Energetika vazirligi muqobil energiya manbalarini rivojlantirish bo‘yicha Fransiya kompaniyasi bilan hamkorlik qiladi
• 10.05.2021
2021-yilning 10-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi va “Assystem yengineering and Operation Services” (Fransiya) o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Hujjatni energetika vazirining o‘rinbosari Sherzod Xodjaev va “Assystem Engineering and Operation Services” kompaniyasining bosh direktori Stefan Obarbe imzoladi.
Mazkur memorandumni imzolashdan maqsad qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va O‘zbekiston Respublikasi hududida strategik sheriklikni kengaytirish salohiyatini o‘rganishdir.
Tomonlarning hamkorligi quyidagi yo‘nalishlarni o‘z ichiga oladi:
- qayta tiklanuvchi energiya manbalari, shu jumladan quyosh, shamol va vodorod bo‘yicha loyihalarni boshqarish, muhandislik dizayni va konsalting;
- energiya saqlash tizimlarini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash.
Hamkorlik O‘zbekiston energetika sohasini energiyadan foydalanishning yangi yo‘nalishlarida va dekarbonizatsiyaga o‘tishda qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.

Минэнерго будет сотрудничать с компанией из Франции по развитию альтернативных источников энергии
Между Министерством энергетики Республики Узбекистан и компанией «Assystem Еngineering and Оperation Services» (Франция) 10 мая 2021 года подписан Меморандум о взаимопонимании.
Документ подписали заместитель министра энергетики Шерзод Ходжаев и генеральный директор «Аssystem Engineering and Operation Services» Стефан Обарбье.
Целью заключения Меморандума является изучение реализации совместных проектов и потенциала для расширения стратегического партнерства на территории Республики Узбекистан.
Сотрудничество сторон включает в себя следующие направления:
- управление проектами, инженерное проектирование и консультирование по возобновляемым источникам энергии, включая солнечную, ветровую и водородную;
- поддержка развития систем хранения энергии.
Сотрудничество направлено на поддержку энергетического сектора Узбекистана в новых сферах использования энергии и переходе к декарбонизации.