, хусусий спорт клублари ва 310 та спорт мактабидан 100 мингдан ортиқ ёшларимиз иштирок этди.
Вилоят ҳокимлари ўзлари бош бўлиб, жойларда энг юқори натижага эришган 3 мингдан зиёд ўғил-қизларимизни Президент Олимпиадасига олиб келди. Улар спортнинг 10 та йўналиши бўйича ўзаро беллашувларни бошлади. Ғолиблар махсус совринлар ва пул мукофотлари билан тақдирланади. Энг асосийси, улар терма жамоаларга тўғридан-тўғри йўналтирилади.
Аъло даражадаги тайёргарликни давом эттириш учун улар Олимпия ва Паралимпия марказларига қабул қилинади ҳамда ҳар бирига стипендия берилади.
Бир сўз билан айтганда, бундан буён ҳар йили ўтказиладиган Президент Олимпиадаси янги иқтидорларни кашф қилиб, самарали селекция тизимига айланади.
Келгуси йилдан бошлаб сув спорти, велоспорт, триатлон, қиличбозлик ва жамоавий ўйинлар бўйича ҳам мусобақалар ўтказилиб, Президент Олимпиадасидаги спорт турлари 20 тага етказилади.
Спорт вазирлиги, Олимпия қўмитаси, спорт федерациялари Президент Олимпиадасининг ҳар бир босқичига халқаро спорт талабларини тўлиқ татбиқ қилади; юқори маҳоратли спортчиларни тайёрлаш учун тренерларни замонавий методология ва ёндашувлар асосида ўқитиш тизимини йўлга қўяди; мусобақа натижаларини очиқ ва шаффоф баҳолаш учун ҳакамларнинг салоҳиятини ошириб боради.
Вилоят ҳокимлари спорт турларидан келиб чиқиб, спорт мактаблари ва тўгаракларидаги шароитларни яхшилаб, замонавий инвентарлар билан тўлиқ таъминлайди; ҳар йили камида 10 тадан маҳаллада замонавий спорт залларини қуриб, хусусий спорт клубларининг бошқарувига беради.
Хабарингиз бор, келгуси йил 46-Бутунжаҳон шахмат олимпиадаси, 2027 йилда 20 ёшгача бўлган футболчилар ўртасида жаҳон чемпионати ҳамда 2029 йилда Ёшлар Осиё ўйинлари Ўзбекистонда ўтказилади.
Бугунги тадбиримиз бўлиб ўтаётган ушбу муҳташам Олимпия шаҳарчаси, жойларда барпо этилаётган замонавий спорт инфратузилмалари мана шундай нуфузли халқаро турнирларни юксак савияда ташкил этиш учун катта замин яратмоқда. Бундай йирик мусобақалар халқимиз, айниқса, ёшларимиз учун катта байрам, катта маҳорат мактаби бўлади, мамлакатимизнинг дўстлик ва ҳамкорлик диёри сифатидаги халқаро обрў-эътиборини янада оширади.
Президент Олимпиадаси тизими эса ҳеч шубҳасиз, бундай мусобақаларга жавоҳир спортчиларни танлаб олишга, хусусан, 2028 йилда Лос-Анжелесда ўтадиган Олимпия ўйинлари учун ҳар бир ҳудуддан лицензиялар сонини кўпайтиришга хизмат қилади.
Келгусида уларнинг орасидан Баҳодир Жалолов, Улуғбек Рашидов, Диёра Келдиёрова, Акбар Жўраев каби жаҳон ва Олимпия чемпионлари албатта етишиб чиқишига ишонаман.
Донишмандлар айтганларидек, иродаси кучли инсон, халқ ва миллатни енгиб бўлмайди.
Айниқса, спорт қандай буюк куч, қандай юксак ўрнак ва намуна эканини бугунги тантанали маросимда иштирок этаётган сиз, ҳурматли спортчиларимиз, соҳа фахрийлари, устоз-мураббийлар яхши биласиз.
Агар сизлар ўзингиздаги катта тарбиявий салоҳият ва ҳаётий тажрибани ёшларимизга сингдирсангиз, уларни билимли ва ақлли, ватанпарвар инсонлар этиб тарбиялашга ҳисса қўшсангиз, сизлардан халқимиз ҳам, Президент ҳам миннатдор бўлади. Чунки турли зарарли ғоя ва таъсирлар кучайиб бораётган ҳозирги мураккаб даврда ёш авлодимизни ҳар томонлама соғлом этиб тарбиялаш ҳал қилувчи аҳамият касб этмоқда.
