O‘zbekistonda 2017—2021-yillar davomida Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilgan keng ko‘lamli islohotlar yangi davrni boshlab berdi. Jadal o‘zgarishlar barcha sohalarni, jumladan davlat va jamiyat qurilishi, sud-huquq tizimi, iqtisodiyot va ijtimoiy soha, xavfsizlik, millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglik, tashqi siyosatni qamrab oldi.
“Yuksalish» umummilliy harakati so‘nggi besh yilda mamlakat hayotida katta o‘zgarishlarga sabab bo‘lgan, eng samarali tashabbus hamda islohotlarni aniqlash uchun navbatdagi ekspertlik so‘rovini o‘tkazdi.
Ma'lumot uchun: Ekspertlik so‘rovi har ikki yilda yetakchi siyosatchilar, iqtisodchilar, olimlar, jurnalistlar, huquq himoyachilari va boshqa jamoat faollaridan iborat 100 nafar mahalliy va xorijiy ekspertlar ishtirokida o‘tkaziladi. Ular O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan eng muhim tashabbus va islohotlar ro‘yxatini tuzadi va ovoz berish yo‘li bilan tarixiy ahamiyatga ega asosiy islohotlarni aniqlaydi. 2019 yilda o‘tkazilgan ekspertlik so‘rovida davlat rahbarining 10 ta eng muhim tashabbusi ovoz berish orqali aniqlab olingan edi.
Joriy yilgi global so‘rov natijalariga ko‘ra, Prezident Shavkat Mirziyoyevning tarixiy ahamiyatga molik 15 ta muhim islohoti shakllantirildi. Ekspertlar fikricha, O‘zbekiston yetakchisining eng muhim islohoti bu — Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarining o‘rnatilgani, chegaralar ochilgani va nazorat punktlari tashkil etilgani, Markaziy Osiyo davlatlari bilan barcha masalalar bo‘yicha konstruktiv muloqot yo‘lga qo‘yilgani (96 ta ovoz).
Islohotlar ro‘yxatining keyingi o‘rinlaridan quyidagilar joy oldi:
1. Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarining o‘rnatilishi, chegaralarning ochilishi va nazorat punktlarining tashkil etilishi, Markaziy Osiyo davlatlari bilan barcha masalalar bo‘yicha konstruktiv muloqotning yo‘lga qo‘yilishi.
2. Valyuta bozorining erkinlashtirilishi, naqd pul bilan bog‘liq muammolar bartaraf etilishi.
3. Davlat xizmatlari tizimining rivojlantirilishi, Davlat xizmatlari markazlarining ishga tushirilishi, ortiqcha byurokratiyaga barham berilishi.
4. Turizmni rivojlantirish doirasida 90 mamlakat uchun vizasiz rejim, 48 mamlakat fuqarolari uchun vizasiz tranzit rejimi joriy etilishi.
5. Inson huquqlari kafolatlarining kuchaytirilishi, majburiy mehnat, shu jumladan bolalar mehnatining tugatilishi.
6. Aholi murojaatlari bilan ishlash va davlat organlarining ochiqligi bo‘yicha yangi tizimning joriy etilishi.
7. Media muhitning kengaytirilishi: OAVlarning jamiyatdagi, muhim hukumat qarorlar qabul qilinishidagi rolining oshirilishi.
8. Gender siyosatini yangi bosqichga olib chiqilganligi, xususan Respublika Gender komissiyasining tashkil etilishi.
9. Oliy ta'lim tizimining rivojlantirilishi: universitetlarga qabul kvotalarining oshirilishi, milliy va xorijiy OTMlar filiallarining ochilishi.
10. Tadbirkorlik muhiti yaxshilanishi, xususan biznesni ro‘yxatdan o‘tkazish va uni yuritish bo‘yicha jarayonlar soddalashtirilishi.
11.  Kambag‘allikni rasmiy darajada tan olinganligi va uni qisqartirish bo‘yicha kompleks yondashuv shakllanishi.
12.  Korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida huquqiy va institutsional o‘zgarishlarning amalga oshirilishi.
13.  Yoshlarni qo‘llab-quvvatlashning yangi tizimi joriy etilishi.
14. O‘zbekistonda to‘g‘ridan-to‘g‘ri 15 yil davomida doimiy yashovchi fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga fuqarolikni qabul qilish tartibining joriy etilishi.
