minenergy.uz — Jahon banki ko‘magida O‘zbekiston elektr ta'minoti tizimi modernizatsiya qilinadi
2022-yil 15-iyul kuni Toshkent shahrida “Elektr energetika sohasini transformatsiya qilish va elektr energiyasini barqaror uzatish” loyihasining rasmiy tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Loyiha Jahon banki ko‘magida amalga oshiriladi.
Loyiha O‘zbekiston energetika infratuzilmasini modernizatsiya qilishga, jumladan, 22 ta eskirgan yuqori kuchlanishli podstansiyalarni rekonstruksiya qilish va kengaytirishga ko‘maklashadi, bu esa ularning quvvatini 912 MVtga yetkazadi, shuningdek, 11 ta hududda yangi 500 kVli podstansiya va elektr uzatish tarmoqlarini qurishga xizmat qiladi.
Energetika vaziri o‘rinbosari Sherzod Xodjayev ta'kidlaganidek, Jahon banki ko‘magida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli loyihaning ikkinchi qismi boshlandi. Modernizatsiya qilish orqali mavjud podstansiyalar quvvati 912 MVt gacha oshiriladi va yangi 500 kVli raqamli podstansiya quriladi. Bundan tashqari, loyiha Sirdaryo IESning ishlab chiqarish quvvatlaridan Toshkentgacha poytaxtning elektr energiya iste'molchilari va sanoat quvvatlari uchun 220 va 500 kV tarmoqlarini qurishni o‘z ichiga oladi.
“Ushbu loyihaning muxim strategik tarkibiy qismi SCADA va yeMS tizimini amalga oshirish xisoblanadi, bu esa energiya tizimida dispetcherlik va monitoring qilish imkonini beradi. Bundan tashqari, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJni kelajakda transformatsiyalash uchun Enterprise Recourse Planning (ERP) tizimini joriy yetish rejalashtirilgan”,dedi energetika vaziri o‘rinbosari.
Loyihani amalga oshirish uchun Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi (Jahon banki guruhi) tomonidan 380 million AQSh dollari, Yashil iqlim jamg‘armasi tomonidan esa 43 million AQSh dollari miqdorida kredit ajratilmoqda. Ushbu moliyalashtirish O‘zbekiston hukumatiga eng past foiz stavkalari bo‘yicha va maksimal muddati 40 yilgacha taqdim etiladi.
O‘zbekistonda elektr energiyasiga bo‘lgan talab 2018-yildagi 61 mlrd kilovatt-soatdan 2030-yilga borib 110 mlrd kilovatt-soatgacha oshishi kutilmoqda. Tarmoqni modernizatsiya qilish masalasi O‘zbekiston aholisi va iqtisodiyotini energiya resurslari bilan ta'minlash uchun muhim ahamiyatga ega. . Hozirda mamlakatda 270 ming kilometrdan ortiq elektr uzatish va taqsimlash tarmoqlari mavjud bo‘lib, ularning asosiy qismi modernizatsiya va angilanishi kerak.
“Ushbu yangi loyiha 32 millionga yaqin iste'molchini ishonchli elektr energiyasi bilan ta'minlashga yordam beradi va qayta tiklanuvchi energiya ishlab chiqarish bo‘yicha keng ko‘lamli yangi loyihalarni elektr tarmoqlariga ulash imkonini beradi”,dedi Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli.
“Loyiha doirasida shuningdek elektr uzatish tizimini monitoring qilish, boshqarish va ekspluatatsiya qilish jarayonlarini takomillashtirishga qaratilgan zamonaviy raqamli va telekommunikatsiya texnologiyalari va yechimlari joriy etiladi. Ular dispetcherlik nazorati va ma'lumotlarni yig‘ish bo‘yicha yangi mexnik-dasturiy kompleks (SCADA), shuningdek, “O‘zbekiston Milliy elektr tarmoqlari” AJ markaziy va hududiy dispetcherlik markazlari uchun elektr energiyasini boshqarish tizimini (EMS) yaratishni o‘z ichiga oladi.