Мен бу борада спортни тарбиядан, тарбияни эса спортдан айри ҳолда тасаввур этолмайдиган сиздек ҳурматли спортчилар, фахрийларимиз ва устоз-мураббийларга таянаман.
Азиз спортчи ўғил-қизларим!
Ҳеч қачон унутманг, сизлар мамлакатимизда илк бор ўтказилаётган Президент Олимпиадаси қатнашчиларисиз. Ана шундай ном билан тарихга кирасиз. Ушбу юксак мақомга муносиб бўлиб, барчангиз маҳорат, ҳалоллик ва жасорат намуналарини кўрсатасиз деб ишонаман.
Спортнинг мураккаб ва масъулиятли йўлида зиммангизда ҳали азиз Ватанимиз байроғини баланд кўтариб, уни жаҳонга тараннум этишдек буюк вазифалар турибди.

Уважаемые ветераны, мастера и наставники, целеустремленная молодежь!
Сегодня в этом великолепном Олимпийском городке, ставшем еще одним символом Нового Узбекистана, мы вместе с вами даем старт Президентской Олимпиаде.
Поздравляю всех вас с этим впервые проводимым в нашей стране праздником спорта, объединившим всю молодежь республики благородной идеей олимпийского движения.
С первых дней реформ мы наряду со всеми другими сферами уделяем большое внимание развитию физической культуры и спорта. За последние восемь лет средства, ежегодно направляемые из бюджета в сферу спорта, увеличились с 250 миллиардов сумов до 3 триллионов сумов, средняя заработная плата тренеров выросла в 7 раз, построено более 250 новых крупных спортивных объектов, проведена реконструкция около 100 объектов, в махаллях, особенно в отдаленных селах, создано около 2 тысяч спортивных площадок, и мы ежегодно увеличиваем их количество на 500, 14 олимпийских и паралимпийских центров полностью обеспечены современной инфраструктурой.
Эта работа создает прочный фундамент для достижения нашей страной высоких результатов на престижных международных соревнованиях, чтобы она могла занять достойное место среди государств, где спорт развит на высоком уровне. В частности, на Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже наши смелые и стойкие спортсмены продемонстрировали настоящий героизм, заняв 13-е место, что поистине достойно восхищения и самого высокого признания.
В продолжение этой череды побед наша молодежь в нынешнем году заняла 13-е место во Всемирных студенческих играх, почетное 2-е место – на проведенных в Бахрейне Юношеских играх и играх Исламской солидарности в Саудовской Аравии.
Более 50 рекордов, поставленных нашими юношами и девушками на чемпионатах мира, Азиатских и Олимпийских играх, особенно ярко демонстрируют значение и авторитет нашей страны в международном олимпийском движении.
Национальная сборная Узбекистана по футболу впервые завоевала путевку на чемпионат мира – это событие, которого мы ждали 34 года.
В эти дни в полуфинале Кубка мира по шахматам участвовали сразу 2 наших шахматиста. Только что мы получили радостную весть. Наш 19-летний международный гроссмейстер Жавохир Синдаров, победив в этом престижном турнире, проходящем в Индии, стал обладателем Кубка мира. Теперь он будет участвовать в турнире претендентов на мировую корону.
Безусловно, спортивную историю Нового Узбекистана создают сотни наших целеустремленных, отважных юношей и девушек, обладающих высоким интеллектуальным потенциалом и твердой волей.
Слава нашим спортсменам–победителям! Пусть всегда над ними гордо реет флаг Родины!
Конечно, мы гордимся нашими успехами. Но нам надо, не останавливаясь на достигнутом, идти только вперед, к покорению новых рубежей.
В мире спорта, как и во всех сферах, сегодня наблюдается острая конкурентная борьба. Это требует дальнейшего совершенствования системы подготовки к международным спортивным соревнованиям, в том числе к Олимпийским играм.
Чтобы работа начиналась с самого нижнего звена – махалли, в нынешнем году пятиэтапными массовыми спортивными соревнованиями были охвачены 15 миллионов жителей страны.
В результате большого внимания, уделяемого адаптивному спорту, за последние три года число параспортсменов выросло почти в 7 раз, в массовый спорт были вовлечены свыше 70 тысяч лиц с инвалидностью.