15. Orol dengizining suvi qurigan tubida o‘rmon barpo qilinishi. BMT qoshida Orol dengizi mintaqasida Inson xavfsizligi bo‘yicha Trast fondining ishga tushirilishi, BMT Bosh assambleyasi Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e'lon qilish to‘g‘risidagi maxsus rezolyusiyaning qabul qilinishi.

100 экспертов определили 15 важнейших реформ Президента Шавката Мирзиёева
Период 2017—2021 годов ознаменовался в Узбекистане масштабными трансформациями, инициированными Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Стремительные реформы охватывают все сферы, в том числе государственное и общественное строительство, судебно-правовую систему, экономику и социальную сферу, безопасность, межнациональное согласие и религиозную толерантность, внешнюю политику.
Общенациональное движение «Юксалиш» провело очередной экспертный опрос для определения наиболее эффективных инициатив и реформ, которые способствовали существенным изменениям в стране за последние пять лет.
Для сведения: Экспертный опрос проводится каждые два года с участием 100 национальных и зарубежных экспертов из числа ведущих политиков, экономистов, ученых, журналистов, правозащитников и других общественных деятелей. Эксперты формируют список наиболее значимых инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан, и путем голосования определяют ключевые преобразования, имеющих историческое значение. В ходе экспертного опроса, проведенного в 2019 году, эксперты путем голосования определили 10 ключевых инициатив Президента Республики Узбекистан.
По результатам глобального опроса в этом году сформирован Топ-15 ключевых реформ Президента Шавката Мирзиёева, имеющих историческое значение. По мнению экспертов, наиболее важная инициатива лидера Узбекистан – установление добрососедских отношений в Центральной Азии, открытие границ и создание пунктов пропуска, конструктивный диалог со странами Центральной Азии по всем без исключения вопросам (96 голосов).
Соответствующие позиции в списке заняли следующие инициативы:
2. Либерализация валютного рынка, устранение проблем с наличными деньгами.
3. Развитие системы государственных услуг, запуск центров госуслуг, устранение излишней бюрократии.
4. В рамках развития туризма введение безвизового режима для 90 стран и безвизового транзитного режима для граждан 48 стран.
5. Усиление гарантий по защите прав человека, искоренение принудительного, в том числе детского труда.
6. Внедрение новой системы по рассмотрению обращений граждан и открытости государственных органов.
7. Расширение медийного пространства, усиление роли СМИ в обществе и принятии решений.
8. Поднятие вопросов гендерного равенства на уровень государственной политики, в частности, создание Республиканской гендерной комиссии.
9. Развитие системы высшего образования: увеличение квоты приема в вузы, открытие филиалов национальных и зарубежных университетов.
10. Улучшение деловой среды в Республике, в частности, упрощение процессов регистрации и управления бизнесом.
11. Официальное признание статистики бедности и формирование комплексного подхода к ее сокращению.
12. Внедрение правовых и институциональных изменений в борьбе с коррупцией.
13. Создание новой системы поддержки молодежи.
14. Введение порядка предоставления гражданства напрямую лицам, постоянно проживающим в Узбекистане в течение 15 лет.
15. Создание защитных лесных насаждений на пересохшем дне Аральского моря. Запуск Трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья, принятие Генеральной Ассамблеей ООН специальной резолюции, объявляющей регион Аральского моря зоной экологических инноваций и технологий.
В качестве экспертов участвовали такие известные зарубежные деятели, как президент Центра политики и иностранных дел Франции Фабьен Бассар, президент Холонского технологического университета Эдуард Якубов, главный исследователь по Центральной Азии Университета Васэда Наоки Нихей, заместитель директора Казахстанского института стратегических исследований Санат Кушкумбаев, глава представительства Фонда им. Конрада Аденауэра по Центральной Азии Ронни Хайне, заместитель регионального директора Центра международного частного предпринимательства Эрик Хонтц, журналист «Голоса Америки» Навбахор Имамова, журналист The Guardian, The Economist, Independent Newspaper Джоанна Лиллис, директор международной неправительственной организации «Региональный диалог» Мьюша Север, председатель делового клуба Лондона и Дубая «Diplomat Business Club» Мансур Малик и другие.