“O‘zbekistonda binolar uchun toza energiya” loyihasi amalga oshiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Energiyani tejash tarmoqlararo jamg‘armasi bilan hamkorlikda “O‘zbekistonda binolar uchun toza energiya” loyihasini ishlab chiqdi. U Jahon bankining 143 million AQSH dollari miqdoridagi imtiyozli krediti ko‘magida amalga oshiriladi.
Loyihani amalga oshirish uchun Jahon banki guruhiga a'zo bo‘lgan Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi (XTA) O‘zbekiston hukumatiga past foiz stavkasida, muddati 30 yil, jumladan, besh yillik imtiyozli davr bilan imtiyozli moliyalashtirishni taqdim etadi.
Joriy yilning 24-25-may kunlari O‘zbekiston Respublikasi va Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi o‘rtasida kredit bo‘yicha muzokaralar bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston delegatsiyasiga Energetika vazirining birinchi o‘rinbosari Azim Axmedxadjayev, Xalqaro Taraqqiyot Assotsiatsiyasi delegatsiyasiga Jahon bankining mintaqaviy menejeri Marko Mantovanelli rahbarlik qildi.
O‘zbekistonning qayta tiklanuvchi energiya manbalari salohiyatini oshirish borasidagi yetakchi mavqyeini, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish bo‘yicha olib borilayotgan sa'y-harakatlarni xalqaro hamjamiyatning faol qo‘llab-quvvatlashini, shuningdek, energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha ulkan maqsadlarni hisobga olgan holda, Jahon banki Ijroiya direktorlar kengashi loyihani bir ovozdan qo‘llab-quvvatladi va uni amalga oshirish uchun Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasining imtiyozli resurslaridan uzoq muddatli kredit ajratishni ma'qulladi.
Ushbu loyiha O‘zbekiston Respublikasida energiya tejash va energiya samaradorligini oshirishga investitsiyalarni jalb qilish uchun bozor rag‘batlarini yaratishda muhim rol o‘ynash uchun mo‘ljallangan.
Loyiha mamlakatimizning barcha hududlarini qamrab oladi. Uning doirasida maktabgacha ta'lim, xalq ta'limi va sog‘liqni saqlash sohalarida 800 dan ortiq muassasani modernizatsiya qilish rejalashtirilgan.
Loyihaning asosiy natijasi jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirish, shuningdek, energiya tejash va toza energiya ishlab chiqarishni rag‘batlantiruvchi loyihalarga investitsiyalarni jalb qilish tartib-qoidalarini tartibga soluvchi me'yoriy-huquqiy bazani takomillashtirishdan iborat bo‘ladi.

В Узбекистане будет реализован проект «Чистая энергия для зданий в Узбекистане»
Министерство энергетики Республики Узбекистан совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли и Межотраслевым Фондом энергосбережения разработали проект «Чистая энергия для зданий в Узбекистане». Он будет реализован при поддержке льготного кредита Всемирного банка в размере 143 млн долларов США.
Для реализации проекта Международной Ассоциацией Развития (МАР), входящей в Группу Всемирного банка, предоставляется льготное финансирование правительству Узбекистана по низкой процентной ставке, со сроком погашения 30 лет, включающим пятилетний льготный период.
Заёмные переговоры между Республикой Узбекистан и Международной Ассоциацией Развития были проведены 24-25 мая т. г. Руководителем делегации Узбекистана выступил первый заместитель министра энергетики Азим Ахмедхаджаев, делегацию МАР возглавил Региональный менеджер Всемирного банка Марко Мантованелли.
Принимая во внимание лидирующие позиции Узбекистана в сфере мобилизации потенциала возобновляемых источников энергии, активную поддержку международным сообществом предпринимаемых усилий по противодействию изменению климата, а также масштабные цели по повышению энергоэффективности, Совет исполнительных директоров Всемирного банка единогласно поддержал проект и одобрил выделение долгосрочного кредита за счет льготных ресурсов Международной ассоциации развития для его реализации.
Данный проект призван сыграть ключевую роль в формировании рыночных стимулов, позволяющих привлечь инвестиции в сферу энергосбережения и повысить энергоэффективность в Республике Узбекистан.
Проект охватит все регионы нашей страны. В его рамках планируется провести модернизацию свыше 800 учреждений в сферах дошкольного, народного образования и здравоохранения.
Ключевым результатом проекта станет повышение энергоэффективности общественных зданий, а также совершенствование нормативно-правовой базы, регулирующей процедуры привлечения инвестиций в проекты, которые стимулируют энергосбережение и производство чистой энергии.