Президент Шавкат Мирзиёевнинг тадбиркорлар билан ВИ очиқ мулоқотидаги нутқидан асосий фирклар:
Беш йилда бизнес учун ажратилган кредит портфели қарийб 3 карра ошиб, 450 триллион сўмга етди. Тадбиркорлар 650 триллион сўмлик солиқ ва божхона имтиёзларидан фойдаланди;
Янги тадбиркорлар учун Бизнес старт”, ишлаб чиқаришни йўлга қўйганлар учун “Бизнес лифт”, янги ўсиш босқичига ўтаётганлар учун “Бизнес юксалиш” дастурлари жорий этилади;
Давлат активини сотиб олишда аванс 30 фоиздан 15 фоизга туширилади, олти ойда тўлиқ тўлов қилганларга 25 фоиз чегирма берилади;
АСКУЭ ва АСКУГ тизимига уланган, тўлов интизомини бузмаган корхоналар учун аванс 15 фоиз бўлади;
Ташқи бозорга чиқишнинг барча босқичларида комплекс хизмат кўрсатадиган “экспорт навигатор” тизими йўлга қўйилади;
Иқтисодиётни «соя»дан чиқариш текшириш билан эмас, тадбиркорга йўл кўрсатиб, тўғри ишлашга ўргатиш орқали бўлиши керак;
Кичик бизнесда инсон соғлиғи ва бошқа тадбиркорлар манфаатига зарар етказиш билан боғлиқ бўлмаган ҳар қандай текшириш учун уч йил муддатга мораторий эълон қилинади;
Барча турдаги жарималар миқдори ўртача 2 баробар камайтирилади;
Келаси йилдан тадбиркор ва давлат ўртасидаги низоларда “Тадбиркорнинг ҳақлилик презумпцияси” жорий этилади;
Тадбиркорликка оид давлат хизматларининг 50 фоизи “сукут – розилик” тамойилига ўтказилади;
Тез орада 30 дан зиёд фаолият тури бўйича лицензия ва рухсатнома бекор қилинади, яна 35 тасини бериш муддати 2-3 карра қисқаради. 10 та рухсат хабардор қилиш тартибига ўтказилади;

Для начинающих предпринимателей будут внедрена программа «Бизнес-старт», для запустивших производство – «Бизнес-лифт», а для переходящих на новый этап роста – «Бизнес-восхождение»;
При покупке государственного актива аванс будет снижен с 30 до 15 процентов. Полностью погасившим стоимость в течение шести месяцев предоставят скидку в размере 25 процентов;
Подключенным к системам АСКУЭ и АСКУГ, не нарушающим платежную дисциплину предприятиям первоначальный взнос за энергию составит 15 процентов;
Будет налажена система «навигатор экспорта», оказывающая комплексные услуги на всех этапах выхода на внешние рынки;
Вывод экономики из «тени» должен осуществляться не посредством проверок, а путем оказания предпринимателям поддержки, обучения их принципам добросовестной деятельности;
В сфере малого бизнеса будет введён мораторий сроком на три года на любые проверки, не связанные с угрозой здоровью людей или нарушением интересов других предпринимателей;
Размеры всех видов штрафов в среднем будут снижены в два раза;
Со следующего года в спорах между предпринимателями и государством будет введен принцип «Презумпции правоты предпринимателя»;
50 процентов государственных услуг в сфере предпринимательской деятельностью будут переведены на принцип «молчание – знак согласия»;
Скоро будут отменены лицензии и разрешения по более 30 видам деятельности, а сроки выдачи 35 разрешений сократятся в 2–3 раза. Еще 10 разрешений будут переведены на уведомительный порядок.
Мы должны сохранять высокие темпы экономического роста для дальнейшего улучшения жизни нашего населения.