Kompaniyaning elektr energetika sohasidagi strategik rolini hisobga olgan holda, loyiha “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJning operatsion, moliyaviy va tijorat jarayonlarini rivojlantirish va raqamlashtirish, shuningdek, institutsional salohiyatini mustahkamlash orqali uni zamonaviy kompaniyaga aylantirishni qo‘llab-quvvatlaydi. Loyiha faoliyatni rejalashtirish jarayonlarini takomillashtirish, korporativ boshqaruv va qarorlar qabul qilish, shuningdek, axobrot almashinuvi va boshqaruvda kiberxavfsizlikni ta'minlovchi tizimni o‘z ichiga oladi”.dedi “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi o‘rinbosari Feruz Qurbonov.
Loyiha, shuningdek, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJning operatsion, moliyaviy va tijorat jarayonlarini rivojlantirish va raqamlashtirish, shuningdek, institutsional salohiyatini mustahkamlash orqali uni zamonaviy kompaniyaga aylantirishga yordam beradi.

minenergy.uz — При поддержке ВБ будет модернизирована система электроснабжения Узбекистана
В Ташкенте 15 июля 2022 года дан официальный старт проекту «Трансформация электроэнергетики и устойчивая передача электрической энергии». Он будет реализован при поддержке Всемирного банка.
Проект окажет содействие в модернизации энергетической инфраструктуры, включая реконструкцию и расширение 22 устаревших высоковольтных подстанций, что позволит увеличить их мощность до 912 МВт, а также строительство новой подстанции мощностью 500 кВ и линий электропередачи в 11 областях Узбекистана.
Как отметил заместитель министра энергетики Шерзод Ходжаев, дан старт второй части масштабного проекта, реализуемого при содействии Всемирного Банка. Запланированная работа позволит увеличит мощность модернизированных подстанций, запустить новую подстанцию, а также построить линии электропередачи 220 и 500 кВ линий от генерирующих мощностей Сырдарьинской ТЭС до Ташкента для бытовых и производственных мощностей столицы.
«Наиболее стратегически важным компонентом данного проекта является внедрение системы SCADA и EMS, что позволит осуществлять диспетчеризацию и мониторинг по всей энергосистеме. Кроме этого, в целях дальнейшей трансформации АО «Национальные электрические сети Узбекистана»  планируется внедрение системы Enterprise Recourse Planning (ERP)», - подчеркнул замминистра энергетики.
Для реализации проекта Международной ассоциацией развития (Группа Всемирного банка) выделяется кредит в размере 380 млн долл. США, также займ в размере 43 млн долл. США предоставляет Зеленый климатический фонд. Финансирование предоставлено правительству Узбекистана по очень низким процентным ставкам и с максимальным сроком погашения до 40 лет.
Вопрос модернизации семей является крайне важным для энергообеспечения населения и экономики Узбекистана. В настоящее время в стране имеется более 270 000 км линий передачи и распределительных электросетей, значительная часть которых нуждается в модернизации и обновлении. При этом, согласно данным аналитиков, спрос на электроэнергию в республике вырастет с 61 млрд киловатт-часов в 2018 г. до более 110 млрд киловатт-часов к 2030 г.
«Этот новый проект, который поможет в обеспечении надежных поставок электроэнергии порядка 32 млн потребителей и позволит подключить к электросетям новые масштабные проекты по производству возобновляемой энергии», - отметил Марко Мантованелли, глава представительства Всемирного банка в Узбекистане.
«В рамках проекта будут внедрены современные цифровые и телекоммуникационные технологии и решения для улучшения процесса мониторинга, управления и эксплуатации системы передачи электроэнергии. Они включают создание нового программно-аппаратного комплекса диспетчерского управления и сбора данных (SCADA), а также системы управления электроэнергией (EMS) для центрального и региональных диспетчерских центров АО «Национальные электрические сети Узбекистана». Проектные мероприятия позволят произвести замену устаревших систем, эксплуатируемых с советских времен.
Учитывая стратегическую роль компании в электроэнергетическом секторе, проект поддержит трансформацию АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в современную компанию посредством развития и цифровизации её операционных, финансовых и коммерческих процессов, а также укрепления институционального потенциала. Проектные мероприятия включают совершенствование процессов планирования, корпоративного управления и принятия решений, а также управления кибербезопасностью различных систем компании.» - сообщил заместитель Председателя правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана» Феруз Курбонов.
Проект также поддержит трансформацию АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в современную компанию посредством развития и цифровизации её операционных, финансовых и коммерческих процессов, а также укрепления институционального потенциала.