За счет цифровизации сферы, создания прозрачной системы юноши и девушки из всех 10 тысяч школ и 9 тысяч махаллей получили возможность проявить свой потенциал.
Теперь мы приступаем к формированию совершенно новой системы спортивной селекции одаренной молодежи и ее направления в большой спорт – это игры Президентской Олимпиады.
В соревнованиях районных и областных этапов приняли участие более 100 тысяч юношей и девушек из спортивных секций общеобразовательных школ, частных спортивных клубов и 310 спортивных школ.
Хокимы областей организовали поездки и лично привезли на Президентскую Олимпиаду более 3 тысяч юных спортсменов, достигших высоких результатов на местах. Соревнования начались по 10 видам спорта. Победители будут награждены специальными призами и денежными премиями. Главное – они будут напрямую направляться в сборные команды.
Чтобы продолжить подготовку на самом высоком уровне, их примут в Олимпийский и Паралимпийский центры, каждому будет выплачиваться стипендия.
Одним словом, отныне ежегодно проводимая Президентская Олимпиада будет открывать новые таланты, станет эффективной системой селекции спортсменов.
Со следующего года количество видов спорта Президентской Олимпиады будет доведено до 20, в ее рамках начнут также проводиться соревнования по водным видам, велоспорту, триатлону, фехтованию и командным играм.
Министерство спорта, Олимпийский комитет, спортивные федерации внедрят в полном объеме международные спортивные требования на каждом этапе Президентской Олимпиады, для подготовки высокопрофессиональных спортсменов наладят систему обучения тренеров на основе современной методологии и подходов, будут повышать потенциал судей для открытой и прозрачной оценки результатов соревнований.
Хокимы областей, исходя из видов спорта, улучшат условия в спортивных школах и секциях, полностью обеспечат их современным инвентарем, будут ежегодно строить современные спортивные залы не менее чем в 10 махаллях в своем регионе, а их управление передадут частным спортивным клубам.
Как известно, в следующем году Узбекистан примет 46-ю Всемирную шахматную олимпиаду, в 2027 году – Чемпионат мира по футболу среди игроков до 20 лет и в 2029 году – Азиатские юношеские игры.
Замечательный Олимпийский городок, где проходит наше сегодняшнее мероприятие, возводимая на местах современная спортивная инфраструктура – все это является прочной основой для организации престижных международных турниров на самом высоком уровне. Такие крупные соревнования станут для нашего народа, особенно молодежи, настоящим праздником, школой высокого спортивного мастерства, еще больше повысят международный авторитет Узбекистана как страны дружбы и сотрудничества.
Система Президентской Олимпиады, несомненно, послужит отбору самых лучших спортсменов для участия в таких соревнованиях, в частности, увеличению количества лицензий, получаемых каждым регионом на предстоящие в 2028 году Олимпийские игры в Лос-Анджелесе.
Уверен, что в будущем из их числа обязательно выйдут новые чемпионы мира и Олимпийских игр, такие как Баходир Жалолов, Улугбек Рашидов, Диёра Келдиёрова, Акбар Жураев.
Как говорили мудрецы, человека, народ и нацию, обладающих сильной волей, победить невозможно.
Вы, уважаемые спортсмены, ветераны сферы, наставники и тренеры, участвующие в сегодняшней торжественной церемонии, особенно хорошо знаете, какой великой силой, каким достойным примером является спорт.
Если вы передадите нашей молодежи имеющийся у вас большой потенциал и жизненный опыт, внесете вклад в ее воспитание, вырастите образованными и умными людьми, патриотами, то вам будут благодарны и народ, и Президент. В нынешнее сложное время, когда различные деструктивные идеологии и течения пытаются усилить свое влияние, воспитание молодежи всесторонне здоровыми личностями имеет решающее значение.
И в этом я опираюсь на таких, как вы, уважаемые спортсмены, ветераны, наставники и тренеры, не представляющие себе спорт без воспитания, а воспитание – без спорта.
Дорогие наши спортсмены!
Запомните: вы – участники впервые проводимой в стране Президентской Олимпиады и, конечно, войдете в историю. Уверен, что все вы, удостоившись такого высокого статуса, продемонстрируете все свое мастерство, смелость и отвагу.
На сложном и ответственном спортивном жизненном пути перед вами стоит важнейшая задача – высоко поднять на международной арене флаг нашей Родины, воспевая ее славу своими победами.